HELDERSCHE EN 1M1EUWEDIEPER COURANT. 1876. N". 70. Zondag 11 Junij. 34 Jaargang. BEKENDMAKING, Binnenland. Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturd&g namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. w w franco per post 1.85. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bnrean: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden nsar plsatsrcimt berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail i»««r Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138), de Lijst bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is herzien en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 6 Junij 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Junij. Blijkens een jl. Donderdag bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 27 Mei jl, uit Atsjin het volgende berigt: De vijand is rustig. De luit. Sis Dijkstra werd bij de dekking der werkzaamheden aan den (sedert voltooiden) post Beloel—zuid ligt gewond. In den vroegen ochtend van 24 Mei gelukte het aan eene compagnie om den vijand op eene hoogte, waar hij een stuk geschut in batterij had gebragt, te overrompelen en het stuk mede te voeren. Bij die gelegenheid sneuvelde aan onze zijde een inlandsch fuselier en werd één Europeaan ligt gewond. Gezondheids toestand ongunstig. De kapitein-ingenieur van Marle is verplaatst van Utrecht naar hier en de kapitein-ingenieur Beekman van hier naar Utrecht. De Cerberus, een van de eerste stoomschepen die de Marine bezat, zal op de werf alhier eerstdaags gesloopt worden. Dit schip heeft indertijd het lijk van wijlen Koning "Willem I van Bremen naar Hellevoetsluis overgebragt. Gisteren middag liep het van Huil hier binnenkomende stoomschip «Eddystone,» ter hoogte van den tweeden ton, op een binnenzeilende botter, waardoor dit vaartuig zulk een zwaren schok bekwam, dat het direct vol water liep en in zinkenden toestand verkeerde. Van de drie opvarenden, klampte de knecht zich aan een wrakhout vast, terwijl diens vader en een kleine jongen, gelukkig zoolang op hun oliepak in zee dreven, dat een vlet die achter de «Eddystone» sleepte, alle drie kon opvisschen en aan wal brengen; de beide laatsten heeft men veel moeite gehad tot bewustzijn te krijgen. De schuit is in geheel ontredderden toestand door vletterlieden opgevischt en hier aan de kust gebragt. De spoorlijn HelderUitgeestZaandam heeft in Januarij jl. opgebragt totaal f 33,033.40 en in Februarij f 31,223.56. Op den eersten Pinksterdag zijn langs den Hollandsch IJzeren Spoorweg vervoerd 4130 reizigers (enkel) en 14,303 (retour), dus te zamen afgelegd 32,736 trajecten. Op den tweeden Pinksterdag waren deze cijfers respectivelijk 7656, 18,431 en 44,718. De opbrengst was f 48,000. Het nieuwe tarief tot vergoeding van kosten voor getuigen heeft reeds menigeen geleerd, dat het zeer schadelijk kan zijn al6 getuige te worden gedagvaard. Dit is zeker niet in 't belang van het regterlijk onderzoek. Thans stelt de regering een wijziging voor, die althans «enigermate aan dat bezwaar tegemoet komt; in plaats van 1* cent zal 5 cent worden vergoed voor eiken kilometer, ook boven het getal van 30 kilometer. Daar zich in de laatste dagen weder meer gevallen van hondsdolheid hebben voorgedaan dan in den eersten tijd na het in werking treden der bekende hondenwet, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken den commissarissen des Konings in de provinciën aangeschreven, ruimer gebruik te maken van hun bevoegdheid om in de geheele provincie, of in een gedeelte er van, het dragen van muilkorven voor te schrijven. Beroepen te Akersloot ds. L. R. Oldeman, pred. te Ouwerkerk in Duivel and. De Katholieke Illustratie is het eigendom eener Maatschappij geworden. Het kapitaal, waarvoor zij is overgenomen, bedraagt f 250,000. Ook het Huisgezin is in eigendom overgaan aan dezelfde Maatschappij. De Texelsche veefokker, nog denkende aap den benarden toestand van verleden jaar, toen alles verdroogde en verdorde, mag zich thans gelukkiger gevoelen bij het zien zijnor wei- en hooilanden, waarvan het gewas thans goed staat en goede hooihoogsten verwachten doet. De gevallen regens met zaphtp zppnestralen doen alles groeijeu en bloeijen. De bevestiging en intrede van den te Petten beroepen predikant, den heer S. Steenmeijer, candidaat, zal den 18 dezer des voormiddags ten 9| ure, en des namiddags ten 2 ure plaats hebben. Bevestiger de heer P. Th. Wielandt, pred. te Wieringerwaard. Tot burgemeester der gemeente Beemster is benoemd de heer H. Scheringa Az. Aan de KI. Crt. wordt in een brief uit