8 HELDERSOHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 38. Woensdag 29 Maart. 34 Jaargang. B i n n e n I a n d. W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdeg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentïën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. reuzel of ander vet door en nog veel meer andere dingen worden er gebruikt bij het maken van boter. Daarom is het goed eens na te gaan hoe men goede boter maakt. Men kan dat nimmer goed doen, zonder daarbij den ther mometer te gebruiken. De warmtegraad bij de bereiding moet zijn 16 graden Celsius in den zomer en 17 graden in den winter. Zoo is het ook met het maken van kaas. Ieder land bouwer weet, hoeveel duizenden ponden jaarlijks in den zomer des nachts in het water geworpen worden, omdat ze onbruikbaar is geworden. Dat is te voorkomen, wanneer men goed acht geeft op het bereiden der kaas. Er zijn landbouwers, die bijna nooit goede kaas maken en altijd ▼er onder de waarde blijven. Dan krijgen natuurlijk de koe, liet weiland en voorts alles wat men maar bedenken kan, de schuld. Deze ligt echter alleen aan den maker van de kaas en niet aan het land of aan het vee. Wel kan men op elk land geen goede kaas maken, maar het bederf kan men toch voorkomen. Wanneer men nagaat, hoe hier de kaas gemaakt wordt, dan zal iedereen met nog zoo weinig verstand moeten zeggen: nu kan ik zeer goed begrijpen, waarom de kaas bederft. Men neemt de melk, werpt ze in een kuip, ver warmt ze dan door warm of kokend water, zooals dat uitkomt; of het water eenige graden te warm of te koud is, dat, zegt men, komt er niet op aan, ze zal toch wel goed worden; maar juist daarin ligt de fout in de eerste plaats. Men moet om goede kaas te maken weten welken graad van warmte men gebruiken moet, en daartoe neme men den thermometer en wachte met het doorhalen of snijden, zooals men dat noemt, totdat wanneer de vinger in de kuip gestoken wordt, deze er droog uitkomt, dat is met een warmtegraad van 3337 graden Celsius. Wanneer men dat in acht neemt, zal men altijd goede kaas maken. Dikwijls komt het voor, dat de kaas gaat rijzen, dat is gisten of bederven; de reden is, dat men te warm begint met te bereiden en te spoedig gereed is. Alles wat spoedig gaat is daarom nog niet goed. Men moet de kaas bedaard en langzaam bewerken. Als de kaas in den pekel wordt gelegd, meent men door ze er lang, ja zelfs tot 14 dagen toe, er in te laten, het bederf er uit te houden. Neen; eens bedorven door slechte en te haastige bewerking wordt de kaas nimmer goed. Is zij goed bereid, dan behoeft zij slechts 4 dagen in den pekel te liggen, en geen 14 dagen. Vervolgens deelde spreker mede hoe men ijs kan bewa ren, zonder daartoe een gemetselden ijskelder te hebben, daar in den zomer het gebruik daarvan, bij het maken van boter en kaas, onmisbaar is. Men graaft een vierkant gat in den grond op eene koele plaats, legt daarin een laag ijs, daarop een laag zaagsel of turfmolm, dan weder een laag ijs en zoo ver volgens, totdat men meent genoeg te hebben. Voor elke koe, die men heeft, neme men 2| kub. meter ijs, dat is voldoende. Het gat in den grond wordt met eene dikke laag stroo aan alle kanten bedekt, zoodat de warmte in den zomer er niet kan indringen; van boven moet een houten afdak geplaatst worden, opdat de regen er niet indringe. De thermometer moet niet alleen gebruikt worden bij het maken van boter en kaas, maar is ook een onmisbaar voorwerp in de veestallen. De warmtegraad moet zijn 16 gr. Celsius en niet hooger. Bovendien is er licht en lucht in den stal noodig. Dat is niet alleen bij het vee, maar in de gansche natuur. Hoeveel menschen ontbreekt het niet aan licht en lucht. Vandaar het verschil tusschen den stadbewoner en den buitenman; de stadbewoner ziet er bleek, mager, lusteloos en akelig uit, althans degeen, die in fabrieken of kelders arbeidt; daarentegen is de buitenman altijd frisch, gezond, sterk en opgeruimddat komt omdat de buitenman als bet ware in de lucht leeft. Zoo is het met den aardappel in den kelder, die wel begint te ontkiemen in het donker, maar wat komt er dan te voorschijn? Immers niets dan een akelig, wit, dun en lang spiertje, dat, wanneer het in het licht wordt gebragt, sterft, omdat het te lang van licht en lucht verstoken was; daarentegen zal een aardappel, in het licht bewaard, eene groene en sterke scheut voortbrengen. Zoo kan men zien, dat de mensch, het vee, de plant, in een woord alles wat leeft of bestaat, licht en lucht noodig heeft. Ten slotte gaf spreker eene verklaring van den melk- spiegel en van de noodzakelijkheid van het gebruik van goede stieren. Ds. Lindeboom, te Zaandam, blijft zijn krachten wijden aan de Zaandamsche schutters-kwestie, die reeds naar zijn wijze van uitdrukking een «Zaandamsche geloofsvervolging» is geworden. De schutter Post heeft zijn straf reeds onder gaan. Hij is Zaturdag avond los gelaten en heeft Zondag met de gemeente den Heer kunnen danken, «die hem nabij geweest was, zoüdat hij vrij had kunnen zingen, hoe somber ook zijn verblijf was.» Dit verblijf wordt door Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet va» den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter kennis van het publiek, dat aan den heer R. VOS Az., aannemer en timmerman alhier, vergunning is verleend tot oprigting eener Stoomhoutzagerij in de Nieuwstad, op het perceel Sectie C, No. 4369. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 Maart 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Maart. Met de mailboot Koning der Nederlanden zijn alhier van Atsjin teruggekeerd de kapts. der mariniers Cramer von Baumgarten, Courier dit Dubekart, Dibbitz en de lste luits. Pilaar en Reeringh, benevens een 60tal mariniers. Er bevindt zich nog een kompagnie mariniers, onder bevel van den kapt. de Gelder, te Atsjin, die vermoedelijk per mailboot Voorwaarts zal terugkeeren en in het laatst van Mei alhier verwacht wordt. Naar wij vernemen, heeft zich dezer dagen eene commissie gevormd, bestaande uit de hh. jhr. W. A. Alting von Geusau, H. D. A. Götz, C. A. Woldring, H. Janzen Ez. en L. A. Laureij, die zich voorstelt een groot vokaal- en instrumentaal concert te geven ten behoeve der noodlijden den door den watersnood. Reeds hebben hh. artisten en dilettanten en ook het Stafmuziekkorps der K. N. M. hunne medewerking toegezegd. Het concert zal door de heeren H. A. Egbers en W. L. Weckesser gedirigeerd en naar wij vernemen door verschillende soli opgeluisterd worden. Het is ons een waar genoegen, aan alle lief hebbers van muziek een hoogst genotvollen avond te voorspellen. Wij doen zulks te meer, nu er aan dit concert zulk een hoogst liefdadig doel verbonden is. Wij twijfelen geenszins of de commissie zal zich in een gunstigen uitslag kunnen verheugen. Behalve het gezelschap: «Eendragt ons Genoegen,» waren er nog andere plaatselijke vereenigingen, die het voornemen hadden om eene liefdadigheids-voorstelling te geven in het belang der noodlijdenden door den watersnood. Om te voorkomen, dat in deze niet al te veel van de ingezetenen wordt gevraagd en ook om elkander niet in den weg te komen, werd in de vorige week door het bestuur van de Vereeniging Gaudium Inter Nos tot eenige andere gezelschappen de uitnoodiging gerigt tot het orga niseren van ééne gezamentlijke uitvoering voor boven genoemd doel. Jl. Zondag avond had, ter voorbereiding daarvan, eene bijeenkomst van presidenten van die Ver eenigingen plaats, en als gevolg der gehouden besprekingen hebben wij het genoegen tc kunnen mededeelen, dat bij genoegzamen steun van de zijde der ingezetenen, waaraan we niet twijfelen, zoodanige uitvoering na Paschen zal plaats hebben en dat daaraan zullen deelnemen de werkende leden van: 1. Gaudium Inter Nos, 2. de Zangvereeniging Cecilia, 3. het Gezelschap Ernst en Scherts, 4. de Onder- officiers-Vereeniging voor zee- en landmagt Vaderland en Oranje, en waarschijnlijk ook 5. het Muziekkorps der Artillerie-Schutterij. Wij achten dit plan uitmuntend in 't belang der goede zaak en willen er wel den wensch bijvoegen, dat in een volgend wintersaizoen zulk eene gemeenschappelijke uitvoe ring eens worde herhaald en dan in 't belang van behoeftige plaatsgenooten, die «in stilte» vaak groote armoede lijden. Jl. Zaturdag avond hield de Sociëteit Bellona eene buitengewone vergadering, waarin haar eerste jaarfeest werd gevierd. De zaal van Musis Sacrum was voor deze gelegenheid toepasselijk gedrapeerd. Nadat de president met eene toespraak deze bijeenkomst had geopend, volgde een reeks van steeds afwisselende werkzaamhedenvoor dragten, muziekuitvoeringen en feestliederen. Zeer tot genoegen der aanwezigen werd de avond doorgebragt. De burgemeester, de majoor-kommandant der dd. schutterij en eenige officieren der landmagt vereerden deze feestviering door hunne tegenwoordigheid. De omstandigheid, dat de leden dezer vereeniging er naar trachten om in hunne bijeenkomsten zooveel mogelijk te streven naar vermeerdering van kennis op verschillend gebied, geeft aan deze Sociëteit een bijzonder gewigt. Met dit doel voor oogen, moge zij nog menigmaal een jaar feest vieren. Men deelt ons mede, dat in Musis Sacrum alhier binnen kort een concert zal worden gegeven door het Tyroler zanggezelschap, dat nu onlangs te Utrecht eene uitvoering heeft gegeven en te Amsterdam zich zes achter eenvolgende malen met veel succes heeft laten hooren. Zonder twijfel zal deze voorloopige mededeeling met belang stelling, door