Buitenland. Gemeenteraad van Texel. ADVERTENTIËN. eenige meerdere opheldering van 's ministers plannen omtrent hoofd zaken te hebben vernomen. Meer bepaald verlangde men de ont wikkeling van 's ministers denkbeeld aangaande de legerorganisatie de grondslag dan toch van ons militair gebouwen verder aangaande de vrijwilligers, de kaders, enz. Over de jongste groote promotie bij het leger werd een vrij ongunstig oordeel uitgebragt. Onoordeelkundig en stelselloos was daarbij te werk gegaan, werd met aanwijzing van eenige bijzonder heden betoogd. Verscheidene leden maakten bezwaar tegen het steeds toenemend eindcijfer, buiten verhouding met onze finantiëele krachten. Het is waar, dat de bcdcndaagsche eischen in vele opzigten meer vorderen, indien men dan althans maar de zekerheid had, dat de millioenen doeltreffend worden besteed en wij met onze weer baarheid inderdaad vooruitgaan. Die overtuiging ontbrak echter. Wat de vestingbegrooting betreft, vele leden hadden het door den minister aangekondigd plan van versterking voor de verschillende liniën nu reeds willen voorgedragen zien. Men vreesde ook, dat de minister te zeer aan plannen van fortenbouw denkt, terwijl het op plannen van versterking aankomt. Eenige leden ontveinsden hun bevreemding niet, dat van al wat in de laatste jaren over het vestingstclsel behandeld is, zoovele onderdeelen daarvan nog in het stadium van onderzoek verkeeren en dat bepaald omtrent de inundatie nog zooveel iu het duister ligt. Gaarne had men voor het loopetule jaar nog een hooger cijfer aangevraagd gezien, opdat meer doortastend kon worden voort- gewerkt. Op deze wijze kan het vestingstelsel nooit in 8 jaren gereed komen. voegen. Of de Sultan het schip waarvan sprake is hare wapenen zal moeten gebruiken, is de vraag. Maar zij beantwoordt gewis reeds eenigermate aan hare bestem ming, indien zij zich schaart in de rij der andere oorlog schepen, die, eene magtige vloot uitmakende, Engeland in j de Levant gaan vertegenwoordigen, om den vrede te helpen bewaren of oorlog te voeren. De Engelsche bladen hebben geen ongelijk, wanneer zij met zekere fierheid op de Challenger, de Pandora en de Sultan wijzen, als vertegen woordigsters van den wetenschappelijken zin, den kloeken ondernemingsgeest en de strijdvaardigheid der Britsche natie. Dat een schip in drie en een half jaar een afstand van 70,000 mijlen zou afleggen, voor een deel in bijna nooit bezochte wateren, dat het overal de diepte van den Oceaan zou peilen en zelfs dreggen, op eene diepte van eenige mijlen zich van levende wezens zou meester maken en in al dien tijd maar 10 man van de 240 verliezen, kon men eene halve eeuw geleden evenmin droomen, als dat vloten van gepantserde schepen zich op de zeeën zouden bewegen, voorzien van zulke geweldige wapenen van verdediging en van aanval als die, waarmede de Sultan en baars gelijken toegerust zijn. Te Antwerpen werd dezer dagen het verwerpen der conventie van Terneuzen met veel luister gevierd. Het feit zal in het «Gouden Boek* der stad worden ingeschreven. Jl. Zaturdag avond werden er salvo's met het geschut gegeven, klokken geluid, Zondags militaire concerten op de verschil lende pleinen gegeven, des avonds algemeene illuminatie. Maandag weder concerten en verlichting aan de Schelde, des avonds feest voor de weezen. Engeland, Het schip de Challenger, dat in Dec. 1872 is uit gezonden om eene wetenschappelijke reis te doen en een twaalftal mannen van de wetenschap aan boord had, is dezer dagen teruggekomen. Het eerste jaar heeft men zich vooral bezig gehouden met het doen van nasporingen in den Atlantischen Oceaan. Het dreggen in de diepte der zee werd gedurig met goeden uitslag beproefdtalrijke soorten van visschen en andere zeedieren werd men magtig, sommige geheel onbekend, andere zeer zeldzaam. De vraag, op welke diepte nog levende wezens kunnen bestaan, werd nabij hare oplossing gebragt, en omtrent de verschillende stroomingen