Buitenland. had hij deswege in de militaire dienst vele onaangenaamheden te verduren gehad. Daar nu het kind, waaraan zijn mede- pligtige het leven zou schenken, onecht ware geweest als hij haar niet kon huwen, besloot hij tot diefstal en moord, ten einde te kunnen trouwen en zijn kind voor een gelijke ondervinding als hij had opgedaan te vrijwaren!» Het Paaschfeest nadert en de Paaschossen komen ons dus weder herinneren, dat 't vette der aarde nog niet verdwenen is. Een der prachtigste exemplaren is dit jaar zeker de Sjarige os van ruim 1000 kilogrammen, door jhr. mr. J. 13. van Foreest van der Palm te Anna Paulowna gemest met hard voeder en op de veetentoonstelling te Rotterdam met den bestuursprijs bekroond. De vleeschhouwer J. C. Kok (firma Kok en Brandwijk) in de Lange Pooten, te 's Hage, is de gelukkige eigenaar van dit zeldzaam lid der ossenwereld en zal zijne klanten niet weinig vergasten, gelijk men zich reeds vergast heeft door de enkele aanschouwing van den 3jarigen colossus. (V.) Zoo onstuimig, zegt het Vaderland, als de eerste weken van de maand Maart waren, zoo kalm is de laatste, ofschoon ze ons de traditioneele 9 zomersche dagen toch niet heeft opgeleverd. Naauwelijks vijf zou men daartoe kunnen rekenen met een thermometerstand van pl. m. 60° F. De barometer heeft geen enkelen keer den gemiddelden stand van 760 mM. kunnen bereiken, maar wasaangroote veranderingen onderhevig. Gedurende den storm van den 12den daalde hij tot 722.6 en reeds den 21 sten tot zijn hoogsten stand namelijk 759.4, zoodat we in weinig dagen een verschil hadden van 26.8 mM. De zuidelijke lucht stroom had dan ook meestal de overhand, waardoor de thermometer enkele dagen, zooals den 28sten, tot 60° werd opgevoerd en de sneeuw op de Duitsche en Fransche gebergten met snelheid ontdooide en ons dien overlast van water bezorgde, waardoor vele streken onder water werden gezet. Om zich een voorstelling van dien overvloed van water te vormen diene, dat te Keulen den 14 Maart de peilschaal 8.76 M. boven nul en den 9 Dec. 11. 2.57 M. boven nul aanwees, een verschil van ruim 6 M., terwijl dit verschil nu ongeveer 4.5 M. bedraagt. Op onze rivieren is dit verschil door mindere helling van den bodem zoo groot niet; bijv. te Gorkum van den 14den tot heden 1.44 M.te Deventer 1.05 M. en te Maastricht 2.37 M. Tusschen Keulen en Nijmegen en den Briel ongeveer 10 M. Te Amersfoort is gekozen tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal de heer mr. AS. baron Mackay, met 1168 van de 1803 geldige stemmen. Op den heer mr. W. R. Beaufort waren 613 stemmen uitgebragt. De veehouder D. Boer Jzn., te Oudewater, heeft aan Z. M. den Koning de eerste grasboter verzonden. Het Huisgezin, een der te 's Bosch verschijnende couranten, heeft bij den jongsten watersnood in niet geringe mate gedeeld in de treurige gevolgen van de overstrooming. De lokalen waar het blad gereed gemaakt en gedrukt wordt stonden 12 dagen lang onder water en aan de uit gave der courant viel natuurlijk niet te denken. Thans stelt de redactie hare lezers schadeloos door de toezending van een watersnood-nommer, een courant van 8 bladzijden folio formaat, met uitvoerige en belangwekkende mededee- lingen betreffende de geleden rampen in en om 's Bosch en een aantal zeer goede gravures. Het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen-op-Zoom en omstreken is herdoopt, en heet thans kortheidshalve de Zoom. Op de jl. Maandag te Zwolle gehouden Palm-paarden- voormarkt waren p. m. 125 weelde-paarden aangebragt. Door de aanwezigheid van Fransche, Engelsche en Duitsche paardenkoopers werden hooge prijzen