Buitenland. Gemeenteraad van Texel. vermeerdering van kennis bij de leden, is zij een weg °pgegaan, waarop wij hopen dat zij nog menig zevental van jaren ijverig zal voortstreven. In eene op gisteren avond in Musis Sacrum gehouden vergadering van het Israëlitisch Collegie Nut en Vermaak alhier, is eene wetenschappelijke voordragt gehouden door den heer Hildesheim, godsdienstonderwijzer, en redacteur van het Weekblad voor Israëlieten, dat te Rotterdam in het licht verschijnt. Voor de ligting der nationale militie van 1876 is door hh. Gedep. Staten dezer provincie het contingent voor de navolgende gemeenten bepaald als volgtBeverwijk 8 man, Barsingerhorn 6, Schagen 9, Petten 0, Warmen- huizen 3, Koedijk 4, Oudorp 1, Alkmaar 35, Schoorl 4, Bergen 4, Heilo 4, Harenkarspel 5, St. Maarten 2, Zijpe 14, Anna Paulowna 10, Callantsoog 4, Wieringerwaard 5, Texel 24, Vlieland 3, Wieringen 9, Winkel 4, Hoogwoud 8, Nieuwe Niedorp 4, Oude Niedorp 2. Terschelling 13, Hoorn 36, Medemblik 7, Enkhuizen 14, Noordscharwoudc 4, Zuidscharwoude 3, Oudkarspel 4, St. Pancras 1, Broek op Langedijk 5, Heerhugowaard 6. Beroepen te Deventer ds. A. E. van Deinse, pred. te Assendelft. Bedankt voor het beroep naar de Evaug. Luth. gemeente te Leeuwarden door ds. H. E. W. Grottendieck, pred. te Alkmaar. De hevige storm met sneeuw op jl. Zondag deed te Texel reeds voor ongelukken vreezen. Maandag is dan ook de tijding gekomen, dat op de kust twee schepen gestrand zijn. De bemanning der beide reddingbooten is uitgegaan tot redding der opvarenden, die bij den thans lieerschenden noordwesten wind en hooge zee in hagchelijken toestand verkeerden. De latere berigten van het strand behelzen dat er één groot schip gestrand is in de Eijerlandsche gronden, ver moedelijk een bark. Het volk was dien dag nog aan boord. De hooge zee en de branding beletten tot heden de redding. De reddingboot van de Cocksdorp is echter in zee gegaan en deed stoute pogingen om het wrak te bereiken. Een der masten is reeds gevallen. Zeemanskisten en sloepen drijven aan strand. Alle autoriteiten zijn naar de strandings plaats vertrokken. Blijkens latere berigten is het schip genaamd Laurdal en geheel uit elkander geslagen. De equipage, bestaande uit 14 personen, is met veel moeite door de reddingboot van Eijerland aan wal gebragt. Zondag avond zijn door strandbewoners twee lichten in zee gezien, vermoedelijk van schepen, die door den storm op lagerwal geraakt waren. Bij het aanbreken van den dag ontdekte men de branding van het eene, waarvan hier boven gesproken wordt, terwijl het andere verdwenen was. Vermoedelijk is het met man en muis vergaan. Het tjalkschip Morgenster, schipper Kuilman, is jl. Zondag nacht in de Vliesloot verongelukt. De schipper, diens vrouw, twee kinderen en de loods zijn daarbij omgekomen. Ingelanden van den Binnendijkschen Buitenvelderschen polder in deze provincie hebben besloten, om dien polder voortaan door middel van stoom te bemalen. Nog pas twee jaren geleden, werd een voorstel daartoe verworpen. De afdeeling Alkmaar van de vereeniging Volks onderwijs telt thans, na de op jl. Zaturdag door den heer Kerdijk aldaar gehouden rede, 150 leden. Gisteren morgen woedde te Noordscharwoudc eene hevige hagelbui, met storm en onweer gepaard. De toren van het kerkgebouw der Ilerv. gemeente werd door den bliksem getroffen. De haan werd er afgeworpen, het kruis zwaar gebogen, een groot gat in de spits geslagen, leijen er afgeworpen en onderscheidene ruiten in de vensters