Buitenland. ds. L. op niet zeer uitlokkende wijze beschreven, 't Is een hok, dat allen aanleg heeft voor berging van zwijnen; de hoeken gelijken veel op zekere plaatsen, die lang bij gebrek van urinoirs gebruikt zijn, en in jaren schijnt er geen «schoonmaak» te zijn gehouden, 't Was mij, schrijft hij, toen ik van een bezoek bij den gevangene terugkeerde, of ik de dagen van vóór 300 jaren en vóór 40 jaren in enkele oogenblikken doorleefde, of, wilt ge, inleefde. Met de bede: «Heere, bewaar uw volk, ontferm u over Neder land en bekeer de bestuurders der schutterij,» ging ik de drie lange trappen af. De ongelukkige schutters zijn voornemens, zooals ds. L. meldt, tot het einde te volharden. De Arnh. Crt., hierop wijzende, zegt geen sympathie te hebben voor geloofsvervolging, maar evenmin voor de pogingen om haar te exploiteeren en geloofsverdeeldheid aan te wakkeren. Vriendschappelijk overleg met de autoriteit, des noods met den minister van Binnenl. Zaken, zou er wel toe geleid hebben, meent de Arnh. Crt., dat geen oproeping van schutters op Zondag had plaats gehad. «Maar nu de schutters de voorkeur er aan gegeven hebben om zich weerspannig aan de wet te verklaren, nu moet men niet lammerteren over de ongezellige inrigting van de gevangenis. Een oud vaderlandsch spreekwoord zegt, dat het uit kermis gaan de traditionele straf waard is welnu de schutters hebben hun zin gehad, zij hebben geen deel genomen aan de parade, laten zij nu ook niet klagen over de gevolgen van hunne daad.» De bloemententoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam zal dit jaar den 6 April a. s. geo pend en den 11 den gesloten worden. Uit Velsen verneemt men, dat door de jongste stormen aan de Noordzeewerken, behalve eenige verzan ding, weinig schade is toegebragt. Twee raven deden voor eenige dagen haar best om een in de weide loopend jong lam, van den bouwman G. J. de R. te Meerkerk, magtig te worden. Zij hadden hare prooi reeds een goed eind meegesleept, toen zulks door eenige landlieden werd bemerkt, die het onschuldige dier met uitgepikte oogen en deerlijk gehavend, aan de klaauwen dier roofvogels ontrukten. (Sch. Crt.) Een geit van L. van der Burgh, op het eiland Tien Gemeten, heeft 5 levende jongen ter wereld gebragt. Iemand, die jl. Vrijdag de reis heeft gemaakt van Rotterdam, via RosendaalAntwerpen, naar Maastricht, deelt men het volgende mede: Treurig was de toestand van het dorp Schuele tusschen Antwerpen en Hasselt. Het water stond er nog tot aan de daken. Eenige minuten spoorde men als tusschen twee rivieren. België is dus evenzeer geteisterd geworden. Naar men verzekerde zijn er twee wiegen met kinderen de Maas afgedreven. Bij de aanspoeling waren beide kleinen reeds omgekomen. (U. D.) -r- In de dorpen Berlicum, Rosmalen, Geffen en Nuland, waar tal van woningen door de bewoners verlaten zijn, zijn detachementen marechaussee van twee man geplaatst, tot bescherming van de achtergelaten goederen. Het is wel treurig, zegt de Amst. Crt., dat die bescherming noodig is. Te 's Hertogenbosch zijn twee personen gearresteerd, die in een bootje naar Empel waren gevaren en daar bezig waren een bij den watersnood verlaten huis te bestelen. De stad is thans geheel vrij van het water, dat haar ditmaal zooveel last en schade berokkend heeft. De haven kanten en de laagste buurten, waar jl. Zaturdag nog water stond, zijn nu er van bevrijd geworden. Hopen wij dat het jaar 1876, welks eerste kwartaal zoo noodlottig voor handel en nijverheid was, verder de goede hertogstad vele zegeningen zal brengen. Moge de ooijevaar, die Zaturdag in breede kringen boven