HELDERSCHE EN NIEIIWEIHEPER COURANT. 1876. N°. 43. Zondag 9 April. 34 Jaargang. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. B H franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: M O 1 E N P t E I M JT. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 16 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. KIken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per mailboot Prins Hendrik geschiedt voor druk werken den 14 April, na aankomst van trein III (Noord- hollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 15 April, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 April. Wij maken belangstellenden in het streven der ver- eeniging Volksonderwijs opmerkzaam op de hierachter voor komende annonce, waarbij eene vergadering op a. s Woensdag wordt aangekondigd. Na de opwekkende voordragt van den heer Kerdijk, in de vorige maand alhier gehouden, behoeft deze zaak zeker geen verdere aanbeveling. De 51ste verjaardag van II. K. II. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Gisteren werd alhier, via Amsterdam, uit Bristol aangebragt eene stoommachine, bestemd tot het vervoer van zandwagens, bij het uitvoeren der werken aan het fort Erfprins. Het stoomschip Vesuvius van de Nederlandsche stoombootmaatschappij is nabij Hastings in het Engelsch kanaal aangevaren en direct gezonken. De equipage is gered, behalve een man, een stoker, die bij de ramp is omgekomen. Eerlang zullen weder onderscheiden nieuwe artikelen van hardglas in den handel worden gebragt, nl.: borden van verschillende grootte en slijping, die f 6 a f 8.25 per dozijn zullen kosten; kleine bordjes, van 20 a 75 cents per stuk, naarmate ze vervaardigd zijn van glas, kristal of gekleurd kristal: aschbakjes van 20 k 40 cents; gasglazen van 45 k 60 cents, de laatsten van kristal; petroleum- glazen a 20 cents; verder gasballons, bierglazen en eindelijk ook broeiglas en kelderglas, matglas enz. JJ. Donderdag avond is H. M. de Koningin in goeden welstand te 's Hage teruggekeerd. Wij achten ons zeer gelukkig te constateren, zegt het Dagblad, dat liet uitzigt van II. M. allezins bevredigend mogt heeten, zoodat het verblijf in het buitenland voor de geliefde Koningin met het zoo vurig begeerd gevolg is bekroond. De toestand van dr. Kuyper, te Nice, blijft onver anderd. De koortsen verminderen wel, maar de patiënt is nog zeer zwak en moet zich van allen arbeid onthouden. Aangenomen het beroep naar Amsterdam door ds. C. H. Koopman, te Waspik, Tot hoofdonderwijzer te Schermerhorn is benoemd de heer J. Kuilman, te Benningbroek. Tot stationschef te Barneveld (Oosterspoorweg) is benoemd de heer Wassenberg, thans te Anna Paulowna. Vanwege het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond zal op een der eerste Zondagen in Mei a. s. eene meeting worden belegd te Arnhem, ter bespreking van het atemregt. Men meldt ons van Texel dd. 7 dezer: «Gisteren avond gaven eenige jeugdige liefhebbers in hef lokaal van den heer W. Moojen, ten voordeele der slagtofters van den watersnood eene tooneelvoorstelling, die door een zeer talrijk en belangstellend publiek werd bijgewoond. De bijspelen met zang: Oom Jan uit lndie en Tooneel- studiën werden beide flink en netjes opgevoerdterwijl het harmonie-gezelschap «Sempre Crescendo» onder directie van den heer Polak (dat geheel belangeloos zijne mede werking verleende) gedurende de pauze op verdienstelijke wijze eenige stukken deed hooren. De jeugdige dilettanten hebben eere en voldoening van hun werk. Ze hebben het publiek gedurende den geheelen avond niet alleen zeer aangenaam bezig gehouden en menig maal hartelijk doen lagchen, maar al lagchende menige nuttige les gegeven en tevens een niet onaanzienlijke bijdrage voor de watersnood ingezameld. De opbrengst beliep pl. m. f 140, zeker aanzienlijk als men bedenkt dat voor weinige dagen ten behoeve va» den waters noodlijders alhier bovendien f 513 werden gecollecteerd.» Te Texel hebben veefokkers met goed gevolg pulp (uitgeperste suikerpeen) tot voeding aan hun vee verstrekt. Vooral voor schapen en jong koe vee (géén melkkoeijen) is pulp een uitmuntend voedingsmiddel en bij hoogen prijs van het hooi bijzonder aan te bevelen. Men meldt ons uit Schagen, dd. 6 dezer: «De collecte der watersnood-commissie heeft opgebragt f 367. Voegt men daarbij de f 780 die de Fancy-fair- commissie heeft overgehouden, en hetgeen de leerlingen der openbare school hebben bijeengebragt, dan heeft deze gemeente minstens f 1166 tot leniging der noodlijdenden bijgedragen.» Men meldt ons uit Scliagerbrug «De leden van den Baad der gemeente Zijpe hebben zich als eene commissie vereenigd tot het houden eener collecte voor de noodlijdenden door den watersnood. Ieder