Gesis. Inleg m Marlijs. Lokaal voor Evangelisatie. ADVERTENTIËN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK, De Wel-Eerw. Heer H. J. HEIJNES, Kiezers! A. Y0S Rz. Engeland, Eergisteren herdacht de Koningin den 30sten verjaardag van haar troonsbestijging. Een hevige gasontploffing had jl. Maandag plaats aan boord van het barkschip Atalante, te Penarth, beladen met 1600 ton kolen. Het dek, de hutten en de verschan sing zijn geheel vernield; drie man der equipage werden gedood en de gezagvoerder en zes man zwaar gewond. De zeilen van het schip vlogen in brand, waardoor de omliggende schepen gevaar liepen. De brand is gebluscht en de romp van het schip is oogenschijnlijk onbeschadigd. De opperstuurman van het schip King Lochlin, hetwelk naast de Atalante lag, is mede door de ontploffing zóó deerlijk verminkt, dat zijn toestand hopeloos is. Daitschland. Een duizendjarig feest in Duitschland. De Köln.Zeitung brengt in herinnering, dat het dit najaar duizend jaren zal geleden zijn, dat het Duitsche Rijk, dat zich uit het geweldige door Karei den Groote bijeengebragte con glomeraat van volkeren, dat het Frankische Rijk vormde, zelfstandig begon te ontwikkelen, den eersten strijd te strijden had met den westelijken nabuur, namelijk met dien grooten stam van het Karolingische Rijk, dat den naam van Frankrijk bewaard heeft. Het was in den herfst van het jaar 876, dat de veroveringszuchtige Koning van Frankrijk, Karei de Kale, met een sterke legermagt naar den Rijn rukte, om Duitschlands zelfstandigheid reeds in de kiem te ver stikken. De bloedige dag bij Andernach, welke den 8 Oct. plaats vond, was het begin van den strijd, «dien wij, zegt de K. Z., nu reeds duizend jaar geleden met den nijdigen nabuur hadden te strijden, en die, te oordeelen naar het karakter en de gebaren der Fransche natie, met de in de wereldgeschiedenis éénige gebeurtenissen der jaren 1870 en 1871 misschien nog niet voor eeuwig beslist is, hoe gaarne wij ons ook zouden willen overgeven aan de vrede- lievendste hoop.» Daarom oordeelt dit blad het goed, dat de vaderlands lievende geest in Duitschland wordt wakker gehouden, door het volk te wijzen op zijn verleden en op de groote daden die het volbragt heeft om het dierbaar vaderland zelfstan digheid en vrijheid te verschaffen en die te handhaven. Het blad wekt verder de geschiedvorschers op, de gewigtige geschiedenis, welke in verband staat met den slag bij Ander nach, populair te bewerken, opdat iedereen kunne weten, welk feest Duitschland viert, met Andernach aan de spits, op 8 Oct. 1876. Omtrent den strijd, tusschen eenige grasmaaijers aan het station te Salzbergen gevoerd, deelt men nog mede: Niet lang hadden de maaijers aan het station vertoefd, of er ontstond een woedend gevecht, waarbij dadelijk van de zeis werd gebruik gemaakt. Verscheidene personen bekwamen belangrijke kwetsuren; écn ervan ontving een snede door zijn linkerpols, die doordrong in de zijde tot in de long. De gekwetste leeft nog en wordt te Rheine verpleegd. Hij was een oppassend jongman, die voor zijne hulpbe hoevende ouders in Holland door arbeid eenig geld wilde verzamelen. Het stations-emplacement en de wachtkamer waren totaal in een bloedbad herschapen. Zeven personen zijn gevangen genomen en onder sterk geleide naar Lingen getransporteerd, waar zij aan den regter zijn overgeleverd. Oostenrijk. Dezer dagen werd ter hoogte van de spoorwegbrug aan de rivier de Mark, onder Zevenbergen, een Roodhuid uit Amerika opgemerkt. De politie heeft hem opgespoord en vond