3 HELDERSOHE E\ MIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 50. Woensdag 26 April. 34 Jaargang. STREMMINGJER PASSAGE. Binnenland. „Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. 0 a franco per post - 1.65. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Iudfë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De COMMISSARIS DES KONINGS in NOORD HOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het verkeer over de DUBBELE W1PBBIIG over de Koopvaarders- Binnenhaven, te Nieuioediep, van en inet den 15den Met e. k. tot nadere aankondiging zal zijn gestremd, en dat door het leggen van een HULPBRUG in het verkeer voor voetgangers zal worden voorzien. Haarlemden 24 April 1876. De Commissaris des Konings voornoemd R O L L. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter kennisse van het publiek, dat aan TEUNIS CORNELIS GOVEltS, Koopman en Winkelier in deze gemeente, vergunning is verleend tot uitoefening eener Grofsmederij in het perceel Sectie A, No. 1322, aan de Achtergracht Westzijde alhier. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 22 April 1876. L. VERliEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 April. Ds. Haverschmidt, van Schiedam, zal naar men ver neemt den 14 Mei a. s. in de Nieuwekerk alhier een predik beurt vervullen. Bij de dd. art.-schutterij alhier zijn bevorderd: tot sergeant de korporaal J. Klein; tot korporaal de schutters S. J. Manheim, A. Huisken, C. P. van der Voort, J. Lippe, A. van der Plas, J. Dee, M. van der Waard, P'. Sterk en J. Krijnen. Tot kommandant in de 5de militaire afdeeling, ter vervanging van den naar Amsterdam verplaatsten generaal- majoor Camp, is benoemd de kolonel op non-activiteit Dittlinger. Jl. Zondag avond gaf de zangvereeniging Cecilia eene buitengewone vergadering in het lokaal Musis Sacrum alhier. Een 9tal zangnummers werd allezins verdienstelijk ten gehoore gebragt, zeer tot genoegen van de talrijke aanwezigen. De uitvoering «Welkomstgroet» aan de weer gekeerde strijders uit Atsjin, woorden van den heer J. F. Groen, op daartoe gedaan verzoek onder de nommers van 't programma opgenomen, werd met geestdrift begroet en- herinnerde met blijkbare ingenomenheid aan het feest, ter eere dier strijders gegeven. Een geanimeerd bal besloot deze welgeslaagde uitvoering. Ter bevordering van de opheffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling bij de nationale militie is door het hoofdbestuur van het Anti-Dienstvervangings-Bond een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, in denzelfden geest als dat aan Z. M. den Koning. Het bestuur der Heldersche afdeeling van dat Bond heeft dit verzoekschrift door een adres van adhaesie ondersteund. Met zekerheid kan gemeld worden, dat H. M. de Koningin haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam ditmaal niet zal brengen. Z. K. H. de Prins van Oranje zal eerstdaags uit Frankrijk in de residentie terugkeeren. Naar men verneemt, zal Z K. H. Prins Albert van Pruissen, zoon van H. K. H. Prinses Marianne der Neder landen, gednrende het aanstaande badsaizoen wederom te Scheveningen verblijf houden. De statuten van het Noordelijk Evangelisch Zen- dingsfeest zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 14 Maart jl., No. 31. Het doel dier vereeniging is: het organiseren en leiden van zendingsfeesten in Nederland. De Tweede Kamer is tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen op Dingsdag den 2 Mei, des namid dags ten 3 ure. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Crt.: «Men wil, dat de minister van der Heim zijn tabaks en vleeschbelasting-wetsontwerpen zal intrekken, en een geheel e herziening van het tarief van in- en uitgaande regten voorstellen. De muntwet zal eerstdaags worden ingediend. De enkele gouden standaard voor Nederland wordt ingevoerd met gouden 10 en 5 guldenstukken. De rijksdaalders verdwijnen en de guldens zullen worden verwisseld voor guldens van minder gehalte aan zilver. De munteenheid tusschen Nederland en de Koloniën wordt dus verbroken.» Te Nieuwe Niedorp is gecollecteerd voor de nood lijdenden door den watersnood f 577.88. