Buitenland. Voor een dito os van vreemd of gekruist ras werden de 1ste en 2de prijs, ad f 50 en 25, toegekend aan C. J. Schenk, te Wieringerwaard. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe van inlandsch ras werd de 1ste prijs f 50, toegewezen aan D. Rezelman, te Winkel, en de 3de prijs, getuigschrift, aan Jb. Blaauwboer, te Wieringerwaard. Voor een dito koe van vreemd of gekruist ras werd be kroond met den 2den prijs, f 25, J. M. de Sonnaville, te Alkmaar. Volgens het Handelsblad, hebben de onderhandelingen met den minister van Financiën over het telegraafkantoor te Amsterdam dien loop genomen, dat thans op den voor grond staat het bouwen van een nieuw telegraafkantoor op het Damrak, belendende aan de eene zijde aan de te verbouwen groote beurs en aan de andere zijde aan een nieuwe korenbeurs. Tengevolge van het overlijden van den heer Paul van Vlissingen, oprigter en directeur van de Amsterdamsche Stoombootmaatschappij, is als directeur opgetreden de heer C. Gilhuys, in welke betrekking, waartoe hij in overeen stemming met de bepalingen der statuten van die Maatschappij door dien overledene, met goedkeuring van heeren commis sarissen, was benoemd, reeds geruimen tijd als gemagtigde van den heer Paul van Vlissingen werkzaam is geweest. De heer A. F. Beukman, commissaris van politie te 's Hage, is eervol ontslagen en benoemd tot adjunct commandant voor de huishoudelijke dienst in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden. Aan een particulier schrijven uit Londen aan het Vaderl., dd. 5 dezer, ontleenen wij de volgende regelen: «Weet ge, wat 't zegt: De Londen season is begonnen, 't Zal u duidelijk worden, wanneer ge mij een oogenblik naar het nog kortelings schier uitgestorven Belgravia of Kensington volgt. De huizen, neen wij mogen zeggen de paleizen, voorheen zorgvuldig gesloten, alsof daarbinnen een lijk boven aarde stond, hebben andermaal hun aantrekke lijkheid herkregen, de luiken zijn geopend en de zware gordijnen verhinderen ons naauwelijks een blik naar boven te slaan om weelde en kunst te bewonderen. En wanneer het nu vijf uren in den namiddag is, dan gaan wij naar het uitgestrekte Hyde-Park, door Rottenrow naar Ladie's mile en daarge ziet, wij kunnen niet circuleeren, veel minder dien breeden rijweg oversteken, want de talrijke ekwipages volgen de een de ander in drie- en vierdubbele rij, amazones en cavaliers glijden er behendig doorheen, maar wij zijn te voet en dus, met uw verlofi laat ons een oogenblik op die tuinstoelen, aan de zijde van den weg geschaard, verpoozen en eens dat heerlijke Engelsche paardenras en die sierlijke rijtuigen bewonderen; of hebben zij reeds in het Haagsche Bosch u voldoende de oogen uitgestoken welnu, er is genoeg te zien, dat ge ten uwent niet zien zult, «for instance,» zooals wij hier te Londen zeggenDe elegante en niet elegante, de vreemd soortige en aTledaagsche toiletten van de «right honorable Ladies,» die, onder plaids en tijgervellen bedolven, met haar blonde jeugd en het onvermijdelijk hondje, 't gracieuse «doggie,» elkander onderling den eerepalm betwisten en een doelwit van den modernen Adonis in de gedaante van den excentrieken Anglicaanschen Swell vormen, die met een glaasje in het regteroog een kritiek schijnt uit te oefenen; omdat hij tot niets beters bruikbaar is. Wanneer ge nu dagelijks op dat bepaalde uur datzelfde plaatsje in Hyde-Park zoudt opzoeken, dan kondt ge het