HELDERSCHE EN NIEUWERIEPER COURANT. 1876. N°. 51. 34 Jaargang. Vrijdag 28 April. STREMMINGJM PASSAGE. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De COMMISSARIS DES KONINGS in NOORD- HOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het verkeer over de DUBBhlLld WU'BKIIG over de Moopvnarders- Binnenlinvcn, te Nieuioediep, van en inet den ldden Mei e. k. tot nadere aankondiging zal zijn gestremd, en dat door het leggen van een HULPBRUG in het verkeer voor voetgangers zal worden voorzien. Haarlemden 24 April 1876. De Commissaris des Konings voornoemd R O L L. Vaststelling der 291ste Staatsloterij, Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat door Z. Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 31 Maart jl. No. 20, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld dc 29l6te Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en twee premiën, over eenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukkeu. geplaatst in de Staatscourant, zijn Ier. Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 25 April 1876. L. VER1IEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 April. Naar men verneemt, zijn de schroefstoomscliepen lste kl. Zilveren Kruis en Leeuwarden met elkander in aanvaring geweest. Beide schepen hebben belangrijke schade bekomen en zullen geruimen tijd te Curat^ao ver toeven om hersteld te worden. (Vad.) Het instructie-vaar tuig Ternate is van hier naar Amsterdam vertrokken, ten einde zich aan 's rijks werf te bevinden wanneer Z. M. de Koning die inrigting mogt bezoeken. Dezer dagen nam eene vrouw met een kind van ongeveer 5 jaren plaats in een waggon 3de kl. van den trein van Alkmaar naar hier. Het kind zat bij liet nog open portier; door een hevige windvlaag sloeg dit digt en drie vingers der kleine werden zwaar gekneusd. De hoofd conducteur beijverde zich om zoo goed mogelijk de vingers te verbinden. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met gevolg, zijn jl. Dingsdag namiddag ten 2 u. 35 m., onder een toevloed van eene verbazende menigte menschen, op het paleis te Amsterdam aangekomen. Toen de Koning en Prins Hendrik onmiddellijk na hunne aankomst op het balcon verschenen, werden zij door de zamengedrongen menigte op den Dam met een luid hoera begroet. 's Namiddags was er diner in de Mozeszaal van 30couverts, waaraan o. a. werd deelgenomen door den commissaris des Konings in deze provincie, baron Roëll, den burgemeester, de wethouders en den schout-bij-nacht. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren van zijn buiten- landsche reis in de residentie aangekomen en vertrekt heden naar Amsterdam. Naar aanleiding van de vele en daaronder, naar het schijnt, enkele gegronde bezwaren, ingebragt tegen het voorschrift van den minister van Binnenl. Zaken, tot het in den stal houden van wegens longziekte verdacht vee, schijnt die maatregel langer dan tot 1 Mei a. s. niet te kunnen worden volgehouden. Namens den minister van Binnenl. Zaken heeft de commissaris des Konings in de provincie Zuidholland mitsdien de gemeentebesturen ge- magtigd, met ingang van 1 Mei a. s., aan de veehouders die verdacht vee naar hunne weide wenschen te vervoeren, de daarvoor vereischte vergunning te verleenen, onder zoodanige voorwaarden als door den districts-veearts noodig zullen worden geacht. Naar men verneemt, bestaat bij den minister van Oorlog het voornemen, om een vijftal officieren, van ver schillende wapens en rangen, dezen zomer op rijkskosten naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia te zenden. Het lOjarig bestaan der Hoogere Burgerschool te Zaandam werd jl. Maandag door de leerlingen, oud-leer lingen en een aantal genoodigden in het Café Suisse feestelijk herdacht. Het Algemeen Beurscomité voor Publieke Fondsen te Amsterdam heeft, na het bekend worden van de voor stellen door den Spaanschen minister van Financiën aan de Cortes gedaan met betrekking tot de schuldregeling, zich per telegram gewend tot Zr. Ms. minister-resident te Madrid, met dringend verzoek, namens het comité, te protesteren tegen de ontworpen maatregelen, zoo nadeelig voor de fondsenhouders, die niet eens gehoord zijn over de te nemen maatregelen, waarbij hunne belangen in zoo groote mate betrokken zijn. Het Comité heeft het antwoord ontvangen, dat de Spaansche minister van Financiën aan een commissie de verzekering heeft gegeven, dat het voorstel betreffende de schuldregeling niet tot wet zal verheven worden zonder dat de crediteuren