HEUERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 75. 34 Jaargang. Vrijdag 23 Junij. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal180. franco per post - 1.05. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: NOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Vam 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimt berekend. Eiken ROonderdas: vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Plaatselijk Bestuur der gemeente Helder maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen is bepaald op VRIJDAG den 30 JUNIJ 1876, der namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden iu het lokaal achter het Bureau voor Gemeentewerken, naast het Weeshuis. Dat men bij de loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of vermeent te hebben en dat de alpha- betische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loling toe, op de gewone kantooruren op de Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 20 Junij 1876. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Jnnij. Onze geachte mede—ingezetenen, de heer en mevrouw van der Meulen, vierden jl. Zondag het feest hunner 25jarige echtvereeniging. Niet volkomen tevreden met de viering van dat jubilé alleen in den kring van betrekkingen en vrienden, wenschten zij ook de kinderen, die in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd worden, in hunne feestvreugde te doen deelen. Dit geschiedde eergisteren, toen het middagmaal der verpleegden in dat gesticht uit verschillende voor hen zeer buitengewone bestanddeelen zamengesteld was. Blijkbaar was die wijziging der menu zeer ten genoege der aanwezigen. De avond was niet minder feestelijk. Het feestvierend echtpaar bevond zich met eenige vrienden in de net versierde eetzaal van 't Weeshuis, waar hun op een schild te midden van groen en bloemen hulde werd toegebragt. Niet minder hulde werd aan dit echtpaar gebragt iu de feestliederen en de toespraken der kinderen, en onder muziekuitvoeringen en 't gebruik van allerhande ververschingen was de avond hoogst genoegelijk. Zeker zal deze feestdag nog lang bij de kinderen in herinnering voortleven, zeker herhalen zij nog dikwijls den wensch, dat hun geachte en beminde regent en zijne echtgenoot nog vele jaren mogen worden gespaard voor elkander, voor hunne verwanten en vrienden, en voor de weezen, die dit blijk van weldadigheidszin op 't hoogst waardeeren. De vader en de moeder van het gesticht hebben door hunne goede zorgen en veelvuldige bemoeijingen op de meest loffelijke wijze medegewerkt tot regeling van dit feest der weezen. Nog vernemen wij, dat de heer van der Meulen jl. Maandag ook aan zijne ondergeschikte werklieden met hunne echtgenooten feestgenot heeft bereid. Bij de vermelding van een en ander kunnen we ons verschoond houden van lofverheffing; de feiten spreken duidelijk. Alleen voegen we er bij den wensch, dat het voorbeeld, door 't feestvierend echtpaar gegeven, om hunne minder bedeelde natuurgenooten in hunne feestvreugde te doen deelen, bij velen navolging moge vinden, Benoemd, met ingang van 1 Julij a. stot machinist lste klasse bij de Marine de machinist der 2de klasse J. Oost Lievense. Het muziekkorps der Schutterij alhier gaf eergisteren namiddag eene matinee in den tuin van't koffijhuis Vrede- lust, te Schagen; vrij druk werd door het publiek aldaar van deze gelegenheid geprofiteerd. Zr. Ms. kanonneerbooten Brak, Dog en Gier zijn jl. Maandag van Amsterdam vertrokken. Zij zullen buiten de Oranjesluizen kruid en projectielen overnemen, dan naar Medemblik stoomen om de kompassen te regelen, en ver volgens eene maand lang gezamenlijke oefeningstogten doen in de Zuiderzee. Bij koninklijk besluit van 30 Maart jl. is goedge keurd het reglement der Onderlinge Vereeniging van Ballasters, Toetuigers en Steenkolen werkers, opgerigt alhier den 24 Mei 1874, onder de zinspreuk: «Ontwaakt bijtijds.» Deze Vereeniging heeft tweeërlei doel: 1. om door eene wekelijksche of maandelijksche bijeenkomst in een der opentare lokalen dezer gemeente de onderlinge vriendschap aan te kweeken; 2. om een fonds te verkrijgen, ten einde in tijd van nood elkander te ondersteunen. De vrouwen-vereeniging der Luthersche gemeente te Hoorn heeft weder ten behoeve harer armen van H. M. de Koningin de aanzienlijke gift van 100 gulden ontvangen. Aangaande den gezondheidstoestand van dl'. Kuyper, deelt de Standaard mede, dat deze, hoewel uiterst langzaam, niettemin gestadig vooruitgaat; de koorts is bijua geheel geweken en de rhumatiek zeer verminderd. Van een ver blijf in de hoogere berglucht tot sterking der zenuwen mag, mits niet te spoedig afgebroken, onder Gods zegen volledig herstel verwacht worden. - Weder wordt een jubilé voor