onbetwistbaar voorregt genieten, geregeld dezelfde rijtuigen met hun gepoederde koetsiers en palfreniers en ook dezelfde ladies te zien defileeren. Ik spreek van ladies alleen, omdat sir of wel omdat «his lordship» op de club een partijtje maakt of in Westminster in het Parlementsgebouw terzelfder ure zitting heeft.» Op de Palmpaardenmarkt te Utrecht was het jl. Maandag tamelijk druk. Er zijn 782 paarden aangevoerd. Spanpaarden werden verkocht tot f 2000. Omtrent den moordaanslag te 's Bosch gepleegd op mevr. de J., worden door de Prov. Nb. en 's Hert. Crt. de volgende bijzonderheden medegedeeld«Na reeds eenige dagen hier vertoefd en in de koffijhuizen door zijn gejaagd heid de aandacht getrokken te hebben, begaf zich de dader zekere Sjobko Abelius, te Groningen woonacht.ig,jl. Woensdag avond naar de woning van den heer de J., die, zooais hij wist, niet thuis was. Door de meid opengedaan, vroeg hij om mevrouw te spreken, aan welk verzoek werd voldaan. Naauwelijks was deze de trap af en in den gang, of hij loste twee revolverschoten, die echter misten, waarop mevrouw de deur uitliep en invlugtte bij den heer de H., achtervolgd door A., die weder twee schoten loste, waarvan het laatste haar trof achter het linkeroor. Nogmaals loste hij zijn revolver, doch zonder verder gevolg, waarna hij zich doodbedaard verwijderde, gevolgd door een paar burgers, die, zoodra zij den hoofdagent Valk zagen, dezen met het feit in kennis stelden, waarop A. verzocht werd naar het politiebureau mede te gaan. Zonder eenige aarzeling gaf hij den revolver af en volgde den agent naar het bureau, van waar hij nog denzelfden avond per rijtuig naar de gevangenis werd overgebragt, in afwachting dat omtrent hem nader worde beschikt. De toestand van mevr. de J. is niet zorgwekkend. De wonde is zoowat 1 cM. diep. Gelukkig dat de lading slechts bestond uit een percussion en de kogeltjes gelijk waren aan die der flnubertpatronen, anders ware de dood zeker onmiddelijk gevolgd. Wij zullen- hier niet vermelden de verschillende geruchten, die naar aanleiding van dezen aanslag de ronde doen, het aan den regter overlatende ten deze het ware van het valsche te onderscheiden. Zooveel schijnt zeker, dat de daad met een vroegere liefdegeschiedenis in verband staat en de dader gehandeld heeft met zijn volle bewustzijn. Twee maanden geleden moet hij per brief geld gevraagd hebben onder bedreigingen, zonder bepaald te vermelden, wat hij voorhad. Het onderzoek der justitie is reeds in gang.» In de vorige week werden door een landbouwer te Rottevalle 3 schapen uit de weide vermist, die, gelijk men al dadelijk vermoedde, gestolen waren. Terstond loofde het schapenfonds (een soort assurantie-maatschappij tegen diefstal van schapen uit de weide) eene premie van f 25 uit, voor hem die den dader op het spoor kwam. Reeds den volgenden dag vernam men van een veehan delaar aldaar, dat hij te Groningen aan de markt op schapen geboden had, die veel overeenkomst hadden met de gestolene. Daardoor kwam men de ontvreemde dieren spoedig op het spoor en kreeg ze ook in handen. Gedurig hoort men daar van schapendiefstal, maar gewoon lijk worden de dieren dan op het land geslagt, met achter lating van de wol, darmen enz. (N. Rott. Crt.) De eerste aflevering van het Nederlandsch Rundvee stamboek voor 1875, uitgegeven door de Vereeniging van dien naam en thans verschenen bij de firma Tjeenk Willink te Zwolle, bevat behalve eene