besteed, en werd gemiddeld van f 525 tot f 1000 per exemplaar betaald. Jl. Maandag werd te Deventer de groote Palm- paardenmarkt gehouden, waarop werden aangevoerd 434 paarden. Er waren vele Belgische, Fransche en Duitsche kooplieden aanwezig, die zeer hooge prijzen besteedden. De handel was vlug en de omzet groot. Men besteedde f 80 a f 950 per stuk. De burgemeester van Eist heeft bij publicatie ge waarschuwd tegen het deelnemen in zoogenaamde levens verzekeringen, veeverzekeringen, enz. zonder zich vooraf van de soliditeit van dusdanige vereenigingen te hebben overtuigd. Het testament van den heer R. v. N., dezer dagen te Leeuwarden overleden, geeft aanleiding tot levendige gesprekken. Bedoelde heer, die ongehuwd overleden is, heeft zijne nalatenschap, die door sommigen op 3 millioen, door anderen nog hooger geschat wordt, niet vermaakt aan zijne familie, met welke hij trouwens geen omgang had, maar aan een neef, den heer E. F., die ziju admi nistrateur is geweest, onder bepaling, dat deze de helft van het kolossaal vermogen zal uitkeeren aan den heer R., die eenige jaren lijfarts van den overledene was. Uit Drenthe meldt men, dat thans een massa jonge varkens (biggen) tegen buitengewoon hooge prijzen voor Pruissische rekening worden opgekocht. Voor 5 &7-weeksche biggen betaalt men tot zelfs f 12 a f 14. In geen tijden is zulks beleefd. Uit Friesland en Groningerland worden tegenwoordig per spoor veel vette koeijen naar Holland en België verzonden; ook de vraag naar weidevee (guste koeijen) is sterk. (N. R. Crt.) Op 's Konings verjaardag werd te Paramaribo de feestvreugde in den avond verstoord door het omslaan van een corjaal, waarin zich elf arbeiders van de plantage Voorburg bevonden, waaronder een moeder met vijf kin deren. Op ééne drenkeling na, die door een infanterist werd gered, kwamen allen, tengevolge van het omstuimig geworden weder, om. De Indische bladen hebben dezer dagen berigt, dat door den overste der militaire administi'atie te Atsjin bij vergissing een mandaat was afgegeven van ruim f 100,000 grooter bedrag dan behoorde. De vergissing scheen bij gebreke van telegraphische gemeenschap met Singapora onherstelbaar, daar de betaling van het mandaat niet meer ,kon worden voorkomen. De leverancier W. echter maakte de zaak zelf in orde. Volgens de Indiër had evenwel dit geval den lsten luit. der militaire administratie B. te Kotta Radja, die schuld er aan had, zóó aangegrepen, dat hij overleden is. De Locomotief, het te Samarang verschijnend dagblad, in zijn nummer van 24 Jan. jl. den oorlog tegen Atsjin besprekende, deelt eenige opgaven mede, waaruit blijkt, dat van het begin der eerste expeditie af tot medio Oct. 1875 zijn gesneuveld of aan hun wonden overleden 29 officieren, overleden 27 (behalve zij die na evacuatie overleden) en gewond 113; van de minderen sneuvelden of overleden aan hun wonden 271, overleden 2505, werden gewond 1652, zoodat onze verliezen in het geheel bedragen aan gesneuvelden, overledenen en gewonden 169 officieren en 4428 manschappen. De opgegeven cijfers hebben alleen betrekking op de werkelijk tot het leger behoorenden. Koelies, ketting- gangers, werklieden, vrouwen en kinderen zijn dus niet medegerekend. Volgens particuliere berigten aan het Alg. Dagbl. v. N.