Paus Pius IX voor bereid. Men is voornemens den 3 Junij 1877 feest te vieren ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag der bisschopswijding van Giovanni Mastai Ferretti, welke hij in de Basiliek van St. Petrus uit handen van kardinaal Castiglione, later Paus Pius VIII, ontving. Dit jubilé zal het derde zijn van den grijzen opperpriester: den 11 April 1869 vierde men het halve eeuwfeest zijner priesterwijding en den 16 Junij 1871 werd het 25jarig jubilé van zijne verheffing tot Paus gevierd. Naar men verneemt zal de heer van Gorkum, pred. te Amsterdam, den 25 dezer, 's morgens ten 10 ure, in de Mennonietenkerk te Wieringerwaard optreden. Ingevolge het algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen, dat in den loop van dit jaar in werking komt, kunnen voor sommige betrekkingen vrouwelijke beambten toegelaten worden. Naar men verneemt, zijn door de regering de betrekkingen van telegrafist en van uitgeefster der plaatskaartjes aangewezen als de zoodanige, die door vrouwen kunnen waargenomen worden. Op den Hollandschen IJzeren Spoorweg heeft men een begin gemaakt met een nieuw systeem van verlichting, dat in de meeste rijtuigen reeds is toegepast en aanvankelijk goede resultaten oplevert. In plaats van het lamplicht worden de rijtuigen thans verlicht door middel van kaarsen, zoo als die reeds op de Russische en sommige Duitsche spoorwegen in gebruik zijn. Men schrijft uit Winkel: «Wij hebben gemeend, uithoofde van buitenlandsche betrek- kingeu eenige dagen te moeten wachten met de mededeeling van het overlijden van den hoog-ed. gestr. heer R. C. Sloos, in leven gepensioneerd kapt. ter zee alhier. Nu meenen wij echter dit niet onvermeld te mogen laten, en den over ledene de verschuldigde eer niet te mogen onthouden, door te verklaren, dat niet alleen het vaderland in hem een burger verliest, die er weleer zijn beste krachten aan gewijd heeft, maar ook de gemeente een ingezeten, die haar in menig opzigt tot zegen was. Na vele jaren achtereen doorgebragt te hebben in de moeijelijke zeedienst en daarin een eervolle loopbaan afge- legt te hebben, nam hij voor ongeveer 12 jaren zijn ontslag en bragt de welverdiende rust door in "t stille dorpsleven, maar vond daar weldra een werkkring, waaraan hij zich met liefde toewijdde, waarin hij velerlei nut stichtte. Bepaal delijk beoogde hij de zedelijke en godsdienstige ontwikkeling der gemeente en onderscheidde zich door zijn werkzaamheid in kerkelijke en maatschappelijke aangelegenheden. Als ouderling der Herv. gemeente en lid van het clas sicaal bestuur van Alkmaar was hij een waar voorstander van de geestelijke belangenals president-kerkvoogd voerde hij op voortreffelijke wijze de administratie der stoffèlijke terwijl hij mede de ijverig werkzame voorstander was van de afdeeling Schoolverbond. Al deze betrekkingen nam hij waar met voorbeeldige naauwgezetheid, doch zonder ooit zijn eigen eer te zoeken. Veeleer onderscheidde hij zich door een stillen nederigen zin. Wij meenen dan ook niet in zijn geest te handelen, wanneer wij hier met veel woorden zijn lof vermelden, maar mogen hem toch de eer niet onthouden, die hem regt- matig toekomt. Hij ontsliep in den morgen van den 21 Mei, tot diepe smart van zijne betrekkingen en vrienden, en van velen wier stille weldoener hij was. Zijn gemis wordt levendig gevoeld; zijn aandenken zal langen tijd in eere blijven.» Te Zaandam werd jl. Maandag avond op liet IJ door de bemanning van de stoomboot «Alkmaar-Packet» een boot in zinkenden toestand ontdekt, waarin zich een machinist en een polderwerker bevonden. Met veel inspanning is het gelukt den laatste te redden, doch de machinist is verdronken. In de Amst. Crt. oppert de heer Gille Heringa het denkbeeld, om voor Jacob van Lennep een standbeeld op te rigten. Aanleiding tot dit plan geeft hem de dagteeke- ning van 19 Junij, waarop voor 25 jaren de waterleiding te Amsterdam tot stand kwam. Aan het hoofd van hen, die dit plan uitvoerden, stond van Lennep. «Der musikalische Kopf» is de titel van een dezer dagen bij den heer Louis Roothaan, te Amsterdam, ver schenen en van een origineel portret voorziene Polka. De schedel is het teeken van de vierkwartsmaat, de wangen zijn accolades, de ooren vioolsleutels, oogen en neus noten, mond en knevel rustteekens, de kin een point d'orgue. Ook de kleeding die van een militair is muzikaal. De jas bestaat uit notenbalken, de das uit een decrescendo, de epauletten uit dwarsliggende G-sleutels, de ridderorden uit kruisen. In de jl. Maandag te Beverwijk gehouden raadsver gadering is tot gemeente-secretaris benoemd de heer J. W. Putman Cramer, beambte op de secretarie van Wierden t bij Almelo. De van ouds bekende paardenhandelaar M., uit