HELDERSCHE EN iVlEEWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 37. Zondag 26 Maart. 34 Jaargang. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag i Abonnementsprijs per kwartaal Zatordag namiddag, franco per post 1.30. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Wonderdajj vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Maart. Met innig genoegen vermelden wij, dat de roepstem der Plaatselijke Commissie, die werkzaam is in 't belang der noodlijdenden door den watersnood, bij de inge zetenen dezer gemeente weerklank heeft gevonden. Nog zijn niet alle wijken geheel bezocht en reeds is een vrij aanzienlijk bedrag van geldelijke bijdragen ingekomen, tengevolge waarvan al aanstonds f 1000 aan de Hoofd commissie te Amsterdam kan worden toegezonden. De leden der Commissie stellen zich intusschen voortdurend beschikbaar voor het in ontvangst nemen van gelden, die men alsnog voor dit doel zou willen afzonderen. Na het bedaren van het stormweer heeft onze haven een ander aanzien bekomen. Een groot aantal koopvaardij schepen zijn naar zee vertrokken en ook een twintigtal vischsloepen, die hier een geruimen tijd stil lagen, zijn weder op de vangst uitgegaan. De haringtrekkers zien thans hunne moeite beloond en ook de kleine of kust- visscherij is weer begonnen. De haring gold jl. Woensdag f 4.75 a f 5 het tal, terwijl schelvisch f 60 per groot honderd opbragt en kabeljaauw met f 3 per stuk betaald werd; rog bragt per stuk f 1.35 op, een ongekende prijs. De vangsten zijn wel niet groot, maar bij eenigszins vast weer zal dit wel toenemen. Platvisch wordt nog niet aangebragt. Texelsche en Wieringer schuiten visschen op garnalen, welke vangst zeer bevredigend is. Eene firma alhier heeft een Engelsclien garnalenvisscher van Maldon laten komen, om de juiste toebereiding der garnalen alhier te doen leeren. Z. K. H. Prins Hendrik zond dezer dagen een keurig canapé-kleed voor de verloting, eerstdaags door de ver- eeniging «Tabitha'' alhier te houden. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier de zesde en laatste volksvoordragt in dit saizoen gehouden. Sprekers waren de heeren Jhr. W. A. Alting van Geusau en B. H. Polak. Eerstgenoemde schetste het leven van den artillerie-officier Willem van Eerbeek en vond daarbij gelegenheid te wijzen op het lief en leed van den militair, op het gewigt van die betrekking, om in vredestijd zich voor te bereiden voor de ure des gevaars, in tijd van nood zijn leven dienstbaar te stellen aan de verdediging van den vaderlandschen grond. Aan 't slot ontwierp spreker eene fantasie, die een verdediging dezer veste tegen een aan- rukkenden vijand voor de verbeelding riep. De held van zijn verhaal stierf in een bloedigen strijd den heldendood. Aangrijpend, treffend was deze schildering. Eindigende, herinnerde spreker aan de zinspreuk der vaderen«Eendragt maakt magt» en wekte hij op tot die deugd, opdat, komt eenmaal de ure des gevaars, door eendragtige zamenwerking de onafhankelijkheid van den dierbaren geboortegrond behouden blijve. De tweede spreker begeleidde zijn gehoor in de verbeelding op een reisje, en bezigtigde eene schilderij-verzameling. Na gewezen te hebben op de alle- daagsche opmerkingen van sommige bezoekers dier musea, verwijlde hij eenigen tijd bij een viertal schilderstukken de laatste gedachten van een afgehouwen hoofd, het laatste kanon, mooi Antje, en de eerste seconde na den dood. Met blijkbare belangstelling werden deze voordragten door het talrijk aanwezig publiek aangehoord. Ten besluite werd door het gezelschap Ernst en Scherts met succes ten tooneeie gebragt het blijspel: «De graaf van Rotsveld en zijne Neven, of de Berendooder,» kluchtspel in één bedrijf, van M. L.Quak. De volksvoordragten voor dezen winter namen hiermede een einde. Het druk bezoek, dat telkens viel op te merken, getuigde dat deze poging om iets dat aangenaam en tegelijk nuttig is voor 't volk, te organiseeren, door liet publiek zeer wordt gewaardeerd. Jl. Donderdag avond zette de heer Joh. Dyserinck de reeks zijner voordragten over vergelijkende taalstudie voort, zich ditmaal bepalende tot de beschouwing en ver duidelijking van woorden van Griekschen en Latijnschen oorsprong met het voorvoegsel pro. Na de pauze deed spreker eenige aanwijzing omtrent den oorsprong van eigen namen, die voorkomen in de mythologie bij de Grieken en de Romeinen. Met nog eene voordragt, te houden op 30 dezer, zal genoemde spreker zijne lezingen voor dit saizoen besluiten, Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de a. s. Dingsdag in Musis Sacrum te houden wetenschappelijke voordragt door den heer Lefèbre, uit 's Hage. In een onzer vorige nommers hebben we reeds gewezen op bet belangrijke, dat door den lieer L. wordt geleverd. Het programma, dat thans verspreid wordt en aan het lokaal verkrijgbaar is, bevat nadere bijzonderheden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de uitgave van het werkje, getiteld: Piëtro, van W. Mets Tz., door Berkhout Comp. ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood. Deze uitgave veïdient in groote mate ondersteuning. De naam des schrijvers is bij ons zeer gunstig bekend en liet liefdadig doel, dat door uitgever en auteur wordt beoogd, maakt verdere aanprijzing geheel overbodig. Bij den noodigen steun van de zijde van het publiek, kan op die wijze nog een niet onbelangrijke som tot leniging van den nood worden bijeengebragt. De fabriek van mr. Ch. Bosch Reitz zal eerstdaags weder eene groote uitbreiding ondergaan. Aan die voor onze gemeente zoo belangrijke inrigting zal namelijk worden verbonden eene ketelmakerij. Naar wij vernemen is de Engelsche ondernemer, in weerwil der groote teleurstelling, die hij bij het afbrengen van liet gestrande stoomschip König Wilhelm moest onder vinden, nog niet ontmoedigd en zou het voornemen be staan om met uit Engeland aan te brengen werktuigen het ligten van bedoeld schip te beproeven. Men vreest dat dit eene vruchtelooze poging zal zijn, want het schip zinkt hoe langer zoo meer in het zand. De collecte voor de noodlijdenden door den waters nood heeft opgebragt: te Middelburg f 4388.411, waaronder een bankbillet van f 1000 (in 1861 bedroeg zij f 5756. te Dordrecht f 6839.09,1 en nog één gift van f 1000 en twee giften ieder van f 1Q0, totaal 8039.091; te Enschedé f 1169.te Haarlem f 7558.14, benevens eenige vreemde munten, coupons, enz. ter waarde van ongeveer f 25. Evenals door een officier van het leger het denkbeeld is opgeworpen om' een of twee dagen tractement te geven voor den watersnood, is dit ook gewenscht door een lands ambtenaar, die zijne collega's van eiken rang daartoe aanspoort. De Landb. Crt. vraagt bijdragen voor zaaizaad cn pootaardappelen ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. H. M. de Koningin bevindt zich in de laatste dagen niet zoo wel als vroeger. Haar vertrek uit Cannes moet dan ook voor onbepaalden tijd uitgesteld zijn. Den 29 April a. s. zal het 200 jaar geleden zijn, dat de Ruijter aan de gevolgen der verwonding in den zeeslag bij Sicilië bezweek. Onder den titel: Gedenkboek van het Instructie— Bataillonschreef de 1ste luit. P. R. Goudschaal de her inneringen bij het 25jarig bestaan van dat korps. Uit de daarbij gevoegde statistiek blijkt, dat sedert de oprigting van liet bataillon 8779 jongelingen werden aan genomen. Daarvan werden met hoogeren rang 8273 bij het leger overgeplaatst, waarvan 147 als 2de luitenant en 482 als onderofficier. Na aftrek van de sterfte blijkt, dat 95 pCt. van het aantal jongelingen aan de bestemming heeft beantwoord. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw heeft zich tot den minister van Binuenl. Zaken gewend met een adres, waarin het betoogt, dat de wijze van bestrijding der longziekte, waartoe de districts-veeartsen in hunne vergadering van 2 Maart hebben besloten den minister te adviseren, en waarvan bet aanvragen door dezen van een crediet van 1 millioen bet gevolg is geweest, niet de gewenschte resultaten zal opleveren, tenzij die gepaard gaat van een allerstrengst toezigt op al de veestallen, met name te Schiedam, met bepaling, dat geen afvoer van vee, waarheen dan ook, maggeschieden voordat het dooreen bevoegd en kundig persoon volkomen gezond is bevonden. Jl. Woensdag ochtend, omstreeks 51 ure, is brand ontstaan te Catrijp, onder de gemeente Schoorl, in een huisje van en bewoond door den heer A. de Jager. Het geheele gebouw was in korten tijd afgebrand. De bewo ners hebben zich, hoewel sommigen hunner nog te bed lagen, intijds kunnen redden, doch van den inboedel heeft men weinig of niets kunnen behouden. Gebouw en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft een verzoek schrift tot de Tweede Kamer .gerigt tot behoud van het kantongeregt. Desgelijks de ingezetenen een adres tot behoud van het kantongeregt en van de Hoornsche regtbank. De geheele schoolcommissie van Oosterland uit zes heeren bestaande is op een togt naar Langezwaag in plaats van in de school aldaar in een vaarwater teregt gekomen en met eenige moeite gered. Te Kortezwaag is een merkwaardig kalf geboren van 103 halve kilo's. Jl. Donderdag werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam het aangekondigd nationaal concours van organisten gehouden. De prijsopgave was: a. Preludium en Fuga in A Mol van Bach; b. vrije improvisatie ter keuze van den deelnemer. De eerste prijs, een massief gouden medaille, aan de eene zijde vertoonende liet Paleis voor Volksvlijt en aan de keerzijde de inscriptieNatio