de stad zweefde, overeenkomstig zijn reputatie, daarvoor een gunstig teeken zijn. Een dame uit Oudenbosch heeft o. a. voor de nood lijdenden 1600 gekookte eijeren naar de hoofdcommissie te 's Bosch gezonden. Volgens de N. Midd. Crt. bestaat bij de Stoomvaart maatschappij Zeeland het voornemen, de stoomschepen Stad Middelburg en Stad Vlissingen voor de dienst op Engeland niet meer te gebruiken, maar nieuwe booten in de vaart te brengen. Voorts zou in de dienstregeling deze wijziging gebragt worden, dat de booten 's avonds ten 8 ure uit Vlissingen vertrekken en 's morgens ten 10 ure aldaar aankomen. Jl. Vrijdag is tegen den 16jarigen D. Koekenheim, van Amsterdam, te Zwolle proces-verbaal opgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen van het bedrijf van tand meester en het op de weekmarkt verkoopen van genees middelen. Ook tegen zijn vader wordt eene vervolging ingesteld wegens overtreding der wet op de geneeskunde. Aan de Haagsche kroniek in de Gron. Crt. van 26 dezer, is het volgende ontleend: «Dezer dagen is hier ter stede een Engelschman aan gekomen, die een vrij zonderling aanbod aan onze regering kwam doen. Hij kwam van de Kust van Guinea en was eerst te Londen geweest, waar hij eerst zijn offerte aan onzen gezant, graaf van Bylandt, had gedaan. Deze had hem, vrij natuurlijk, naar de regering hier te lande ver wezen en, gewapend met een introductie van den vertegen woordiger van Z. M. aan het hof van St. James, stapte onze Engelschman aan wal, zich reeds gouden bergen droomende van zijne onderneming. Wat kwam hij nu aanbieden? Hij had aan de Kust een korps van 2000 Afrikanen gevormd, die hij aan de Nederlandsche regering wilde afstaan om ze naar Suriname te vervoeren, ten einde hen daar aan het werk te zetten. Hij zelf wilde als kommandant van dit goed gedisciplineerd en zoo wat militairement ingerigt werkkorps optreden. Hij eischte geen andere voorwaarden dan: vrijen overtogt voor hem en zij* 2000 man, voorloopige huisvesting voor het korps en eerst nadat zij bruikbare en trouwe werk lieden zouden zijn gebleken een geldelijke vergoeding voor den aanbreng van elk man. Een ander voorstel van den «ondernemer» waartoe hij echter eerst ter elfder ure kwam was om met de 2000 man naar Atsjin te trekken en, gelijk een tweede majoor Steek, inet dat vrijwillig korps aan den langdurigen oorlog te gaan deelnemen. Beide voorstellen zijn door het Departement van Koloniën gracieuselijk van de hand gewezen.» Aan de beurs te Groningen is jl. Vrijdag wit klaver zaad verkocht voor f 100 per HL. Sedert 30 jaren is het klaverzaad niet zoo hoog in prijs geweest. Ook de lord-mayor te Londen heeft eene inschrijving geopend ten behoeve der slagtofters van den watersnood in Nederland. Ongelukkigerwijze heeft hij dit gedaan naar aanleiding van een brief van een ingezeten van Breda, waarin dezen de toestand van ons land zeer overdrijft. Hij beweert daarin, dat al de voornaamste dijken zijn doorge broken en ons land er uitziet als eene groote zee. Het is te hopen, dat de Engelschen de schuld dezer overdrijving niet aan Nederland wijten, maar aan den overdreven ijver van een persoon, die echter de zaak meer kwaad dan goed doet. Een van de Berlijnsche correspondenten der Eiber f. Zeitung schrijft, dat, naar men van goederhand verneemt, de Pruissische regering bereid is, het verbod op den invoer van Nederlandsch en Belgisch vee in te trekken, dewijl uit nadere officiële berigten blijkt, dat de veeziekte, op grond waarvan zij het verbod had uitgevaardigd, geen epidemisch karakter heeft. Advertentie prijzen in eenige Amerikaansche couranten: