R. C. school blijven er zich van onthouden. Met een vuur werk zal heden avond dit kinderfeest worden besloten. Verschillende kinderspelen worden er gehouden, waarbij weder een aantal prijsjes door de kleinen zijn te behalen. Niet genoeg kan men hulde brengen aan hen, die zich beijveren om het jonge volkje genoegen te bezorgen, terwijl zij tevens het schoolbezoek bevorderen, en zoodoende werk zaam zijn aan 't toekomstig geluk van het opkomend geslacht.® Op de Zaturdagsche veemarkt te Hoorn werden in de maanden April, Mei en Junij aangevoerd en meestal tot redelijk hooge prijzen verkocht en uitgevoerd: 8570 schapen, 3550 lammeren en 4160 biggen. De afdeeling Winkel der vereeniging Volksonderwijs heeft de reeds meermalen geuite wenschelijkheid van het oprigten van een schoolgebouw in de buurtschap Lutjewinkel uitgesproken en aan het bestuur opgedragen om in een volgende vergadering rapport uit te brengen, inhoudende de noodige gegevens, die ten grondslag strekken moeten om deze zaak met kracht ter hand te kunnen nemen. Tot hoofdonderwijzer aan de Koomsch-Catholieke parochiale school te Ursem is benoemd de heer H. Eman, van Haarlem. Voor het bouwen van een nieuw post- en telegraaf kantoor te Enkhnizen is het laagst ingeschreven door den lieer W. Reinderhoff voor f15,960. De hoogste inschrijving bedroeg f 22,900. De inschrijving voor de Nieuwe Noorsche Compagnie te Enkhuizen, ter uitoefening van de robben- en walvisch- vangst, is niet vol teekend. Ofschoon deze ongunstige afloop niet bemoedigend is, bestaat toch bij de oprigters het voornemen om deze zaak nog niet op te geven en haar zoo mogelijk eerlang tot stand te doen komen. Een zeer nuttige inrigting is na het overwinnen van vele moeijelijkheden door de ijverige pogingen eener com missie te Enkhuizen tot stand gekomen. Aan den dijk langs de Zuiderzee is namelijk verleden week een klein, maar sierlijk badhuis geopend, waar men het ligchaam kan ver- frisschen en versterken door het frissche zeewater, terwijl een binnenplaatsje en balkon een vrolijk uitzigt geven op de in dezen tijd met schepen als bezaaide Zuiderzee en bij helder weer ook op de Friesche kust. Een houten bassin wiegelt tot groote verbazing der bruinvisschen op de golven, om de ongeoefende zwemmers te behoeden voor verdrinken. Binnenbaden van warm zeewater zijn ook te verkrijgen voor de tegenstanders van te sterke af koeling, en gedurende eenige uren van den dag is de inrigting ook geopend voor de hoogste klassen der tusschen- en armenscholen en min vermogenden. Hoezeer het badhuis in eene groote behoefte voorziet, bewijst het drukke bezoek der eerste dagen. Eere daarom aan hen, die belangeloos zooveel moeite en tijd voor het welslagen over hebben gehad. (N. R. C.) De ansjovisvangst te Enkhuizen was in de afgeloopen week vrij voorspoedig. De Texelaars en Makkummers bragten de meeste visch aan. De grootste hoeveelheid bedroeg voor die week 150,000 stuks per span, die van de Enkhuizer visschers 120,000. Prijs f44 5 per mille kleine schol f5 k 7 de 50 KG., rog 10 cent per stuk, tong 20 cent. In den nacht van jl. Maandag op Dingsdag omstreeks één ure ontstond door eene petrolëumlanp brand in eene arbeiderswoning te Krommeniedijk, die zoo snel toenam, dat de bewoners bijna niets van hunne goederen, die niet tegen brandschade verzekerd waren, kónden redden. In weinig tijds was het perceel geheel afgebrand, doch het gelukte der brandweer verdere verspreiding te voorkomen en het onmiddellijk daaraan grenzende woonhuis, ofschoon reeds door de vlammen aangetast, voor vernieling te bewaren. In het begin der maand Julij zal te Amsterdam, in navolging van Parijs, Luik, Verviers en Brussel, een «Hal» geopend worden, waarin alle levensmiddelen uit de eerste hand worden verkocht. Als voorloopig verslag omtrent