en den warmtegraad des waters op verschillende diepte werden zeer belangrijke waar nemingen gedaan. Het diepste water werd in den Atlantischen Oceaan gevonden in de West-Indiën bij de Yirginia- eilanden, ongeveer 3900 vademen. Later in de Stille Zuidzee heeft men eenmaal eene diepte aangetroffen van 4500 vademen. Ten zuiden van den evenaar is nergens eene diepte van meer dan 3000 vademen verkregen. In Dec. 1873 zette de Challenger koers naar de zuidelijke zeeën, bezocht de Crozets en het Kerguelen-eiland, waar de Engelsche expeditie Venus op haren togt voorbij de zon zou gaan observeren. Vervolgens zich binnen den Zuidpool-cirkel begevende, trotseerde de Challenger het drijfijs der Zuidpool-zeeën en zocht, ofschoon te vergeefs, naar het antarctische vasteland, dat de Amerikaansche reiziger Wilks beweerd heeft daar gezien te hebben. Van daar ging het naar Melbourne; de zeeën van Nieuw- Holland en Nieuw-Zeeland werden onderzocht, gedeeltelijk voorbereidende arbeid voor het leggen van een telegraaf kabel naar Nieuw-Zeeland. Aan de Molukken en de Philippijnen werd een bezoek gebragt: op Manilla bezig- tigde men de groote sigarenfabrieken, in sommige van welke 10,000 meisjes arbeiden, en rigtte toen den koers naar China. In 1875 begaf zich de Challenger van Hongkong naar Nieuw-Guinea, waarbij onderweg Cebu, een der Philippijnen, aangedaan en ijverig gedregd werd naar de beroemde Enplectel la-spons Venus bloemen mand waarvan men ettelijke fraaije exemplaren beraag- tigde. Aan de kust van Nieuw-Guinea werden de reizigers alles behalve vriendelijk begroet door de wilden, welke zij echter, gedachtig aan het vredelievend doel van den togt, de kracht der vuurwapenen niet deden ondervinden. Ook waren de inboorlingen niet zoo schuw en vijandig, of zij kwamen met kano's bij het schip om ruilhandel te drijven. Men kon hen echter niet bewegen aan boord te komen. Vervolgens ging de reis naar Japan en vandaar naar de Sandwichs- en de Gezelschaps-eilanden. Men bragt een bezoek aan het eiland Juan Fernandez, weleer het verblijf van Alexauder Selkirk, den historischen Robinson-Crusoe, vanwaar men eene geit medenam, eene afstammelinge van Selkirks geitenmen doopte haar Crusoe. Door de Straat van Magellaan kwam de Challenger weêr in den Atlantischen Oceaan en kwam, al onderzoekende en nasporende, dezer dagen in Engeland terug. Tal van allerbelangrijkste waarnemingen op velerlei gebied zijn de beste vruchten van dezen hoogst gewigtigen togt. Terwijl aldus, rijk beladen met geestelijke goederen en tevens met 600 a 700 kisten vol naturalia en eene massa van photographiën de Challenger terugkeerde, kon zij haar nieuws uit de Zuidpool medegeven aan de Pandora, die op het punt was van in de Noordpoolzeeën de Alert en de Disóovery te gaan opzoeken. Deze beide laatste schepen hebben, gelijk men weet, op den 23 Mei 1875 de haven van Portsmouth, onder kommando van kapitein Nares, verlaten, om een ontdekkingstogt naar de Noordpool te ondernemen, juist op dienzelfden datum, waarop thans de Pandora vertrok. Het is bekend, dat aan boord van dit laatste schip zich o. a. bevindt de heer Koolemans Beynen, officier bij de Nederlandsche marine, wien de post-admi- nistratie is opgedragen. Den 23 Mei ging ook de Sultan, het gepantserde schip, dat door den hertog van Edinburgh gekominandeerd wordt, zich bij de Engelsche vloot in de Middellandscbe zee Volgens de Nordd. Allgem. Ztg. heeft een landman in den Kreits Herford een zeldzaam ongeluk ondergaan, waardoor hij binnen weinige dagen een derde deel van zijn zeer goede rundveestapel door het eten van garstekaf (garstenaalden) verloor. Deze afval was opzettelijk op den mesthoop geworpen, daar de eigenaar teregt voor de slechte gevolgen bevreesd was. Het vee had evenwel bij het uit- en indrijven er in het voorbijgaan van gegeten. De genuttigde naalden drongen in de slijmhuid der ver teringswerktuigen en bragten de geheele vertering tot