IIELDERSCHE EN NIEl\VE»IEPER COURANT. 1876. N°. 65. 34 Jaargang. Woensdag 31 Mei. nationale militie. Berigt aan Zeevarenden. bekendmaking" Binnenland. „Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingadng, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. u u franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimt berekend. Elke» 9$onderdiig; vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste, ligtiug 's avonds 6 uur. JOHANNES RETNIER ME IJST, milicien-verlofganger der gemeente Amsterdam, ligting 1872, wordt gelast zich onnuddelijk ter Secretarie der gemeente Helder aan te melden. De Burgemeester der gemeente Helder vestigt de aandacht van belanghebbenden op het berigt aan zeevarenden, geplaatst in de Staatscourant, dat in het begin van Junij aanstaande een gedeelte van het Schulpengat (Texelsche Zeegaten) zal worden afge bakend tot het nemen van proeven met torpedo's. Dit afgebakende gedeelte - dat zich uitstrekken zal tot op ongeveer 125 meters buiten de witte ton, liggende ten westen van de oude vuurboet, en waarvan de buitenste of westelijke zijde cene lengte zal hebben van 200 meters zal op de volgende wijze worden aangegeven. De westelijke of buitenste zijde door twee tounen, geschilderd wit met twee roode strepen. De oostelijke of landzijde door twee zwart geschilderde tonnen, liggende juist in de witte tonnen lijn van het Schulpengat. Des nachts zal lusschen de twee westelijke tonnen eeu vaartuig met helder brandend wit licht ten anker liggen, dat door binnen komende schepen aan stuurboord, door uitgaande aan bakboord moet gehouden worden. De juiste peilingen, waarin de tonnen liggen, zullen later worden bekend gemaakt. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 27 Mei 1876. STAKMAN BOSSE. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter algemeene kennis, dat met 1 Junij aanstaande de schietoefeningen van batterij Kaaphoofd, op het vaarwater in N.W. rigting, een aanvang zullen nemen, welke oefeningen afwisselend tot 1 October a. s. zullen aanhouden. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van batterij Kaaphoofd eene roode vlag geheschen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 29 Mei 1876. STAKMAN BOSSE. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL op VRIJDAG 2 JUNIJ 1876, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Staten af- en overschrijving. Benoeming stembureau. Behandeling reclame Hoofdelijken Omslag. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Mei. Zr. Ms. instructie-brik Ternate, kommandant luit. ter zee jhr. van der Wijck, vertrok gisteren weder van hier tot het maken van een oefeningstogt met de bootmansleerlingen. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, kommandant kapt. ter zee P. ten Bosch, zal met de adelborsten 2de klasse Donderdag a. s. van hier naar de Zuiderzee vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen werd jl. Zondag door den schout-bij-nacht P. A. van Rees, directeur en kommandant der Marine alhier, geïnspecteerd en heden door den minister- van Marine. De König Wilhelm wordt nog niet met rust gelaten. Le Crédit Europeen verneemt dat een Fransch ingenieur, de lieer Othon, heeft aangenomen het schip voor 10,000 p. st. vlot te maken. Z. M. de Koning heeft het verzoek om gratie, gedaan door den veroordeelde Y. R., gewezen burgemeester van Hennaarderadeel, afgewezen. Dientengevolge is Y. R. naar het tuchthuis te Leeuwarden overgebragt. Een oud spreekwoord noemt voor den landbouw 't wenschelijksteen drooge Maart, een natte April en een zoele Mei. Dit jaar schijnt dus niet al te gunstig, want Maart was bovenmatig nat, April zeer matig met vocht en Mei ijselijk koel, daar 't van de 20 eerste nachten minstens 14 gevroren heeft en vrij sterk. De beterschap van mgr. Wilmer blijft aanhouden. Men schrijft uit Andijk, dd. 22 dezer: «De jaarlijksche besteding der werken aan de Drechter- landsche en West-Friesche zee— en binnen dijken had heden plaats. Er werd aanbesteedhet herstellen van steenglooijingen, het uittrekken van slooten, schoeijingswerken, dijksrijwegen, onderhoud van magazijnen, aardewerken, giind— en puin- leverantie. De verschillende perceelen aan den Noorderdijk werden aanbesteed ad f 17,525, aan den Zuiderdijk f 22,510, aan den Westerdijk, f 7540; aan den Binnendijk, f 2780; aan den Winkeler dijk f 830, en een grindweg van Bobbeldijk r.aar de Leer, f 6600. 