der uurwerkkamer vernield. Onder het wijzerbord, waar ook een gat geslagen is, schijnt de bliksem een uitweg te hebben gezocht. De kerk is geheel onbeschadigd gebleven. Van brand was er geen spoor te ontdekken. Tusschen Schoorl en Bergen is ook eene boerenwoning getroffen, die spoedig geheel in de vlam stond en afgebrand schijnt te zijn. Te Voorburg staan 1000 hectaren weiland onder water. Het vrouwtje te 's Hage, dat haar muntbillet van f 100 zoolang had bewaard totdat het geen waarde meer had, heeft de schade ruim vergoed gekregen. De arrondissements-regtbank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag, uitspraak doende in de onlangs vermelde zaak van het O.M. contra den heer Herman Ileijermans, hoofd redacteur van het Zondagsblad, den beklaagde vrijgesproken, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Gelijk men zich herinnert, had het Zondagsblad zich zeer scherp uit gelaten over de Maatschappij «de Zonnestraal» en hare directeuren en was deswege eene klagt wegens laster ingediend. Men meldt uit Rheden aan de N. Rott. Crt. van 13 dezer: «Drie werklieden van eene steenfabriek te Lathum, die aan hunnen aldaar wonenden patroon een berigt waren komen brengen, werden op hunnen terugtogt per schuit door den stormwind overvallen. De schuit liep vol water en zonk onder hunne voeten weg. Bij het dreigend doods gevaar, trachtten zij een wilgenboom, op eenigen afstand staande, te bereiken, hetgeen hun gelukte, en in dien boom hebben zij, met hun drieën, den ganschen storraachtigen nacht doörgebragt, totdat in den ochtend redding kwam opdagen. De levéring van de benoodigde paarden voor het reg. veld-artillerie te Utrecht is aan deu heer H. Schmidt, te Hannover, gegund, voor den prijs van f 669 per paard. Uit 's Bosch meldt men van jl. Dingsdag namiddag 4 ure Het water is nog steeds wassende. In sommige straten staat meer dan een halve meter water; in andere, waar men Maandag middag nog droogvoets door kon, staat het van de eene rij huizen tot de andere. Men beleeft bij alle treurigheid weer dezelfde kluchtige tooneelen als in 1871. Hier ziet men er een van zijn stelten vallen tot zijn knieën in het water, daar een, die door een sjouwer man op den rug gedragen wordt, ginds een ander op een handkarretje vervoerd wordende. Vele menschen zitten zóó in het water, dat zij niet eens hun middagpot kunnen koken. De brievenbesteller rijdt met een rijtuigje .door de stad en reikt den belanghebbende zijn brieven in een zakje collectantenzakje over. Daar de weg naar Hedel zeer slecht is, wordt de overtogt per as ook moeijelijk. Door het Zeeuwsch Genootschap van wetenschappen is een som van f 500 ingezameld, ten behoeve van de expeditie naar Sumatra. Te Vlissingen is jl. Zondag avond de inspecteur van politie Rauch, op het onverwachtst in een geheim speelhuis, dat reeds eenigen tijd in een der uithoeken dier gemeente gehouden werd, binnengedrongen op een oogenblik dat 9 a 10 spelers bezig waren met kloppen.» Door de politie werden de kaarten, speelgoed, dobbelsteenen en eenig ameublement in beslag genomen, terwijl van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de houder van dat speelhuis is een man van ruim 50 jaren, die gewoonlijk «de bank had,» zijn bezoekers allen jongens van fatsoenlijke familie, tusschen de 14 en 17 jaren zeer tot spelen aanzette en van enkelen hunner soms 2 gulden op een avond won. Om het bezoek aan zijn huis door deze jongelieden te regt- vaardigen, had hij een snoepwinkeltje opgerigt, waardoor