stilstand. Alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. De schrijver hoopt, dat dit feit tot waarschuwing moge strekken. (Landb. Crt.) Turkije. De onttroonde Sultan Abdul-Aziz heeft zich in den morgen van 4 dezer van het leven beroofd door zich met een schaar de polsaderen te openen. De regering heeft den dood op wettige wijze doen constateren. De ter aarde bestelling heeft denzelfden dag plaats gehad. Alle staats dienaren van hoogen rang waren daarbij tegenwoordig. De regering heeft officiëele kennisgeving gezonden aan de verschillende gezantschappen van de troonsbeklimming van Sultan Murad en tevens diens erkenning gevraagd. Vergadering van Vrijdag 2 Junij 1876. Afwezig de heeren S. Keijser, J. R. G. Coninck Westenberg, P. Langeveld en Jb. Vlaming; de tweede en vierde met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter wordt raededeeling gedaan van eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt de staat van af- en overschrijvingen, en die der te doene betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1875, welke met eenparige stemmen worden goedgekeurd. 3. Met het oog op eene mogelijk te lioudene verkiezing, worden tot leden van het stembureau benoemd de heeren Mentz en Reij, die zich die benoeming laten welgevallen, en alle overige leden tot plaatsvervangers. 4. De Voorzitter geeft kennis, dat de verpachting van het gras- gewas op de nieuwe algemeene begraafplaats heeft opgebragt f 16.60. Daarna wordt de opeubare zitting gesloten om iu eene beslotene vergadering over te gaan, ter behandeling eener reclame omtrent den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering wordt door den Voorzitter ter tafel gebragt een concept-besluit voor eene tijdelijke geldleening, dat goedgekeurd wordt. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stoomvaart-Berig'ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 17 Mei Point de Gulle gepass. Prinses Amaiia. 18 Maart vun hier vertrokken. 4 Junij Malta aangekomen. Prins van Oranje. 21 April alhier aang. ,vertr. 10 Junij. C o n R A D. 2 Mei van Batavia vertrokken. 3 Junij Gibraltar gepasseerd. Koninö der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 31 Mei Suez aang. en rertr. V oorwaarts. 20 Mei alhier aang., vertr. 8 Julij. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). :s» s 3 Uren. Windrigting en Kracbt Barometer mm. Thermometer C. Vocbtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 zw. 4k. 760.81 - 0.19 13.4 - 3.0 0.67 weingolv 5 12 zzw. 27// 758.66 - 2.42 16.4 - 0.3 0.67 holwater 6 8 nno. 0.2„ 763.38 f 2.23 12.8 - 2.0 0.93 Vlak. 6 12 nno. 0.1// 762.94 t 1.79 13.7 - 3.1 0.91 H Weersgesteldheid: 4 Junij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 5 Junij 12u. Betr., wind, regen, onstuimig. 6 Junij 8 u. Digtbewolkt, vochtig, mooi. 6 Junij 12 u. Digtbewolkt, mooi. Gisteren viel er 7.6 millimeters regen. Normale temperatuur voor Mei 53.4 Fahrenbeit. Temperatuur van de maand Mei jl. 49.6 Fahrenheit. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemminp. 2i April. PrinsvanOranje.T.Aukes. Padangenz.viaSuez. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Rinneuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 5 Junij. C-hristine. L. Bang. ZurMühlen&Co. Macassar. 5 i, Schiaffino. G.B.SchiafBno. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd Buiten- of Binnenhaven Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Kepier. C. Mohrike. Sunderland. Trevethick. P. Swan. Newcastle. H. von Witt. W. Ahrins. Croonstadt. Calliope. W. Ockenden. Taganrog. Lady Beatrix. J. Burgess. Sunderland. TomJohnTaylor J.Drew. Newcrstle. Mou n t Stewart. W. Slater. Sunderland. hunne lading in de te lossen. Lading. Cargadoor. Steenk. ZurMühlen&Co. van Gijn Co. Rogge. Amons Co. Meijer Co. Steenk. C. Berghuijs. Zur Mühlen&Co. n Duinker&Goedk. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENC. J. Vatter, geb. Oslenbrug, Z. S. Stelleman, geb. de Rooij, D. A. Dijker, geb. Ekhart, D. M. S. Thieman, geb. Meck, 2 D. B. Buijs, geb. Bijl, D. M. P. van der Sande, geb. Speijdel, D. M. Scheerman, geb. Sallem, Z. OVERLEDENA. E. Capelle, 40 jaren. A. Zoetendorp, geb. van Brederode, 34 jaren. M. Hargen, geb. den Boer, 71 jaren. A. Hardebol, geb. Bruin, 72 jaren. Levenloos aangegeven 1. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Van 1 tot 31 Mei 1876. ONDERTROUWDJ. Klein, arbeider en A. van Weelden. J. H. de Smit, werkman en G. den Das. GETROUWD: J. Keet en C. J. Klaassen. J. Kleijn en A. van Weelden. J. H. de Smit en G. den Das. BEVALLEN: G. Zeeman, geb. Bijpost, Z. T. de Croos, geb. van Brederode, Z. M. W. M. Christiaansen, geb. Leijding, Z. S. Hol, geb. Schaap, Z. M. van der Woude, geb. Jansen, Z. J. Verwer, geb. Schouten, Z. N. Mereboer, geb. Muller, D. A. van Rijswijk, geb. Boonacker, Z. A. van der Panne, geb. van der Houten, Z. F. de Haan, geb. de Ruiter, Z. E. Wiggers, geb. Dekker, D. M. Hoogakker, geb. Komen, D. D. van der Goes, geb. Kuiper, Z. OVERLEDENK. Wagenmaker, 17 maanden. J. Los, 17 maanden. G. van Zandwijk10 dagen. J. Gras, 2 jaren. P. Heiligenberg, 39 jarep. P. Machielsen, 57 jaren. G. Geerligs, 3 jaren. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 35 stuks Paarden. 254 n Runderen. 161 vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 93 magere dito - 8,a 14,per stuk. (vlug) 820 Schapen. 56 H vette Varkens - 0,56 n 0,66 perkilog. (vlug) 10 magere dito - 16,a24,per stuk. (stug) 115 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,45 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,25 a 3,40 per 100 stuks. Eend-Eijeren- 3,50 a LATKBE BEBIGTHW. Jl. Zaturdag werd te Beverwijk de 32ste jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap gehouden. Voorzitter was de heer P. J. Andriessen, in de plaats van den heer F. Nout, door ongesteldheid verhinderd. De werkzaamheden werden geopend met eene voordragt van dr. J. van Vloten over: Bilderdijk als mensch en dichter. Was het geene gemakkelijke taak een onderwerp, reeds zoo vaak besproken, met eenige voldoening te behan delen, den spreker komt de eer toe, zijne hoorders te hebben geboeid en den grooten dichter regt te hebben laten weervaren. Verslag werdt uitgebragt over den staat en de verrig- tingen der Gewestelijke Vereeniging in het afgeloopenjaar en van den staat der kas. Als plaats voor 't houden der algemeene vergadering in 1877 werd gekozen: Helder. De afdeeling Amsterdam werd gekozen om uit haar midden voor de eerstvolgende drie jaren een gewestelijk bestuur te verkiezen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Enschedé werd gekozen de heer F. Nout, tot plaatsvervanger de heer H. S. Cretier. Prijsvragen werden uitgeschreven: 1. voor hoofdonder wijzers, ,het zamenstellen van een kaart van Noordholland, vooral met betrekking van de grondsgesteldheidprijs f 25. 2. Voor hulponderwijzers, eene beschouwing over Vondel's Gijsbrecht van Amstel; prijs f 10. Eindelijk had de bespreking plaats van deze vraagpunten a. Is het prikkelen der eerzucht als opvoedingsmiddel volstrekt af te keuren? b Welke middelen kunnen aan gewend worden om den leerlingen een goeden stijl te doen verkrijgen? c. Is het teekenen van landkaarten door de leerlingen aan te bevelen? en d. Is het doen van buiten leeren en opzeggen van dicht- en prozastukken al of niet aan te raden? Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Stavoren door ds. C. R. van Dokkum, pred. te Edam. SVijf-eu-TwintigJnrige Ëchtvereenigtng VAN CHRISTIAN JOHAN DIDERICH KOCH EN <u> ANNA CATHARINA DOROTHEA MEINICKE. O Helder, 8 Junij 1876. Uit naam hunner dankbare Kinderen. ös©©9©99©©©g©©©©©g©©3g©3s©ö©©©s©©©©ee©©e8 Ondertrouwd P. VAN ES EN T. DOL. Nieuwediep1 Junij 1876. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon H. VAN EXTER, geliefde Echtgenoote van L. THOMASZ. Callantsoog, 2 Junij 1876.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3