't Minst werd ingeschreven voor den Noorderdijk voor perceel 1. door S. Mantel, te Enk- huizen, ad f 2250; 2. J. de Yries, te Andijk, f 2130; 3. J. Brouwer, te Andijk, f 3010; 4. C. Mantel, te Enk huizen, f 1840; 5. S. Mantel, te Enkhuizen, f 1570; 6. J. de Vries, te Andijk, f 75, 7. A. de Vries, te Andijk, f 150; 8. J. de Vries, f 240; 9. P. de Vries, te Andijk, f 660; 10. A. van Velden, te Enkhuizen, f 860; 11. G. de Vries, te Andijk, f 640; 12. K. Last, te Enkhuizen, f 760; 13. S. Mantel, te Enkhuizen, f 3340. Voor den Zuiderdijk voor perceel 1. D. Roozendaal, te Venhuizen, f 490; 2. S. Mantel, te Enkhuizen, f3900; 3. J. Brouwer, te Andijk, f 7040; 4. J. van Dalen, te Hoorn, f 570; 5. W. Roos, te Oosterleek, f 1530; 6. J. van Hiel, te Hoorn, f 1780; 7. D. Beunder, te Scharwoude, f 3930; 8. P. van Meurs, te Wijdenes, 780; 9. Z. Hoek, te Hem, f430; 10. J. van Dalen, te Hoorn, f 2060. Voor den Westerdijk voor perceel 1. J. van Riel, te Hoorn, f 1190; 2. J. van Dalen, f 260; 3. P. Oostes, te Wognum, f2300; 4. J. de Groot, te Scharwoude, f 840; 5. C. de Groot, te idem, f 380; 6. J. van Dalen, f 2870. Voor den Binnendijk voor perceel 1. D. Beunder, te Scharwoude, f 1190; 2. J. Kramer, te Oudendijk, f750; 3. J. van Dalen, f480; 4. D. Beunder, f 155; 5. J. van Dalen, f 205. Voorden Winlcelerdijk een perceel D. Hagenaer, te Medemblik, f830. Onlangs is melding gemaakt van een vonnis der arrondissements-regtbank te Amsterdam, waarbij een agent van politie tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf is ver oordeeld, ter zake van diefstal van eene portemonnaie. Van dat vonnis kwam de veroordeelde in hooger beroep bij het geregtshof, dat Maand:ig 22 dezer de zaak behan delde. Het feit moet zijn gebeurd op liet Frederiksplein in den laten avond, nadat de agent door den bestolene in een koffijhuis op een paar borrels was getracteerd. Laatst- gemelde en eene jufvrouw, die uit een der vensters had gezien, dat de agent met zijne hand bij of in den zak des anderen kwam, werden op nieuw gehoord. Beklaagde bleef tegenover hunne beëedigde verklaringen zijne onschuld volhouden. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort rekwi- reerde de bevestiging van het vonnis. De advocaat mr. Haas trachtte aan te toonen, dat niet was bewezen dat de zoo genaamd bestolene een portemonnaie had bezeten, vermits zijn beweren daaromtrent niet was bevestigd door de ver klaring der bovengenoemde jufvrouw, die geen portemonnaie gezien had, terwijl die niet in het bezit van beklaagde is gevonden. Hij wees voorts op de omstandigheid, dat de eerste getuige op bedoelden avond in beschonken toestand was geweest. Het hof heeft gisteren uitspraak gedaan en het veroor- deelend vonnis ten volle bekrachtigd. Aan de jl. Zaturdag te Haarlem ten einde gebragte acte-examens voor het lager onderwijs hebben totaal 465 candidaten deelgenomen, waarvan 288 zijn toegelaten. De griffier bij een der kantongeregten in de provincie Zuidholland was jl. Vrijdag voor het kantongerogt te 's Hage gedagvaard wegens zich in kennelijkën staat van dronken schap te bevinden op den openbaren weg der gemeente. De beklaagde verdedigde zich met te wijzen op dwalingen bij het constateeren van kennelijke dronkenschap en beweerde dat ook hij daarvan de dnpe was. Hij verzocht bij gebrek aan bewijs te worden vrijgesproken of slechts tot eene geld boete veroordeeld. Het O. M. was van een ander gevoelen, meende dat een ambtenaar met het maximum moest gestraft worden en eisclite eene veroordeeling van drie dagen gevangenisstraf. Ook de president van het hof, dat in het hoogste ressort ten deze regt spreekt, laakte het gedrag van den griffier en noemde het een dag van rouw voor de justitie, waarop een harer ambtenaren wegens dronkenschap wordt teregtgesteld. Door de predikanten E. L. Vinke en li. Schouten, te Rotterdam, worden giften gevraagd voor een gezin, tot den adelstand behoorende, waarvan de man 60 jaar is, die een vrouw heeft, een moeder van 90 en een kind van 13 jaar. Dit gezin moet zich met droog brood en water voeden, terwijl het kind verzwakt. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 737 paarden aangevoerd, de handel was voor het buitenland traag, terwijl die voor het binnenland zeer beperkt was, voor goede paarden werd tot f 900 besteed. Sterke aanvoer van werkpaarden, minder dan die van weelde. De schade, door de jongste waterramp aan de pro vinciale wegen in Noordbrabant toegebragt, is begroot op f 25,000. Uit Zwolle meldt men dd. 26 dezer: «Van 1 Jan. tot heden zijn p. m. 35000 stuks vee in de noordelijke provinciën verhandeld en hoofdzakelijk naar het buitenland getransporteerd. De waarde van dit vee wordt op p. m. 6 millioen geschat.» Dezer dagen is te Leeuwarden overleden een 83jarige