Buitenland. Gemeenteraad van Texel. tevens roet opdragt Sambilangan en Merdoe te bewaken. Den 5den nabij Oedjong Iiajah digt onder den wal zijnde, werd dat vaartuig uit eene vijandelijke batterij beschoten, waarop eene tuchtiging der nabij gelegen kampong volgde. Van den 8sten tot den 17den tijdens de afwezigheid van de Schouwen diens kruisgebied bewaakt hebbende, stoomde de Sumatra naar Atsjin, en nam, van daar weder teruggekeerd, den 22sten de dienst ter reede Gighen over van de Citadel van Antwerpen. De Schouwen bekruiste het gedeelte der noordkust, gelegen tusschen Endjoeng en Oedjong-Rajah. Op den 12deu werd eene kleine sampang, geladen met pinang noten, door eene sloep van dat vaartuig van het strand gehaald en prijs gemaakt in het gezigt van eene aanzienlijke, aan het strand zich verzamelende menigte. Stations der oostkust. De Merapi nam de dienst ter reede van Edi waar tot den 24sten en vertrok toen naar Djoeloh en van daar naar de Arakoendoer. Tot den 29sten voor de Arakoendoer vertoefd hebbende, stoomde de Merapi naar Simpang-Olim-rivier en keerde den 1 Maart ter reede van Edi terug. De Timor vertrok den 1 Febr. naar Soengei-Raja en Langsar, ter bewaking van dat gedeelte der kust, waar, volgens ingekomen berigten, herhaaldelijk peper gesmokkeld werd. Het stoomschip keerde den lOden te Edi terug, hebbende tot op dat tijdstip de kust bekruist en de rivieren Lansar-Madjnpahit en Telaga-Makoe onderzocht, zonder iets van smokkelhandel bespeurd of zelfs verdachte vaartuigen ontdekt te hebben. Den 26sten met den assistent-resident der oostkust naar de Arakoendoer vertrokken, bezocht de Timor vervolgens Pasei en Kerti, waarna dat vaartuig den 2 Maart ter reede van Edi terug keerde. De Amboina, gestationeerd voor de Simpang-Olim-rivier, kwam den 3 Febr. te Edi steenkolen inladen en ging daarna post vatten voor de Arakoendoer, waar het tot den 13den verblijf hield. Op gemelden datum vervangen door de Bommelerwaard, vertoefde de Amboina voor Simpang-Olim tot den 22sten, toen in verband met den voorgenomen togt van de Merapi de dienst ter reede van Edi werd aanvaard. De Bommelerwaard, gestationeerd voor de Arakoendoer, vertrok van daar den 6den naar Edi, waar het tot den 13den vertoefde. Op gemelden datum de Amboina vervangen hebbende voor de Arakoendoer, bleef de Bommelerwaard aldaar posthoudeu. Aan den gouvernemens-stoomer Boni, gestationeerd op de Ara koendoer, bleven dezelfde diensten opgedragen als te voren. Gedurende de maand Febr. werd dit vaartuig niet meer dooi den vijand bemoeilijkt. Den 27sten had aan boord van dien bodem eene zamenkomst plaats van den stations-commandant en den assistent-resident der oostkust met den Vorst van Djocloh-Ketjil. De gouvernements-sloomer Siak bleef posthouden in de Simpang- Olim-rivier. Aan de vier gewapende booten, tot het station der oostkust behoorende. bleven dezelfde diensten opgedragen als te voren, namelijk de controle op den in- en uitvoer op dc Djocloh-rivier en wijders verschillende transportdiensten. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van dc Eikenkroon is benoemd de heer A. C. Kruseman, te Haarlem. De luit. ter zee 2de kl. J. Bollaan, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indic en van daar den 19 dezer teruggekomeu, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Onder referte aan de aankondiging, voorkomende in de Staats courant van 8, 10, 12 en 17 Febr. jl., wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat., te rekenen van den 1 Julij a. s. de gelegenheid wordt opengesteld tot verzending van briefkaarten naar Suriname en Curaijao. Het port bedraagt 15 cent. De verzending geschiedt uitsluitend in de gesloten brievenmalen over Southampton en St. Nazaire, en dus niet met scheepsgelegenheid of langs den weg van Hamburg. Ongefrankeerde of niet toereikend gefrankeerde briefkaarten worden niet verzonden. Voor de briefkaarten naar West-Indië is, even als voor die naar Oost-Indië, hier te lande gebruik te maken van de bestaande formulieren met een zegelafdruk van 2i of 5 cents; terwijl het ontbrekende port door de aanhechting van frankeerzegels is te