-Indië heerschen te Tjilatjap sedert eenigen tijd weder kwaadaardige moeraskoortsen. Dagelijks worden 30 a 35 dooden begraven. De Europeanen sterven niet zoo spoedig, doch hebben, eenmaal aangetast, veel moeite om weder op verhaal te komen. De onlangs aangekondigde opstijging van den heer Landrau e. a. met luchtballons en van den heer Simons met zijne vliegmachine «parekite» zal te Brussel den 16 en 17 dezer plaats hebben. Op nieuw, en nu zeer stellig, wordt verzekerd, dat zich op een paar plaatsen in Zweden de gevreesde Colorado kever vertoond heeft. De zaak moet van regeringswege onderzocht en waar bevonden zijn. Uit het rapport van den heer Cave blijkt, dat de financiën van Egypte door roekelooze leeningen, slecht beheer en verspilling in schromelijke verwarring zijn ge- bragt, maar dat een eerlijk en verstandig beheer nog het crediet des lands kan redden en het in staat stellen aan alle verpligtingen te voldoen. Het Amerikaansch Congres heeft besloten, generaal Belknap in staat van beschuldiging te stellen. Te Philadelphia is op den 1 dezer een monsterhótel geopend «Groot Tentoonstellingshötel» genaamd met 1325 kamers. Het heeft een frontbreedte van 100 en een diepte van 300 meter; het is geheel van baksteen gebouwd. Op de Schipperseilanden is, dank zij den invloed der Engelschen, een constitutie ingevoerd. Er is een Eerste en Tweede Kamer. Geheel in den vorm werd een reglement van orde vastgesteld. Onder de bepalingen, daarin opge nomen, komt voor: «Ieder lid, dat naakt in de vergadering verschijnt, vervalt in een geldboete.» Het Kanaal van Holland op zijn Smalst. In een artikel: „Het Noordzeekanaal" wijst het Handelsblad op de teleurstelling, dienaangaande weder ondervonden. In plaats dat dezer dageu de nieuwe waterweg, van welke Amsterdam's toekomst afhangt, op feestelijke wijze kon worden geopend voor een deel der handelsvloot, gelijk in het vorig jaar bedongen was, moest de Tweede Kamer zich in de afdeelingen bezig houden met het onder zoek eener wetsvoordragt, waarbij de termijnen van openstelling worden verlengd. Het rapport van den ingenieur Conrad leert ons, waarom dit noodig was. Men kan thans beweren, dat de Kanaal-Maatschappij geene behoorlijke verontschuldigingen voor de vertraging kan in brengen. Al die aanmerkingen baten echter niets. Zij kunnen niet bewerken, dat het kanaal op de gestelde termijnen open is. Het eenige gevolg, dat zij kunnen hebben, is, dat de Kanaal-Maat schappij wegens niet-naleving der overeenkomst van al hare regten vervallen wordt verklaard. Het Hdbl. acht dit in het belang der zaak niet wenschelijknog langer oponthoud zou er het gevolg van zijn, want de Staat is niet gereed om dadelijk het werk over te nemen en voort te zetten. Maar wel acht het Hdbl. noodig een naauwkeurig onderzoek, of nu inderdaad op de nieuwe termijnen, op 1 Nov. 1876 de geul van 5.56 meter, op 1 Aug. 1877 die van 8.50 meter, gereed kunnen zijn. Volgens het verslag van den heer Conrad is de voorname reden der teleurstelling gelegen in eene door alle deskundigen begane misrekening bij den aanleg, namelijk in de onderstelling, dat de helling van de kanaalboorden steiler kon worden genomen dan thans, zonder kunstmatigen aanleg en bescherming, voor de vereischte diepte mogelijk is gebleken. De directie schijnt nu beloofd te hebben, „maatregelen te nemen, die de aanzienlijke toevloeijing van het zand in de haven zullen te keer gaan," en de hoofdingenieur acht de nieuwe termijnen niet te kort, indien de directie aan dat voornemen gevolg geeft. Maar waarin die maatregelen bestaan, daarvan zwijgt het rapport geheel. Daarover behoort licht te worden verspreid. Niets werkt zoo na- deelig als juist de onzekerheid, of de termijnen zullen worden nageleefd. De handel en de scheepvaart zien reikhalzend naar de opening uit en zouden zich gaarne daarop met alle kracht voor bereiden. Maar wie waagt schatten voor geheel onzekere tijdstippen? Of de voltooijing een jaar langer duurt, dat