Lokaal voor Evangelisatie. Buitenland. AANBESTEDING. ADVERTENTIËN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. Benoeming-en, enz. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de lieer E. J. A. Bouricius, inspecteur van de bebakening, de kustverlichting en het loodswezen in NederL-Indië. Tot Zr. Ms. commissaris in de provincie Zeeland is benoemd de heer jhr. mr. W. Six. De heer J. W. G. A. van Noubuys, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. regten en acc. te Harlingcn, vroeger alhier, is benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uiig. regten en acc. en van den waarborg op de gouden eu zilveren werken te 's Hertogenbosch. Tot zetters voor 's Bijks directe belastingen zijn o. a, benoemd: te Alkmaar de hr. H. P. I. Melenbriuk en te Warder de hr. D. Haan. De luit. ter zee 2de kl. C. Hoffman is, met ingang van heden, bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. Bij het 7de reg. infanterie is benoemd: tot kapt. 2de kl., de lste luit. W. J. Arriens, adj. bij het corps; tot lsten luit.-adj., de 2de luits. J. L. M. van der Vinne en J. W. van Rhienen, beiden mede adj. bij het corps. STATEX-GEiVERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 9 Mei. Art. 1 van het voorstel Grataraa tot afschaffing der jagtwet is na bestrijding door den minister van Justitie en andere sprekers verworpen met 39 tegen 25 stemmen, waarop het voorstel is ingetrokken. Heden is het wetsontwerp betreffende de tandheelkunde aan de orde. Frankrijk. Zooals men weet, is uit Parijs gemeld, dat Cluseret, de bekende generaal der commune, (bij was vroeger Fransch officier en tijdens den Noord-Araerikaanscben burgeroorlog generaal in Amerika) een verzoek om gratie aan Mac-Mahon zou hebben gerigt. In een brief aan den Gaulois komt Cluseret, die tegenwoordig te Genève vertoeft, tegen dit gerucht op, in de volgende bewoordingen: «Mijnheer! In uw nommer van heden deelt gij mede, dat ik den maar schalk Mac-Mahon om genade gevraagd heb. Ik weet niet, wat mij deze groote beschimping bezorgd heeft. Had men mij gevangen genomen en zelfs gefusilleerd, ik zou de zaak geheel natuurlijk gevonden hebben. Wanneer Mac-Mahon of Thiers in mijne handen waren gevallen, zouden zij een gelijk lot gehad hebben. Zoo wordt de oorlog goed gevoerd (De Gaulois heeft hier eenige te krasse uitdrukkingen moeten schrappen.) Men schenkt genade aan lieden, die pantoffels maken in de gevangenis of ze maken moeten. Lieden van mijn slag, doodt menmen beschimpt ze niet Geteekend generaal R. Cluseret. Duitschlaod. Te Berlijn is een proef genomen om vrouwen als telegrafisten in dienst te nemen. Die proef heeft 1| jaar geduurd; 18 pCt. van de dames hebben thans van 4 tot 6 weken verlof gevraagd, daar zij, door den arbeid, aan afmatting en zenuwen lijden en op advies der geneeskun digen de baden moeten gebruiken. Evenwel deden zij geen nachtdienst en werkten nominaal 5 uren of effectief 3 uren daags. De proef schijnt dus mislukt. Italië. Het stoomschip Duilio, een van de krachtigste oorlogs bodems tot nu toe gebouwd, is jl. Maandag te Napels met goed gevolg te water gelaten. De Koning, de Prinsen, Prinses Margaretha en alle hooge autoriteiten, enz. waren tegenwoordig. Zelfs door den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden werd te Rome geene zitting gehouden, ten einde aan de leden gelegenheid te geven het afloopen bij te wonen. Turkije. Volgens uitvoeriger berigten uit Salonika, is