HELDERSCHE ESI NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 66. 34 Jaargang. Vrijdag 2 Junij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTE KA AD. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag e Abonnementsprijs per kwartaal Zatnrdag namiddag, franco per post 1.80. 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimt berekend. lülken Rlonderdng vertrekt de mail nanr Oost-Indië. Laatste Ugting 's avonds 6 uur. Zitting van Dingsdag den 30 Mei 1876. Voorzitter de lieer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Dc aanteekeningen van liet verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Eenige af- en overschrijvingen op de begrooting voor het dienst jaar 1875 worden met eenparige stemmen goedgekeurd. Met het oog op de den 13 Junij a s. te houden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, worden benoemd tot leden van het stembureau dc lieercnBraaksma en Jclgersma en tot plaatsvervangende leden dc -heerenvan Veen, Groen, Giltjes eu Maalsteed. Voor de vacante hulponderwijzers-betrekkingen had zich slechts één sollicitant aangemeld, de heer J. D. Aafjcs, kweekeling van de j Normaalschool alhier, die bij 't jongstgehouden examen de acte heeft verkregen. Met 15 stemmen wordt hij gekozen; 1 briefje in blanco. Ter voldoening aan art. 178 der gemeentewet, die voorschrijft, dat de gemeente-verordeningen, waarbij wegens overtreding straf wordt bedreigd, iedere vijf jaar op nieuw moeten worden vastge steld, wordt besloten een tweetal dier verordeningen ter zijde te leggen, namelijk die op 't losloopen der honden en op de besmette lijke ziekten, zijnde die aangelegenhdén sedert bij rijkswetten geregeld. De overige verordeningen worden, behoudens goedkeuring van hh. Gedep. Staten, ook voor 't vervolg van kracht verklaard. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende mededee- lingen a. Dat het perceel land, genaamd Brccwater, behoorende aan 't Algemeen Weeshuis, bij publieken verkoop heeft opgebragt de som van f 83692. 5. Dat door Gedep. Staten dezer provincie is goedgekeurd het raadsbesluit tot nadere regeling van de jaarwedden der hulponder wijzers. (Bij de kennisgeving hiervan wordt bepaald, dat de vast gestelde verhooging der wedden zal ingaan op 1 Julij e. k.) c. Dankbetuiging vau de gezamenlijke hulponderwijzers voor de gunstige bepalingen, in de vorige zitting te hunnen opzigte genomen. d. Dat de politie-agenten in deze gemeente, alsmede de veld wachter belast met het toezigt iu den polder, zijn benoemd tot buitengewone rijksveldwachters. e. Dat bij de op 24 dezer gehouden verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers, een en ander in volkomen orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 35906,63£. De Voorzitter verzekert, dat de gewenschte verplaatsing der laadplaats van meststoffen op nieuw een punt van overweging heeft uitgemaakt bij de Commissie voor de gemeentewerken. Hij wijst er op, dat, zonder zeer groote vermeerdering van uitgaven, ver plaatsing van die laadplaats niet is te verkrijgen De aannemer, daarnaar gevraagd, eischt eene som, die de financiële krachten der gemeente ver te boven gaat ei: tot eene belangrijke verhoogiug van den hoofdelijke» omslag zou leiden. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, het nemen eener beslissing alsnog te verdagen en onder strenge toepassing van het contract af te wachten of de aanwezigheid dier thans behoorlijk afgeschutte laadplaats op de bewuste plek, aanleiding blijft geven tot gegronde klagten. De Voorzitter deelt mede, dat op den 26 Mei 11. heeft plaats gehad de aanbesteding van 't vergrooten der gemeenteschool No. 3, dat minste inschrijvers zijn geweest de heeren Gebrs. Klein alhier en dat het werk aan hen is gegund. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat door den gemeente-bouwmeester eene teekening is vervaardigd van een nieuwe brug over het Hel- dersch kanaal, ter vervanging van de tegenwoordige Postbrug. Deze teekening circuleert bij de leden, terwijl de Voorzitter mede deelt, dat het zal zijn eene draaibrug en dat de ligging zal zijn een weinig zijwaarts van de tegenwoordige. Op zyn daartoe gedaan verzoek, wordt aan den heer H. J. Helderman verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van apotheker en directeur van het Gemeente-Ziekenhuis, ingaande uit. Julij a. s. De Raad verleent vergunning aan den heer Helder man om tot ultimo Augustus de woning boven de Apotheek te blijven betrekken. De Voorzitter brengt hulde aan den ijver en de bekwaamheid van den ontslagen ambtenaar, die de gemeente goede diensten heeft bewezen. Er wordt gelezen een adres vau een aantal bewoners der Loods- gracht, houdende verzoek om den heer Kalff, mede aldaar woon achtig, te verbieden het houden van danspartijen op Zondagen en laat in den avond. De Voorzitter licht die zaak toe en uit den weusch, dat door zamenspreking alsnog een vergelijk tusschen adressanten en den heer KallF tot stand gebragt worde. Van verbod, zegt de Voorzitter, kan in deze geen sprake zijn, daar een dansouderwijzer volstrekt geen vergunning behoeft te vragen tot het geven van zijn onderrigt. Hij neemt een patent als zoodanig en is verder aan geene formaliteiten gebonden. Na eenige discussie wordt besloten, dit adres tot afdoening in handen te stellen van den Burgemeester, die zich verbindt, zich nog nader omtrent deze zaak op de hoogte te stellen. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Junij. Volgens een bij liet departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen, onder bevel van den kapt. ter zee A. N. L. Koops, den 25 dezer te Singapore aangekomen. Aan boord is alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen wacht van af heden op eene gunstige gelegenheid om naar Curac.ao te vertrekken. Het état-major is als volgt zamengesteld PI. P. van Boneval Faure, kapt. ter zee, kommandant; M. J. C. Lucardie, luit., ter zee 1ste kl., eerste officier; 1). L. M. E. Keus, W. van Hasselt, C. F. A. Gregory, C. Pels Rijcken, T. B. 's Jacob en H. J. E. van Gogli, luits. ter zee 2de kl.; D. G. Vreedenberg, 2de luit. der Mariniers; W. Schoondermark, off. van gez. 2de kl.; I. T. J. Mahieu. off. van adtn. 1ste kl.; M. C. dc Jong en C. F. Julius, scheepsklerken. In de jaarlijksche algemeene vergadering der aandeel houders in de stoomvaart-maatschappij Nederland is o. a. aangenomen een contract met de stoomvaart-maatschappij Java, waarbij zij op zekere voorwaarden de booten van laatstgenoemde zal huren, alsmede het ondernemen van stoomvaart naar en van andere landen dan tusschen Neder land en Nederl. Oost-Indië. Van de 102 sollicitanten voor de betrekking van machinist-leerling 2de kl. hij de Marine, hebben 2 sollici tanten zich teruggetrokken, terwijl er 7 zijn afgekeurd. Van de overigen hebben er 70 aan het examen voldaan, van welke vermoedelijk een 50tal zal geplaatst worden. Beroepen te Rotterdam ds. van Goor, pred. te Oud- Beijerland. Van de 100 studenten, die in de theologie studeeren, zijn er 70.17 pCt. te Utrecht, 15.74 te Groningen en 14.03 te Leiden. In 't geheel zijn thans slechts 228 studeerenden in de theologie. In het jaar 1834 bedroeg dit gotal 622. In 1857 telde de tlieol. faculteit te Leiden nog 188 studenten, thans is dit getal tot 32 gesmolten. Tot leeraar in de natuur-, schei-, plant- en