Pretoria, Transvaalsche Republiek, van 22 April geschreven, dat de president Burgers er met de grootste opgewondenheid is ontvangen; ieder was dankbaar voor zijn behouden terug komst. Een paar uur te voren kwam een koerier zijn komst berigtenvan alle kanten kwam men dadelijk bijeen, om hem te begroeten; toen hij van 't paard steeg, werden hem de vriendenhanden toegestoken, terwijl het volkslied hem toegezongen werd. Wat Pretoria zelf aangaat, de schrijver noemt het een Eldorado, een ideaal, wat 't heerlijke landschap betreft: bergen en rozenhagen, statige boomen en bescheiden beekjes, schilderachtig bijeen. De huizen staan op zichzelf, te midden van een tuin, door een rozenhaag van de buren gescheiden ze zijn van rieten dak voorzien, één verdieping en veranda. Treedt men 't huis binnen, men komt dan door een behan gen gang in een groote behangen kamer, met planken vloer; de andere vertrekken zijn meestal zonder planken; houtwerk is kostbaar. In het huis van den schrijver was één kast, dienende voor linnen-, glazen-, provisie-kast en apotheek. De kombuis of keuken heeft een steenen haard, waarover ijzeren stijlen; daarop moeten de pannen worden gezet, men brandt er hout, tangen zijn er niet, men behelpt zich met een ijzeren lepel, een tafel en enkele eenvoudige matten stoelen zijn 't ameublement voor de kamer, men vindt bijna overal dezelfde soort meubels, dat geeft zekere gezelligheid, een tafel kost f 144, en matten stoel f 15, kleiner geld dan een 3 stuiverstuk is er nietmen past bij in postzegels of betaalt boven de 1± stuiver 3, onder de 1 i stuiver niets. Men moet in den zomer voor proviand in de keuken zorgen; te koop is er weinig. Van Mei tot Sept. is er winter, prachtig weder, altijd droog, geen druppel regen, heerlijke blaauwe lucht, 's ochtends en 's avonds wat koel, geen enkel wolkje, de wegen zijn dan uitstekend, bij maneschijn vooral is 't prachtig, is 't donkere maan, dan moet ieder 's avonds met een lantaarn loopen, om kuilen en slangen te mijden, de laatsten zijn er zeer veel, ook giftige, vooral de groene, die aan de boomen hangen, maar als men ze geen kwaad doet, niet trapt, hinderen ze niemand, men bekommert zich dan ook weinig er om. Des winters komen de slangen zelden te voorschijn, ze zijn dan verstijfd van de koude. De wegen zijn zeer eenzaam, slechts nu en dan ontmoet men een Kaffer, die «goeden dag of goeden avond, baas of sir, missis of nonnie,» u toeroept. Alleen de president is «meneer» of «groote meneer.* De Kafler stoot zonderlinge geluiden uit en glijdt langs u heen. Voor den winter moet gezorgd wordennu had schrijver geen boter en moest dus brood met vet gebruiken, gelukkig was er stroop aangevoerd, die tegen 12 stuivers 't Eng. pond, iets minder dan 't Hollandsch, kon worden gekocht, Brood is duur en moet men daarom zelf bakken, vleesch is goedkoop, maar krijgt men in een groot stuk, waarvan men zelf biefstuk of gehak moet maken, melk is er niet te koop en moet men «condensed milk» gebruiken, voor groenten moet men ook zelf zorgen, anders is het van daag beetwortels, morgen beetwortels en overmorgen weer beetwortels. Hoewel de almanak mededeelt dat jl. Donderdag te Sloten wolmarkt gehouden zou worden, was niettemin geen enkel vlokje aangevoerd. Het is echter niet de eerste maal dat djt voorvalt, het blijkt dikwijls dat men de aan kondiging gerust achterwege kan laten, daar men niet genegen schijnt om de wol daar ter markt te brengen. Wat hiervan de oorzaak is, weet men niet. In de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Geneeskunde, te houden te Haarlem, op 2022 Junij a. s., zal een voorstel worden behandeld, om aan de regering in bedenking te geven de vaccinatie algemeen verpligtend te maken, Een Rotterdamsoh kweekeling is door het geregtshof te 's Hage veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal ten nadeele van den hoofdonderwijzer. Een mede- pligtige, tevens schuldig aan acht gevallen van misbruik van vertrouwen, is tot 5 jaren gevangenisstraf en 8 bQStep van f 12.50 veroordeeld. Jl. Woensdag yferd door den kommandant in het 3de genie-kommauaement te Gorinchem aanbesteed: het verbeteren van het verdedigingswerk van het Spoel en van de inundatie-middelen aldaar, waarvan de kosten geraamd waren op 212,000. Er waren drie inschijvingsbiilloften ingekomen. Het minst werd ingeschreyep dopr den aan nemer Wiegerink, te Gyoenlo, ypoy. een som van f 208,000. De beide andere inschrijvingen waren f 209,980 en f 237,000. Op de jl. Donderdag te Utrecht gehouden vergade ring der Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs herdacht de voorzitter in zijn openingswoord het verlies van twee steunpilaren der Vereeniging, de heeren van Loon en Groen van Prinsterer. Tot lid van de hoofdcommissie werd herkozen de heer jhr. mr. M. M. van Asch van Wijk, met 53 stemmen, terwijl in plaats van de ontslapen leden jhr. mr. J. W. van Loon en mr. G. Groen van Prinsterer, tot bestuurders gekozen zijn mr. G. H. de Marez Oyens en O. baron van Wasse- naer Catwijck, beiden met 40 stemmen. In het berigt omtrent de wolmarkten te Veenendaal (zie ons vorig nommer), is eene vergissing ingeslopen omtrent het aantal KG., dit moet zijn 22150 KG. (U.D.) De heer F. Witbaut, te Vlissingen, wiens vroegere verkiezing was nietig verklaard, is bij nieuwe stemming weder tot lid van den gemeenteraad aldaar gekozen. De Zeeuwsche beetwortel-suikerfabriek te Sas van Gent, sedert 4 jaren nieuw gebouwd, is met alle aanhoo- righeden, waarvan de kosten van aankoop, opbouw, enz. f 450,000 a f 500,000 hebben bedragen, thans verkocht voor f 22,000, behalve de overneming der losse goederen. Onlangs is te Zevenaar het lijk opgegraven van de vrouw van den logementhouder T. aldaar, die voor ongeveer twee jaar overleden is, waarna T. zeer spoedig hertrouwde. Bij een hevigen twist, die onlangs voorviel tusschen T. en een werkman, werd T. voor den moordenaar van zijn vrouw uitgemaakt. De justitie trok zich de zaak aan, en na de opgraving spreekt men van vergiftiging der vrouw door arsenicum. Den 2den Pinksterdag werd te Zwolle gehouden de 23ste algemeene vergadering van hetNed. Jongelingsverbond. Ruim 25 Jongel.-Vereen igingen werden door 75 afge vaardigden vertegenwoordigd, o. a. de afdeelingen Alkmaar, Amsterdam, Helder, Rotterdam, de Lemmer, Arnhem, Harlingen, enz. In een der smaakvol gedecoreerde zalen der Vereen, van Chr. belangen werd de eerste vergadering door den heer van Oosterwijk Bruijn, president van den Bond, geo pend, waarna verschillende vrijen', en voorstellen werden behandeld. Des namiddags ten 2^ uur vergaderde zich een groote menigte belangstellenden m 't kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente, waar door ds. van Gispen, ds. Vermeer en de heeren Serné Oosterwijk Bruijn en Schlitt het woord werd gevoerd. Het flinke zangkoor en orgelspel verhoogde het feestelijk te zamen zijn. Aan den maaltijd, ten 4t ure aangerigt, namen 125 gasten deel, waar zoover de beperkte tijd het toeliet, het niet ontbrak aan toasten en toespraken. De boter, die in 't begin der vorige maand te Olden- markt nog f 60 per vat gold, is thans reeds op ver schillende markten in dien omtrek gedaald tot p. m. f48. Op dien en ook op enkele Friesche markten werd de vorige week de goede soort afgeleverd tegen f 45 a 46. In spijt van de gure maand Mei hebben de bijen op het koolzaad op de klei in Groningerland reeds zulk een Hinken voorraad honig vergaderd als in de laatste jaren omtrent dezen tijd het geval niet was. De krachtige bloei van het koolzaad, dat op sommige plaatsen tot 7 voet lang j is, heeft daartoe vooral medegewerkt, terwijl de bijen boven dien in Mei door geen regen belet zijn, uit te vliegen. Men leest in de Gron. Crt. «Dank zij de werken van de Laveleye en anderen, J begint onze landbouw meer en meer de aandacht in het buitenland te trekken. Onze provincie toch Werd Maan- dag jl. bezocht door een gezelschap van 4 professoren en 1 40 leerlingen der rijkslandbouwschool te Grignon, bij Parijs. De professoren waren de heerenP. C. Dubost, professeur j d'écanomio et de législation rurales, die de reis bestuurde en voorbereidde, André Sanson, professeur de zoölogie en zoötechnie, E. Mussat, professeur de botanique en Mille, professeur de cultures. De school telt ruim 100 leerlingen, waarvan een vierde tot andere natiën behoort. Zoo waren er onder dit gezelschap ook, behalve de Franschen, Cuba nen, Brazilianen, Peruanen, Portugezen, Spanjaarden en Italianen te vinden. Zij hadden Zeeland, Noordholland, Haarlem en Haarlemmermeer bezocht en kwamen Zondag per boot via Harlingen naar onze provincie, waar de boerderij Groot Zeewijk van den heer C. Reinders het doel van den togt was, waarbij de heer Jb. Boeke hen 1 vergezelde. -=• Daar de heer C. Reinders in Noordholland was, had hïï twee zijner neven verzocht, zich met de ont vangst te belasten, die zich daarvan uitmuntend kweten. E,eu van hen, de heer G. Reinders, leeraar aan de hoogere burgerschool te Warflum, diende tot gids over de gronden van Groot Zeewijk en verstrekte later ook vele schrifte-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1