hem aan den weg liggende. Hij spreekt de Engelsche taal; volgens zijne verklaring is hij te Canada scheep gegaan, te Calais geland, en heeft vervolgens geheel België te voet doorloopen. Hij droeg een verscheurde Fransche courant en eenige lucifers bij zich, en scheen onderweg veel gebrek te hebben geleden. Amerika. Aan den vooruitgang der Vereenigde Staten sedert de onafhankelijkheids-verklaring, heeft ook de dagbladpers ruimschoots haar deel. Voor honderd jaren verschenen er 37 dagbladen, thans 5871 met een gezamenlijke oplage van 1,500,000,000 in het jaar. [NGEZON DBIN~ Mijnheer de lied acteur! Inliet voorlaatste nuramei dezer Courant kwam een ingezonden artikel voor, dat verre van welriekend niogt heeten. De inzender heeft blijkbaar fijne reukorganen, die waarschijnlijk ter gelegenheid van eene wandeling langs 't Molenplein en den Zeedijk zeer gevoelig zijn aangedaan. Hij geraakte daardoor geheel en al uit zijn humeur en schreef een brommend artikel, vol heftige jeremiaden. Beide klagten evenwel zijn in 't geheel niet nieuw; in ver schillende artikelen, in adressen, enz. is herhaaldelijk tegen de laad plaats van meststoffen, op de plek waar die thans bestaat, te velde getrokken. Als men echter bedenkt dat de gemeenteraad in afwachting is omtrent de proefneming ten aanzien van eene volledige en strenge toepassing van 't contract, dan is 't alleszins billijk te achten, dat men tijd gunt om 't rapport dienaangaande af te waehten. De andere klagt is vroeger, welligt door denzelfden inzender, meermalen aangeheven. Bestaat daartoe reden? Ik geloof, neen. Ofschoon niet in de nabijheid van 't Westplein wonende, leiden mijne bezigheden mij vaak daarheen, maar nimmer heb ik last gehad van den stank, waarover door den inzender van 't bedoelde artikel zoozeer wordt geklaagd. Gedurende de vele jaren dat ik in deze gemeente woon, heb ik nimmer over de industrie der geepschoonmakcrij ernstig hooren klagen, als alleeu, ik meen een paar malen, in een ingezonden artikel in deze Courant. Zou de schrijver ook iets persoonlijks tegen den heer K. hebben, dacht ik onder 't lezen van 't jongste stukje. Nimmer heb ik ook nog hooren klagen over eenigen min gunstigen invloed op den gezondheids toestand der nabijwonenden, en daaronder behooren nog al twee geneeskuudigen, wier woningen juist in de rigting van den oosten- wiud zijn gelegen. Hoe de bewoners van den Dijkweg (achter den Kanaal weg, niet waar?) bij evengenoemde windrigting van denver- meenden stank last zouden hebben, is mij een raadsel. De inzender kent toch zeker de windstreken wel? Ik vertrouw dus, dat het „Edel Achtbaar Bestuur" niet heel veel notitie zal nemen van 't bedoeld geschrijf, en dat de heer K. onbezorgd zal voortgaan met het schoonmaken van geep. 't Eenige zou zijn dat deze met de aanstaande kermis, wordt intusschen de naam des inzenders bekend, den man een flacon Eau d' Anvers cadeau deed, minder in 't belang zijner reukorganen, dan om zijne ontstelde zenuwen eenigszins tot bedaren te brengen. G. Stoomvaart-Herig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 25 Mei Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. 18JunijGibralt.vertr.,gesl.dAnglia Prins van Oranje. 10 Junij van hier vertrokken. 18 Junij Gibraltar gepasseerd. Gonrad. 9 Junij alhier aangek vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei yan hier vertrokken. 31 Mei Suez aang. en vertr. Voorwaarts. 20 Mei alhier aang., vertr. 8 Julij. M ad u r A. 19 Junij alhier aangekomen. I Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 17 Junij van Suez vertrokken. B o r n e o. 19 Mei van Batavia vertrokken. 