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Men meldt uit Waard en Groet, dd. 18 dezer: «Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd heden namiddag voor onze afdeeling eene voordragt gehouden over veeteelt in het algemeen en die van het rund in het bijzonder. Als spreker trad daarbij op de heer G. J. Hengeveld, leeraar aan de veeartsenij-school te Utrecht. Na eerst te hebben aangetoond, hoezeer eene meer wetenschappelijke opleiding voor landbouwers en veehouders in onze dagen dringend wordt geëischt, deelde hij vervolgens op zeer onderhoudende wijze allerlei belangrijke opmerkingen mede omtrent hetgeen bij de paring inachtgenomen moest worden, hoe het vee op de beste wijze verzorgd en behandeld kon worden wat tot veredeling van het ras te doen was, enz. Aan het einde zijner voordragt werd hem door den voorzitter der afdeeling, den heer K. Rezelman, de dank der ver gadering gebragt.» De gemeenteraad te Hoorn heeft, in hare vergadering van 20 dezer, aan den heer A. de Kreuk, op diens daartoe gedaan verzoek, tegen 1 Julij a. s. eervol ontslag verleend als gemeente—architect. In de laatstgehouden vergadering van de afdeeling Beemster en omstreken der Holl. Maatschappij van Land bouw is besloten, in de maand Julij te Purmerende een afdeelings-veetentoonstelling te houden, waartoe verschillende prijzen worden uitgeloofd. Als zeker deelt de Amst. Crt. mede, dat de herope ning van de stoomvaartdienst VlissingenQueensborough bepaald blijft op 15 Mei a. s. De heer J. W. Wilkens, tot heden gezagvoerder bij de Kon. Nederl. Stoomboot maatschappij, is benoemd tot inspecteur der Stoomboot maatschappij Zeeland, ter vervanging van den afgetreden heer Halverhout. Jl. Zaturdag is te Haarlem na afgelegd examen de acte van hoofdonderwijzer uitgereikt aan den heer J. Klinkenberg, van Zuidscharwoude. Aan 't Vaderland wordt uit Enschedé het volgende gemeld: Het zoontje van den heer de G. alhier, oud 12 jaar, is door een hond in de hand gebeten, waardoor dolheid ontstond, met het treurige gevolg, dat hijjl. Donderdag is overleden; gedurende zijn oppassing heeft het kind zijn moeder in de hand gebeten, zoodat men ook voor haar ernstig bezorgd is. Jl. Zondag zijn in de Herv. kerk te Vlaardingen drielingen gedoopt. Wel een zeldzaam géval! De kinderen, hoewel van nederige geboorte de vader is houtzager ontvingen vorstelijke namen: No. 1 die van Z. M. den Koning, No. 2 die van Z. K. H. den Kroonprins, No. 3 die van Z. K. H. Prins Alexander. De ouders zijn: Jan van Teylingen en Gerritje Pons. Naar aanleiding van de bijzonderheid, dezer dagen aan een Fransch dagblad ontleend, omtrent ezels, die door zelfmoord zich aan eene slechte behandeling trachtten te onttrekken, deelt men aan de N. Rott. Crt. de volgende curiositeit mede: De kinderen van den heer R., notaris te W., hebben een ezel, die zich in een uitmuntende ver zorging mag verheugen. Het eenige wat het dier kwelt, zijn de bezwaren van den ouden dag. Voor eenigen tijd nu vond men het beest in den stal, terwijl hij den kop derwijze tusschen de tralies zijner ruif had weten in te wringen, dat hij op het punt was zich te verhangen. Korten tijd daarna beproefde hij op een wandelrit opnieuw zich van kant te maken, door onverhoeds van den weg af te wijken en in eene sloot te springen. Dat ezels, oud geworden, meermalen den dood zoeken, schijnt volstrekt geen onbekend feit te zijn. Jl. Maandag morgen is in en om Utrecht het grootste gedeelte van het melkvee naar de weide gebragt. De veestapel aldaar verkeert in een uitmuntenden toestand, terwijl de weide in geen jaren zulk een flinken voorraad gras opleverde. (U. D.) Als een niet alledaagsche gebeurtenis kan worden vermeld, dat te Vlissingen eerlang 2 mannen, vader en zoon, met 2 zusters in het huwelijk zullen treden, zoodat de zoon zwager van zijn eigen vader wordt; de schoondochter wordt tevens schoonzuster van haar schoonvader en de schoon moeder tegelijk schoonzuster van haar schoonzoon. Worden de huwelijken eventueel met kinderen gezegend, dan worden de kinderkens van den zoon de kleinkinderen van hun oom en die van den vader de neefjes en nichtjes van hun stiefbroer. Petrus Lansheere, wonende in de Jonkvrouw-Polder, gemeente IJzendijke, was jl. Donderdag namiddag in zijne weide werkzaam, toen hij door den bliksem getroffen, en plotseling gedood werd. Sedert eenigen tijd heerscht te Dalfsen eene ziekte onder de schapen, waaraan ze plotseling dood nedervallen. Bij onderzoek is men tot de ontdekking gekomen, dat in den kop van het gestorven schaap kleine wormen voorkomen, welke den dood veroorzaken. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden ntsr plaatsruimte berekend. Sommigen hebben reeds de helft hunner kudde verloren. Met veel bescheidenheid schrijft de redactie der N. Kamp. Crt. het volgende: «Daar het ons in den laatsten tijd wenschelijk gebleken is, eens weer wat naauwkeuriger acht te geven, op 't geen om en bij het stadhuis gebeurt, en in vele andere opzigten eenige controle op publiek terrein noodzakelijk is, hebben wij kunnen goedvinden, het bureau van dit blad met Mei e. k. te verplaatsen naar de Plantage. De lezers van dit orgaan zullen beseffen, dat ons blad, 't welk de bevor dering voorstaat van de algemeene belangen, misschien aan gehalte zal winnen, al beven, tot ons leedwezen, reeds nu de stadhuismannen over het beter toezigt dat we kunnen houden. Tevens zullen we dan in de gelegenheid komen van tijd tot tijd na te gaan, of het geld dat de gemeente uitgeeft voor muziek, weggeworpen of wèl besteed zal zijn. 't Is echter treurig, dat zoo nu en dan de zweep van den drijver voor den dag moet worden gehaald.» Men meldt uit Meppel, dd. 20 dezer: «De grootste aftrek is tegenwoordig in vette en magere varkens, biggen, guste- en op kalven staande koeijen, enz. Met spoor en booten, met vracht- en beurtschepen, worden massa's vee naar 't binnen- en buitenland (inzonderheid België) verzonden. Over 't algemeen worden er reeds nu weder ferme prijzen bedongen. Den landlieden en vee houders gaat het opnieuw naar wensch. De boeren floreeren in onze uitgestrekte en welvarende gemeenten buitengewoon; hier en ginds verrijzen ook nu weêr nieuwe kapitale boerderijen, allen uit onbekrompen beurs- opgebouwd en ten volle getuigende van den gunstigen staat, waarin de landlieden alom verkeeren.» Het geval heeft zich meermalen voorgedaan, dat zelfs militairen een diefstal begingen om van de dienst ontslagen te worden, en dat arme drommels zich vergrepen niet om zich te verrijken, maar om een onderkomen te hebben. Zelfs voor de regtbank hoorden wij eens een beschuldigde op de vraag, of hij nog iets in het midden had te brengen tegen eene veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf, verklaren, dat hij er zeer mede tevreden was, omdat hij dan juist zou «loskomen»wanneer er weder werk was te vinden. Ook in Engeland ziet men hetzelfde verschijnsel. Dezer dagen werd te Birraingham een man gevat, die gestolen had en onbewimpeld verklaarde, dat hij dit had gedaan om kosteloos gehuisvest en gevoed te worden, en vooral om een paar maanden van zijne vrouw ontslagen te zijn. Dat hij het misdrijf niet had gepleegd om er bij te profi teren, bewees de man: hij had maar één laars gestolen. Hij was nu evenwel, bij zijne eerlijkheid ook in het stelen, al te slim geweest, want het criterium van diefstal ontbrak. Wel had hij zich iets listig toegeëigend, maar geen mensch kon beweren, dat iemand zich verrijkt door het stelen van één laars. Er ontstond echter eene andere vraag: of hij plan had om ook de tweede magtig te worden en of dit voornemen geacht kon worden een begin van uitvoering te hebben gekregen, door het wegnemen van één laars. Deze ingewikkelde kwestie is beslist in het voordeel, of liever in het nadeel van den man, want deze werd vrij gesproken. (Arnh. Crt.) Tot nog toe verkeerde men vrij algemeen in den waan, dat, evenmin als men een haar tot zijne lengte kan toedoen, ook de menschelijke krachten hare grenzen hadden, en dat hij die eene verre wandeling had gemaakt of zwaar werk had verrigt, een geruimen tijd moest uitrusten eer hij zijne wandeling of zijn werk hervatten kon. Een lid van de Botanische vereeniging te Edinburgh, Sir Robert Christison, heeft nu echter eene plant ontdekt, die deze overoude meening als een dwaling doet kennen. De plant is hetpe- ruaansche coca-blad (Erythroxylon coca). Êenige droppels van een aftreksel daarvan schenken terstond aan het ver moeide ligchaam zijne krachten weêr zonder dat er eene reactie op volgt. Jongelieden die wat lang gewandeld hadden en te moê waren om te eten, voelden na twee drachmen van dit coca-blad, zich weder zoo uitgerust, dat zij nog eene wandeling gingen maken voor het diné. Ook de heer Christison zelf ondervond er de voordeelen van. De eene Engelsche geneesheer bezweert de verkoudheid, de ander de vermoeidheid zoo voortgaande zal, op eenige kleinigheden na, die niet behooren tot het ressort van den geneesheer, de wereld nog volmaakt worden. (Arnh. Crt.) D a n 8 e n. Bij de aanstaande viering van het honderdjarig jubilé in Amerika worden allerlei instellingen in het geheugen geroepen, die destijds bestonden. Bij een van de voorbe reidende vergaderingen voor het feest, werd te Washington door 24 heeren en dames de «Menuet de la cour» gedanst, in het costuum van 1776. Van al de dansen uit die dagen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1