Harpers weekly dat beschouwd wordt als een belangrijk blad voor allerhande advertentiën, krijgt f 3 tot f 6 per regel. De New-Yorksche weekly Tribune ontvangt van f 4.80 tot f 12.00 per regel, de laatste som voor zooge noemde reclames. De New-lrorksche weekly, een nieuwtjes courant, krijgt f 7.50 per regel. De grootere dagbladen te New-York, ontvangen 50 cents tot 1 gulden per regel voor gewone advertentiën en f2.40 tot f 3.60 voor reclames. Fancy-Falr te Schngen. Men meldt ons van daar, dd. 28 dezer: De «Faucy-fair." De geleerden ten onzent twisten nog steeds over de juiste bet eekenis van het woord, hetwelk ik als nietgeleerde zoo vrij ben vrij te vertalen door «geïmproviseerde kermis." De Fancy-fair dan, alhier te houden in het lokaal van den heer Knikker, werd, overeenkomstig de ook in uw blad daarvan gedane aankondiging, Zondag namiddag ten 1 ure geopend. Toen de deuren van het lokaal voor het publiek werden ontsloten, bood dit den bezoeker een inderdaad verrassenden aanblik, Langs het rabat der kolfbaan waren tal van nette uit vlaggedoek eu ligt houtwerk zaamgesteldc kraampjes opgeslagen, waarin allerlei artikelen, zoo voor dagelijksch gebruik, als van luxe, keurig waren uitgestald. Het tooneel aan het eene einde der zaal, was in een kolossaal, smaakvol, van allerlei ververschingeu voorzien, buffet herschapen, terwijl aan het audere einde ik vermeld dit om mijne vrije vertaling te regtvaurdigen de traditionele noten- en mangelen- stalletjes hunne plaauts vonden. Acht-en-derlig van Schagens schoonen, waaronder zoowel dochteren van de aanzienlijkste en gegoedste ingezeten, als uit den nijveren burgerstand, allen in gelijkvormig, eenvoudig doch lief toilet, stonden in de kraampjes, gereed om straks, als geïmproviseerde koopvrouwen, proeven van aanleg voor het vak te geven, die de bewondering der bezoekers wekken en diep gevoeld zullen worden door hunne respectieve porte-mounais. De Harmoniekapel leidde de opening in met het spelen van het Volkslied. Daarna hield de heer GEZELLEN, een der commissie leden, een korte toespraak, waarin hij de Fancy-fair ter wille van het liefdadig doel dringend 'aanbeval, en een woord van hulde bragt aan die neringdoende ingezetenen, welke de verschillende aanwezige artikelen zonder winst ten verkoop hadden willen afstaan. Daarna werd op zijn verzoek, met begeleiding der muziek, het bekende couplet: «Bescherm, o God! bewaak den grond" gezongen en hiermede was de Fancy-fair geopend. En nu het resultaat! Cijfers zijn welsprekend en hierom vermeld ik slechts dat een bezoek alléén des Zondags van pl. m. duizend personen bewijst hoezeer de onderneming in den smaak van ons publiek valt. Vooral des avonds (er wordt dan muziek gemaakt door de Harmonie-kapel) was het overvol en hadden de kellners- sociale jongelui, die, in het roepen van: «één Hollandsck!" «één Beijersch!" den kranigsten Jan naar de kroon steken handen vol werks; niet minder echter de winkeljuffers, die kostelijke zaken deden, en zich zonder uitzondering allen in hare nieuwe positie uitnemend te huis bevonden. De ontwerpers, het moet gezegd worden, hebben eer van hun werk; alles marcheert zelfs te midden der grootste drukte zoo ordelijk en fliuk, dat dit alleen voldoend bewijs is voor de dege lijke organisatie dezer zaak, welke ook financieel zeer zeker hoogst gunstige resultaten zal opleveren. Benoemingen, enz. Met 1 April a. s. worden bij de directie der marine te Helle- voetsluis benoemd tot opzigter van politie, de gepensioneerde serg. der mariniers H. J. Reisig, en bij die te Amsterdam tot teekenaars lste kl. de teekenaars 2de