M HELRERSCHE MEUWEDIEPER 01 It V I. N°. 73. Zondag 18 Junij. .^34 Jaargang. B i n n e n I a n d. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatordag namiddag. Abonnementsprijs por kwartaal 1 80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Vam 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden «aar plaatiruimt berekead. Wat nu den in de Engelsche couranten zoo zwart geschilderden toestand der Russische financiën betreft, zoo is toch sedert Junij 1875, toen de Engelschen de 4i pCt. Russen 1875 a 921 en de 5 pCt. Russen 1872/7 k 102 kochten, daarin geen verandering gekomen. Tusschen de financiëele situatie van 1871 en 1876 is eerder een voordeelig dan een nadeelig verschil op te merken; de subsidiën aan spoorwegen verleend zullen door de goede ontvangsten op eenige der door den Staat gegarandeerde lijnen in 1876 aanmerkelijk minder zijn dan in 1875. Indien wij nog een bewijs noodig hadden, dat de daling der Russische fondsen meer aan eene oogenblikkelijke caprice der Engelschen dan aan daadwerkelijke politieke of financiëele motiven toe te schrijven is, dan zouden wij kunnen wijzen op den tamelijk vasten koers van den roebel, die gedurende deze zoo geweldige daling van Russische staatsfondsen naauwelijks eenige fractiën zijn achteruit gegaan. Wij moeten ook nog op de omstandigheid wijzen, dat het bijna uitsluitend de in Engeland geplaatste leeningen zijn, die zoozeer daalden, en wanneer men ziet welke soorten er van Engeland ten verkoop aan de markt werden gebragt, soorten die men voor altijd in de brandkasten der Engelschen weggeborgen moest achten, dan zoude men bijna gelooven, dat al deze verkoopen op hooger bevel geschieden. De contramine heeft zonder twijfel ook de hand in het spel en van hare weder-inkoopen verwachten wij tegen de Rescontre te Londen (13/15) Junij eene belangrijke reactie a la hausse. Reeds nu zijn leverbare stukken ter beurze zeer schaarsch, stukken van 1000 p. st. worden met 1 pCt. verschil in ruil aangeboden tegen hier leverbare stukken van 100 en 50 p. st., en indien ons publiek zich niet laat ontmoedigen, dan zal het waarschijnlijk aan de Engelschen, zelfs zeer spoedig, met winst een groot deel der Russen kunnen wederverkoopen, die thans door de speculatie eenerzijds en de Engelsche houders anderzijds zijn gedepreciëerd.» In de jl. Dingsdag te Amsterdam gehouden zitting van den geneeskundigen raad voor Noordholland is in de eerste plaats, naar aanleiding van een verzoek van de Amsterdamsche afdeeling van Volksonderwijs om een onder zoek in te stellen naar den hygiënischen toestand van de schoollokalen te Amsterdam, eene commissie benoemd, die in eene volgende vergadering rapport zal uitbrengen op de vraag, of het op den weg van den geneeskundigen raad ligt om een onderzoek naar den hygiënischen toestand der schoollokalen in te stellen, en zoo ja, de methode aan te wijzen, die bij zoodanig onderzoek te volgen is. Tot leden dier commissie werden benoemd de inspecteur en adjunct inspecteur (dr. Penn en Teixeira de Mattos), dr. van Engel en dr. Allebé. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan een voor stel ter verspreiding van eene waarschuwing en de opne ming daarvan in de dagbladen, betreffende den verkoop van met arsenik groen gekleurde of geverfde voorwerpen, en het gevaar, aan het gebruik daarvan verbonden. Later zal een populair geschrift in het licht worden gegeven, om het publiek ten opzigte van vergiftige en schadelijke stoffen in het algemeen, die in huishouding en nijverheid gebruikt worden, tot waakzaamheid en voorzigtigheid aan te sporen. Door den adjunct-inspecteur vrerden o. a. mededeelingen gedaan over de typlras-epidemiê te Edam, die aldaar van Maart tot op heden in hevige mate heerschte. Van de 101 lijders aan die ziekte zijn tot dusver 24 bezweken. Van wege het gemeentebestuur, dat bij die gelegenheid eene gezondheidscommissie heeft benoemd, en door de genees kundige ambtenaren zijn zooveel mogelijk maatregelen ge nomen om de epidemie te stuiten. Omtrent de aanleiding van de epidemie verkeert men nog in het onzekere. De mestvaalten, die anders tot in den zomer aan de wallen der grachten blijven liggen, zijn opgeruimd geworden en middelen gegeven om in de behoefte aan goed drinkwater te voorzien. Het drinkwater te Edam, dat in slechte putten verzameld regenwater is, bleek walgelijk vuil en onbruik baar te zijn. De inspecteur gaf ten slotte een overzigt van de gemeenten in Noordholland, welke meer of minder gevolg hadden gegeven aan den wenk om lokalen in te rigten en beschik baar te houden tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De grootere gemeenten, zooals Amsterdam en Haarlem, waar reeds lang zoodanige inrig- tingen bestaan, uitgezonderd, hadden 24 gemeenten voor dergelijke lokalen gezorgd. In 36 andere gemeenten bleek bij het gemeentebestuur