Alphen, werd jl. Dingsdag morgen op de Beusichemsche paarden markt door den slag van een paard, waarachter hij zich bevond, dermate getroffen, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Jl. Vrijdag morgen reed de wagen van van Gend en Loos, van Ravenstein komende, als gewoonlijk door de gemeente Oss, maar de gewone aanlegplaats voorbij en zonder dat de conducteur, tevens koetsier, op den bok zat. Men liep het rijtuig na en kreeg het spoedig tot staan, tot niet geringe vreugde van drie vrouwelijke passagiers, die een uur lang in den grootsten angst verkeerd hadden. De conducteur had te Berchein aan de gewone aanlegplaats opgehouden en was daar binnengegaanden paarden scheen dat oponthoud wat lang te duren, en deze draafden inmiddels naar Oss. Te verwonderen is het, daar de weg vele krommingen heeft en enkele karren op den weg waren, dat er geene ongelukken hebben plaats gehad. Jl. Zaturdag had te Middelburg de 31ste zomerver gadering plaats van de Nederl. Entomologische Vereeniging. Een 14tal leden kwamen bijeen in een daartoe door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen afgestaan lokaal. Het streven van de Entomologische Vereeniging is: de gelede dieren, en daartoe vooral de Nederl. insecten, zoo veel mogelijk te leeren kennen. Den volgenden dag werd een togt gemaakt naar Oostkapelle en Domburg, met het doel om insecten te verzamelen. Uit de vangst bleek op nieuw de groote dieren-rijkdom van Walcheren. Door de regtbank te Middelburg is jl. Woensdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van de Phoenix. De eisch tot schadevergoeding is aan schipper de Bruin toe gewezen en de gezagvoerder van de Phoenix veroordeeld in alle kosten van het proces. De Arnh. Crt. ziet de ministeriële crisis ernstig in. Het blad kan niet aannemen, dat het ontslag vragen wer kelijk gemeend is. De oppositie kan de regering niet overnemen, of wij zouden krijgen een blindeman-spelen, een ministerie op de proef met allerlei proefnemingen. Wel heeft de minister van Binnenl. Zaken vooraf verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de verwerping van de militiewet op de Tweede Kamer kwam, die toonde geen offer te willen brengen voor 's lands dëfensié. Miaar het votum is toch zóó niet op te vatten en gaf geen grond voor de crisis. Heeft het ministerie dit niet willen begrij pen, het wil dan blijkbaar de Vertegenwoordiging impopu lair maken, om zich van deze lastige Kamer te ontdoen. De Kamer is dan voor de openbare meenirig des lands dood dat is dus 't doel geweest; want, dat de regering voor eene Kamer zou wijken, die 't land ten verderve wil brengen en werkeloos wil doen staan, is niet aan te nemen, 't Is dus een hoogst vijandige, slim beraamde, forsch uitgevoerde manoeuvre. Met deze Kamer is niet meer te handelen. Het kwaad eener onmogelijke ministeriële crisis is dan slechts te ontgaan door eene Kamer—ontbinding. De reeds zoo sterk ondermijnde populariteit der Kamer zou dan wel eens tegen deze stormlooperij niet bestand kunnen zijn. Zullen wij tusschen deze dood en verderf dreigende klippen nog doorzeilen? De Arnh. Crt. hoopt het, maar vertrouwt weinig op gelukkige toevallen en mirakuleuze reddingen. Naar aanleiding der gissing, dat Piet Paaltjes zou zijn de schrijver van het Oera Linda Bok, schrijft cis. Fr. Haverschmidt in de Zutph. Crt. het volgende: «Wees zoo goed, mijnheer de redacteur, en vertel aan uwe lezers, dat gij misgeraden hebt. Ik heb het Oera Linda Bók nog niet eens gelezen, laat staan dat ik het geschreven heb. Anders, dr. Ottema heeft mij zelf gezegd, ik mogt willen dat ik knap genoeg was om het te maken. Maar in dat geval zou ik er ook eerlijk voor uitkomen; want dr, Ottema is nog een oud leermeester van mij, en ik houd veel te veel van hem, om hem te kunnen foppen.» Te Kampereiland is men begonnen met het maaijen van den eersten snee handelshooi. Kwaliteit en kwantiteit vallen mede. Als een bewijs van de hooge waarde der producten in dezen tijd, kan worden medegedeeld, dat de klaver van 2 hectaren land onder Hagestein, toebehoorende aan het Elisabeth-Weeshuis te Kuilenburg, heeft opgebragt de som van f 664 behalve de onkosten. De 99ste algemeene vergadering en het congres der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zullen op Dingsdag 11 Julij e. k. en volgende dagen gehouden worden te Deventer, in den foyer van den schouwburg en op het raadhuis. Jl. Maandag had te Leeuwarden de harddraverij om de Koningsprijzen plaats. Door 22 paarden werd aan den wedstrijd deelgenomen. De lste prijs, een fraaije, rijk met goud gemonteerde zweep, werd gewonnen door de zwarte merrie van den heer J. Wartena, te Leeuwarden, pikeur

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1