14 Junij van Aden vertrokken. C el e b es. 3 Junij van Batavia vertrokken. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDT. J. Eberlein en G. Dalmeijer. A. Kolsteeg en M. C. Dijker. BEVALLEN N. A. Klimmert, geb. Klinkert, Z. F. D. van Bendegom, geb. Dalmeijer, D. A. Jansen, geb. Mensch, D. C. H. Liedmeijer, geb. Bank, D. OVERLEDENH. Dam, 22 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 14 tot 21 Junij 1876. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Kalis en Cornelia Wouterina Grootenboer. GEBOREN: Marretje, dochter van Jan Trap en Aaltje Bremer. Huberta Catharina, dochter van Ary Kievit en Reinoutje Koorn. Harm, zoon van Hillebrand Dob en Pietertje Visbeen. Adam, zoon van Dirk Kalf en Grietje Bakker. OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 1 tot 15 Junij 1876. ONDERTROUWDHendrik Kreijger, 32 jaren en Trijntje Slikker, 26 jaren. Jacob van Twuijver, 21 jaren, wonende te Schagen en Trijntje van der Beek, 29 jaren. Jacob Slot, 40 jaren en Henriëtte Alberta Haak, 18 jaren. GETROUWD: Jan Struijff en Antje Kossen. Pieter Blokker en Taijke Pais. GEBOREN Jan, zoon van Heertje Delver en Antje Zeeman. Cornelia, zoon van Cornelis Rens en Jannetje Landman. Jan, zoon van Jan Brouwer en Mina Ludeke. Jacoba, dochter van Klaas Boll en Aafje Ott. Aaltje, dochter van Pieter Kooij en Antje de Heer. Pieter, zoon van Luitje van Dok en Aafje van Eeteu. Baafje en Klaas, zoon en dochter van Cornelis Vos en Baafje Ellen. Adam, zoon van Jan de Witt en Hendrika Kampers. Cornelis, zoon van Atse Nicolai en Marguretha Bosch. OVERLEDEN: Willemlje Tolk, 57 jaren, echtgenoot van Klaas Quak. Johannes, 3 maanden, zoon van Cornelis Koning en Grietje Dalenberg. Cornelis Hopman, 39 jaren, echtgenoot van Trijntje Molenaar. Dirk, 23 dagen, zoon van Pieter Blom en Jansje Kuiper. Levenloos aangegeven zoon van Carolus Petrus Faus en Helena Daams. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Te Dordrecht is in het Geldelooze pad een blok van ongeveer 10 huizen omgevallen. Persoonlijke ougelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Te Veenendaal was de wol op de markt van jl. Dingsdag weêr zeer belangrijkde meeste partijen gingen vlug van de hand. De prijzen bleven, met eenige variatie, ongeveer gelijk aan die van den vorigen marktdag, n. 1. f 1.20 a f 1.60 per kilogram. Terwijl aldaar Dingsdag wolmarkt werd gehouden, begint de volgende week Woensdag de groote wolmarkt aan de Klomp. y TiJf-en-Twlntigjariffe Echtvereeni(Ing 1 jacob va!n zweden I ALIDA VAN MEEKEKEN. H Helder25 Junij 1876. j O Algemeene kennisgeving. j Getrouwd A. KOLSTEEG, van Amersfoort en M. C. DIJKER. Nieuwediep22 Junij 1876. Bevallen van eene Dochter F. D. VAN BjSNDEGOM^ geb. DALMEIJER. Helder20 Junij 1876. Algemeene kennisgeving. Den 20 Junij 1876 overleed te Roermond, in circa 20jarigen leeftijd, na eene kortstondige ziekte, onze oudste Dochter MARIE ANTOINETTE FRANCOISE LOU1SE ESCHAUZIER. Allen die haar gekend hebben zullen beseffen, wat wij in haar verliezen. Roermond, den 20 Junij 1876. J. A. ESCHAUZIER. E. J. F. L. ESCHAUZIER, von Sternbach. Dienende deze tot eenige en algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. PALMSTRAAT. ZONDAG den 25 JUNIJ a. s., des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: van Amsterdam. '3 3 Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. g Toestand *3 o 1 van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 noto. 5k. 762.47 t 1.47 20.2 t 2.1 1 0.76 Slecht. 