Buitenland. lijke opgaven over de grootte, vruchtwisseling, enz. op Groot Zeewijk; terwijl hij later de geheele inrigting der rijks höogere burgerschool te Warffum liet bezien, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Het weder was gunstig, behalve een hevige wind, die achter den zeedijk twee Frausche hoeden naar zee toe blies, waarvan er slechts één gered werd, hetgeen een uniformpetje met een ploeg er voorop te zien bragt, zoo als de leerlingen ze te Grignon dragen. Het gezelschap logeerde hier ter stede in de hotels de Doelen en de Zeven Provinciën en dineerde later in het eerste hotel. Daarna heeft de heer Baale de bezoekers geïntroduceerd in de Harmonie, waar ons orchest hen uitstekend voldeed. Het gezelschap vertrok Dingsdag morgen per sneltrein naar Utrecht, waar men zou ontbijten, om daarna de Campinè enMidden-België 'te bezoeken. Op de heenreis had Vlaanderen een bezoek gehad.» Omtrent het bezoek, gebragt aan het beroemd landgoed «de Badhoeve,» de model-boerderij van den heer Amers- foordt te Haarlemmermeer, meldt men o. a. «Leeraren en leerlingen hebben de uitnemende cultuur en de uitmuntende werktuigen bewonderdmet de grootste belangstelling maakten zij kennis met de melkerij, de kaas makerij en de veeverzorging, terwijl het eenvoudige maar strenge stelsel van boekhouding aller aandacht in hooge mate bezig hield. De heer Amersfoordt had den heer Target, Fransch gezant bij het Nederlandsche Hof, en diens echtgenoote, benevens de Frausche consuls te Amsterdam en te Rotterdam uit- genoodigd, zich bij hun landgenooten wel te willen aan sluiten en* na dè bezigtiging van het uitgestrekte landgoed aan zyn gasten een dejeuner aangeboden. Bij die gelegenheid dankte de Fransche gezant den heer en mevr. Amersfoordt voor hun allervriendelijkste gastvrijheid. «Niet alléén,» zeide de heer Target daarbij, «moeten wij den heer Amers foordt geluk wenschen, dat hij in zoo weinige jaren zulk een volledige en uitnemende landbouw-inrigting wist tot stand te brengen, maar wij mogen tevens niet vergeten, de volharding te bewonderen, waarmede het Nederlandsche volk strijdt tegen zijn vijand, die het voortdurend bedreigt, maar op wien het telkens groote uitgestrektheden lands weet te veroveren, die vroeger tot 't gebied van het water behoorden. Naauwelijks is de Haarlemmermeer drooggemaakt, of reeds heeft men weder het oog gevestigd op een groot deel van de Zuiderzee, en vóór deze eeuw ten einde zal zijn, zal ook dat reuzenwerk voltooid wezen. Gelukkig zijn de volken, die zulke overwinningen behalen: zij hebben regt op de sympathie en de bewondering van alle andere natiën.» Te Winschoten is een achtjarige knaap, die wegens diefstal daar preventief gevangen zat, jl. Maandag avond uitgebroken, door zich door de traliën van een der vensters heen te wringen en den sprong van de bovenverdieping naar den grond te wagen. Den volgenden morgen is hij naar de gevangenis teruggebragt. De balie te Veendam schijnt aan jonge advocaten gpen gouden bergen te beloven. Een der dagbladen uit de noordelijke provinciën bevat dan ook de curieuse adver tentie, dat iemand, die zich daar als advocaat heeft geves tigd, bij de mededeeling hiervan, zich aanbeveelt als wijnkooper en, voor het geval de Yeendarnmers noch zijne adviezen, noch zijn wijn begeeren, hun ook voorzien kan van hout, waartoe hij zich met een houthandelaar heeft geassocieerd. Voor landbouwers, di« wiYmarktdagen in de stad komen en dus niet veel tijd heiben, levert deze vereeniging van de drie betrekkingen iii. één persoon veel gemak; men kan zijn advocaat raadplegen, zijn kelder vullen en hout inkoopen, zonder zelfs van zijn stoel op te staan. (D.) In de laatste twee maanden zijn uit de noordelijke provinciën niet minder dan 15,000,000/2 kilogram stroo (meest geperst) per spoor geëxpedieerd naar het buitenland. Wanneer men in aanmerking neemt, dat ruim f 16 per 1000/2. kilogr. besteed wordt, geeft dit een waarde van p, m. f 250,000*. In vroegere jaren had men de gewoonte dat stroo voor mest op het land te verbranden. Nu dit artikel échter een lucratieve handelsbron wordt en de graanverbouw toeneemt,1 rijst de vraag onwillekeurig of de organische bestanddeelen van den vruchtbaren grond in het noorden door zulk een ontzaggelijken uitvoer niet belangrijk zullen verminderen. Daling der Russische fondsen. De