HELDERSCHE l!\ iMEIJWERIEPER COURANT. 1876. N°. 53. 34 Jaargang. Woensdag 3 Mei. "bekendmaking. BEKENDMAKING. B i n n e n I a n d. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. t 0 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Ad ver ten tién: Van 14 regels 60 Centa, elke regel racer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaateruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar OoMt-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, ter voldoening aan eene ontvangene aanschrijving, hieronder ter algemeene kennis, de oproeping van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 7 Maart 11., geplaatst in de Staatscourant van den 9 Maart 11., betrekkelijk de gelegenheid tót het afleggen van het examen van gepatenteerde veeartsen. Helder, - De Burgemeester voornoemd, den 26 April 1876. STAKMAN BOSSE. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen, bedoeld in artikel 16 der wet van 8 Julij 1874 (Staatsblad No. 98), gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad No. 37). Zij, die, zonder een diploma als veearts te bezitten, vóór 1 Februarij 1875 als veearts gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aan vrage om patent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toe lating tot uitoefening der veeartsenijkunst na 1 Januarij 1877 wenschen te verkrijgen, worden uitgenoodigd zich met duidelijke opgaaf van namen en woonplaats vóór 20 Junij e. k. schriftelijk te wendeu tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde tot boven vermeld examen te worden toegelaten. Bij deze aanvrage moeten zij een bewijs overleggen, dat zij vóór 1 Februarij 1875 een patent als veearts hadden of daartoe vóór dat tijdstip aanvrage gedaan hebben. Voor den Minister, 's Gravenhage, De Secretaris-Generaal, 7 Maart 1876. (get.) HUBRECHT. De Burgemeester der gemeente Helder maakt, ter voorkoming van ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat de practische schietoefeningen op de Hors met het geschut, van Zr. Ms. oefenings vaartuig PRO PATRIA, weder iu 't begin van Mei eerstkomende zullen aanvangen. Telkens één uur vóór den aanvang van de oefeningen, zal van genoemd vaartuig een los schot worden gedaan, en eene roode vlag aan den voortop worden geheschen. De Hors zal dan over eene lengte van ruim 4000 nieters, waarvan de rigting door piketpalen is afgebakend, en ook in een zijde- lingsche rigting van ongeveer 600 meters voor personen, vaartuigen en vee onveilig zijn. Bij het eindigen der schietoefeningen wordt de roode vlag inge haald. "Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is de projectielen en verdere materialen, welke op gemelde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen, en degenen die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 29 April 1876. STAKMAN BOSSE. HELDEH en NIEUWEDIEP, 2 Mei. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, heeft het ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen, onder bevel van den kapt. ter zee A. N. L. Koops, op zijn overtogt van Suez naar Aden, Djeddah aangedaan, en is den 28 April jl. te Aden aangekomen. Aan boord is alles wel. Door de hier wonende gezaghebbers van de Noorsche vaart is eene vereeniging tot stand gebragt onder de zin spreuk: De goede bedoeling, ten doel hebbende om, bij onverhoopte zeerampen, als het vergaan van schepen en het verongelukken van de equipage, het lot der weduwen en weezen zooveel mogelijk te verzachten. De deelneming in deze hoogst nuttige zaak is, naar wij vernemen, reeds groot. Heden heeft in het lokaal Tivoli alhier de aflevering plaats der voor de dienst bij de nationale militie aange wezen lotelingen. Ten ruim 9 ure kwam uit Alkmaar een buitengewonen trein aan, die van daar en van de tusschen- gelegen stations de militiens en hunne geleiders aanbragt. De generaal-majoor Camp, benoemd tot bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, vertrok jl. Zondag avond met de laatsten trein van hier naar zijne nieuwe standplaats Amsterdam. De officieren van het garnizoen deden den vertrekkende uitgeleide. Den volgenden morgen vertrok de nieuwbenoemde majoor der artillerie Mazel naar Woerden. Met medewerking van de kapel der dd. Artillerie- Schutterij, gaven gisteren avond de vereenigingen Cecilia, Ernst en Scherts, Gaudium Inter Nos en Vaderland en Oranje eene buitengewone uitvoering in Tivoli ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood. De nommers van 't programma werden op alleszins verdienstelijke wijze uitge voerd, terwijl het zeer talrijk publiek door blijkbaar groote aandacht en herhaaldelijke betuigingen van bijval zijne ingenomenheid