er over gehoord zijn. Helaas! «Niet steeds is de liefde bestendig van duur.» Twee echtelieden kregen jl. Maandag avond omstreeks 8| ure op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam twist over een nietige zaak. De man maakte zich echter zóó boos, dat hij zijne vrouw opnam en in het water wierp. Geluk kig dat buren bij de hand waren om de vrouw weder op het drooge te helpen. Volgens een berigt uit Amsterdam zou de vereeniging «het Nederlandsch tooneel,» die thans den schouwburg bespeelt., waaruit Albregt van Ollefen zijn verbannen, omdat zij een spectakelstuk als «De reis om de wereld» opvoerden, het voornemen hebben te debuteeren met een ander spectakelstuk: «De reis naar de maan.« (Gr. Crt.) Jl. Dingsdag is te Haarlem na afgelegd examen de acte van hoofdonderwijzer uitgereikt aan den heer J. M. Nieuwboer, van hier. A. van Beek, te Hillegom, zegt, na een onderzoek van 28 jaar het Perpetuum mobile te hebben uitgevonden. Hij vraagt 2 millioen gulden voor zijn uitvinding. De Senaat der Leidsche hoogeschool heeft tot de Eerste Kamer een adres gerigt, waarin hij verklaart, dat, naar zijne innige overtuiging, de belangen van de weten schap door art. 36 (universiteit te Amsterdam) ernstig worden bedreigd. «Welke gemeenten als zetels van de universiteiten worden aangewezen,» zegt de Senaat, «is een betrekkelijk onverschillige zaak: plaatselijke belangen mogén daarover twisten, maar het belang van de weten schap is er slechts weinig in gemoeid. Daarentegen eischt dat belang dringend, dat de universiteiten, waar dan ook gevestigd, toegerust worden met de intellectueele krachten, welke zij voor haar volkomen ontwikkeling behoeven, en bij de groote uitbreiding van het getal leerstoelen valt aan de bevrediging van dien eisch in een klein land als het onze voor vier hoogescholen op den duur naauwelijks te denken. Het gevaar is niet, dat de eeue universiteit de andere overvleugele, maar dat geen van allen worde wat zij behoorde te wezen. Verlaging van het wetenschappelijk peil van het onderwijs zou het noodlottig, maar onvermij delijk gevolg worden van dergelijken toestand.» Dit bezwaar klemt naar het oordeel van den Senaat zoozeer, dat hij de Kamer verzoekt aan het aanhangig ontwerp hare goedkeuring te weigeren. Het verslag over den toestand der Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden gedurende het jaar 1875 is verschenen en er is een terugblik op het 20jarig bestaan der inrigting bijgevoegd. In dien tijd zijn verpleegd geworden 1209 jongens, in dienst getreden bij de Marine en 66 jongens, geplaatst bij de Koopvaardij, die te zamen f 50,000 hebben gekost, en 945 niet-geslaagde jongens, die f 10,950 gekost hebben, te zamen dus 2220 knapen voor f 60,952. Op ultimo Dec. 1875 was er nog in kas f 12,560. In het jaar 1875 zijn opgenomen 185 jongens, van wie 110 in dienst zijn getreden bij de Marine, 1 ter Koopvaardij geplaatst is, 29 teruggetreden of mislukt zijn en 5 nog op ultimo Dec. aanwezig waren. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft de aandacht van den minister van Marine gevestigd op de ernstige klagten, die bij de scheepvaart tegen het loods wezen bestaan. In Jan. jl. strandde in den nieuwen water weg het stoomschip Groningen, in Maart het stoomschip J. M. Lennard en in deze maand het schip Lodewijk. Al deze rampen hadden plaats bij goed weder, onder kommando van een loods. Door de rampen van de Groningen en de Lodewijk is een millioen galden verloren gegaan, welke men meent, dat bij meer attentie van het loodswezen niet zouden zijn voorgevallen. Door die rampen komt de nieuwe waterweg weer in een slechten naam en worden de vrachten naar Nederland weer hooger. De Kamer verzoekt den minister eene enquête over deze zaak te willen instellen. Men meldt uit 's Hage o. a. aan het U. D. «Wat op het oogenblik veel actualeit oplevert, is het aanstaand regtsgeding in zake Jut en vrouw, waartoe men, door het maken van veel omhaal, een cause célèbre schijnt te willen maken. Niet alleen dat die «heer» moordenaar, met de meeste zorg, wat zijne verpleging betreft, in de gevangenis behandeld is geworden, maar ook voor zijne teregtstelling worden voor heden groote militaire voorzorgs maatregelen genomen. Detachementen cavallerie zullen hem escorteeren van de Prinsengracht naar het geregtshof, alwaar een lokaal voor zijne huisvesting met "de meeste zorg in orde is gebragt, om hem den vermoeijenden togt over en weer te besparen! In de geregtszaal wordt een