22 12 o. 1.5„ 761.48 f 0.53 20.6 f 4.4 0.73: 22 8 otn. 4„ 761.14 f 0.19 23.8 t 5.7 0.61 1 Weersgesteldheid: 21Junij 12 u. Helder, beneveld, schoon. 22Junij 8 u. Helder, beneveld, mooi. 22Junijl2u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Helsingfors. Hout. Amons Co. Nerva. Borga. Riga. v. Vliet Co. Hudichswall. Blikman Co.. Newcastle. Steenk. v. Gijn Co. Schip. Antilope. Sandviken. Min er va. Walcheren. Landbouw. Trevethick. H. J. Hut. J. Hansens. H. A. Maas. T. Larsen. A. Sissingh. P. Swan. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen - 2 Stieren - 36 Gclde-Koeijen - 12 Kalf-Koeijen - Vaarzen - Hokkelingen 15 Nucht.Kalveren - Vette Rammen - 148 Schapen 90&120 120a290 190a280 a a 10a 14 424 Lammeren f 9 a 13 6 Bokken&Geiten - 1 a 7 25 MagereVarkens - 18 a 24 12 Biggen - 10 a 13 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop - 95 al 10 Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -300 a330 Eend-Eijeren -310 a320 Op de paardenmarkt van Maandag den 19 dezer waren aan gevoerd 190 stuks, prijs f 50 a f 650. LATEBB BEBIUTEN H. M. de Koningin heeft, ter gelegenheid van haar verjaardag, eene som van f 100 geschonken aan de vereeni- ging Moederlijke Liefdadigheid alhier. Beroepen te Deventer ds. Tours, te Bergen-op-Zoom. De oudste predikant in Nederland, ds. J. Corell, te Avezaath, herdacht jl. Zondag zijn 65jarige evangelie bediening. Als eene bijzonderheid meldt men, dat te Medemblik van 21 Mei tot en met 18 Junij volstrekt geen sterfgeval en slechts vier geboorten bij den burgerlijken stand zijn aangegeven. Ouders en Voogden, die voor hunne Zoons en Pupillen TOEIiATIlVG verlangen en nog geen aangifte hebben gedaan, gelieven zulks bij mij te doen vóór den eersten Juli. L. A. HISSINK Jr. Dezer dagen werd ons tehuis bezorgd het stembrief e ter verkiezing, bij herstemming, van een lid voor den Gemeenteraad. De opgave, daarin vervat, is waarlijk bedroevend. Yan de plus minus 800 kiezers zijn er 150 slechts opgekomen bij de 1ste stemming. Getuigt dit nu van belangstelling in de zaken der gemeente, waarbij wij allen immers belang hebben? Waarlijk, onze gemeente maakt daarbij een droevig figuur. De in herstemming komende heeren ver kregen respectivelijk 53 en 38 stemmen, getallen die, in aanmerking genomen het aantal kiezers, al heel treurig klinken. Bij zooveel onverschilligheid zou men bijna kun nen verwachten, dat beide heeren, om van de eer van zulk eene benoeming verschoond te blijven, zouden bedanken om in aanmerking te komen, 't Wordt dan ook meer dan tijd, dat men er toe overga om hier eene kiesvereeniging tot stand te brengen, 't Is waar, de bestaan hebbende vereenigingen van dien aard hier ter plaatse zijn aan verval van levenskracht bezweken, doch verschillende omstandigheden, die de levenskracht dier vereenigingen ondermijnden, bestaan thans niet meer. In ieder geval zal zoodanige vereeniging, zij dan ook 't aantal leden zoo heel groot niet, krachtig kunnen bijdragen om de belangstelling in gemeente-aangelegenheden op te wekken of te verleven digen. De laauwheid der stemgeregtigden is bij deze en eenige vorige verkiezingen allerduidelijkst gebleken en door velen besproken; moge het gevolg er van zijn: zamen- werking tot oprigting eener goed georganiseerde kiesveree niging in deze gemeente! A B C. Als een voortvarend lid voor den Gemeenteraad, van wien wij veel goeds kunnen verwachten, bevelen wij teil zeerste aan: den Heer EENIGE KIEZERS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3