Ainsterdam- sche Effectenbeurs zegt omtrent den toestand der beurs in verband met de Oostersche aangelegenheden «Behalve de baisse-speculanten is het misschien niemand anders dan Rusland, dat door de evenementen aan den Bosphorus pijnlijk is getroffen; de aftreding van Abdul-Aziz is de doodsklok* van den tegenwoordigen Russischen gezant te Konstantinopel en de genadeslag voor den Moskovitischen invloed bij de verhevene Porte. De politieke positie van het Czarenrijk komt daardoor in een kritieken toestand, tot groote vreugde van de Engelschen en van allen die opregt den vrede wenschen. Nu Engeland weder het hoogste woord te Konstantinopel voert, krijgt, de Oostersche kwestie een geheel ander aanzien. De nieuwe regering zal zeer genereus op het punt van hervormingen zijn en aan de opstandelingen alle concessiëa doen, die zij billijkerwijze kunnen verlangen; daarentegen echter de integriteit van Turkije als conditie sine qua nou .stellen. Door Frankrijk en Italië veriaten, en van Oostenrijk en Duitschland geïsoleerd, zullen Rus land en Engeland als vijanden in het Oosten tegenover elkaar staan en Rusland moet een grooten stap achteruit doen, wil het eene botsing met Engeland voorkomen. De Engelschen schijnen zich reeds nu op zoo iets voor te bereiden; zij, die de Russische fondsen in 1875 tot zulke hooge prijzen hadden gekocht, meer. met het oog op de eminente politieke beteekenis van dit land, dan met het oog op zijn fiuanciëlen toestand, zijn druk bezig hunne Russische fondsen op te ruimen. De geheoki Engelsche financiële pers schijnt er zich op toe te leggen de Londfïrs tot realisatie hunner stukken te nopen. Het ligt niet op onzen weg om hier te copiëren hetgeen de Engelsche bladen kwaads over den financiëlen toestand van Rusland schrijvenmaar wij moeten dit punt hier aanstippen, omdat anders de zoo groote aanvoeren voor Engelsche rekening niet verklaarbaar zouden zijn..,.. Thans, nu de Engelschen meer en meer tot de over tuiging komen, dat het juist Rusland is, hetwelk de groote rustverstoorder in de Oostersche, aangelegenheid is, kan het niemand verwonderen, dat het aan Rusland, op finan- ciëel terrein, een grooten slag poogt toe te brengen. Oostenrijksche renten hebben deze week minder geleden dan Russen, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de positie der Duitsche beurzen, en vooral van de Berlijnsche, waar men bij de rescontre niet minder dan 5 pCt. leengeTd voor papierrente heeft besteed, alleen om op de volgende rescontre verkooper te kunnen blijven. Men schijnt daar van meening te zijn, dat, de Oostenrijksche rente nog te hoog is en gaat voort met verkoopen. Het kapitaal stoort zich niet aan dit speculative element en zet zijne inkoopen voort, wel wetende, dat, zoodra de poli tieke toestand minder gespannen zal zijn dan thans, de contramine misschien aan het terugkoopén zal gaan en de stukken, zoo laag als zij thans zijn, niet zal terugvinden. De toestand is denkbaar, dat Oostenrijk zich in een eventuëel conflict tusschen Rusland en Engeland geheel neutraal zal kunnen houden, en van deze vooronderstelling gaat menigeen uit, die thans Russen tegen Oostenrijkers ruilt. De betrekkelijke vastheid der Oostenrijksche rente is naast de groote contramine misschien door deze ruilingen verklaarbaar.» De groote hooilandsverhuring is jl. Donderdag te Meppel gehouden. De prijzen waren over het geheel nog ongeveer hooger dan het vorige jaar. Don Carlos, Dorregaray en Cabellos zijn in Noord- Amerika aangekomen. Benoemingen, enz. De off. van gez. 2de kl. H. G. C. Heringa en J. Paré en de off. van gez. 3de kl. VV. N. de Graaf, allen van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, zijn voor den tijd van vier jaren bij de zeemagt gedetacheerd. De Staatscourant bevat het Koninklijk besluit van den 31 Mei 1876, betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van telegrafische postwissels. Daarin is bepaald: Art. 1. Tusschen postkantoren in plaatsen, waar tevens Ryks telegraafkantoren zijn gevestigd, zullen over en weder telegrafische postwissels, een bedrag van f 2500 niet te bovengaande, kunnen worden verzonden. Art. 2. Voor telegrafische postwissels is door de afzenders ver schuldigd a. het gewone regt van 5 cents voor elke som van f 12.50 of elk gedeèlte'van f 12.50: b. de kosten van het telegrafisch berigt, overeenkomstig de