de bewe ging in die stad op de volgende wijze ontstaan: Een jong Bulgaarsch meisje, eene C-bristin, wilde over gaan tot de Mohammedaansche godsdienst. De Christenen trachtten dit te beletten en, naar 't schijnt, gaf de Ame- rikaansche consul den raad, om het meisje met geweld uit de Turksche wijk op te ligten. Vechtpartijen tusschen Turken en Christenen waren hiervan het noodzakelijk gevolg, en de consuls van Duitschland en Frankrijk, die zich naar de moskee hadden begeven, werden door de verbitterde Turken vermoord, niettegenstaande de gouverneur zich alle moeite gaf om hen te beschermen. Te Konstantinopel schijnt men het ernstige van de zaak met eene vlugheid, die voor de Turksche regering zeer merkwaardig is, aanstonds te hebben begrepen. De wijze, waarop men 't gebeurde trachtte ongedaan te maken, is echter weêr echt Turksch. Men zond een fregat met een nieuwen gouverneur, Eckerif-bassa en een commissaris, Vahan-effendi. De Porte heeft beloofd de schuldigen te zullen straffen en in 't openbaar te doen teregtstellen. Niet alleen Frankrijk en Italië, ook Griekenland, Duitsch land en Engeland hebben aan eenige hunner schepen last gegeven om in de wateren van Salonika te gaan kruisen, zoodat de Porte op het oogenblik letterlijk wordt gesur veilleerd. Intusschen heeft de Sultan aan Frankrijk en Duitschland reeds zijn leedwezen betuigd over het gebeurde en zich bereid verklaard tot de ruimste voldoening. Aan straffen zal het dan ook niet ontbreken, maar men weet hoe weinig de fanatieke Muzelman, wien Mahomed's paradijs is toegezegd, als hij «Christen-honden» heeft ver slagen, de tuchtiging van den beul pleegt te vreezen. Ieder oogenblik kunnen andere Muzelmannen andere con suls of Christen-burgers te lijf gaan en de straf, daarna aan de moordenaars voltrokken, brengt de vermoorden niet weder in het leven terug. Ware het gebeurde te Salonika een op zich zelf Btaand feit en niet de uiting van den geest der dweepzucht en van den haat, dien de Mahome- danen tegen de Christenen koesteren, de zaak zou niet het gewigt hebben, dat er nu aan moet worden toegekend. Salonika, het oude Thessalonika in Macedonië, is na Konstantinopel de belangrijkste fabriek- en handelstad van Europeesch-Turkije, de zetel van een Turkschen gouver neur en een Griekschen aartsbisschop en munt door be trekkelijke zindelijkheid uit. Van de 70,000 inwoners zijn 30,000 Turken, 20,000 Grieken, 20,000 Joden en Franken. Sedert de 17de eeuw voeren Italianen, Engelschen, Duit- schers en Franschen er een aanzienlijken handel; in den laatster, tijd hebben vele inlandsche fabrieken de concur rentie tegen de Enropeesche moeten opgeven, hetgeen zeker de bevolking niet zachter gestemd heeft. Amerika. Jl. Zaturdag avond is in een spoorwegtunnel, bij de stad Jersey, een dynamiet-magazijn gesprongen, waarvan de schok te New-York en elders 20 mijlen in het rond gevoeld werd. Honderden huizen te Jersey zijn vernield. De schade te New-York bestond vooral in gebroken ven sterglas. Niemand is bij het onheil omgekomen, doch verscheidene personen werden gekwetst. In den namiddag van dien dag heeft te Chicago, onder geweldigen regen, een hevige storm gewoed, welke eene schade aanrigtte van 250,000 dollars. Een man verloor daarbij het leven en 15 personen werden gewond. Daken van huizen werden weggeslingerd, een kerktoren van 175 voet en duizenden schoorsteenen omvergeworpen, enz. Een dergelijke storm rigtte te Leavenwort, in Kansas, eene schade aan, welke op 150,000 dollars wordt geraamd. Eene groote tapijtfabriek werd er vernield en een groot aantal andere gebouwen beschadigd. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 15 April vau hier vertrokken. 3 Mei Suez aangek., 4 vertrokken. Pbinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. 8 April Suez aangekomen. Prins van Oranje. 21 April alhier aang.,vertr.lOJunij. C o n r a. d. 2 Mei van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 28 Maart alhier aang.,vertr.l3Mei. v oor waart 3. 8 April van Batavia vertrokken. 8 Mei Napels aangek, en vertr. De Madura, van Batavia naar hier, is einde April wegens broeijing in de kolenhokken en na kolen over boord te hebben geworpen, te Point de Galle binnengeloopen, om de resterende kolen te lossen en nieuwe in te nemen. De reis zou na 5 a 6 dagen worden voortgezet. vVeerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 no. 8k. 770.00 t 9.74 9.8 - 3.6 0.59 weingolv li 8 ono. 4V 767.36 t 7.06 9.5 - 1.9 0.49 u li 12 notn. 13,/ 766.35 f 6.05 ^9.3 - 4 2 0.57 Golvend Weêrsgesteldheid: 10 Mei 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 11 Mei 8u. Helder, winderig. 11 Mei 12 u. Idem. i Naar de Arnh. Crt. verneemt is het getal candidaten, dïe in het begin dezer maand proponents-examen hebben afgelegd, 30. Yoor menige gemeente bestaat dus uitzigt j om in het bezit van een eigen leeraar te komen. Men schrijft uit Philadelphia, dd. 9 dezer: «Het verkeer door de stad is tengevolge van de volte bijna gestremd. Pedro II, Keizer van Brazilië, de president Grant, het ministerie en de leden van het Congres zijn aangekomen. De Independance Hall is geïllumineerd. De straten zijn rijkelijk versierd. Er zijn 4000 uitnoodi- gingen ter bijwoning der opening van de tentoonstelling rondgezonden. De officiëele catalogus der buitenlandsche commissarissen telt 40 vertegenwoordigd zijnde landen.» Een telegrafisch berigt uit Amerika meldt, dat de Nederlandsche tentoonstelling zoowel in het hoofdgebouw als in de gebouwen voor den landbouw en kunst gereed j is, en dat reeds den 11 dezer vijf der acht medegenomen werklieden, namelijk de hh. Ligthart, Lotz, Garrié, Mat- tijs en Blankwaart, naar Nederland terugkeeren. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: F. W. C. Ledeboer en M. J. C. Stakman Bosse. G. H. A. van Toor en A. van Hoolwerff. D. Duinker en G. Brouwer. C. Overing en G. Buijs. D. lbo en G. Brandt. P. J. A. Kramer en Kuiper. BEVALLEN: G. J. Kaptein, geb. van Oosten, Z. C. J. Mul ders, geb. Lobach, D. A. C. Jongkees, geb. Larson, D. E. Ver- gragt, geb. Maas, Z. J. M. M. Koster, geb. Hondius, D. M. Duit, geb. van Broekhuizen, D. T. Sohotvaiiger, geb. Zwaan, Z. OVERLEDEN: A. C. E. Bouhuijs, 24 dagen. A. G. J. Kroon- stuiver, 5 weken. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Van 3 tot 10 Mei 1876. ONDERTROUWDOtto Boon en Reiniertje Jacoba Zasburg. GETROUWD: Dirk Eelman Az. en Neellje Mantje. DirkTanis en Antje Muntje. Jan Roeper Dz. en Barber Leijen. Jan Schraag en Anna van Heerwaarden. Hendrik Dito en Trijntje Verberne. Cornelis Duinker Jsz en Jannetje de Boer. Michiel Hillenius Wz. en Neeltje Roeper. Jacob Bruijn Pz. en Jannetje Daalder. Jacob Vlaming en Dirkje Stark. Melle Zegel en Oetske de Vries. Jan Kaan en Anna Catharina Verbaarschot. GEBORENGrietje, dochter van Pieter Bremer en Trientje Hartog. Martientje, dochter van Pieter Witvliet en Jacoba Koenraad. OVERLEDEN: Johan Frederik Gaas, 76 jaren, gehuwd met Cornelia Wessels. L4TKRE BEBItiTElV. Heden is alhier door den majoor-kommandant der genie aanbesteedhet verbeteren van het fort Kijkduin. Er waren ingekomen 3 inschrijvings-billetten, als van de heeren: Schaafsma, te Harlingen, f 765,700; Bekker, te Lent, f 683,000 en Schreuder, te Barsingerhorn, f672,000. De raming was f 618,000. Het inschrijvingsbillet van den heer Schreuder kon echter niet worden aangenomen, ten gevolge waarvan de heer Bekker, ofschoon zijne inschrij vingssom f 65,000 boven de raming bedraagt, als aannemer is voorgedragen. Met goed gevolg hebben gisteren te Haarlem examen afgelegd voor de wiskunde de heeren D. de Koe, van Petten en A. M. Gerhard, van Hoorn. Yoor de nuttige handwerken de dames G. en E. Berghuijs. Wederom heeft te Rotterdam een persoon te regt ge staan, die eene vermomde loterij hield: Voor eene contributie van 5 cents per week zouden zij een prijs ontvangen van f 1.25 a f 80. De prijzen waren echter allen slechts 60 a 70 cents. In het tweede jaar werd er volstrekt geen prijsuitdeeling ge houden. De regtbank heeft den ondernemer dezer speculatie, zekeren W. M Mensert, tot zes maanden gevangenisstraf en f 62.50 boete veroordeeld. ÖCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden f 4 Ossen - 3 Stieren - 77 Gelde-Koeijen - 40 Kalf-Koeijen - 20 Vaarzen - 10 Hokkelingen - 30 Nucht.Kalveren- Vette Rammen - 316 Schapen 40al00 90all0 100a]80 Ï10a310 180a240 90al40 60a 90 4a 13 - 24a 35 900 Lammeren f 8 a 16 10 Bokken&Geiten - 1 a 9 30 MagereVarkens - 18 a 24 70 Biggen - 7 a 15 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop -100 al 10 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -280 aSOO Eend-Eijeren H -375 aS90 Op VRIJDAG den 26 MEI 1876, des avonds ten zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Het maken van eene verdieping; op de helft der gemeenteschool No. 3 te Helder. Het bestek en voorwaarden ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente, en is aldaar tegen betaling van 50 cents verkrijgbaar. Aanwijzing in lor.o zal worden gedaan door den Gemeente bouwmeester, den Heer N. J. LEIJER, op Woensdag den 24 Mei a. s., des middags ten 12 uur. Heldery den 11 Mei 1876. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Getrouwd F. W. C. LEDEBOER, Luitenant ter Zee 2de klasse en M. J. C. STAKMAN BOSSE. Helder10 Mei 1876. Getrouwd D. DUINKER en G. BROUWER. Nieuwediep, 11 Mei 1876. Bevallen van een Dochter A. C. JONGKEES, geb. LARSON. Helder9 Mei 1876. De Heer en Mevrouw LEDEBOER—STAKMAN BOSSE betuigen bij dezen, ook namens wederzijdsche Familiën, hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Helder10 Mei 1876. De ondergeteekende brengt, ook namens zijne Echtgenoot, zijn welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Helder10 Mei 1876. A. VOS Rz. De Heer en Memm FLAES—BOOHZAJIR betuigen hun dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hun Dochtertje ondervonden. Hen Helder10 Mei 1876. De ondergeteekende betuigt bij dezen haren hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden harer Echtgenoot. Nieuwediep10 Mei 1876. Wed. H E E R E S. De affaire zal op denzelfden voet worden voortgezet, onder de firma Wed. HEERES en ZOON. PALMSTRAAT. ZONDAG den 14 MEI a. s., des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: A. W, BRONSVELD, Theol. Doet., Predikant te Haarlem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3