dier kunde aan de hoogere burgerschool te Enkhuizen is benoemd de heer P. G. Buekers, phil. doctorandus te Elburg. De heer J. Ditmars, te Anna Paulowna, staat op het zestal voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Leimuiden. Men meldt van Texel aan de Amst.Crt. dd. 20MeijI.: „Men is voornemens een stoombootdienst op te rigten van het Nieuwediep naar Harlingen,met aandoening van Texel. Reeds is hiervoor tot een flink bedrag ingeschreven. Een zeer doelmatige, nette boot, welke voor die dienst bijzonder goed is ingerigt, is reeds aangekocht. Die onder neming zoude eerstens zeer in het belang zijn van het reizend publiek, waardoor de weg naar Friesland en om gekeerd verkort en een algemeen gebruik van die dienst verwacht wordt, en ten andere in het belang van de ver zending van producten, als aardappelen, boter, enz. uit Friesland naar het Nieuwediep. Ook de visschers zullen daarvan gebruik maken tot verzending van hun visch naar Engeland. Naar men verneemt, bedraagt het geheele kapi taal slechts f' 13000. Men schijnt de boot op zeer voor- deelige wijze te hebben aangekocht. Bij eene zuinige administratie en een klein, maar goed dienstpersoneel ver wacht men gunstige resultaten. Wij juichen die onderneming dan ook ten volle toe en hopen, dat de ondernemers zullen slagen.» Hel graafwerk in den polder «het Noorden» te Texel, dat aangenomen is voor f 36,996, ruim f 60,000 lager dan de hoogste inschrijver, vordert zeer goed cn geeft onder de arbeidende klasse aldaar goede verdiensten, terwijl ook de vooruitzigten voor den aannemer niet ongunstig zijn. De afloop der aanbesteding, gehouden te de Oocks- dorp op Texel den 30 Mei jl., is als volgt 1. Het maken van een steenen heul, in plaats van een bestaande houten brug over het kanaal, minste inschrijver de heer K. Daalder voor f 511; 2. het arbeidsloon aan 't onderhoud van den grindweg, de heer J. Raven f 245; 3. de leverantie en het transport van 200 stère onderhouds- grind, de heer W. Hillenius f 1460; 4. het uitdiepen van slooten, a. de lieer A. Jansen f 225; b. dezelfde f 52.50; 5. het verhoogen van een gedeelte weg enz., dezelfde f 90; 6. het leggen van 4 kokers voor aarden buizen in de wegen, dezelfde f 24; 7. het opruimen van een houten brug met landhoofden, dezelfde f 32; 8. het herstellen van stormschade enz., dezelfde f 40; 9. het herstellen van den binnenberm enz., dezelfde f 25. Alle perceel en zijn dadelijk gegund. Sedert eenige dagen worden de houders van kippen te Texel nog al benadeeld door eenige kraaijen, die op de kippen aanvallen en ze verslinden, ja zelfs twee jonge lammeren niet hebben gespaard. Men heeft besloten op j die roofvogels jagt te maken. De Standaard maakt melding van zamenkomsten ter bevordering van geestelijk leven in de Schotsche Zendings kerk, het Paleis voor Volksvlijt en de Zuiderkerk te Amsterdam. Jl. Dinosdag hebben die zamenkomsten, waar tal vau sprekers het woord voerden, van 's morgens 9 tot 1 's avonds 10 uur geduurd. Woensdag voortzetting, j Het dividend in de Amstel-Hötelmaatschappii is vastgesteld op 3| pCt. I Jl. Maandag had te Amsterdam de jaarlijksche alge meene vergadering der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij plaats. Vurig zeide de voorzitter, de heer Jitta wordt nog de voltooijing van het kanaal tegemoet gezien; maar wanneer evenwel een blik geworpen wordt over het- j geen verrigt is, dan zal blijken, dat er redenen van tevre denheid zijn, en al zijn er vele bezwaren legen de voltooijing gerezen, toch zijn die niet onoverkomelijk. Na het verwerpen door de Tweede Kamer van een wetsontwerp voor een leening van 2 millioen, is aan de regering