hij de politie op een dwaalspoor zocht te brengen. Betreffende de oprigting eener zeevisscherij te Vlis singen door den heer Hector wordt thans medegedeeld, dat die visscherij voor gemeenschappelijke rekening zal worden opgerigt door de heeren J. J. R. Hector, jhr. M. J. de Marees van Swinderen en A. Meijers. De noodige beschikkingen zijn reeds genomen om tegen Mei e. k. de visscherij te kunnen beginnen. Het Fransche barkschip «Hirondelle» is bij het fort Rammekens gestrand, aan boord hebbende 60U0 vaatjes buskruid om voor rekening van het Fransche gouvernement naar Afrika te worden overgebragt. Om het schip vlot te krijgen, zal men het van zijn lading moeten ontdoen, en de minister van Oorlog heeft met de meeste bereidwillig heid de magtiging verstrekt om deze massa buskruid tijdelijk in gemeld fort te bergen. Men zal moeten toegeven, dat het schip met het oog op de lading nergens beter had kunnen stranden. Dezer dagen werden te Deventer uit Pesth ingevoerd 256 varkens, die geborgen waren in 4 waggons met 2 ver diepingen. Onder deze varkens bevonden zich 4 Servische stoppelzwijnen, die afzonderlijk waren opgesloten, omdat men hen te gevaarlijk voor hunne reisgezellen achtte. Zij wogen door elkander 300 a 500 halve kilogrammen (ruw) en werden verkocht tegen 32 a 34 cent per halve kilo ruw. Te Zwollerkerspel is de aanvoer van Hongaarsche varkens in den jongsten tijd verbazend groot. De lagere prijs van dit soort spek en de vele vraag naar reuzel en hammen is oorzaak, dat men in deze streek thans zooveel slagt. De lagere prijs der nuchtere kalveren (f3 h, 4 per stuk), welker vleesch gemengd wordt met het magere gedeelte der Hongaarsche varkens, geeft voor die plaats eene groote drukte in de worstmakerijen. Duizenden ponden worden naar het buitenland verzonden. Benoemingen, enz. Tot vice-president van den Raad van State is benoemd jhr. mr. G. C. J. van lieenen. STATEi\-(iË.\EUAAL. Tweede 3£iitner. Zitting van Dingsdag 14 Maart. Hoofdzakelijk werd de kwestie behandeld of de gymnasia rijks- of gemeente-instellingen zouden zijn. De minister stelde voor geen rijks-gymnasia, maar, behoudens vrijstelling, de verpligting van elke gemeente boveu de 20,000 zielen een gymnasium op te rigten en daartoe naar gelang van de behoeften rijks-subsidie te verstrekken. De heer Bergsma stelde als araendement voor in elke provincie een rijks-gymnasium te vestigen, terwijl voorts aan gemeenten, die een gymnasium naar de voorschriften der wet wilden iurigten, de helfl der kosten door het rijlc zou vergoed worden. Door de heeren Jonckbloet, Schimmelpenniuck y. d. Oije en van Naamen waren amendementen ingediend, die tusschen deze twee stelsels doorzeilen. De amendementeu zijn alle verworpen en art. 6 met 38 legen 32 stemmen aangenomen. Zitting van Woensdag 15 Maart. De heer S. van der Oije heeft den minister van Binnenl. Zaken eeuige inlichtingen gevraagd aangaande den stand van het water, naai* aanleiding van de onrust barende geruchten, die in omloop zijn. De minister heeft daarop in hoofdzaak het volgende geantwoord „Op den voorgrond dient gesteld, dat de toestand van 't water door de wiudrigtiug van oogenblik tot oogenblik kan veranderen, lit Keulen is lieden morgen berigt ontvangen, dat het water daar 23 cM. is gevallen en de val is ook 50 cM. in 24 uren te Maas tricht. Dit is dus geruststellend. Nu is er doorbraak in Pruissen, nabij Essen; daar zal het graafschap zeker overstroomen. Men is ook bang voor een dijk even buiten de