voldoen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 24 Junij. Het ontwerp tot wijziging van het civiel cassatieproces is aaugenomen met 18 tegen 2 stemmen; de intrekking van het decreet van 1809 omtrent de kerkfabrieken met 25 tegen 4 stemmen, na vrij uitvoerige discussiën. Het budget van Oorlog, in verband met de vestingwet, gaf mede aanleiding tot discussie, waarbij de abnormale toestand, dat men eene defini- tivc begrooting tegenover het demissionair ministerie heeft, tot onderscheidene aan- en opmerkingen leidde. Eenige leden hadden bezwaar tegen het eindcijfer zonder behoorlijke organisatie der strijdkrachten. De minister geloofde niet, dat zijn opvolger daar door gebonden zou zijn. Hij heeft niets nieuws in deze begrooting opgenomen. Ten slotte is de vesting-begrooting aangenomen met 21 tegen (5 en het oorlogsbudget met 18 tegen 9 stemmen. Nog zijn aangenomen met algemeene stemmen verschillende ontwerpen, waaronder dat omtrent de belasting op bier en azijn. Zitting van Maandag 26 Junij. Alle aan de orde gestelde wetsontwerpen, waarvan slechts enkele tot eenige opmerkiugen aan leiding gaven, zijn met algemeene steramen aangenomen. De Kamer is uiteengegaau. België. De tentoonstelling voor hygiëne enz. is jl. Maandag te Brussel te half drie ure plegtig door den Koning geopend, die vervolgens het tentoongestelde geruimen tijd in oogen- schouw genomen heeft. Aller verwachting wordt over troffen en het getal bezoekers is zeer groot. Frankrijk. Acht-en-veertig leden van den Parijschen gemeenteraad hebben zich vereenigd tot een voorloopig comité ter viering in 1878, bij gelegenheid der wereldtentoonstelling, van den honderdsten verjaardag van Voltaire's enRousseau's overlijden. De werklieden van Lyon hebben 28 afgevaardigden naar Philadelphia gezonden, die 26 corperatiën vertegen woordigen. Elk hunner kan over 1700 fr. beschikken. Engeland. Women in the reign of Victoria heet een werk, dat dezer dagen te Londen verschenen is en waarin «de vrouw en haar beroep» besproken wordt. Volgens dat boek vindt men 741 vrouwen in Engelsche boekdrukkerijen werkzaam, waarvan een aantal letterzetsters, 7557 zijn in boekbinde rijen, 1077 in den boekhandel en 135 in bibliotheken werkzaam, terwijl 731 werk vinden, als courantverkoopsters en agenten. Men meldt het overlijden van den bekenden ingenieur en scheepsbouwmeester Robert Napier. De firma, waarvan bij het hoofd was, beeft verscbeidenen van de zwaarste gepantserde scbepen gebouwd voor de Engelsche Marine en ook voor buitenlandsche rekening, zonder nog te rekenen een groot aantal schepen voor verschillende stoomvaartlijnen. De heer Napier bereikte den leeftijd van 85 jaar. Uit Cape C'oast Castle wordt aan den Times gemeld, dat de Koning van Dahomey, die zich bereid had ver klaard de hem door de Engelsche regering, wegens het mishandelen van Engelsche onderdanen, opgelegde boete van 500 vaten palmolie te betalen, thans weder heeft geweigerd. Zoodra het Britsche schip, dat de kust van zijn Rijk blokkeren zou, verdwenen was, kregen de beambten, die reeds op het punt waren van de palmolie uit te leveren, tegenbevel. Oostenrijk. Te Praag wordt eene couranten- en handschriften tentoonstelling gehouden, die, door bijdragen uit alle wereld - deelen, reeds tot 7100 verschillende exemplaren is aangegroeid. Wat grootte van het formaat betreft, zijn het vooral de Australische, Amerikaansche en Engelsche couranten, die door hunne colossale afmetingen alle anderen de loef af steken, terwijl daarentegen weder de Engelsche, Duitsche, Russische en Spaansche door hun wondervollen illustratie- druk uitmunten. Men vindt welligt geen enkelen tak van wetenschap, van kunst, van handel en nijverheid, die niet in deze verzameling vertegenwoordigd is, terwijl de perio dieke pers van alle volken er te vinden is. Als rariteit ontving het bestuur der tentoonstelling drie reusachtige tableaux met het «Onze Vader» in 324 talen, welke de Keizerlijke Russische Academie te St. Petersburg toezond. De autographen-verzameling bestaat reeds uit 1200 kostbare exemplaren en daaronder vindt men vele eigenhandige brieven van de beroemdste personen uit de