naal concours van organisten, 23 Maart 1876, werd toe gekend aan den heer H. de Vries, van Broek in Waterland; de tweede, in verguld zilver, aan den heer B. A. Hendriks, van Amsterdam. Naar men verneemt, telt laatstgenoemde slechts 17 jaren. Het Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woensdag den 5 Julij te Velzen, op het landgoed Beeken- stein, eigendom van de familie Boreel van Hoogelanden. In de laatste 8 dagen zijn te Utrecht meer dan 5000 schapen en kalveren naar Engeland, Frankrijk en België verzonden; de schapen zijn hoog in prijs en op dit oogen- blik zeer gewildniet zelden gebeurt het, dat per stuk tot f 40 betaald wordt. Men meldt uit 's Hertogenbosch, dd. 20 dezer: «Het water stroomt weg, waardoor de dijken en wegen weder boven den onmetehjken waterplas komen. Nu eerst wordt goed zigtbaar, welke vreeselijke verwoestingen de storm vooral heeft aangerigt. Het herstel van dijken en wegen om de stad zal belangrijke sommen verslinden. Volgens veler gevoelen kan de spoordijk zelfs met geen f 100,000 in zijn vorigen toestand gebragt worden. De bewoners van sommige overstroomde dorpen, o. a. van Orthen, Engelen, Hintham enz., bezoeken weder onze stad. Wat zij verhalen van doorgestanen angst, van hunne ontberingen, van hunne droevige vooruitzigten voor de toe komst is hartverscheurend. Gelukkig dat uit alle streken milde giften toestroomen en een groot deel der geleden schade zal kunnen vergoed worden. Te Eindhoven is jl. Donderdag tot lid der Tweede Kamer herkozen de heer van Baar, welke, om zijne her benoeming tot kantonregter moest aftreden. Hij verkreeg 881 van de 904 uitgebragte stemmen. De 1ste luit. ,C. J. Vaillant, van het instructie— bataillon te Kampen, is benoemd tot instructeur op den wetenschappelijken cursus van dat bataillon. De mannen der Commune hebben hier en daar de bloedige Maartdagen van 1871 op hunne wijze herdacht. Te Bern bragt de Internationale het tot eene mislukte manifestatie, die op eene vechtpartij uitliep, waarna de vechtersbazen werden uiteengedreven. Te Gent heeft de Internationale insgelijks feestgevierd. Haar blad de Werker was ter eere van den dag Zaturdag rood gekleurd en bevatte een manifest in naam van de Belgische sectiën der Internationale «aan den heer gezant der Fransche republiek bij de Belgische natie» gerigt. Dit document, geteekend Pb. Coenen, secretaris, bevat een cynische lof rede op de Cummune en de door de communards bedreven wandaden. De vermoording van de generaals Le Comte en Thomas wordt «wettige wraak» genoemdThiers is een «ellendige grijsaard, een moordenaar, een beul van republi keinen,» enz.; de overwinning der Versaillaansche troepen wordt voorgesteld als «de triomf van eene afschuwelijke barbaarschheid» en de vonnissen van den Franschen krijgs raad zijn «laagheden.» Opzigtens den op do gijzelaars gepleegden moord, zegt de schrijver o. a.«En men stelle hier niet tegenover de kastijding (sic!) der grijzelaarsvan eenige gendarmen, priesters en geestelijken, in het geheel een 60tal slagtoffers, gevallen onder de wrekende slagen onzer ongelukkige broeders, als rantsoen van hun lijden. Néén, gij, en gij alleen hebt die mannen gedood en over u kome hun bloed!» Wat de teregtstelling van den aarts bisschop van Parijs, mgr. Darboy, betreft, zoo vervolgt het manifest «dat is een regtvaardige daad, waarop wij roem dragen. Niemand heeft het regt het volk te misleiden en te exploiteren.» Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. Joekes, off. van politie bij de directie der Marine te Amsterdam, wordt met den 1 April a. s. gedetacheerd bij het departement van Marine en met dien datum in eerstgemeldcn werkkring vervangen door den luit. ter zee 1ste klasse J. F. M. Lange; de scheepsklerk E. E. M. Schoevers, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de klasse H. A. Schippers wordt met den 1 April a. s. bevorderd tot luit. ter zee 1ste klasse. De off. van gez. 1ste kl. J. K. Stakman Bosse, die voor 2 jaren bij het Oost-Indisch leger gedetacheerd geweest en vandaar is teruggekeerd, is weder bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt hier te lande ingedeeld. STATEN-GEXERAAL. Tweede Kamer. i Zitting van Donderdag 23 Maart. Art. 33 (vier faculteiten) en de daarop voorgestelde amendementen zijn den geheelen dag besproken. De minister heeft uitvoerighetregerings-voorstel verdedigd. Zitting .van Vrijdag 24 Maart. Na discussie is verworpen met 41 tegen 82 stemmen het amendement der commissie van rappor teurs tot opneming der faculteit godsdienstwetenschap aan de liooge- scholenhet amendement van Naamen tot opneming der faculteit godgeleerdheid daareutegeu aangenomen met 43 tegen 30 stemmen. Maandag voortzetting.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1