is niet het groote kwaad, maar wel de onzekerheid, of het kanaal ooit gereed zal komen, en zoo ja, wanneer? Alvorens de wetgever een besluit neemt, is het noodig, dat hij daaromtrent behoorlijk worde voor gelicht, en met den meesten ernst dringt het Hdbl. dan ook aan op het vaststellen van zulke termijnen en voorwaarden, dat nieuwe teleurstellingen niet te wachten zijn. Benoeming'en, enz. De hoofdingenieur van den waterstaat in Utrecht, de heer L. J du Cellié Muller, is benoemd lot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De luits. ter zee 2de kl. II. van der Meer en F. W. C. Lede- boer, behoord hebbende tot het cscader in O.-Indië en den 28 Maart jl. teruggekeerd, zijn met dien datum op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de klasse Stakman Bosse, van gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, teruggekeerd, is verplaatst bij het garnizoens hospitaal te Amsterdam. De apotheker 2de kl. bij de zeemagt A. Schelkes is op zijn verzoek, met 15 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. De kapts. 2de kl. bij het korps mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten, P. S. C. A. Courier dit Dubekart en P. Dibbitz en de 1ste luit. C. II. Pilaar, behoord hebbende tot het escader in O.-Indië en den 28 Maart jl. teruggekeerd, zijn met dien datum ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 4 April. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn voortgezet. Artt. 8589 zijn goedgekeurd. Verworpen zijn de amendementen om voor de toelating tot het examen voor de doctoraten in de verschillende vakken een getuig schrift van het eindexamen aan de Hoogere Burgerschool voldoende te verklaren, om de examens ook door eene speciale staatscommissie te doen afnemen, om Amsterdam niet toe te kennen het regt tot het verleenen van het doctoraat honóris causa. Zitting van Woensdag 5 April. Artt. 9098 zijn afgehandeld. Op art. 91 is aangenomen een araendement Mackay-Mirandolle, om doctoren in de regts wetenschap benoembaar te verklaren tot Indisch ambtenaar 1ste kl. na het afleggen van het academisch examen in speciale Indische vakken. Art. 97 (vrijstelling voor af te leggen examens aan hen die in een ander Rijk een wetensohappelijken graad verkregen) is verworpen met 55 tegen 11 stemmen. Heden voortzetting. De interpellatie van den heer Mackay over de suiker conventie zal worden voortgezet na afloop van het hooger onderwijs. Duitschland. Jl. Zaturdag was het 61 jaar geleden, dat Prins von Bismarck het levenslicht aanschouwde. Deze verjaring werd met de gebruikelijke felicitatiën en telegrammen gevierd. De Keizer en de Kroonprins bragten den Vorst persoonlijk hunne gelukwenschen. De ministers, de leden van den bondsraad, de te Berlijn aanwezige diplomaten en vele afgevaardigden bezochten insgelijks Prins von Bismarck. Onder de velen, die hem per telegram felici teerden, behoorden ook de meeste Duitsche vorsten, waar onder de Koning van Beijeren. De burgemeester van Keulen deelde den heer von Bismarck bij deze gelegenheid mede, dat de stad een legaat van 20,000 mark had aanvaard, welke door wijlen den heer Andre® haar werden vermaakt onder beding, dat die som dienen moest voor de oprigting van een standbeeld voor den «Vereeniger van Duitschland.» Het volgende voorval heeft te Berlijn groot opzien gebaard. De heer v. X., een jongmensch van adelijken huize, was verloofd met de dochter van een rijk industriëel. De dag van het huwelijk was bepaald; men was gereed om naar het stadhuis te rijden, toen de bruidegom zijn aanstaanden schoonvader, in het bijzijn der bruid, verzocht om de huwelijksgift