beschrijving van 95 puike exemplaren van 't inlandsch veeras, eene inleiding van den heer G. J. Hengeveld, hoofdinspecteur der Vereeniging, te Utrecht, waarin hij lezenswaardige mededeelingen doet omtrent de uitwendige kenteekenen en deugdelijke eigen schappen van 't teregt zoo wereldberoemd Nederl. rund. Uit Zwolle schrijft men aan het U. D. dd. 9 dezer: «Tegen alle verwachting heeft het winterkoren door het kwelwater weinig of niets geleden. Met den gewonen vroegjaarschen akkerbouw is men alom druk bezig. De vroege aardappelen zitten in den grond. De weilanden ontwikkelen zich voorbeeldeloos. Met het inscharen van het vee is men begonnen. De fijne vruchtboomen bloeijen buitengewoon; wanneer geen nachtvorsten invallen, belooft de oogst overvloedig te zijn. Het vee is goed gezond. Mond- en klaauwzeer, voor eenige maanden sporadisch, zijn geweken. Longziekte of kwade droes onder de paar den komen in deze streek niet voor. Na zooveel treurig heid met den enormen waterplas, hebben wij groote stof tot dankbaarheid. Voor Duitsche rekening worden in deze streek veel varkens tot hoogen prijs aangekocht. Men schijnt zich in Duitschland absoluut op vee, enz. uit Nederland toe te leggen. De Engelsche rassen, vroeger gezocht, raken uit den smaak. De veredeling van melkgevend vee in Neder land werkt gunstig.» Den gewezen predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Zwolle, ds. ten Kate Coster, heeft men in de afgeloopene week dood op het geheim gemak gevonden. De aanvragen voor hooi naar Engeland en Schotland zijn te Mastenbroek in de laatste dagen zoo ontzettend toegenomen, dat sedert de heropening der vaart reeds p. m. 4000 pakken geperst hooi, elk van 100 kilo, uit die streek per scheepsgelegenheid zijn verzonden. De gemiddelde prijs is f 26 per 1000/2 kilo's. Het snel wegloopen van het kwelwater en de buitengewone ontwikkeling der wei landen doen de boeren bij den hoogen prijs van het hooi te eerder zich ontdoen van hunnen voorraad, daar het jonge vee reeds gedeeltelijk in de weide loopt en het melkvee binnen één twéé weken volgen kan. Onderscheidene bijkers uit de noordelijke streken beginnen reeds op te trekken naar hunne «koningrijken» naar de Noordhollandsche koolzaadvelden, ten einde van den bloeitijd aldaar te profiteren, om daarna Friesland en Groningerland te bezoeken, 't Prachtigst weder begunstigt hun overtogt. Aan de Gron. Crt. van 29 Maart ontleenen wij het volgende Was voor eenige jaren de verbouw van kanariezaad bijna alleen, en dan nog hij zeer enkelen, in de tuinen bekend, de hooge prijzen van dit product, gevoegd bij de ruime opbrengst, hebben dien verbouw vooral in de laatste paar jaren ook op 't veld zeer doen toenemen en hier wordt, naar men verneemt, dit voorjaar zeer veel uitgezaaid, zoo zelfs, dat sommigen vreezen, dat bij een goed gewas de prijzen aanzienlijk lager zullen worden. Ook voor den verbouw van vlas is weder meer ambitie dan wel vroeger. Enkele liefhebbers hebben in de tuinen reeds groenten gereed, doch natuurlijk alleen op beschutte plaatsen of in warme of koude bakken. In een der laatst genoemde komen in den kosterij-tuin te Warfhuizen de vroege aard appelen reeds door, die echter ook reeds in de laatste dagen van Febr. zijn gezet. Op 't land worden ook weder in dit jaar vele aardappelen gezet, vooral zoogenaamde jammen, die niet alleen wat de opbrengst betreft 't beste voldoen, maar waarin men ook liet bederf