raadslid zal daartoe in een aangewezen wijk rond gaan met een ander notabel ingezeten tusschen de 10 en 24 dezer maand.» «De inwijding der nieuwe school voor gewoon lager onderwijs alhier, zal plaats hebben den 11 dezer maand.» De gemeenteraad van Hoorn heeft zich, naar aanlei ding van de aanhangige ontwerpen van wet betreffende de inrigting en het regtsgebied der arrondissements-regtbanken en kantongeregten, waarin o. a. de afschaffing der arron- dissements-regtbank te Hoorn wordt voorgesteld, tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin in het breede wordt uiteengezet, «dat het voorstel der regering betreffende het regtsgebied der Hoornsche regtbank is geheel ongemotiveerd, den toestand dezer streken en hare regtmatige aanspraken miskent en niet tot eene goede regterlijke indeeling kan leiden.» Jl. Donderdag namiddag ten 2 ure werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voor het talrijk publiek, dat zich daar reeds vóór het bepaalde tijdstip had verzameld, de bloemententoonstelling met muziek geopend. Het Paleis voor Volksvlijt is weder in een lusthof her schapen. Flora heeft hier weder voor eenige dagen haren intrek genomen en met kwistige hand hare rijke gaven in het rond verspreid. De prachtigste voortbrengselen der natuur zijn er weder te zanten gebragt, als om met elkan der om den voorrang te wedijveren. Het hoofdgebouw met zijn gewelfd glazen dak gelijkt op een reusachtige trekkas, waarin hoogopgaande palmen, allerlei heesters en struiken, alsmede de kostbaarste bloe men en planten uit het rijk der natuur zijn overgebragt. De aanleg en de rangschikking hebben dit jaar veel ge wonnen, maar ook de ingezonden bloeijende bloemen en planten wekken al aanstonds bij het binnentreden ieders bewondering. Zelden waren de inzendingen zoo groot en de vreemde planten zoo rijk vertegenwoordigd. In het midden onder het hooge koepeldak van het hoofdgebouw is een vierkant van groote spiegels geplaatst, in den vorm van een kiosk, met groen omhangen en waarop sierlijke coniferen prijken. Prachtige parken van rhododendrons, azalea's indica's, van bloeijende planten, die door heldere spiegels worden weerkaatst en een even eigenaardig als verrassend effect opleveren, zijn daar om heen geplaatst. Links van dit park aan de zuidzijde ziet men eene schoone collectie van allerlei planten, die door de nette en juiste rangschikking mede een prachtig gezigt opleveren. In een der nevenzalen zijn prachtige bouquetten en teedere planten onder glazen stolpen en in glazen kasten tentoongesteld, waarbij o. a. zeer de aandacht trekken de zeldzaam voorkomende Tillandsia Lindeni, van den heer H. Leuveling Tjeenk en de Cupripedium Villosum, het zoogenaamde Vrouwenschoentje en de Vrisea Splendens, beiden van den heer C. A. A. Dudok de Wit. De lijst der bekrooningen wijst hem, die met den catalogus in de hand de rondte doet, van zelf den weg naar de rijkste en schoonste verzamelingen. De bezoekers zijn ongetwijfeld verrast geweest door het aanschouwen van twee portretten in olieverf, tentoonge steld tegenover den ingang der groote zaal, beiden van mannen aan wier geestkracht en volharding deze inrigting zoowel haar ontstaan als haar tegenwoordigen bloei te danken heeft. Dat van den stichter, dr. S. Sarpliati, werd vervaardigd door wijlen den heer M. Calisch, terwijl de beeldtenis van den onlangs ontslapen directeur J. Eduard de Vries op doek werd gebragt door den heer Sangster. Zoowel uit voering als gelijkenis zijn meesterlijk en treffend. Aanleiding tot deze tentoonstelling werd gevonden na het aanvaarden van een dezer twee kunstwerken (dat van den heer de Vries), het Paleis voor Volksvlijt als blijvend geschenk aangeboden door een warm belangstellend vriend zoowel van de beide ontslapenen, als van het Paleis voor Volksvlijt. (Amst. Crt.) Op de gisteren te Amsterdam, onder begunstiging van het schoonste lenteweder, gehouden voorjaars-paarden- markt, waardoor honderden koopers, en nog meer nieuws gierigen naar het Frederiksplein werden gelokt, waren circa 200 paarden aan de lijn. De handel was vrij levendig en voor goede en luxe paarden werden hooge prijzen besteed. Naar de KI. Crt. verneemt heeft de heer G. O. Veenstra, hoofdonderwijzer te Oldeberkoop, reeds een begin van succes behaald op zijne pogingen om het meer malen besproken middel van den heer Brals, te Wapser- veen, tegen de gevolgen van een dollen hondsbeet algemeen in gebruik te brengen. Naar aanleiding van een door hem tot den minister van Binnenl. Zaken gerigt verzoek, om het middel aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, is de directeur van 's Bijks veeartsenijschool te Utrecht gemagtigd, aan die instelling het middel en zijne uitwer king te onderzoeken. Dientengevolge heeft de heer Brals de zamenstelling en de aanwending van het middel aan den directeur medegedeeld. Een proef zal genomen worden, zoodra de directeur in het bezit is van een dollen hond. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Gymnastiek-onderwijzers in Nederland, zal den 18 en 19 dezer in de gymnastiekschool te Gouda plaats hebben. Het bestuur vestigt vooral de aandacht op de vele teekenen van vooruitgang, die op het gebied van onderwijs, en niet het minst op dat der gymnastiek, zich openbaren; waarbij van verschillende kanten wordt aangedrongen om bij eene aanstaande herziening der wet van 1857 ook dit vak als verpligt leervak op te nemen. Bij verschillende gelegen heden heeft het bestuur elke poging, die zich ten gunste van genoemde rigting werkzaam toonde, krachtig ondersteund. Ook op de aanstaande vergadering zal dit punt een hoofd onderwerp van behandeling zijn, weshalve de leden dringend verzocht zijn, de vergadering te komen bijwonenopdat de resultaten de gevoelens mogen uitdrukken van velen en daardoor als krachtige uitingen kunnen worden beschouwd van hen, die geroepen zijn te arbeiden aan de ontwikkeling en veredeling van den mensch. Men meldt uit 's Hertogenboscli van jl. Woensdag: «Een moordaanslag, heden namiddag op mevr. de Jong, echtgenoot van den heer de Jong, leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool, gepleegd, heeft veel sensatie verwekt. Circa half zeven ure werd aan de woning van den heer de Jong, terwijl hij afwezig was, gebeld. De meid, die de deur opende, schijnt geschrikt te zijn op het gezigt van den persoon, dien zij van vroeger kende. Daar naar mevrouw gevraagd werd, kwam deze zelve naar beneden. Naauw was zij nabij de deur, of een schot werd op haar gelost, dat haar aan den hals verwondde. Doode- lijk verschrikt, snelde zij dwars over de straat in de woning van den heer Hartog, waarvan de deur openstond, en vlugtte do meid in de sociëteit Casino. In den gang van de woning, waarin mevrouw vlugtte, werden nog twee schoten gelost, die gelukkig geen doel troffen, omdat de vervolgde een zijgang luid genomen. De dader ging toen heen, doch twee personen, die getuigen waren geweest van het gebeurde, volgden hem van nabij. Op de parade plaats, waar zij een politie-agent ontmoetten, lieten zij hem arresteren. Gewillig gaf hij nu zijn met nog drie kogels geladen revolver af en volgde den agent naar het politic-bureau, vanwaar hij, na het ondergaan van een verhoor, per rijtuig naar de gevangenis werd gebragt. De verwonding, bestaande in een schampschot aan den hals en het verbrijzelen van twee vingertoppen, is niet zeer gevaarlijk. Het schijnt, dat oude teleurgestelde liefde de noodlottige drijfveer tot deze vreeselijke daad is geweest. De dader heet Abélius, is van beroep graanhandelaar en was woonachtig te Groningen. De verwonding schijnt in geenen deele gevaarlijk te zijn. Naar men zegt, zou de revolver slechts met hagelpatronen geladen geweest zijn. Te Harderwijk is jl. Woensdag de eerste Carlist als soldaat voor het Indisch leger geëngageerd. Blijkens zijne papieren is hij sous-lieutenant bij het Carlistische leger geweest en was laatstelijk geïnterneerd te Pau (Frankrijk). Op de jl. Woensdag te Zwolle gehouden Palmpaarden- markt waren ruim 800 paarden aangevoerd. De markt werd naar ouder gewoonte zeer druk bezocht. Voor Fransche, Duitsche, Engelsche, Luxemburgsche en Hol- landsche rekening werden belangrijke aankoopen gedaan. Weeldepaarden golden f 525 a f 1000; enkele geheime koopen gingen zelfs boven de f1000. Voor vrachtpaarden der tweede soort werd met graagte f 500 betaald. Werk paarden f 200 a 475; tweejarige graspaarden f175 a 290; veulens of eenjarig weigoed f 90 a 200; poneys f 35 k f 120; voor de slagtbank bestemd f 45 a 135. Dit jaar muntte de markt uit in grooten aanvoer van puike paarden en reeds nu was het merkbaar, dat het kruisen belang rijken invloed op het paardenras van Nederland uitoefent. Onder Ommen vertoont zich eene wol ziekte onder de schapen, waaraan velen sterven. De wol valt uit het j ligchaam; het dier kwijnt en de meeste sterven. Die ziekte is epidemisch. Den bewoners van Stadskanaal werd den 1 April bekend gemaakt, dat er dien avond groot vuurwerk zou zijn bij het hotel «de Leeuw.» Wie van verre en nabij waren opgekomen zagen 2 brandende kaarsen, met het onderschrift: «April.» De Italiaansche ingenieur Grattoni, onder wiens bestuur de Mont-Cenis tunnel werd gegraven, is overleden. In de nabijheid van Parijs dient als boerenknecht een man bij een landbouwer, die den naam draagt van Mont- morency, eenmaal behoorende tot de edelsten onder de 1 adelijken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1