met 30,000 thaler te verhoogen, anders kon het huwelijk niet doorgaan. De bruid zeide niets en haar vader gaf toe om het gevreesd opzien, dat het afbreken van het voorgenomen huwelijk op dit oogenblik maken zou, te vermijden. Op het stadhuis gekomen, gaf de bruid echter, tot ieders verbazing, op de vraag: of zij den bruidegom als echtgenoot begeerde, ten antwoord «Neen; ik kan en zal nooit besluiten om mijne hand aan een man te geven, die alleen mijn geld begeert en zoo weinig gevoel van betamelijkheid bezit, dat hij in zulk een plegtig oogenblik nog eene grootere huwelijksgift van mijn vader afperst.» De toestand der fabrieksarbeiders te Berlijn wordt hoe langer hoe treuriger; thans heeft ook de beroemde fabriek van Siemens Halske, die anders 700 werklieden in dienst had, wegens gebrek aan werk de meeste hunner moeten ontslaan. De 200 thans nog in dienst gehouden werklieden hebben hun werktijd tot zes uren daags moeten beperken. Op den Rijn, tusschen Rees en Emmerik, is jl. Vrijdag avond de Hollandsche schroefsleepboot, Prins Hendrik, stroomafwaarts varende, in botsing gekomen met de opwaarts stoomende boot «König» van de Pruissische-Rijnsche-Maat- schappij, die omstreeks 20 passagiers en manschappen aan boord had. Beide booten zijn nagenoeg onmiddellijk gezonken en 4 of 5 personen zijn hierbij om het leven gekomen. Te Gladbach is een hond in een school gesprongen en heeft 27 kinderen gebeten, vóór hij was gevangen en afgemaakt. Men zegt dat het beest niet dol was. In het instituut van dr. Fr. Petermann te Georgenthal heeft zich eenige dagen geleden een nog geen löjarig jongeling, de kostscholier Ernst S., in tegenwoordigheid van een huisknecht, doodgeschoten. Als vermoedelijke oor zaak van deze daad wordt opgegeven, dat men dezen knaap herhaaldelijk met slagen tuchtigde en opsloot. Nog denzelfden morgen had hij in het bijzijn zijner makkers stokslagen ontvangen, terwijl de huisknecht hem des namiddags op nieuw af moest straffen. Men hoopt dat een streng onder zoek zal worden ingesteld. Henriëtte Davidis, vooral als schrijfster van het beroemd keukenboek bekend, is in 75jarigen ouderdom te Dortmund overleden. INGEZONDEN. Met erkenning van het gerief, dat de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij aan het reizend en inzonderheid aan het handeldrijvend publiek reeds heeft bezorgd, door het doen loopen van een lokaal-trein des morgens van Amsterdam naar Helder en van de markttreincn op Vrijdag en Zaturdag, meent steller dezes dat nog eene uitbreiding der dienst zeer wenschelijk is. Op Donderdag, als er markt is te Schagen, zouden de markt- bezoekers zeer gebaat zijn door een markttrein, evenals op Vrijdag en Zaturdag, en hij meent wel te doen met de directie daarop te wijzen. Kooplieden en boeren, die naar Oudesluis, Anna Paulowna en Helder moeten vertrekken, zien zich thans genoodzaakt, in grooten haast naar het station te spoeden, dikwijls nog vóór dat zij met hunne zaken gereed zijn, ten einde met den gewonen trein, die reeds tegeu 12 uur uit Schagen vertrekt, huiswaarts te gaan. Nog een wensch, maar die zeker aan 't adres der posterijen behoort, wil hij ter dezer gelegenheid uiten. Het is dezevoor bewoners van Schagen zou het wenschelijk zijn, als zij ook met den trein, die tegen 12 ure naar Helder vertrekt, brieven konden verzenden. Thans bestaat daartoe alleen gelegenheid met den ochtendtrein en des avonds ten 7 ure. Welligt dat de vermelding van dezen wensch er toe bijdraagt, dat het bestuur der posterijen dien nuttigen maatregel beveelt. Schagen, 3 April 1876, A.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2