aparte zitplaats voor hem getimmerd en een daartoe aan gewezen officier van gezondheid van het garnizoen zal gedurende het proces voor zijne dierbare gezondheid waken. Daar hij dikwerf aanvallen van woede, een soort van comediespel, heeft, draagt hij een dwangbuis, maar om dit voorbehoedmiddel op hem toegepast, aan de oogen van het publiek te onttrekken, is voor hem een soort van schouder mantel besteld. Mij dunkt, dat de Engelsche methode, de kat met negen staarten, bij gelegenheid op hem toegepast wel een einde aan die grappen zou gemaakt hebbenmaar het is tegen- woordig de gulden tijd voor «heeren» moordenaars, en ander soort van deugnieten.» De gewezen commissaris van politie te 's Hage, de heer A. F. Beukman, is uit Leeuwarden aldaar teruggekeerd, om als getuige te kunnen optreden in de zaak van Jut en diens huisvrouw, die heden voor het hof behandeld wordt. Het getal der in dit proces gedagvaarde getuigen bedraagt 46. Vrouw Jut zal in den gevangenwagen en haar man in een gewoon rijtuig, door cavallerie geëscorteerd, naar het hof worden gebragt. De beschuldigden zullen zoodanig worden geplaatst, dat ze elkander niet kunnen zien. Al de militairen te Harderwijk, die zich in hechtenis bevonden als verdacht van deelgenomen te hebben aan de ongeregeldheden aldaar op 10 Maart jl. gepleegd, waarbij een grijsaard om het leven kwam, zijn wegens gebrek aan bewijs ontslagen. Zij vertrekken bij het eerste transport het beste naar Indië. Te Zwolle heeft met goed gevolg examen afgelegd in het teekenen de heer W. Visser, hulponderwijzer te Wijhe, vroeger alhier. Jl. Zaturdag middag vloog een geweerkogel in de woonkamer van den heer H., pred. te Deventer, wonende onder de Linden aan den IJssel, en sloeg tegen den schoor steen, na een glasruit, een chassinet en een stolp te hebben doorboord. Gelukkig dat een paar werklieden, die in 't vertrek arbeidden, juist wegens etenstijd vertrokken waren en zich ook op straat niemand in de rigting van het schot heeft bevonden. Na onderzoek bleek al spoedig, dat iemand aan de overzijde van de rivier een hond had willen dood schieten met een schuttersgeweer, doch zijn doel heeft gemist. Voor de negentiende maal ontmoetten wij dezen morgen den Franschen ezel, die «door den last der jaren gekweld» zich wilde verhangen en later zich verdronk; en voor de negentiende maal vonden wij de opmerking er bijgevoegd, dat het geen vreemd verschijnsel is, dat oude ezels zich van het leven trachten te berooven. Van den ouden ezel vinden wij de zucht naar zelfmoord verklaarbaarder dan van een mensch, ja zelfs van een jongen ezel zou zij ons niet verwonderen. Het levenspad der ezels is vol distelen in dubbele beteekenis. Toch komt liet ons voor, dat men den ezel wat te groote eer bewijst, door van hem een overleg met zich zeiven te onder stellen, waarvan de conclusie is, dat hij nu niet geschikt meer is om te dragen en te trekken, en het beter is zoo van zijn huid trommelvel gemaakt wordt. De redeneringen van een ezel: «als ik mijn kop door de ruif steek kan ik hem niet terugtrekken en zal ik sterven», of, «als ik in het water loop, verdrink ik», komen ons niet zeer waar schijnlijk voor, en hoe dikwijls wij ook ezels roerloos, met neerhangenden kop voor hunne karretjes of in de weide zien staan, nooit is het in ons opgekomen te vermoeden, dat zij over hun ouden dag peinsden, over zelfmoord broedden en over de middelen om dit tranendal te verlaten. Wel kunnen wij begrijpen, dat een oude ezel, als hij zijn kop door een ruif steekt, hem niet zoo gemakkelijk kan terugtrekken, of dat hij slecht van gezigt wordt, in het water loopt en verdrinkt. Zou dit ook de oplossing kunnen zijn van die merk waardige bijzonderheid, dat oude ezels zulk een «hang» aan den dag leggen om uit het leven te scheiden Er zijn meer van die wonderen der dierenwereld, die voor eene dubbele verklaring vatbaar zijn. Heeft men wel niet eens beweerd, dat walvisschen regt overeind gingen staan om hun Schepper te aanbidden, terwijl het bij onderzoek bleek, dat zij slechts hun rug tegen de rotsen schuurden om de ratten te verdrijven, die zich in hun vel hadden genesteld (Arnh. Crt.) Den 11 Mei wordt de Keizer van Rusland te Berlijn verwacht. Het gebeurt wel eens te dikwijls zelfs dat een Chinees op Java fout gaat. In China zelf geschied dat nooit, zegt men. Tien jaren geleden sprong er een bank en binnen vier-en-twintig uur rolden de hoofden van de direc-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1