vrouw, M. C. M. Slouerhof, wed. A. Lubach, die van haar 10de jaar af, dus 73 jarenlang, als inbrengster bij de stads bank van lening was werkzaam geweest; wel een bewijs van haar eerlijkheid en het vertrouwen, dat zii algemeen genoot. Jl. Vrijdag stonden voor het geregtshof te Leeuwar den zes kolonisten van Veenhuizen teregt wegens rebellie, den 9 Febr. jl. door meer dan 100 menschen gepleegd. Een hunner, L. M., gehoorzaamde niet aan de bevelen, toen de directeur binnenkwam, maar bleef bij den kagchel zijn pijp rooken met de handen in de zakken, en toen de directeur hem gelastte om naar zijn kastje te gaan, zeide hij«Dat verd.. ik voor jou, gemeene Jezuït, Roomsche paap, omgekeerd kippenhok!» De directeur liet daarna L. M. op het bureau ontbieden, maar hij weigerde te komen, 's Middags beproefden twee veldwachters vruch teloos hem te arresteren, want de massa was van 10 of 12 tot over de 100 aangegroeid. De ontboden luitenant posteerde toen soldaten voor de deur der zaal en sommeerde de aanwezigen, zich te verwijderen; vruchteloos echter en onder luid hoerah der bevolking trok hij daarop met zijne manschappen de poort uit, om zijn geheel detachement te halen. Inmiddels hadden vijf veldwachters L. M. gevon den en was deze uit een zandhok te voorschijn getreden. De massa dringt aan, terwijl L. M. door een veldwachter gegrepen wordt; tegelijk springt een verpleegde naar dien veldwachter, zoodat deze zich omkeert. Middelerwijl rukt zich L. M. los. Een brigadier trekt zijn revolver; een verpleegde vliegt zoo woedend op hem aan, dat een ander veldwachter zijn sabel trekt, waarvoor een kolonist hem een mes op de borst zet, een ander hem de vuist onder zijn kin houdt. De vijf agenten worden retirerende de zaal uitgedrongen. De luitenant was intusscheu terugge komen met zijn detachement, liet de geweren laden, maar durfde niet vuren, omdat de directeur er niet was. Ónver- rigterzake moest hij weder met zijne manschappen, onder hoerah der oproerigen, terugtrekken. Advocaat-generaal mr. G. A. Visscher ging de feiten na, kwalificeerde ze als rebellie en achtte een zware straf noodzakelijk. Maar tevens had hij gaarne gezien, dat het hoofd der inrigting hier als de voornaamste ooggetuige ware opgetreden. Had deze in den aanvang, toen er slechts een twaalftal personen in de zaal waren, met meer kracht gehandeld, dan ware er welligt veel voorkomen. Dat de aangerukte militairen zonder resultaat terugtrokken, dat hun chef geen gebruik maakte van de vuurwapenen, spreker maakte er hem geen grief van, want hij stond onder den directeur en had regt om te verwachten, het hoofd des gestichts ter plaatse van het tumult te vinden. Hij rekwi- reerde tegen 2 beschuldigden 5 jaren tuchthuisstraf, tegen twee 3 jaren en tegen twee 2 jaren gevangenisstraf. Het schijnt dat Jut, thans onbenoemd ingezeten van Leeuwarden, nog al zich zelf gevoelt in zijne kwaliteit van misdadiger. Bij de intrede in de gevangenis kon hij niet mankeeren eene soort toespraak te rigten tot den kommandant, waarbij hij hoopte, dat hem daar eéne gelijke welwillende behandeling zou ten deel vallen, als welke hij op de reis van 's Hage naar Leeuwarden had onder vonden van zijne geleiders, de rijksveldwachters; zeer gepast was hierop het antwoord, «dat hij het er dan maar naar moest maken.» Hierop volgde het gebruikelijke haar afsnijden en het verder installeren van den gevangene. Jut is, wanneer hij de vrije lucht mag genieten, de medgezel van de Dragster moordenaars; op de conversatie zal dus niet te roemen vallen, daar het Haagsch en het boeren- friesch niet veel connectiteit hebben. Met opzet zal in den eersten tijd Jut geen bezoek gebragt worden door de gezagvoerders der gevangenis, opdat hij zich niet zal in beelden eene specialiteit te zijn, die men met attentie vereert. Zeer menschkundïg! Een iuwoner te Heerenveen ontdekte, een jaar geleden, in een ei een langwerpig voorwerp. Na gehouden onder zoek door een deskundige bleek, dat het een lintworm was. Dezer dagen klopte dezelfde persoon, de heer R. IJ. Terbet, een ei, waarbij zich hetzelfde verschijnsel voordeed. Het Journal de Bruxelles verneemt, dat de Koning van België zich in den loop van deze week naar Engeland zal begeven. Dezer dagen had in België een afschuwelijk duel plaats. In de manege van het militair etablissement van Terkameren, traden des morgens de antagonisten, een kapt. en een luit., bijgestaan door de noodige getuigen, met een pistool gewapend, in het strijdperk. De kapt., van Heeke genaamd, loste het eerste schot, doch miste zijn tegen-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1