minder opmerkt dan wel in andere soorten. ITiervoor is echter de tijd van 't zetten nog veel te vroeg. Ieder jaargetijde brengt zijn eigenaardigheden mede, waarnaar zich natuurlijk ook de gesprekken in 't dagelijksch leven regelen. Ten platten lande en vooral onder den landbouwenden stand gaven in de laatste weken de nog steeds verhoogde prijzen van verkochte landerijen, als ook de verhuringen veel stof tot discours. Hoort men oudere landbouwers er over spreken, deze meenen in den regel, dat de prijzen veel te hoog zijn en dat het, naar het gemaak gerekend, niet houdbaar zal zijn. Yele jonge lieden gaan er echter moedig en fier hunne betrekking om beginnen en de tijd zal leeren, of de ouderen gelijk hebben. Voor 30 of 40 jaren werden dezelfde bezwaren opgeworpen en men hoorde ze tot nu toe. Die echter zijn begonnen, hebben in den regel goede zaken gemaakt en kunnen meest allen door het goede gemaak en de zoo hooge prijzen der landerijen wel op hunne lauweren rusten. Dat de landbouw zeer vooruit is gegaan, heeft hiertoe mede bijgedragen, inzonderheid de hooge prijs van 't graan, terwijl ook de levende have in de laatste jaren veel opbragt. Op de boeldagen, thans aan de orde, wordt in den regel alles duur. In 't oog vallend hoog zijn echter de prijzen der paarden, niet alleen goede chais-, maar ook werkpaarden. Was 't in vroegere tijden, voor een 50tal jaren reeds, een spreekwoord, dat een best jong werkpaard 100 mudden haver waard was, en ging dit zoowat met de tijden op, thans zijn de prijzen hooger. Werd onlangs gemeld, dat op den boeldag van K. Bekema, te Leens, door notaris mr. H. A. Spandaw 10 paarden werden verkocht, waar onder ook mindere en oudere soort, voor de enorme som van f 5048, dezer dagen werden onder het ministerie van denzelfden notaris bij de weduwe Poelma, op Zuurdijk, weder 7 paarden verkocht voor f 3818.50. Hieronder was een lOjarig chaispaard, dat f877 opbragt, werkpaarden f 699.50 en 600, een enterveulen f 323 enz., waarbij dan nog 5 pCt komt. Vraagt men, of hieronder eigenlijk fraaije tuigpaarden waren, dan durven we dit niet bevestigen. Makheid en deugd doet echter zeer veel en t schijnt ook wel eens, dat het opbieden aanstekend is. 't Aanbieden van goede paarden is eene zaak, die echter zeer voordeelige resultaten heeft opgeleverd in de laatste jaren." Uit Java zijn berigten ontvangen, loopende tot 2 Maart jl. Daaraan is ontleend de volgende dagorder, door den legerkommandant van Ned.-Indië gerigt aan de ver trekkende mariniers: «Nu gij weldra naar het vaderland zult terugkeeren, rust op mij de aangename taak, aan u een afscheidsgroet te wijden, ook uit naam van uwe kameraden van het Indische leger. Sedert meer dan twee jaren hebt gij in dat leger met eere gediend. Naast en in zijne gelederen hebt gij op Atsjin's velden moedig gestreden en een ruim aandeel gehad in den roem, daar geoogst. Gij hebt daardoor uwe korpsgeschiedenis met eene schoone bladzijde verrijkt. Doch groot was ook uw aandeel in de geleden verliezen. Hoe velen van de makkers, dio met u ten strijde trokken, hebben hunne trouw aan Koning en vaderland met hun nen dood bezegeld. Laat de herinnering aan uw gevallen wapenbroeders u steeds dierbaar blijven en het een troost voor u zijn, dat hunne laatste rustplaats veilig is toevertrouwd aan de hoede van het Indische leger. En hiermede nemen wij van u afscheid en wenschen u eene behouden en gevierde komst in het vaderland