beminnaars van muziek en zang worden vernomen. De collecten voor de noodlijdenden door overstroo ming hebben opgebragt: te Bergen op Zoom f 1312.08^; te Sneek f 1150; te Zierikzee f 1146.32; te Steenwijk f 582.40; te Delft f 2885; te Breda f 7000; te Leiden f 5033; te Haarlem nog f 2563, makende met de vorige opgaaf een totaal van 10142. Bij de watersnood-commissie te Rotterdam is aan geld ontvangen f 36,423.28; bij de algemeene commissie te Amsterdam tot dusver f 42,383.46. Uit Cannes ontvangt het Dagblad het berigt, dat de ongesteldheid van H. M. de Koningin, waarvan wij vóór eenige dagen melding maakten, slechts van voorbijgaanden aard en geheel geweken is. In verband daarmede zal H. M. den 28sten Cannes verlaten en zich naar Parij» begeven, waar de Koningin ongeveer een week zal ver blijven, om daarna waarschijnlijk den 5 April naar de residentie terug te keeren. Te Parijs zal H. M. haar intrek nemen in het Hotel Bristol. De Prinses von Wied (Prinses Maria der Neder landen, dochter van Prins Frederik) beviel gisteren van haar derden zoon. De heer A. M. Westerouen van Meeteren, oud-inspec teur van administratie bij de Marine, overleed dezer dagen in 64jarigen ouderdom. In het tijdperk van 4 weken, 20 Febr.18 Maart, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 162 runderen, in Noordholland 6, in Utrecht 11, in Friesland 68, totaal in het Rijk 247. In het vorige tijdperk van vier weken waren 237 runderen door die ziekte aangetast. Thans zijn openbaar gemaakt de bepalingen voor den wedstrijd met stoom-koolzaad-dorschwerktuigen, tevens geschikt tot het dorschen van verschillende soorten van halmgewassen, peulvruchten en fijne zaden, welke van wege de Holl. Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden: voor zoover het dorschen van koolzaad en karweizaad aan gaat, in de maand Julij of Augustus a. s. te Zevenhuizen, en wat betreft het dorschen van granen enz. in de maand September a. s. te Rotterdam. De mededingende werk tuigen moeten op de algemeene tentoonstelling der Maat schappij, van 16 tot 20 Sept. te Rotterdam te houden, worden tentoongesteld. Als lste prijs wordt uitgeloofd de gouden medaille der Maatschappij en eene som van f 1000 als 2de prijs f 250. De aangifte van mededinging moet geschieden vóór of op 1 Junij a. s. aan den secretaris der Maatschappij, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. De minister van Financiën heeft vrijdom van invoerregt verleend aan de werktuigen, ingezonden uit het buiten land, voor zoover die weder worden uitgevoerd. Vanwege Z. K. H. Prins Hendrik ontving het dames comité ter oprigting eener bewaar-handwerkschool te Ter schelling een prachtig canapé-kussen, als prijs in de eerlang door dat comité te houden verloting. Door Z. K. H. Prins Alexander is voor 10 exemplaren ingeteekend op een werkje, dat door den boekhandelaar A. Egmond te Enkhuizen ten bate der ontworpen stichting zal worden uitgegeven. Te Wieringerwaard heeft zich eene commissie ge vormd tot het inzamelen van geldelijke bijdragen ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Bij eene gehouden inzameling is de belangrijke som van f 780 bijeengebragt. Men schrijft ons van Petten dd. 26 dezer: «Het uitsteken der vlaggen, zoowel van bijzondere als openbare gebouwen, in ons anders stille dorp kondigde gisteren aan, dat de eerste visch door de bomschuit de Hoop leidt ons schipper K. Scholder, behoorende aan de hier onlangs opgerigte zeevisscherij, werd aangevoerd. De kabeljaauw werd verkocht voor f 2.50 tot f6, de schelvisch voor f 1.20 tot f 2.50 per stuk.» De heer Wouter Sluis, uit de Beemster, trad dezer dagen te Lopik van wege het genootschap voor landbouw en kruidkunde, afdeeling IJsselstein, voor een talrijk en goed luisterend publiek op, om eene voordragt te houden over den landbouw. Hij wees er op, dat de landbouw een der voornaamste takken van bedrijf in ons land is. De landbouwwetenschap houdt verband met verschillende andere wetenschappen, waarvan natuur- en scheikunde de voornaamste zijn, zoodat de landbouwer daarop vooral moet letten en zich daarmede bekend trachten te maken. Spreker koos tot eigenlijk onderwerp van behandeling een in deze veerijke streek bijzonder belangwekkend punthet maken van boter en kaas. Als men eeDs goed nagaat hoe in den regel boter gemaakt wordt, dan moet men verbaasd staan over de slechte en weinig winstgevende behandeling. Ieder landbouwer meent boter te kunnen maken, maar goede boter te maken is niet ieders werk; de een maakt ze te hard, de andere te zacht, een derde haalt alle boter die in de melk is er niet uit, een vierde doet er te veel zout in om ze maar zwaar te krijgen, een vijfde doet er

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1