bepalingen van het tarief voor den Rijks telegraaf. Art. 3. Dit besluit treedt in werking, te rekenen van den 16 Juny 1876. Frankrijk. Het stoffelijk overschot van den ex-Koning der Franschen is door zijnen kleinzoon, den graaf van Parijs, uit Engeland naar Frankrijk overgebragt. Lodewijk Filips en zijne gemalin, Koningin Maria Amelia, hadden gedurende hunne balling schap dikwijls den wensch te kennen gegeven begraven te worden in Frankrijk, te midden hunner bloed- en aanver wanten in de kapel te Dreux, welke zij tot Koninklijke begraafplaats hadden doen inrigten. Thans wordt deze wensch vervuld. De overblijfselen van den Koning en de Koningin, van de hertogin van Orleans, van de hertogin van Aumale en vau den Prins van Condé, tot dusverre bijgezet in de kelders der Catholieke kerk te Weybridge, werden, nadat daartoe bij den maarschalk-president der Fransche republiek aanvraag om vergunning was gedaan en Mac-Mahon ze had verleend, door den graaf van Parijs te Honfleur en van daar naar Dreux gebragt. Niemand, zelfs geen enkele der oudste en getrouwste vrienden van de familie, was bij de begrafenis tegenwoordig. De kinderen en kleinkinderen wilden dezen vromen pligt vervullen zonder getuigen. Twee godsdienst-plegtigheden, allen afzon derlijk, werden daarbij gevierd: wijlen de hertogin van Orleans (Prinses Helena van Mecklenburg-Schwerin) toch behoorde tot de Evangelische kerk. George Sand is overleden. Elke bijvoeging tot dezen naam is eene vermindering van het gewigt van den slag, die der Fransche litteratuur treft. De vruchtbare en gees tige schrijfster, de gekuischte styliste en liefhebbende moeder, deze zeldzame vrouwenfiguur overleed Donderdag morgen te Nohant, in 72jarigen ouderdom. Haar laatste adem is nog niet onttogen aan den landelijken atmospheer waarin zij leefde; zacht ruischt het geboomte van de haar zoo dierbare landelijke verblijfplaats nog over haar stervens sponde volstaan we voor heden met de enkele vermel ding van het treurig feit. (D. v. 's Gr.) Engeland, Al de gepensioneerden der zeemagt beneden 55 jaren hebben last gekregen zich gereed te houden om weder in werkelijke dienst te treden. Aan de gepensioneerden beneden 45 jaren is vergunning verleend zich bij de reserve der marine aan te sluiten. Bij the Wanzc Sewing Company, 4 Great Portland- street te Londen, is voor den prijs van 2 guineas of f 25,60 een stopniaclnne te bekomen. De Huisvrouw ontleent aan een Engelsch tijdschrift over deze nieuwe uitvinding het volgende «Deze machine ingevoerd, door een bekende naaimachine compagnie te Londen, beantwoordt geheel aan het practische doel. Al het vervelende stopwerk, wat tot nog toe de hand moest doen, wordt op dezelfde wijze door de machine ver- rigt, doch in plaats van eene naald, gebruikt de machine ÉT veertien, en iedere naald heeft twee dradén. Terwijl men dus met de hand slechts één draad kan optrekken en een steek te gelijk doet, maakt de machine er 14 tegelijk in het te verstellen gedeelte der kous. «Het insteken der draad in de 14 naalden gaat zeer een voudig, en andere voorbereidende maatregelen heeft men niet noodig om de machine in beweging te brengen. De geheele zaak is zoo eenvoudig in hare bewerking, dat men het in 5 minuten kan leeren, en de machine zit zoo stevig in elkander, dat het een onmogelijkheid schijnt haar te beden en, terwijl gebroken, kromme of roestige naalden, de eenige bezwaren, die wij ons kunnen voorstellen, gemak kelijk te verhelpen zijn. Hielen en teenen van kousen of andere gedeelten van gebreide of wollen kleedingstukken, kunnen op de meest afdoende wijze door de machine gestopt of doorgestopt worden. «Keurig maaswerk, zooals men dat met de hand maakt, kan men er natuurlijk niet van verwachten, doch ieder die met een gewone stop in halfversleten kousen tevreden is, zal met de machine zeer ingenomen zijn en zich verheugen in de groote tijdsbezuiniging, die deze uitvinding oplevert.» Li den vroegen ochtend van jl. Donderdag sprong een man van ongeveer 35 jaren van de brug in de Theems en verdronk. De politie herkende in zijn lijk, dat met het afloopen van het getij gevonden werd, een persoon, die wel bekend was op de markt der weddingschappen te Epsom. Hij had waarschijnlijk bij gelegenheid der wedrennen van jl. Woensdag veel verloren. Een nieuw bewijs dat indien, zooals men beweert, die wedrennen tot