betuigde met hetgeen ten gehoore werd gebragt. De zaal was eivol en de werkzaamheden van dezen avond werden, volgens gebruik, met een bal besloten. Een groot aantal belangstellenden verzamelde zich gis teren avond in het lokaal Musis Sacruin om het aangekon digde concert der Tyroler zangers en zangeressen bij te wonen. Van elders was de roep reeds tot óns gekomen, dat dit gezelschap uitstekende eigenschappen bezit. Was de ver wachting tamelijk gespannen, de uitslag was meer dan bevredigend, niettegenstaande een der beste leden van het gezelschap wegens ziekte achter moest blijven. Plet uitge breide programma werd door deze natuur-zangers met succes en fijn genuanceerd voorgedragen. De jodle-soli waren uitstekend fraai en gaven door de allerliefste voordragt meermalen aanleiding tot algemeene hilariteit. Het luide applaudissement, dat op elk nommer volgde, bewees hoe ingenomen en dankbaar de aanwezigen waren. Het zou ons met meer anderen zeker aangenaam zijn, wanneer wij in de gelegenheid gesteld worden deze zangers nogmaals te hooren, om dan ook den thans kranken tenor te kunnen bewonderen. Sedert eenige maanden is bij een der slagters in onze gemeente een slagtmasker, stelsel Bruneau, in gebruik, dat bij uitnemendheid voldoet. Het zwaarste rund wordt door dit toestel in een oogenblik gedood. Slechts één slag, waartoe niet eens bijzonder zware kracht vereischt wordt, doet het dier eensklaps nederstorten. 't Is dus zeker de gemakkelijkste wijze van slagten en daarbij het minst martelend voor het rund. Daarom tracht de Vereeniging tot bescherming van dieren te 's Hage dit slagtmasker alom in te voeren en stelt het tegen fabrieksprijs verkrijgbaar. Ook op de stoomschepen der Maatschappijen Nederland en Java zijn deze toestellen in gebruik en voldoen ook daar zeer goed. Wij vernemen, dat ook andere slagters alhier, die het masker tot proef gebruikt hebben, hunne ingenomenheid er mee te kennen gaven. Met het oog daarop vermelden wij, dat de Haagsche Vereeniging, die Z. M. den Koning tot beschermheer heeft, het toestel met hamer, dus geheel compleet, voor f 12 aflevert, terwijl het overal elders voor f 16 tot f 20 ver kocht wordt. Ten slotte vermelden wij, dat de correspondent of ver tegenwoordiger dier Maatschappij voor den Helder en omstreken is de heer D. Dekker. De heer J. Oosterom, onder-stationschef bij den Holl. Spoorweg-Maatschappij aan het goederen bassin alhier, is benoemd tot agent van genoemde Maatschappij aan den Oosterspoorweg te Zutphen. In de morgen-godsdienstoefening van jl. Zondag nam de lieer B. R. Damsté plegtig afscheid van de gemeente te Huisduinen, met eene rede naar aanleiding van Psalm CXLIII vs. 5 en 6. Z. M. de Koning benevens HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Hendrik hebben jl. Zaturdag morgen een bezoek gebragt aan de Amsterdamsche historische tentoon stelling in het Oudemannenhuis. De Vorstelijke personen werden door de commissie ontvangen. De voorzitter, mr. Ploos van Amstel, sprak Z. M. in warme woorden toe en gedacht de beterschap van H. M. de Koningin, alsmede de terugkomst van Prins Alexander. Aan de Ruyter werd een treffend woord gewijd, te treffender omdat het pas opgerigte standbeeld met immortellenkransen en «eeuwig groen» versierd, den achtergrond vormde. Daarna werd de tentoonstelling met de meeste belang stelling in oogenschouw genomen; de kamers en keuken van de 17de en 18de eeuw en vooral het beeldhouwwerk van Quellinus boeiden Z. M. zeer. Na er ruim twee uren te hebben vertoefd, vertrokken de vorstelijke personen, uiterst voldaan over de voor Amsterdam zoo belangrijke expositie. De minister van Financiën heeft de tabaksbelasting en de intrekking van den vleeschaccijns teruggenomen, de verhooging van het gedistilleerd gehandhaafd en een stap verder gedaan op den weg tot vermindering en afschaffing van de tariefregten. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: «De veefokker S. Z., van Dijkmanshuizen alhier, heeft gisteren op treurige wijze den dood gevonden. Terwijl hij aan den arbeid was, is hij waarschijnlijk door een onge lukkig toeval in een sloot geraakt en verdronken, 't Lijk werd al spoedig door den knecht gevonden, nadat 't uit blijven van Z. eene verwondering wekte. De ongelukkige was eerst voor een paar jaar gehuwd.» Tot hoofdingelanden van den polder Zijpe zijn op den 26 April jl. herkozen de heeren G. Schuijt met 49 en G. Boekei met 36 van de 69 uitgebi'agte stemmen. De heer J. Brommer bekwam 21 en de heer T. Lanser 18 stemmen. Te Zijpe wordt door de raadsleden gecollecteerd voor de lijders door den watersnood. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier zal op Woensdag 31 Mei e. k. te Spanbroek een wedstrijd houden met boterkarnen. Zij looft daarbij de volgende prijzen uit: 1. voorde beste boterkarn, gedreven door stoom-, paarden- of andere kracht, 1ste prijs f 40, 2de prijs f30, 3de prijs f15; 2. voor de beste boter karn, gedreven door de hand, 1ste prijs f35, 2de prijs f20, 3de px*ijs f 10. Op de jl. Maandag gehouden voorjaars-rundermarkt te Pui'merend waren 1970 stuks aangevoerd. Hooge prijzen en stuggen handel. Jl. Zaterdag overleed te Amsterdam in de kracht van zijn werkzaam leven, de heer T. C. Schol, directeur der Stoomvaart-Maatschappij «Java,» die op verschillend gebied een ondernemend man toonde te zijn en buitendien veel goed deed o. a. aan zijne geboorteplaats Terschelling. Eene hartkwaal nam den werkzamen man op nog slecht* 39jarigen leeftijd weg. Op de jl. Maandag te Haarlem gehouden paarden markt zijn aangevoerd 209 paarden. De pi-ijzen verschilden van f 1000 tot f 100, bij een matigen handel. Er werden Engelsche, Inlandsche, Duitsche en gekruist Duitsche rassen aangetroffen. Bij het jl. Vrijdag en Zaturdag te Haarlem gehouden examen voor hulponderwijzers zijn o. a. toegelaten de hh. A. H. Gerhard, van Hoorn; D. Dammes, van Texel en H. Schroo, van Terschelling. Men schrijft uit Leiden dd. 28 April het volgende: «Eene laat begonnen, doch tot dusver voorspoedige lente heeft den landbouwer en tuinman stof tot tevredenheid gegeven. Het vee kan zich verzadigen aan het gras, dat het weiland overal in ruime mate voortbrengt, de opbrengst van melk is best, van tijd tot tijd valt er een vruchtbare regen en nergens is eenige overlast van water meer integen deel de boezem is voor April al zeer laag. De steenvruchten bloeijen goed, de peren beginnen en de appelen volgen spoedig met hun bloesems te openen; ook de aardbeziën- planten zien er best uit en zullen weer heel wat vruchten te plukken geven. De aardappelen komen hier en daar al mooi boven den grond en de moeskruiden beginnen van lieverlede aan te komen. De kasten in de kweekerijen zijn reeds goed voorzien met eene fraaije verzameling bloeijende planten en in de tuinen begint vertier te ontstaan.» Door de arrondissements-regtbank te Middelburg, is W. Ph., te Vlissingen, veroordeeld toteen cellulaire gevangenis straf, een geldboete van f 50 en in de kosten, enz., wegens het houden van een hazardspel en het daarbij toelaten van publiek. In de gemeente Achtkarspelen hebben in de laatste drie weken eenige roofzuchtige honden een vijftigtal schapen om het leven gebragt. De honden bijten hun een gat in de keel, waaraan de dieren spoedig sterven. Tengevolge van de verminderde vraag naar varkens te Deventer voor Holland en den vermeerderden aanvoer uit het buitenland, zijn de prijzen voor buitenlandsche vette varkens in de laatste dagen van 60 a 62 cent tot op 46 d 48 cent per kilo gedaald. Eene dergelijke daling herinnert zich niemand. Het Deventer Zondagsblad weerspreekt het berigt, dat de vereeniging «het Nederlandsche tooneel» voornemens zou zijn hare voorstellingen te openen met de Reis naar de Maan. Uit goede bronnen, zegt het blad, te kunnen mede- deelen, dat die vereeniging haar werk zal beginnen door de opvoering van Antigone van Sophokles, naar de vertaling van mr. A. J. ten Brink. Door E. van der Linde, veehouder te Blankenham, zijn aan een Noordhollandschen koopman twee melkkoeijen afgeleverd, voor den enormen prijs van f 300 het stuk. De epidemische wolziekte, die in den omtrek van Ommen eene massa schapen heeft weggemaaid, vermindert gelukkig. De weide schijnt op die ziekte gunstig te werken. Jl. Zaturdag is door het provinciaal bestuur van Groningen een belangrijk werk uitbesteed: het verbeteren namelijk van de buitenhavengeulen te Delfzijl; aan den laagsten inschrijver H. Bos Hz., te Sliedrecht, voor f133,000 I is het werk gegund. Schreuders, te Winkel, had inge schreven voor f 133,333. De begrooting was f 123,930. Du Quesnoy deelt in den Correspondant het verhaal mede, dat een ooggetuige geeft van de begrafenis van den Koning Kamrasi in het koningrijk Ouuyoro. Er was een ontzaggelijk groote grafkuil gegraven, die eenige hon derden menschen kon bevatten. De vrouwen van den overledene zaten op den bodem van den kuil, gereed op hunne knieën het lijk van hunnen tirannieken en barbaar- schen meester te ontvangen. Den nacht te voren hadden verscheidene regimenten van de koninklijke garde eenige' omgelegen dorpen omsingeld, en den eersten persoon, die 's morgens uit elke hut kwam, hetzij man, vrouw of kind, met geweld medegesleurd naar den grafkuil.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1