de verwachtingen van den te veld staanden oogst in de Haarlemmermeer, berigt men het volgendeRogge en gerst middelmatig. Tarwe, veel uitgeploegd, tengevolge van vorst en ongedierte; het overblijvende over het algemeen beneden het middelmatige, slechts enkele stukken staan goed. Haver goed. Erwten vrij wel. Boonen best. Vlas tamelijk, enkele blokken puik. Meekrap bijna niet geteeld. Koolzaad vrij wel. Kanariezaad veel uitgezaaid, over het algemeen middelmatig. Karwei redelijk. Mosterd tamelijk. Maanzaad goed. Aardappelen edelijk. Wortelen slechte opkomst. Vruchtboomen redelijk. Houtgewas goed. Vee gezond. Weiland goed bezet, doch met veel last van de droogte. Hooiland en klaverland vrij goed. Op de wandelplaatsen te Leiden heeft men, ten gerieve van 't publiek, de boomen van bordjes voorzien, waarop de naam van den boom, zoowel zijn wetenschap pelijke als zijn volksnaam, is geschilderd, alsmede de plaats van herkomst. Deze maatregel wordt door de wandelaars zeer op prijs gesteld en verdient wel navolging. De heer de Pauw is met zijn ballon «de Atlas» jl. Maandag te 's Hage opgestegen. De vulling van den ballon kostte veel moeite. De heer Piepers, Indisch amb tenaar met verlof, zou den heer de Pauw vergezellen, maar de ballon was niet genoegzaam gevuld en de wind niet sterk genoeg, om twee passagiers naar boven te nemen. De heer de Pauw ging dus alleen in de hoogte. Toen de laatste touwen waren losgelaten, steeg de ballon statig omhoog; een rukwind slingerde echter den ballon naar den muur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; de ballon kwam den muur juist voorbij, maar de mand slingerde tegen den muur aan. Het was alsof hij geheel zou omkantelen en het zand vloog naar beneden; maar weldra zwaaide de kapitein weder met zijne pet en het volgende oogenblik vloog de ballon pijlsnel naar boven. De ballon is achter "s Gravesande nedergedaald. De reep en mand zijn daarbij stuk gegaan en «de Atlas» is ont- vlugt; het anker was gered. De ballon is over zee voorbij Brielle gezien. Onder de officieren der Haagsche schutterij komen, volgens een brief uit de hofstad in de Arnh. Crt. voor: de consul—generaal te Tripoli als eerste, de gouverneur—generaal van Nederl.-Indië als 2de luitenant. «Du schutterijen, zegt de briefschrijver moeten dienen tot handhaving van de rust binnen'slands en, in geval van nood, tot verdediging des lancls, indien ik het wel heb, maar kan men van een in Barbarije gevestigden Nederl, consul en van een gou verneur—generaal, die te Buitenzorg woont, in gemoede en redelijkheid vergen, dat ze overkomen, en in tijds op hun post zijn, wanneer de binnenlandsche rust in den Haag verstoord ofNederland door een buitenlandschen vijand aangetast wordt? Dat de eerste tolk bij het Nederl. gezant schap te Konstantinopel 2de luitenant bij de rustende schutterij (1ste bataillon) van Zuidholland is, kan er nog mee door; men kan evengoed te Konstantinopel als te Loosduinen of Rijswijk rusten; maar dat de officieren van de dd. Haagsche schutterij, al heeten ze a la suite, in Azië of Afrika wonen kunnen, klinkt toch wat al te vreemd. Men doope ze dan iupartibus infideliumof bnitenlandsche leden, of correspondenten, zooals bij geleerde genoot schappen.» De verkoop te Vlaardingen van den haring der Mollandsche visscherij was zeer geanimeerd; de prijzen liepen in publieken afslag van f 150 iot f 350 per gepakte ton, en de geringe hoeveelheid van 34f ton, die aange- bragt was met den eersten jager en opgepakt, gereduceerd was op p. m. 22 ton, vertegenwoordigt nu nog eene waarde van ruim f 6100. Op 13 Aug. a. s. zal te Rotterdam de eerste Hollandsche schaatsenbaan skating Rinkgeopend worden. Bij den jl. Zaturdag te Utrecht gehouden schietwed strijd van den Nederl. Weerbaarheidsbond, waaraan door