veredeling van het paardenras dienen, dit in meer dan een opzigt ten koste der veredeling van het menschenras veredeld wordt. De manie voor in het oog loopende aankondigingen is ook uitgebroken bij den eigenaar van een nieuwsblad te Glasgow, die een hellend stuk grond te Dunner, aan de Firth der Clyde, kocht en daarin met letters van zeventig voet lengte, en breedte in verhouding, den naam van zijn blad laat uitgraven. Zwitserland. In den avond van 5 dezer is te Genève het circus van Rancy ingestort. Tien menschen zijn daarbij gewond. Te Bern zal eerlang eenetentoonstelling van schoenen en laarzen gehouden worden. Tot nog toe hebben zich reeds 367 inzenders aangemeld met circa 3000 paar Jaarzen en schoenen. Hiervan zijn er 127 uit Zwitserland zelf, 49 uit Zuid-Duitschland, 67 uit Noord-Duitschland, 73 uit Oostenrijk en 29 uit Frankrijk. Verder zullen Engeland, Luxemburg, Zweden, Noorwegen, België, Rusland, Spanje en Italië exposanten leveren; terwijl Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Rusland regerings commissarissen zenden. Turkije. Omtrent den persoon van Sultan Mourad wordt het volgende geschreven door een correspondent, die den nieuwen Heerscher der* Geloovigen Vrijdag naar de Achmed-moskee in Stamboul zag gaan. De weg langs welken de Sultan zich begaf was aan weerszijden door infanterie afgezet; daarachter verdrong zich een digte, bonte menigte; voor- afgegaan door een piket cavallerie, verscheen weldra liet eenvoudig, met twee paarden hespannen rijtuig, waarin Mourad was gezeten, die vriendelijk de toejuichingen der menigte beantwoordde. Mourad Khan is van middelbare grootte, niet gezet, met bleek gelaat en van een niet zeer sprekend uiterlijk, vooral het gevolg van den slappen trek om den mond en het onverschillig mat oog. Een kleine donkerblonde knevel bedekt zijn bovenlip, zijn gezigt is pverigens glad. Op het hoofd droeg hij een fez; verder bestond zijn bovenkleeding uit een zwarten, tot den hals digtgeknoopten jas met staanden kraag. Een groote ster was de eenige decoratie die hij op de borst droeg. Des Sultans rijtuig werd door een menigte adjudanten gevolgd en de stoet door een piket cavallerie gesloten. In de week van 2127 Mei is de pest te Bagdad weder verminderd; er kwamen om 162 personen, 23 per dag. Te Hillah stierven in dien tijd 36 personen, te Nedschef 14 en te Iman Musa 1. De onttrooning van Abdul-Aziz mag geacht worden tot in de kleinste bijzonderheden bekend te zijn. Alleen het verhaal van the Times van de wegvoering van den Sultan uit het serail bevat eenige nadere, nog niet bekende details over des Vorsten houding. Van kalme berusting getuigt die niet. Toen Abdul-Aziz de Caïque besteeg, die hem naar Tap-Capon moest voeren, barstte hij in verwen- sching los tegen zijn neef Murad«Als ik geweten had welke plant die Mourad geweest was, dan zou ik hem met vergif begoten hebben.» Vervolgens viel hij uit tegen zijn twee oudste zoons, die met hem in dezelfde boot zaten. Den oudste, Yussuf-Yzzeddin-Effendi, die omstreeks 20 jaar oud is, voegde hij toe: «Ik heb u tot maarschalk benoemd, tot opperbevelhebber van de Keizerlijke garde en ge hebt mij niet weten te verdedigen.» Den ander, Djellal- Eddiu-Effendi, die 15 jaar oud en admiraal was, verweet hij den gebrekkigen toestand van de vloot. Volgens zeggen van de soldaten van het escorte was het beklagenswaardig, dien Sultan en zijn moeder te zien, die zelfs niet met eenige waardigheid den tegenslag der fortuin wisten te dragen, welker slagen zij door hun onzinnig gedrag hadden uitgelokt. Intusschen begon het dag te worden; de deuren van het Ser^kierat werden geopend en de menigte stroomde naar binnen om den nieuwen Sultan toe te juichen, die daarop antwoordde met de gratie en de welwillendheid, welke hij van zijn vader Abdul-Medjid heeft geërfd. Ten slotte nog een ander karakteristieke bijzonderheid. Bij Midhat-pacha bevond zich een hoofdofficier, die de slaafsche houding had aangenomen, door de Turksche etiquette tegenover den Sultan voorgeschreven, namelijk de oogen naar den grond en de handen op den buik. Met een ruwe beweging dwong Midhat hem, de armen te laten hangen, terwijl hij hem toevoegde, zoo hard dat hij door den. Sultan en de omstanders kon verstaan worden «Sta regtop als een manwij hebben nu Goddank een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2