wereldgeschiedenis. Zwitserland. Een groot aantal leden der Bondsvergadering hebben te Bern, onder voorzitterschap van den heer Droz, lid der Bondsregering, eene bijeenkomst gehouden, om te beraad slagen over middelen, om de bevolking in het oosten des lands, waar de jongste ovei-stroomingen zooveel schade hebben aangerigt, ten spoedigste te hulp te komen. Het departement van Binnenl. Zaken had in overweging genomen, eene vergadering bijeen te roepen van afgevaar digden der kantonnale regeringen; doch daar de beraadslaging alsdan minstens acht dagen zou moeten vertraagd worden, had de heer Droz op zich genomen, de uit alle kantons te Bern aanwezige vertegenwoordigers bijeen te roepen. Uit de mededeelingen bleek, dat in de kantons Thurgau en Zurich niet zonder hulp van Bondswege in de schade zal kunnen worden voorzien. Voor Zurich wordt de schade aan staats- en gemeentewerken, benevens die van particu lieren, te zamen berekend op minstens 7 millioen. Hoeveel millioenen zij in het zwaar geteisterde Thurgau zal bedragen, kon nog niet met eenige zekerheid worden opgemaakt. Ook uit de andere kantons was nog geen berekening ont vangen; doch voorloopig kon worden vastgesteld, dat ook St. Gallen, Appenzeli en Aargau zouden moeten te gemoet gekomen. Naar men meende, zou ook Bern op hulp aan spraak maken. Daarentegen verklaarden de vertegen woordigers uit Bazelstad, dat hun kanton uit eigen middelen in de schade zal kunnen voorzien. Na langdurige overweging werd besloten, dat de Bonds regering zich onmiddelijk met de kantonnale regeringen zal verstaan over eene gemeenschappelijke inzameling van giften, op dezelfde wijze als in 1868 heeft plaats gehad, en onder nadrukkelijke bepaling, dat de daarvan komende gelden uitsluitend zullen worden besteed ter ondersteuning van particulieren en niet ter reparatie aan openbare werken. Uit Thurgau wordt gemeld, dat de kantonnale regering den grooten raad tot eene buitengewone zitting heeft bijeen geroepen, ten einde te beraadslagen over een voorstel tot het sluiten eener leening van millioen, om in de eerste en dringendste behoeften te voorzien. Te Nyon bij Bern vervoegde zich dezer dagen 's avonds een daar woonachtig huisvader met zijne drie kinderen van 10 tot 15 jaren bij een verhuurder van booten. Hij gaf voor te willen gaan visschen. De kleinen stapten vrolijk in de boot, deze voer weg, maar noch de vader noch de kinderen zijn teruggezien, terwijl men de boot in den bestentoestand, en zonder een droppel water in te hebben, heeft drijvende gevonden. Men houdt het voor zeker, dat de man, die na den dood zijner vrouw melancholiek was, door een plotselingen aanval van krankzinnigheid getroffen, eerst zijne kinderen en daarna zich zeiven in het meer gestort heeft. Vergadering van Vrijdag 23 Junij 1876. Afwezig de heereu S. Keijser, K. Dz. Bakker, Jb. Vlaming en P. Langeveld; de drie eerstgenoemden met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Er wordt kennis gegeven, dat de staten van af- en over schrijving eu die der te doene betalingen uit den post van onvoor ziene uitgaven, dienst 1875, goedgekeurd van hh. Gedep. Staten zijn terug ontvangen, alsmede liet besluit eener tijdelijke geldleening. Mede is van hh. Gedep. Stalen ontvangen eene beschikking ten behoeve van den lieer P. P. Kikkert, betrekkelijk de reclame van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, waarbij alsnu die aan slag wordt vastgesteld op f 57 94, terwijl tevens .wordt terug gezonden het kohier van den hoofdelijken omslag, met verzoek dit te wijzigen en daarna terug te zenden. Genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen en gemeld kohier alsnu gewijzigd vastgesteld. 3. De Voorzitter brengt rapport uit van de Commissie, benoemd tot herziening der strafverordeningen, en doet voorlezing van een concept-besluit, waarbij, ingevolge art. 178 der gemeentewet, aan Gedep. Staten wordt kennis gegeven van de plaats gehad hebbende herziening van sommige en de nog geldigheid van andere der plaatselijke strafverordeningen, hetgeen wordt goedgekeurd. 