schutters van 24 vereenigingen werd deelgenomen, werd de eerste korpsprijs, bestaande in een fraaijen zilveren beker van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden en eene zilveren medaille van den Bond, met 239 punten behaald door de vereeniging «Oranje Nassau» uit's Hage; de tweede, een zilveren medaille van den Bond, door de scherpschutters- vereeniging uit Rotterdam met 235 punten; de derde, een bronzen medaille van den Bond, met 234 punten door «de Zwijger» uit Utrecht; en de vierde prijs, insgelijks een bronzen medaille van den Bond, door de vereeniging «Eendragt» te Amsterdam met 232 punten. Jl. Dingsdag namiddag is te Utrecht de optogt, voorstellende dun intogt van Karei den Stoute in Zut- phen in het jaar 1473, in goede orde afgeloopen. Prachtig weder begunstigde de viering van het 48ste lustrum der Hoogeschool. Eene zeer talrijke volksmenigte bewoog zich in de straten. In den loop van den morgen waren reeds ruim 10,000 personen met de verschillende spoortreinen aangebragt. Wie onder den druk van den rampzaligen Atsjin— oorlog zuchten moge, zeker niet de tappers te Harderwijk. Het getal jeneverwinkels is in één jaar tijds van 80 tot 120 aangegroeid. Hoeveel van de ruime handgelden in de laadjes der kroeghouders verdwijnt, kan blijken als men ziet hoeveel dronken kolonialen daar dagelijks rondzwaaijen. Dezer dagen viel er een dood neder, na in korten tijd dertig glazen van het ellendige vocht te hebben verzwolgen. Men herinnert zich den moord, den 14 Febr. 11. te Ruinen gepleegd op Willem Eising, die, 's avonds laat buitenshuis geroepen, door een pistoolschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij is overleden, zonder dat men den dader heeft kunnen opsporen. De justitie, die eenige aanwijzing schijnt tc hebben gekregen, heeft zich jl. Vrij dag weder naar Ruinen begeven en den vermoeclelijken dader in hechtenis genomen. In No. 13 van de Gartenlaube van den jaargang 1876 wordt geschreven uit Roszwein: «Ik ben in 't bezit van een roodborstje, dat eerst in den vorigen herfst werd gevangen en meestal vrij in mijne kamer rondfladdert. En in dit schijnbaar onnoozel diertje steekt eene kattennatuur. Daar zit ik onlangs in mijnen leuningstoel. Plotseling ver neem ik een eigenaardig geruisch onder mij. Is dat mijn gevleugelde kamergenoot? Werkelijk, daar komt het rood borstje van onder den stoel te voorschijn huppelen, en draagt wie zou het gelooven? eene muis in den snavel. Midden in de kamer blijft het staan, en hier laat het zijne buit los. De muis ontsnapt; het roodborstje volgt het spoedig, pakt haar nogmaals en doodt haar, terwijl het haar het vel met den snavel in stukken trekt. Dit voorval heeft zich in mijne kamer binnen korten tijd tweemaal herhaald. Is zoo iets ooit gehoord? Ik sta voor de waarheid van het bovenstaande in met mijn woord van eer en heb getuigen voor het voorgevallene.» De sneltrein tusschen Saragossa en Barcelona is bij Tarraga ontspoord; 17 personen zijn hierbij gedood, 57 gewond. Het 30ste liaiidhuishoudkuiidig Congres te Amsterdam. Jl. Dingsdag middag hebben de afdeelingen van het Congres vergadering gehouden. De opkomst was zeer gering. In de eerste afdeeling werd van de gestelde vraagpunten behandeld de derde, luidende: welke resultaten heeft men hier te lande verkregen bij het gebruik van kunstmest ter ontginning van heidegronden; welke kunstmeststoffen zouden hierbij in de eerste plaats in aan merking moeten komen en op welke wijze zouden zij moeten worden gebruikt? Als conclusie meende de vergadering eenstemmig, dat, na de gedane ondervinding in Frankrijk, ook hier te lande goede vruchten van bewerking met afval van beenzwart kunnen ver wacht worden. De vraag: /Onder welke vormen moeten de faecaliën in steden worden verzameld en den landbouw aangeboden en voor welke soort van landerijen is elk dier vormen de meest geschikte?" gaf aanleiding tot het bespreken van hel Licrnurstelsel, het tonnenstelsel en het spoelstelsel, niet van een hygiënisch standpunt, maar van het standpunt van beste bemestiugstof. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten, der algemeene vergadering mede te deelen, dat voor den landbouw de faecaliën, opgezameld met het tonnenstelsel, het meest wenschelijk zijn. Plet tweede gedeelte der vraag, aangaande de soort der landerijen, werd niet beantwoord. Bij het bespreken van maatregelen, te nemen om met meer succes tic longziekte onder het vee te bestrijden, werd opgemerkt, dat die bestrijding in Pruissen gemakkelijker kan geschieden, omdat de altijd sporadische gevallen daar steeds tot ingevoerd vee kunnen worden teruggebragt; hier in Nederland is de ziekte epidemisch. Meer spoed bij de afmaking, betere en gezondere stalling' werden als maatregelen ter voorkoming en bestrijding aanbevolen. In den zin van het gesprokene werd eene conclusie genomen. Ten opzigte van de vraag: Moet bij geval van longziekte van vee in de weide alléén de zieke koe of de geheele koppel worden afgemaakt? werd de conclusie aangenomen, dat- steeds eu in alle gevallen afmaking van den geheelen koppel moet geschieden, door uitvoering van de wet zonder uitzondering. In de tweede afdeeling was de belangstelling nog geringer dan in de eerste; slechts 14 personen waren daar aanwezig. Daar werd besloten in antwoord op de vraag: „Is het niet hoog noodig dat in Nederland eene inrigting in het leven worde geroepen voor ouderwijs in de houtcultuur, zoowel wat betreft ons land als de overzeesche bezittingen?" aan de algemeene vergadering voor te stellen, zich te dier zake tot de regering te wenden met de opmerking, dat dit onderwijs zeer geweuscht is. Na de vergaderingen der afdeelingen werd in de groote concert zaal van Arlis de algemeene vergadering van het Congres gehouden, onder voorzitterschap van jhr. mr. II. Hoeuffl van Veisen, die zijne waardigheid met eene inleidende rede aanvaardde, waarin hij eene beknopte geschiedenis gaf van het nu sedert dertig jaar bestaande Congres en van hetgeen door verschillende Maatschappijen in Nederland en door particulieren ten opzigte van den landbouw is gedaan. Het volgende Congres, zoo besloot de vergadering op voorstel van het bestuur, zal te Assen worden gehouden, liet gemeente bestuur aldaar heeft zich bereid verklaard de leden te ontvangen. Tot bestuur van het volgende Congres werden benoemd de heeren mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, eere-voorzitter; mr. L. O. Gratama, voorzitter: jhr. mr. A. W. van Ilolthe tot Echten, vice- voorzitter; dr. H. van Hall, secretaris; inr. A. ten Oever, tweede- secretaris; mr. G. L. W. Vos, penningmeester, en verder de heeren mr. II. van Lier, mr. baron de Vos van Steenwijk, A. W. Westra van Ilolthe en dr. W. Pleaselink. Gisteren morgen ten 9 ure werden de vergaderingen voortgezet. In de eerste afdeeling, waarin 36 leden tegenwoordig waren, werd geconstateerd, dat bij sommige landbouwers enkel tongblaar voorkomt, terwijl toch in den regel tongblaar met klaauwzeer ver gezeld gaal. Het wasschen met salicyzuur van den mond van het zieke beest moet reeds goede gevolgen hebben opgeleverd. Ook warme stallen en het voeren van hooi is, in geval de ziekte voor komt, noodzakelijk. Het zoogenaamde kalverleggen werd voornamelijk toegeschreven aan 't, ondoelmatig voeren. Als een koe, die moet kalven, niet voldoende drinken heeft, gaat- zij in plaats daarvan eten en overlaadt de pens; vandaar vooral 't kalverleggen. Verbetering van het paardenras kan, volgens 't oordeel der ver gadering, 't best geschieden door kruising met aanverwante rassen. Het zorgvuldig kiezen van