kl. J. Boos en F. A. J. Gerner. De heer J. Hol, teekenaar 3de kl. bij de directie der marine te Amsterdam, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om te worden geplaatst als scheepsteekenaar aan het marine-etablissement te Soerabaija. De luit. ter zee 2de kl. Z. J. Cambier, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indic en vandaar den 19 dezer teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. J. S. van Drooge, met den 1 April a. s. aan boord van het wachtschip alhier, wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied, en met dien datum aan boord van voornoemden bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. J. G. Snethlage. Oost-Indië. Belast: met de waarnemiug der betrekking van inspecteur der stoomvaartdienst bij het departement der Marine in Nederl.-Indië de luit. ter zee lste kl. W. M. Visser. Benoemd tot 2den stuurman bij de gouvernements-marine, de eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen 2de staurman U. Uges. STATË\-GE\KltAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 27 Maart. De heer Mees heeft verlof bekomen nader de regcriDg te interpelleer en over den toestand van den nieuwen Maasmond na de laatste stormen. De beraadslagingeu over het hooger onderwijs zijn voortgezet. Met 86 tegen 28 stemmen is aangenomen eene motie van den heer Moens, uitmakende dat de onderwijsvakken aan de universiteit in de wet zullen worden opge nomen. De behandeling der artt. 34 en 35 is geschorst om een nieuw programma, door den minister voor te stellen. De artt. 3647 en 50 zijn, sommige na eene kleine wijziging, goedgekeurd; artt. 43 is aangehouden tot na artt. 55. Engeland, Ofschoon Koningin Victoria officiëel als Vorstin der Fidji-eilanden erkend is, zegt een Engelsch dagblad, toch oefent de gewezen Koning er nog ongestoord zijn gezag uit. Onlangs bevond hij zich te Ban, en ten einde de leegte aan te vullen, welke de roode koorts in de bevol king heeft gemaakt, gebood hij, dat al de huwbare jongens en meisjes moesten trouwen. Eenige dagen daarna waren reeds 120 huwelijken voltrokken. Aan de Londensche politie-geregtshoven komen dik wijls eigenaardige scènes voor. In de afgeloopen week hield een geheele bruidsstoet, in 6 rijtuigen gezeten, voor het politie-bureau halt. De moeder van de bruid, op weg naar het kerkgebouw, had zich nog ter elfder ure bedacht en weigerde de gewenschte toestemming te verleenen. De wanhopige bruigom, verzocht onmiddellijk aan den koetsier eerst naar het nabijgelegen politie-bureau te rijden. De commissaris beweerde natuurlijk, dat eene moeder het regt heeft om de toestemming te weigeren. Evenwel nam hij het elegante bruidje met de moeder in zijne privé-kamer en had het geluk de zaak inderminne bij te leggen. Moeder gaf toe, en onmiddellijk zette de stoet zich in beweging naar het kerkgebouw. Duitschland. De bladen zijn nog steeds gevuld met verslagen van de feestviering op 's Keizers verjaardag in alle hoeken van Duitschland. Te Berlijn sneeuwde het geducht; men heeft daar natuurlijk een «keizersweer,» gelijk elders een «konings- weer,» maar ditmaal liet het keizersweer do lieden in den steek. Volgens gewoonte begon de festiviteit met koraalmuziek van den toren van 't paleis. De Keizerin had de geschenken gearrangeerd en de kamer versierd met bloemen, vooral viooltjes en korenbloemen, waarvan dc Keizer 't meest houdt. De kinderen van den Kroonprins bragten geschenken, die zij zeiven hadden vervaardigd. Na de bloedverwanten en 't hof werd de staf ontvangen. De aanspraak van von Wrangel is reeds medegedeeld; de Reichsztg. geeft alleen deze. Ook dat