4. Er wordt gelezen een rekwest van de directie der Amsterdam- Texelsche Stoombootmaatschappij, verzoekende om weder gedurende 5 jaren, ingaande 1 Jan. 1877, gelijke subsidie ad f 1000 te mogen erlangen. De Voorzitter stelt, namens het Dag. Best., voor, om de subsidie ad f 1000 voor 5 jaren te verleenen, evenwel onder voorwaarden, betreffende het wijzigen van de diensten het bepalen van'een maximum voor het tarief. De vergadering keurt de gestelde voorwaarden met eenige wijzi ging goed en er wordt besloten, de directie daarmede bekend temaken. 5. Er wordt gelezen een rekwest van het muziekkorps Sempre Crescendo, verzoekende om een dag in de kerinisweek, met mede werking van de kapel der dd. schutterij te Helder, eene muziek uitvoering te geven in het Park, en daartoe het Park te mogen sluiten gedurende de uitvoering. Dit verzoek wordt toegestaan en aan het Dag. Best. opgedragen, deze zaak met het bestuur van het muziekkorps te regelen. 6. De Voorzitter brengt alsnu ter tafel het in de vorige verga dering aangehouden rekwest van Albert Koning, waarbij hij ver zoekt vermindering van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. Na eenige discussie wordt besloten, aan A. Koning te kennen te geven, dat de Raad geene termen heeft kunnen vinden, zijn aanslag te verminderen of restitutie te verleenen. Mede wordt ter tafel gebragt een verzoek van mej. de wed. P. Flens, verzoekende alsnog verlaging van haren aanslag in den hoofdelijken omslag. Wordt besloten als voren. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Pkin 8 Hendrik. 15 April van hier vertrokken. 25 Mei Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 18 Maart van hier vertrokken. 21 Junij KaapCarvoeïra gepasseerd. Prins van Oranje. 10 Junij van hier vertrokken. 22 Junij Napels aangek, en vertr. C o N R A D. 9 Junij alhier aangek., vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 21 Junij te Batavia aangekomen. Voorwaarts. 20 Mei alhier aang., vertr. 8 Julij. M A D o R A. 19Junij alhier aang., vertr.22Julij. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 23 Junij Aden aang., 24Jnnij vert. B o R N E o. 19 Mei van Batavia vertrokken. 24 Junij Port-Saïd aangekomen. CE LEB ES. 3 Junij vau Batavia vertrokken. 22 Junij Aden aang., 23Junij vertr. Het stoomschip Lartington, aan boord hebbende de lading van de Prinses Amalia, van Suez naar Batavia, arriveerde te Batavia den 17 Junij. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENP. Lastdrager, geb. Zweerus, Z. T. Gomes, geb. Veenboer, Z. C. Kwist, geb. de Bruin, D M. Smit, geb. Kunst, D. K. Akkerman, geb. Krijgsman, Z. J. C. Hartsinck, geb. Möller, D. D. Schuurman, geb. Molenaar, Z. M. Roomeijer, geb. Rijkers, Z. D. Huurman, geb. Buisman, D. C. van der Waal, geb. Ruis, D. OVERLEDEN: A. E. Schipper, geb. Gerrits, 51 jaren. J. J. van der Wooning, 14 jaren. C. F. Schutte, 5 maanden. Ambts halve ingeschreven 1. •<J91ste STAATS LOTERIJ. TWEEDE IC E A S S E. Eerste lijst: No. 393 en 19507 ieder f 1000; No. 8938 en 12138 ieder f 400; No. 1346 en 6809 ieder f 200; No. 7210, 8681, 11680, 14699 en 18745 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 25Junij 12u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 26Junij 12 u. Helder, mooi. 27Jnnij 8 u. Helder, beneveld, schoon. 27 Junij 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 25 Junij. PieterAdolf. J. G. de Roever. Batavia. 25 26 Junij. Freidis. S. lversen. New-York. 25 26 Redowa. F. M. Wallace. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Nordstjernen.M.C.Svendsen. Helsingfors. Hout. Amons Co. LinaenJohanna.H.O.vanWijk. Nerva. Herman deRuiter.L.H.Draijer. Riga. van Gijn Co. Helena. J.T.Teensma. Nerva. Blikman &Co. Alpha. J. Hansen. u u v.Vliet&Co. Wira.A.A.Soderholm. Sundswall. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 35 stuks Paarden. 344 Runderen. 200 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (stug) 89 i, magere dito - 8,a 24,per stuk. (stug) 792 Schapen. 58 vette Varkens - 0,54 a 0,66 per kilog. (matig) 30 magere dito - 14,a20,per stuk. (stug) 347 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,35 a 1,45 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 3,50 a u

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3