goede hengsten en merriën is eveneens tot verbetering van het paardenras hoogst noodzakelijk. Tot ondersteuning van een adres van de Maatschappij van Nijver heid aan de regering wordt besloten. Men zal het Congres ver zoeken aan de regering te vragen per jaar en voor iedere provincie voor den besten hengst en de beste merrie met veulen een Hinken geldprijs beschikbaar te stclleu. Harddraverijen werden, goed ingerigt, ul. door keuring dei- paarden als anderszins, geacht dienstbaar te kunnen zijn aan de verbetering van het paardenras; zooals zij thans ingerigt zijn, dienen zij niet anders als tot volksvermaak, 'l Aanfokken van konijnen door den arbeidenden stand, ter voorziening in zijne behoefte aan vleesch, verdiende, volgens het gevoelen der afdeeling, aanbeveling. De konijnenteelt op groote schaal echter kan niet dan verlies opleveren.. 't Besprocijen van houw- en weiland met het spoelwater der aardappelmeelfabrieken levert te Hoogezand, volgens een mededeeling van een der leden van de afdeeling, gunstige resultaten op; dit spoelwater houdt veel eiwit in. Algemeen werd de wenschelijkheid betoogd, dat aan aardappelmeelfabrieken verboden werd haar onge- desinfecleerd spoelwater in polders of andere wateren te doen loopen. In de 2de afdeeling waren 8 leden tegenwoordig. De resultaten van de vereeniging tot publieken verkoop van boter werden door die afdeeling als ongunstig geoordeeld. De vraag werd gedaan, of do opgaven der boterprijzen in dc couranten altijd juist zijn. Dit werd door den heer van Beijnen bevestigend beantwoord. Ovc.r de verzending van mestspeciën enz. werd breedvoerig gedebatteerd, ongeveer in denzelfden geest als in de vergadering van dc eerste afdeeling. Ten 12 ure nam de algemeene vergadering van het Congres een aanvang. De voorzitter van de eerste en de secretaris van de tweede afdeeling bragten het verslag uit van het in hunne afdeelingen verhandelde. Besloten werd om, ingevolge het voorstel van de eerste afdeeling, een adres tot de regering te rigten, tot ondersteuning van het door de Maatschappij van Nijverheid gezondene, om jaarlijks twee flinke geldprijzen voor iedere provincie ter beschikking van de provinciale maatschappij te stellen voor den besten hengst en de beste merrie, en ingevolge den wenscli van de tweede afdeeling, om aan de regering een adres te rigten tot het daarstellen van een Rijkswet tot instandhouding van de voor den landbouw nuttige vogels. Nadat de heer Salverdu het nut van het onderwijs in dc hout cultuur betoogd en hulde gebragt had voor de stappen door Z. M. den Koning op dit gebied gedaan, waarmede de vergadering instemde, werd besloten een adres aan de regering te rigten om het onderwijs in de houteultuur te bevorderen. De heer J. C. de Leeuw, uit Anna Paulowna, hield daarna eene breedvoerige redevoering over polderbemaling. De heer Sloet tot Oldhuis vroeg den heer de Leeuw eenige inlichtingen omtrent de beste machines, zoo voor in- als uitmaling, waarop de heer de Leeuw de noodige informatie gaf. De heer Amersfoordt gaf daarna een aanschouwelijke voorstelling van de wijze van bepaling van 't voortbrengend vermogen bij de dieren. De vergaderiug werd daarna gesloten. Benoemingen, enz. Benoemd tot heemraad van het waterschap Eijerland de heer H. Smit Jz.van den Assendelver Zeedijk voor den polder Krom menie de heer J. Schut; van den polder "YVieringerwaard de heer D. Waijboer Hz. Du off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt S. F. Kruijt is met ingang van 1 Julij a. s. bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. De off. van gez. 1ste kl. J. J. Borst, laatst behoord hebbende tot het escadcr in Oost-lndië en vandaar den 23 dezer terugge komen, is met dien datum op non-activiteit gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2