grens. Bijzondere waakzaamheid is aan de Pruissische autoriteiten aanbevolen. Van de Lijmers zijn geen berigten ontvangen. De kleine rampen aan den IJssel zijn zeker bekend. De waterschappen doen met den meest loffelijken ijver en waak zaamheid wat tegen den geuieenschappelijken vijand te doen is. De toestand van den Noorder-Lekdijk was heden morgen beter dan gisteren. Te Vreeswijk worden kistingen gelegd over 1000 meter lengte; 100 mineurs of meer zijn daar aan 't werk. De Boinnielcrwaard is zorgelijk. Nederhemert is thans buiten gevaar, doch er is nu dadelijk gevaar te Iloeuzadriel. In Noord brabant is het werkelijk treurig; zoodat de bewoners van verschil lende dorpen, Lithoyen, enz. deze hebben verlaten. De toestand van 's Bosch is bekend. Vooral is de schade groot aan den spoorweg Boxtel. De kisting, die aangebragt was, is los geraakt en de lijn Gorinchera's Bosch verzonken. Het rijshout drijft op de Maas. De omnibusdieust, die tusschen Hedel en 's Bosch volgens de wet den spoorweg tijdelijk moest vervangen, heeft de dienst ook moeten staken, omdat 't water op de straat zoo hoog staat. Geen lichtpunt is hier dus. In de Geldersche streken was voornamelijk bezorgdheid voor Kuilenburg, doch deze is geweken; daar schijnen de dijken zich te houden." Door aanneming van een amendement van den heer Jonckbloet op art. 7 (Hooger Onderwijs) is besloten tot gymnasia met zes jarigen cursus en splitsing van het leerplan na het vijfde jaar. Met verwerping van alle amendementen zijn de artt. 8 tot 10 goed gekeurd. Heden voortzetting. België. Groote lof wordt in de Belgische bladen toegezwaaid aan de Belgische en Engelsche justitie voor het opsporen van den gevlugten geëmployeerde bij de Belgische bank, 't Kint, Alias Liagre, die aan genoemde instelling bewaarder der deposito's was, en circa 7 millioen francs van de hem toevertrouwde gelden heeft opgemaakt en meegenomen. De dief, die niet alleen misbruik van vertrouwen heeft gepleegd, maar diefstal in den volsten zin des woords heeft begaan, zal, zoodra de noodige uitleverings-formaliteiten zijn afgeloopen, naar Brussel worden gebragt, waar hij in het midden der volgende week verwacht wordt. Zijne maitresse, met den honigzoeten bijnaam van Lolo en haar kamenier zijn met 't Kint aan boord van de City of Paris, in hech tenis genomen. Zij hadden 9 koffers bij zich. De voort- vlugtige had een voorsprong van 48 uren op de politie, toen zij gewaarschuwd werd. Dingsdag avond verliet hij Brussel ten 8.27 regtstreeks naar Calais. Aan het station du Midi zond hij een telegram naar Calais om 3 plaatsen op de boot naar Londen, welk telegram reeds geteekend was: Liagre. Woensdag morgen te 5 uur kwamen de heer en dames in Charing Cross aan, zij reden door naar Eastern-station, en kwamen ten 3 uur in den namiddag te Liverpool. Een paar uur later stoomde de City of Paris naar Queenstown, op weg naar New-York. 't Kint schijnt daarop niet gerekend te hebben; Queenstown, wordt echter door de Engelscli-Amerikaansche booten altijd aangedaan. Daar te plaatse, werden zij Donderdag avond in hechtenis genomen. Merkwaardig is het, dat de geheime politie-agent, die het bevel tot gevangenhouding in zijn zak had, te Queen stown was aangekomen voor de City of Paris. Te Brussel duurt de agitatie onder de gemoederen voort. Men is tot eeD onderzoek in de bewaarplaats der deposito's overgegaan. Frankrijk. Mevr. d'IIayelle, die voor een paar dagen overleden is, heeft aan de vereeniging, bekend onder den naam van Assïssance