HELDERSCHE M1EUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 59. 34 Jaargang. Woensdag 17 Mei. "bekendmaking bekendmaking. Binnenland. „Wij huldigen het goede Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30. au franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Sülken Donderdag; vertrekt, de snail nnar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot tegenschalters voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 18761877, zijn benoemd de heeren J. A. KNAYEN en G. KOOTEll. Burgemeester cu Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. den 13 Mei 1876. L. VERHEY, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder vestigt de bijzondere aandacht der ingezetenen op de wijzigingen, welke in de twee eerste paragraphen van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 59) betreffende de personeele belasting zijn gebragt, luidende aldus: 1. Die na den 15dcn Mei een perceel in gebruik neemt, is «voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor «den tiJ3 des dienstjaars, die dan nog over is, verschuldigd." 2. Aan den belastingpligtige, die in den loop des dienstjaars «een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of «iemand in zijne dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend «van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd «des dienstjaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, «binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het «perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is gedaan teil «kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. «De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch «tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belasting- «pligtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander «perceel, waarvoor hij belastingpligtige is, in gebruik neemt. „Bij overlijden van den belastingpligtige treden zijne erfgenamen «in dezelfde regten en verpligtingen. «De aangiften, volgens het eerste en derde lid ingediend, worden «als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld." Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. den 13 Mei 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Mei. Naar men verneemt zal Dingsdag 13 Junij a. s. de verkiezing plaats hebben van een lid voor den gemeenteraad alhier, ter vervanging van den heer B. K. Boom. De Koning heeft bepaald, dat op de harddraverij met paard en chais, op den gedenkdag van Waterloo te Leeu warden te houden, de zweep en het gouden oorijzer zullen worden verharddraafd alleen tusschen Friesche paarden, behoorende aan Friezen. De toestand van den heer Groen van Prinsterer blijft nog zorgwekkend. De lijder heeft den afgeloopen nacht onrustig doorgebragt en is zeer zwak. (Vad.) Aan den heer C. Vrendenberg, pred. te Burg op Texel, is, wegens meer dan 4< 'jarige dienst, met ingang van 1 Julij a. s. emeritaat en een pensioen verleend van f 700 's jaars. Tengevolge van een adres, door 160 gemeenteleden tot den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen gerigt, heeft deze met algemeene stemmen beroepen den heer J. J. van Toorenenbergen, thans pred. te Rotterdam, vroeger te Vlissingen. (Midd. Crt.) Jl. Zaturdag werd de 84ste verjaardag van Paus Pius IX, die 13 Mei 1792 te Sinigaglie werd geboren, plegtig gevierd. De Tijd berigt, dat aan msgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, die sedert eenige weken door eene ernstige ziekte is aangegrepen, de sacramenten der stervenden zijn toegediend. De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen telde in 1875 333 departementen, met 16,645 leden. Het totaal der uitgaven is geweest f 43,293.41aan contributie is ontvangen f 31,665.48. Het saldo in kas met de reserve bedroeg f 44,634.41 Aan 76 personen is het eereblijk der maatschappij uit gereikt, en wel: aan 7 onderwijzers voor veeljarige school- dierist, aan 36 personen voor welbeproefde trouw en aan de overige personen voor moed en zelfopoffering bij redding. Volgens het jaarverslag der stoomvaart-maatschappij Nederland over 1875 is in dat jaar met 13 uit- en thuis reizen door de 6 stoombooten der maatschappij een winst behaald van bijna f 820,000, zoodat na afschrijving van f 380,000 voor de schepen en van f 30,000 averijrekening van het verbrande schip Willem III, aan de aandeelhouders 5 pCt. kan worden uitgekeerd. De reizen, sedert Mei geregeld om de 4 weken, waren bijzonder voorspoedig; de uitgaande werden volbragt in gemiddeld 37 stoomdagen tegen 39 in 1*74; de tohuis- komende in 43 (44 in 1874); aan 3 vreemde schepen werd bovendien hulp verleend. Vervoerd werden 3779 passagiers naar Java tegen 1981 in 1874 (toen 8 reizen werden gedaan), van Java 2191 passagiers tegen 1868 in 1874. In het geheel vertrokken van Java in 1875 3550 passagiers. Het goederenvervoer steeg van 18562 M3 tot 25761 M3 naar Java en van 9416 tot 15691 last uit Java. De uitkeering zou hooger geweest zijn, als de vrachten niet zoo sterk waren gedaald. De jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Veree- niging Noordholland van 't Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap zal ditmaal gehouden worden te Beverwijk, op Zaturdag 3 Junij e. k. Tot de werkzaamheden behoort o. a. eene voordragt van dr. J. van Vloten overBilderdijk als mensch en dichter; mededeeling van jaarverslagen; keuze van de plaats, waar de vergadering in 't volgende jaar zal plaats hel-ben, uit dit drietal: Hoorn, Purmerend, Helder; uitschrijving van een prijsvraag voor hoofdonder wijzers en een voor hulponderwijzers. Eindelijk woiden in 't programma genoemd deze punten ter bespreking: a. Is het prikkelen der eerzucht als opvoedingsmiddel volstrekt af te keuren? b. Welke middelen kunnen aangewend worden om den leerlingen een goeden stijl te doen ver- krijgen? c. Is het teekenen van landkaarten door de leerlingen aan te bevelen? d. Is het doen van buiten leeren en opzeggen van dicht- en prozastukken al of niet aan te raden? De heeren ten Brink, Teves en Tuckerman, te Enkhuizen en Harlingen, vragen voor de vroeger reeds besproken, door hen op te rigten «Nieuwe Noordsche Compagnie.» ter uitoefening van de robben- en walvisch- vangst in de Noordelijke IJszeeën een kapitaal van f 250,000, verdeeld in 500 aandeelen, waarvan zij er zelf 50 hebben genomen. Jut heeft van zijn beroep in cassatie afgezien toen hij vernam, dat de procureur-generaal cassatie had aange- teekend van het arrest tegen zijne vrouw. Thans meldt men, dat ot>k die ambtenaar van dit beroep heeft afgezien. Jl. Zaturdag avond is te Amsterdam eene vergadering gehouden van houders der 3 pCt. Spaansche binnen- en buitenlandsche schuld, waarop de fondsenhouders in talrijke mate waren opgekomen. Er was een kapitaal vertegen woordigd van zes-en-tachtig millioen gulden. Na discussiën, waaraan door de hh. J. W. Aikema, voorzitter der door het Amsterdamsch Beurscomité benoemde commissie, H. J. Termeulen, van den Berg en anderen werd deelgenomen, besloot de vergadering bij acclamatie het comité uit te noodigen eene memorie tot het Spaansche gouvernement te rigten, waarbij de door den minister van Financiën voorgestelde regeling wordt verworpenhet comité verder te magtigen om zich te verstaan met het buitenland, ten einde eene betere regeling te verwerven, mogende het evenwel geen definitieve schuldregeling aangaan zonder de fondsenhouders nader te hebben gehoord. De beschouwing der Arnh. Crt. omtrent de nieuwe muntwet is, naar het Handelsblad opmerkt, niet geheel juist. Een nadeelige invloed van het minder gehalte van den gulden is niet te wachten, daar deze als pasmunt geldt en dus niet door particulieren geslagen mag worden. Ook de tegenwoordige kwartjes en dubbeltjes hebben minder zilver dan hun geldswaarde bedraagt, maar geen winkelier heeft er aan gedacht om 4 kwartjes of 10 dubbeltjes voor minder dan een gulden in rekening te brengen. Vele onderwijzers in landbouwkunde hebben, op voorstel van den heer J. Verboon, hoofdonderwijzer te Krimpen aan den IJssel, besloten tot het houden eener vergadering, om het landbouw-onderwijs ter sprake te brengen. Genoemde hoofdonderwijzer heeft zich met de voorloopige regeling dier vergadering belast. Op de botermarkt, die jl. Zaturdag te Utrecht werd gehouden, was de eerste grasboter van dit jaar aangevoerd; de prijs gold voor de eerste soorten f 1.60 tot f 1.80 het KG. Is onlangs een deel der kazerne te Maastricht inge stort, thans gaat die te Breda ons begeven. Het oude, voormalige klooster is voor een deel in puin gevallen en moest door velen worden ontruimd. Hoeveel moeite men ook doet om de vrijwillige dienst neming te bevorderen, als op die wijze de steenen getuigen, is het te vreezen, dat de redeneringen der menschen niet veel ingang zullen vinden. (Arnh. Crt.) Het berigt omtrent het vangen van nachtegalen in het Liesbosch vordert eenige teregt wij zing. Daarin wordt gezegd alsof het vangen van nachtegalen, anders dan met netten, geoorloofd zou zijn, en dat ook het vervoer dier vogels niet zou zijn verboden. Intusschen zegt art. 21 der jagtwet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87) het volgende: «hetis verboden a. kieviten enz.b. nachtegalen te vangen en hunne nesten te verstoren; c. nachtegalen te vervoeren.» Vlissingen verzoekt aan de regering zijn garnizoen te mogen behouden, omdat dit «bijna de eenige bron van inkomsten is, welke aan de stad nog van rijkswege is gelaten.» Men schijnt in Vlissingen uit het oog te verliezen, dat het leger niet bestaat om noodlijdende gemeenten te gemoet te komen. Het is evenwel verklaarbaar, dat het zoo denkt en spreekt na zoovele adressen van andere gemeenten, waarin deze eveneens aandringen op het behoud van haar regtbank als bron van welvaart Maar van Vlissingen verwondert toch dit verzoek om de profijten, die uit het verblijf van eenige honderden soldaten voortvloeijen. Vlissingen bezit de schoonste haven van Europa; het is nu met het spoorwegnet verbonden; het heeft eene regtstreeksche verbinding gemaakt met Engeland wanneer met beleid partij wordt getrokken van deze voordeelen, zullen de profijten oneindig grooter zijn, dan hetgeen er verdiend wordt aan kamerhuur van officieren, de menage der soldaten, enz. Laat Vlissingen zich eens krachtig inspannen en niet bedelen om aan de staatsruif te mogen eten. (Arnh. Crt.) Men meldt uit Zierikzee van den 13 dezer: «Heden is van hier vervoerd, onder geleide der rijks- veldwacht en van twee Russische politie-beambten, de persoon uit Riga, die onlangs te Brouwershaven per Jason aangekomen, aldaar gearresteerd werd, als zijnde hij gesignar leerd en zijn aanhouding en uitlevering verzocht, als verdacht van verduistering van gelden tot een bedrag van 120,000 roebels. Bedoelde pei'soon was leeraar aan de polytechnische school te Riga; daarbij was hij kassier eener bank en had als ondernemer een stoomzaagmolen. Zijn achteruitgang in deze laatste zaak bragt hem op 't noodlottig denkbeeld zich op de been te houden met behulp der hem toever trouwde gelden. Daar de zaken al meer en meer achter uitgingen, was teruggave van 't gebruikte en herstel der eens begane fout onmogelijk. Toen moet hij tot het besluit gekomen zijn, zich uit de voeten te maken met al het geld, dat hij nog in handen had. Hij vlugtte, en wel zoo behendig, dat de politie geen spoor kon ontdekken. Eerst ging hij naar Petersburg* waar hij, naar men zegt, een groot gedeelte van het gestolene, bestaande uit papieren, op naam achterliet in een hotel. Vervolgens reisde hij naar Odessa, verwisselde daar de medegenomen effecten tegen andere en nami er passage op de Jason, in den waan dat Holland geen nit- leverings-tractaat met Rusland heeft. Een brief, dien hy uit Odessa aan een zijner familiebetrekkingen schreef en die in handen der politie viel, bragt deze op zijn spoor. Toen de commissaris, belast met zijn opsporing, te Odessa kwam, was de Jason uitgezeild. Zoo volgde de aanhouding te Brouwershaven. Bij een onderzoek aldaar vond men bij hem 20 a 30,000 roebels aan effecten; bij een nadere visitatie in het huis van arrest alhier vond men ook nog een geladen revolver met zes loopen bij hem. De man beeft, gedurende de dagen dat hij hier is geweest, in een staat van agitatie verkeerd, die medelijden verwekte, te meer daar hij een fijn beschaafd en ontwikkeld mensch is.» Men meent nu reeds met zekerheid te weten, dat met 1 Sept. a. s. de opening der landbouwschool te Wage- ningen, zooals tot nu toe het voornemen was, niet kan plaats hebben, maar eerst met 1 Oct. zal geschieden. Tusschen de stations Peperga en Steenwijk is op een waggon van een voorbijsnellenden trein geschoten. De kogel trof gelukkig geen van de reizigers. Men schrijft het geval aan onvoorzigtigheid toe. Een landbouwer in Westermeer, bij Joure, vond dezer dagen twee zijner paarden in de wei, elk een der oogen uitgestoken. Men hoopt dat de pogingen der politie zullen gelukken, om den onverlaat die dit bedreef te ontdekken. Jl. Vrijdag zijn van Groningerland per spoor ver trokken p. m. 80 rempla^anten en numrnerverwissehiars, om bij hunne respective korpsen in dienst gesteld te worden. Ieder persoon op p. m. f 600 ontvangen dienstgeld stel lende, vertegenwoordigden zij te zamen eene som van p. m. f 50,000. Te Muntendam is eene nieuwe kerkelijke gezindte opgerigt, die den doop bij in- en onderdompeling toedient. Onderstaande beschrijving van het gevecht in Atsjin, den 6 Maart jl., is ontleend aan een particulieren brief van denzelfden hoofdofficier, van wien reeds vroeger eenige mededeelingen in dit blad zijn opgenomen. «Den 6 Maart ben ik met het 8Bte bataillon op nieuw uitgerukt, om den vijand, die zich te Lambaroe versterkt had en daardoor de communicatie tusschen onze posten belette, te verdrijven. Met het 3de bataillon en 4 kanons van 8 cM. rukten wij uit, onder luit.-kolonel Meijer. Het 3de bataillon moest in de flank naderen, doch kon door het begroeide terrein moeijelijk vooruitkomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1