is oud-Pruissische gewoonte. Om half een verschenen de ministers en de nieuwe generaal Bismarck hield hier de aanspraak. Hij bleef, nadat de andere ministers gegaan waren, nog eenigen tijd bij den Keizer vertoeven. Van alle gekroonde hoofden waren per telegram geluk- wenschen ingekomen en men laat niet na op te merken, dat het telegram van den Keizer van Rusland tot de eersten behoorde. De ex-Keizerin der Franschen en haar zoon bragten dezer dagen incognito een bezoek aan Wilhelmshöhe. Tot Richard Wagner werd in de vorige maand het verzoek gerigt vanwege het hoofd-comité der wereldten toonstelling te Philadelphia een feestmarsch voor de opening der tentoonstelling te componeren. Wagner heeft deze opdragt aangenomen en voor eenige dagen is de «Phila- delphiamarsch van Richard Wagner» naar de plaats zijner bestemming vertrokken. Het motto van den marsch is aan het tweede deel van den Faust ontleend; zij is grooter dan de Kaisermarsch en van eene kolossale instrumentatie, waarbij hij op den smaak der Yankees beeft gelet. Voor dezen marsch ontving de componist 5000 dollars in goud, voor zijn geheele Lohengrin ontving hij twintig jaren geleden slechts 300 thaler. Interessant is het, dat Wagner nooit zijn eigen manuscript verzendt. Al zijne composities worden door zijn pianist Joseph Wieniawski (geen familie van den violist van dien naam) afgeschreven, die zich volkomen dezelfde hand heeft aangewend. Wagner componeert bijna alleen 's morgens dadelijk na de koffij; hij sluit zich dan op en is voor niemand te spreken. Tegenwoordig is hij bezig met de compositie van den Pervical, waarvan de tekst reeds lang voltooid is en dat men als het meest poëtische werk van Wagner beschouwt. Oostenrijk. Onlangs stierf te Weenen een jong, veelbelovend kun stenaar, wiens naam reeds in Duitschland bekend was. De professoren van een Duitsche academie voor kunsten zonden een lauwerkrans naar Weenen, als versiersel van de kist. Aan de grenzen komende, wilde de tolwachter den krans niet zonder belasting laten passeren. Niet wetende, onder welke rubriek hem te rangschikken, belastte hij den lauwer krans alsspecerij voor de keuken. Egypte. Een berigt uit Alexandrië van den 12 dezer bevat bijzonderheden omtrent de ontploffing, welke heeft plaats gehad aan boord van eene der transport-stoombooten van de Egyptische regering. De Samanond, aan boord hebbende soldaten en paarden voor Massowah bestemd, was op het punt van het dok te verlaten en, zooals de gewoonte is met stoombooten, deed de eerste machinist één of twee slagen voorwaarts met de machine, toen de ketel, die eenige minuten te voren slechts 23 graden drukking had, eensklaps ontplofte. De eerste en tweede machinist, beiden Oostenrijkers, 25 man der soldaten kwamen om het leven en vele mannen en paarden werden ernstig gewond. Ofschoon het vaartuig in militaire dienst was, ontbrak het ongelukkig aan boord aan militaire tucht en spoedige hulp. De ge kwetste Europeanen en Egyptenaren werden naar het gasthuis gebragt; eenigen van hen stierven weinige uren later en de andere bevinden zich nog in een bedenkelijken toestand. Niets is met zekerheid bekend aangaande de oorzaak van het ongeluk. De ketels waren gemaakt te Triest en slechts 19 maanden oud. De stoomboot had nog onlangs voor herstellingen in het dok gelegen. Amerika. Het vrouwen-comité voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia is voornemens op de tentoonstelling een zoo volledig overzigt als mogelijk is te geven van den arbeid der vrouwen in alle landen op het gebied der weldadigheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2