publiqueeene som vermaakt van 10 millioen, onder voorwaarde, dat daarvoor een groot militair hospitaal zal worden opgerigt. Zij heeft voorts eene fraaije ver zameling van rijksmedailles aan het op te rigten hospitaal geschonken. Te Parijs heeft in de vorige week een ongeveer vijftigjarig verloopen student teregtgestaan, wegens een zeker weinig voorkomend geval van valschheid. Hij studeerde namelijk op den naam van een ongeletterd doch rijk land bouwer, die op deze wijze in het bezit trachtte te komen van een diploma tot uitoefening der geneeskunst. Duitschland. Omtrent de bergstorting die jl. Vrijdag te Caub, het stadje waar Blücher in den oudejaarsnacht van 1814 den Rijn overtrok, plaats had, verneemt men nog, dat reeds 24 uren te voren de kenteekenen van een ophanden zijnde bergstorting zich vertoonden. De bronnen hielden op water te geven, de deuren en vensters van de het meest nabij den berg gelegen huizen wilden niet meer sluiten en men vernam een eigenaardig knappen. Vele personen waren daardoor reeds ongerust en begaven zich niet te bed en hun gelukte het, toen te half 12 uren ongeveer de berg massa naar beneden stortte en zeven huizen in elke seconden verpletterde, zich nog door de deuren of ramen te redden. De losgelaten massa bestaat uit losse leisteen, die, zooals men vermoedt, door het doorzijpelen van water zich losgelaten heeft. Spoedig was er hulp op de plaats des onheils en gelukte het Zaturdag avond drie menschen levend uit de puinhoopen te voorschijn te halen, waaronder een onlangs gehuwd echtpaar. Ook vond men vijf dooden en verscheidene gedoode paarden. Men vermoedt dat nog 19 personen levend of dood onder de puinhoopen liggen, doch de ontzaglijke hoeveelheid steen en zand, waardoor de plaats bedolven is, maken het ontruimen zoo goed als onmogelijk. Men vreest voor nieuwe bergstorting en de logementen de Adler en Grunewald zijn ook reeds ontruimd. Een half uur na dit ongeval had bij den burgt Gutenfels ook eene bergstorting plaats, die wel geen ongelukken veroorzaakte, doch voor de toekomst voor vele huizen aan den voet van den berg gelegen gevaarlijk is. Het spoorweg verkeer langs den Rijn is geen oogenblik gestaakt, daar tusschen de spoorbaan en den voet van den berg nog twee reijen huizen liggen. Vergadering van Donderdag 9 Maart 1876. Afwezig de lieer P. Lange veld. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en met eenige wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen en circulaires, die na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter doet aan den Baad voorlezing van eene missive van hh. Gedep. Staten dezer provincie, met begeleidende missive van Z. Exc. den minister van Binnenl. Zaken, in zake het oprigten van eene vruchten-siroopfabriek door G. Jz. Keijser aan den Burg, waaruit blijkt, dat onder Gemeentebestuur, genoemd in de wet van 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), volgens art. 126 der Gemeentewet, moet worden verstaan Burgemeester en Wethouders, en niet de llaad. Aangezien alzoo de Raad, op prae-advies van het Dag. Best., vroeger in deze zaak een afwijzend besluit heeft genomen, waartoe alleen B. en W. waren gemagtigd, stelt hij namens den minister voor, dat de Raad besluite het onbevoegd genomen besluit in te trekken. Hiertoe wordt zonder discussie besloten. 3. De Voorzitter berigt, dat zich drie sollicitanten hebben aan gemeld voor de vacante betrekking van hulponderwijzer aan den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2