kennis gegeven dat de directie nu wenschte over te gaan tot het uitgeven van pandbrieven. De Maatschappij gaat nu een jaar van spanning tegemoet, maar voegde de heer Jitta er bij wij vertrouwen ook van blijde toekomst ten loon der inspanning. Rekenende op den steun der regering en van commissarissen, zal de directie, ook bij eenige miskenning, alle moeijelijkheden en bezwaren minder achten om het doel van den gemeenschappelijkbn arbeid te bereiken, opdat stad en land daarna de vruchten trekken van hetgeen door volharding en vertrouwen is tot stand gebragt. De aftredende commissarissen (de hh. rar. H. C. Duhois, W. van der Tak en A. C. Wertheim) zijn herkozen. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam leed over 1875 een verlies van ruim f 195,000, terwijl daarenboven slechts een zeker onvoldoende afschrijving op het materieel plaats had. De lage vrachten, vooral uit de Zwarte Zee en Oostzee, waren daarvan de oorza&k. Het aantal reizen was 164; het vrachtcijfer was f 3,107,800, tegen f 3,631,502 in 1874 en f 3,723,739 in 1873, niet tegenstaande in 1875 meer werd vervoerd. In de tweede Bloemdwarsstraat te Amsterdam is jl. Zaturdag een kind in een regenbak gevallen en dood opgehaald. De politie te 's Hage heeft jl. Dingsdag avond in een bordeel op de Kalvermarkt een Belg gearresteerd, wiens aanhouding door de Belgische justitie was verzocht, wegens een diefstal van 150,000 francs. Een aanzienlijk gedeelte dier som is nog in zijn bezit gevonden. Een zonderling reiziger heeft gisteren 's Hage bezocht, namelijk een Engelsch heer, die een reis door Europa maakt per vélocipède. Gisteren ochtend is hij naar Scheve- ningen gegaan. (D.) De te Rotterdam gevestigde NederlandscheZendingsver- eeniging heeft dezer dagen hare 18de openbare vergadering gehouden. Uit het. jaarverslag bleek, dat bij de Vereeniging thans 8 zendelingen werkzaam zijn, op zes stations in de Preanger regentschappen op Java. Het totaal der ontvang sten in 't afgeloopen jaar bedroeg f 32978.024, dat der uitgaven f 31986.56. De Nederl. Noord-Amerikaansclie Stoomvaartmaat schappij hield jl. Dingsdag te Rotterdam haar jaarlijksche vergadering. Besloten werd het kapitaal op 1 millioen terug te brengen en, ten spijt van de nog altijd ongunstige resultaten, in de onderneming te volharden. De wakkere Maatschappij verdient wel, dat de wensch van den heer Joost van Vollenhoven, aan 't slot der vergadering uitge sproken, vervuld worde en de Maatschappij aan het einde der kwade jaren moge gekomen zijn. Tengevolge der aanvaring van Zr. Ms. monitor Adder met de Noach IV is van eerstgenoemden bodem een ijzeren plaat onder de pantsering ingestooten, waardoor een der waterdigte schotten vol geloopen is. Het vaartuig, dat in het drooge dok staat, zal te Hellevoetsluis worden hersteld. Verleden week heeft W. v. B. te Wageningen de geboorte van zijn 22ste kind aangegeven, onder welke 3 maal tweelingen. Zijn vrouw is thans 43 jaar oud. Te Zwolle is aangekomen een koe, gefokt door J. Coopmans, te Dronrijp, en bestemd voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia. Dat dier is 3 meter lang, 1,70 meter hoog en weegt p. m. 2000 kilogrammen. De Zwollenaars zijn in de gelegenheid gesteld dat monsterdier te zien. Het is een kween, die zeldzaam voorkomen, maar verbazend zwaar kunnen worden gemest. Van wege de eerste afdeeling der Friesche commissie van landbouw bezoeken 3 leden de tentoonstelling van werktuigen voor zuivelbereiding, die thans te Oldenburg wordt gehouden. Daar men verwacht, zegt de Leeuw. Ct., dat aldaar zal worden tentoongesteld al hetgeen Zweden en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1