de goede wil te bestaan om in die behoefte te voorzien, terwijl voor een aantal van andere I gemeenten de hoop moet worden opgegeven, om ook daar dergelijke isoleerlokalen of barakken te zien tot stand komen. Onwil en kortzigtigheid spelen daarbij de hoofdrol, gelijk bleek uit de motieven, die door de respectieve autoriteiten voor hun min of meer afwijzend antwoord werden opge- De Burgemeester der gemeente Anna Paulowna brengt Ier open bare kennis, dut de landmeter van liet kadaster, op Maandag den 19 Junij e. k., in deze gemeente een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor de dienst van 1877. Anna Pauloicna, den 15 Junij 1876. l)e Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. VERGADERING van den RAAD der gemeente Anna Paulowna op Dingsdag den 20 Junij e. k., des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, 17 Junij 1876. De Voorzitter, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling: 1. Af- en overschrijvingen, begrooting 1875. 2. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Junij. De 58ste verjaardag van II. M. de Koningin wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de schepen in onze havens wapperen de vlaggen, zoowel als van de openbare gebouwen; de oorlogsvaartuigen zijn gepa- voiseerd. Aan boord der oorlogschepen is lieden voor middag parade gehouden; de parade van het garnizoen en de schutterij had lieden middag ten 12 ure plaats. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli eene werkende vergadering gehouden van het departement Heider der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de eerste plaats werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de op 8 Augustus a. s. te houden algemeene ver gadering der Maatschappij, te Amsterdam. Daarbij kwam mede in overweging een adres van het Utrechtsche departement aan 't Hoofdbestuur, ter zake van de voor stellen tot herziening der onderwijs-wet. Tot afge vaardigden ter algemeene vergadering werd gekozen de heer G. E. Bron en tot plaatsvervangend-afgevaardigde de heer J. G. R. Vos. Tot leden der Commissie tot regeling der buitengewone wintervergaderingen werden herkozen de heeren G. E. Bron, jlir. W. A. Alting vonGeusau, D. Dekker en H. VrendenbergCz. Er werd gelezen een verslag van de Volksbibliotheek, waaruit bleek, dat het aantal lezers sinds liet vorig winter- saizoen van p. m. 250 tot 52 was gedaald, tengevolge van de bepaling, dat van ieder lezer, bij den aanvang van liet wintersaizoen, de betaling van 25 cents ter gedeeltelijke goedmaking van onkosten wordt gevorderd. Het aantal boeken in die bibliotheek is 950. In den loop van dezen winter zijn 658 boeken ter lezing gegeven, d. i. ongeveer 3000 minder dan vroeger. Vanwege het departement wordt 's jaarlijks eene subsidie verstrekt van f 50, behalve nog f 20 voor huur van 't lokaal. Tot directeuren werden herbenoemd de heeren C. van Veen en J. Venster, en in de plaats van den heer C. A. Beukenkamp, die bedankt heeft, werd gekozen de heer A. B. Weber. Het besluit werd genomen, om heeren directeuren uit te noodigen, alsnog ge durende éénen winter de proef te nemen, of op de tegen woordige wijze de bibliotheek kan in stand blijven en aan haar doel beantwoorden. Verder werd gelezen een verslag, ingezonden door de Commissie tot het organiseren van Volks voordragten. De opgaven, daarin vervat, hebben we reeds vroeger mede gedeeld. We bepalen ons dus hier tot de mededeeling, dat uit het verslag allerduidelijkst bleek, dat deze tak van werkzaamheid zich bij voortduring in de sympathie van het publiek mag verheugen. Uit de kas van het departe ment behoefde eene subsidie van slechts f9.78 aan de Com missie, die tot dit doel werkzaam is, te worden verleend. Tot leden dier Commissie werden herbenoemd de heeren: H. Daamhouwer, S. Giltjes, L. F. over de Linden, T. Mooy, A. G. F. van Nieuwenhuijse, J. Rinner en W. Thie Fz., terwijl in de plaats van den heer K. Lastdrager werd gekozen de heer W. Ph. de KruijfF. Aan het Bestuur der Volksbibliotheek en aan de Com missie voor de Volksvoordragten werd door den president, namens de vergadering, dank gebragt voor de veelvuldige bemoeijingen, in 't belang der instellingen, die onder hunne leiding staan. Eindelijk werden tot directeuren der Spaarbank herkozen de heeren H. Daarnhouwer en W. Ph. de Kruijff, en gekozen ter vervanging van de heeren J. Graat (die bedankt heeft), P. O. de Winter (overleden) en K. Last drager (naar elders vertrokken) de heeren J. W. Hattinga Raven, C. van Veen en J. C. Mann. Wij maken onze lezers attent op een nieuwe soort van vlechtprenten naar de Fröbel-methode, die voor de kinderen eene aangename bezigheid opleveren. De heer Stadermann kondigt ze aan, als bij hem verkrijgbaar. Met de stoomboot Zijlstra bragten heden een vijftigtal passagiers van Harlingen en omliggende gemeenten een bezoek aan deze plaats. Naar men verneemt zal eerstdaags nabij onze kust worden overgegaan tot het inheijen van een paal op de «Razende Bol,» de beruchte gevaarlijke strandingplaats, bij wijze van proefneming, of een zoogenaamde ./reddingkaap,» waarop zoo dikwijls is gewezen, aldaar bestaanbaar is. De dertigste verjaardag der verkiezing van Pius IX tot Paus werd gisteren gevierd. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft eene proclamatie gerigt tot de Nederlandsche niet-veree- nigde werklieden. Het doel er van is, die werklieden op te wekken tot aansluiting aan het Bond, ten einde met vereende krachten te bewerken hetgeen men nuttig en noodig acht. Veel is reeds gedaan en verkregen: de loonen zijn gestegen, werkmanswoningen zijn gebouwd, levens middelen worden voor eigen rekening en tot goedkooper prijzen ingekocht, zieken- en begrafenisfondsen, spaar— en voorschotbanken ziju opgerigt, doch al dat goede zou in veel grooter mate aanwezig kunnen zijn, als bij de duizenden, die tot het Bond toetraden, zich de honderdduizenden niet-vereenigden voegden. Tot het goede, waarnaar men streeft, behoort vooral wering van de grootste vijanden van den werkmansstand: armoede en onkunde. Vuur wapenen vraagt het Bond niet, maar wel mannen met moed en lu3t bezield, om ook buiten de werkplaats voor de belangen van vrouw en kind te werken, nuttig te zijn voor den geheelen werkmansstand. Dit is zoo ongeveer de hoofdinhoud van de proclamatie. Gedurende de laatste acte-examens zijn in alle provinciën geëxamineerd 2030 personen, en wel 1276 met gunstig en 754 met ongunstig gevolg. Jl. Donderdag is aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteed: Het verlengen van den leidam langs de noordzijde van liet vaarwater het Krabbersgat bij Enkhuizen, behoorende tot de zeewerken in Noord- holland. Minste inschrijvers waren de heeren Mantel Kofman, voor f 86,353. Te Anna Paulowna moet eene herstemming voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben tusschen de heeren J. A. Zur Muhlen en R. A. Kaan. De dag van die herstemming is bepaald op Dingsdag den 27 Junij e. k. Een beschrijving van de Amsterdamsche tentoonstelling van oudheden wordt door de Köln. Ztg. aldus besloten: «Het geheel is in zijn soort een eenige verzameling bij dragen tot de geschiedenis van een Staat, die in zijn tijd van glans met niets is te vergelijken, tenzij met het uitwendig prachtiger Venetië, hoewel hij boven dat uitblonk door een veel verder strekkende werkzaamheid en de gelieele wereld omvatte. Het blijft steeds verbazingwekkend wat een zoo kleine Staat, eerst door taai weerstandsvermogen, later door een merkwaardige bedrijvigheid en ondernemingszucht ver- rigt en tot stand gebragt heeft, en dat onder de moeijelijkste omstandigheden. Zeker kon een zoodanige toestand onder veranderde wereldverhoudingen niet bestaan en voor een gedeelte dragen de Hoogmogenden zeiven de schuld van hun achteruitgang, doch de stad aan het IJ behoudt steeds een roemrijke geschiedenis en dat zij die zoo zinrijk weet op prijs te stellen en te bewaren, strekt haar tot eer.» In de Amsterdamsche Effectenbeurs van 39 dezer leest men: «De groote verkoopen van Russische fondsen voor Engelsche rekening werden ook deze week voortgezet; de daling was schielijker dan 8 dagen geleden, omdat de ver koopen op eene luidruchtige wijze werden uitgevoerd en de kapitalisten daardoor eenigermate schuw werden gemaakt. Wij blijven van meening, dat de realisatiën der Engelschen meer als eene manifestatie tegen Rusland te beschouwen zijn en dat de vrees voor oorlog, die ten toon gespreid wordt, erg geveinsd is. De druk, die in de laatste 14 dagen op den koers der Engelsch-Russische leeningen is uitgeoefend, en het bijeentrekken der Engelsche vloot, zijn toestanden, die het Engelsche ministerie op dit oogenblik in het belang van den vrede tegen Rusland gebruikt. Kan het ministerie daardoor eene botsing voorkomen, dan heeft liet aanspraak op de sympathie van Engeland en de gehee- le wereld, behalve van den Russischen rijkskanselier, en de regering der Torys (conservatieven), zes weken geleden op zulke zwakke voeten gestaan hebbende, is voor langen tijd verzekerd. Wij zouden het geheele overzigt kunnen aanvullen met bewijzen te leveren, dat de Engelsche verkoopen noch uit vrees voor oorlog, noch uit wantrouwen in het financiëel beleid der Russische financiën geschiedden. Wij releveren slechts enkele punten. Ware er werkelijk vrees voor oorlog, dan zouden Engelsche consols en Fransche rente zich niet op de hooge koersen kunnen handhaven, die zij hebben bereikt; deze fondsen, die bij milliarden van eene enkele soort bestaan en waarbij de contramine nooit voor gebrek aan stukken behoeft bevreesd te zijn, zouden zonder twijfel reeds procenten lager zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1