toe. Batavia, den 19 Dec. 1875. Uit naam van het Indische leger, De kommandant van bet leger, (w- g*) DE Neve. Naar het schijnt wordt het schrikkeljaar geacht zekere bijzondere vrijheden te schenken aan de personen der zwakkere en afwachtende secse, die zich emanciperen willen. Hoe daarvan door sommigen wordt gebruik gemaakt, kan blijken uit onderstaand schrijven, dat door de Java-Bode om der curiositeitswille wordt medegedeeld: Mijn heer! ik ziet u bij naar allen dage voorbij mijn guis Wandele van daag is vuil, ik ziet u niet jammer schikelljaar ik wilt u spreken ik Meisjs mag wel van dag gedenavont nege ur u Kom bij kleijne brug gang pet jinongang ik komt ook en dragt roode doek u mij zie wel kenn en zal daar om ik shrijft mijn na am niet neem ni et Kwaalik ik zoo frij shlikeljaar meisje mag wel ik lang gegoop mijn heer spreek met mij nu shlikeljaar ik vraagt zelf Straks ik u weet mijn naam 29 Feberuarij 1876. V. A. Benoemingen, enz. De kapt.-luit ter zee J. K. L. Gey van Pittius en de luit. ter zee 1ste kl. K. O. van der Veen worden met den laatsten dezer eervol ontheven van hel bevel respectivelijk over het wachtschip te Hellevoeteluis en te Amsterdam, en met den eersten Mei a. s. vervangen door den kapt.-luit, ter zee H. D. Guyot en den luit. ter zee 1ste kl. W. J. Adains. De luit. ter zee 2de kl. A. G. Hildebrandt is, met ingang van den 11 dezer, bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. Frankrijk. Te Parijs neemt men tegenwoordig in 't belang van het krijgswezen zeer wreedaardige proeven met paarden. Het geldt nl. 't onderzoek hoe lang een paard zonder voedsel leven kan. Een paard dat genoegzaam water, maar geen vast voedsel ontving, hield de marteling 25 dagen uit voor het stierf. Een tegenovergestelde proef, genoeg voedsel maar geen drinken, maakte reeds den vijfden dag een einde aan 't lijden van het beest. Een paard, dat men drie dagen zonder drinken liet, verslond in 3 minuten 60 kan water. Jl. Zondag nacht heeft een hevige brand gewoed in de gebouwen der omnibus-maatschappij te Parijs. Geheel de stad was door de vlammen verlicht. Drie groote magazijnen, vol fourrage, werden vernield. In weerwil van de ijverige pogingen van brandweer en van militairen bleven alleen de muren staande. De schade bedraagt 250,000 fr., bij drie maatschappijen geassureerd. Naar men zegt is de brand ontstaan door onvoorzigtig- heid en wel doordien een stalwacht een brandende lucifer op een bos stroo had geworpen. De eerste aardbeziën uit de broeikassen te Versailles zijn jl. Vrijdag te Parijs aangebragt en verkocht li fr. 1.60 het stuk voor de uitgezochte soorten en a fr. 1 voor de andere. Engeland, De grootste fabriek der aarde van Engelsche bisquits en /cakes is die van Huntley en Palmers te Londen. Voor ruim 40 jaar gesticht, geeft zij thans aan 3000 menschen werk. Er worden niet minder dan 170 verschillend ge vormde, aromatisch gekruide bisquit-soorten vervaardigd. Jl. Zaturdag heeft te Londen op de Theems de jaarlijksche roeiwedstrijd plaats gehad tusschen de studenten van Oxford en Cambridge. Laatstgenoemden bleven daar overwinnaars en waren hunne mededingers drie bootslengten voor. De af te leggen baan had eene lengte van 22 min. 19 sec. De Oxonians waren krachtiger van bouw, doch werkten niet zoo aaneengesloten, terwijl de Cantabs, aan welken men op hun uiterlijk niet de overwinning had

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2