IIULIHillSUIII! EN NIEIIWED1EPER COURANT. 1876. N°. 82. 34 Jaargang. Zondag 9 Julij. Binnenland. »Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementiprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. EJlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Julij. We qiaken onze lezers attent op de Matinee Musicale, te geven op morgen (Zondag) in Musis Sacrutn door de stedelijke kapel van Marburg, kapelmeester A. Schaub. De uitvoeringen van dit korps zijn waarlijk verdienstelijk. Het zoölogisch station van de Nederlaudsche Dier kundige Vereeniging, dat gedurende dezen zomer alhier wordt gevestigd, werd gisteren voor de laboranten geopend. De feestelijke inwijding heeft heden plaats, bij gelegenheid van de zomervergadering dier Vereeniging, die dit jaar in het station zelf gehoudeu wordt. Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix deed jl. Dingsdag een proeftogt, welke goed heeft voldaan. Jl. Woensdag voormiddag arriveerde op 's Konings buitenverblijf het Loo, met Zr. Ms. particulieren trein, Z. K. H. de Kroonprins van Pruissen, vergezeld van zijn hofmaarschalk graaf zu Eulenburg, majoor von Liebeneu, adjudant, en gen.-majoor Gansneb van Tengnagell, adj. van Z. M. De trein hield voor het buitenverblijf stil, waar onze Koning den Pruissisciien troonopvolger opwachtte. De ontvangst was zeer hartelijk. Z. M. leidde den vreemden Vorst door het schoone paleis en de tuinen rond en gebruikte daarna met hem en de leden der hofhouding het déjeuner. Tot aan den trein werd de Duitsche Erfprins door Z. M. uit geleid. Een talrijke menigte had zich bij de aankomst en het vertrek van den Prins in de nabijheid geschaard. Catharine Maria Jut adverteert, dat zij aan Z. M. den Koning het verzoek heeft ingediend, om haren geslachts naam Jut in dien van Haffner te doen veranderen. De portiers van 's Rijks marinewerven hebben met den 1 dezer een nieuwe uniform bekomen, bestaande uit jas, broek en vest met vergulde knoopen en pet met gekruiste ankers, van liet model der scheeps-onderofficieren. Het dragen van een hartsvanger is afgeschaft. Een man, wiens naam een roemrijke plaats bekleedt in de geschiedenis van Nederland's heldendaden ter zee, Jacob Hobein, opperstuurman aan boord van het wachtschip te Vlissingen, ridder van de Militaire Willemsorde en broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, heeft op zijn verzoek eervol ontslag, onder toekenning van pen sioen, bekomen. Geboren den 10 Jan. 1810, trad Hobein op lhjarigen leeftijd in 's lands dienst, en bedreef vijf jaren later als matroos 3de kl. de daad, door welke hij- zijn naam vereeuwigde. Onder een kogelregen der Belgen zwom hij naar een in het vaarwater de Brakman liggende sloep, rukte de Neder- landsche vlag, die in 's vijands handen dreigde te vallen, daarvan af, wond die om zijn middel en bragt het dierbaar kleinood zwemmende weder in veiligheid. Herhaaldelijk had Hobein reeds zijn pensioen verzocht, doch men wilde hem bij de marine ongaarne missen. Eindelijk is zijn verzoek, voor de vierde maal gedaan, door den minister ingewilligd. Hij telde thans 67 dienstjaren. Beroepen te Middelburg ds. D. Rijnders, pred. te Alkmaar: te Heilo de candidaat J. M. Snetlage. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Leeuwarden door ds. J. A. Heiwig, te Enkhuizen. Behalve mr. 11. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, jhr. G. Hartsen en de heer W. S. Burger, hebben nog als commissarissen der Koninklijke Nederl. Stoombootmaatschappij bedankt de heeren W. J. Hoffman en J. F. Schuuren. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: het leveren van meer- en stop- palen aan het Noordhollandsch kanaal. Minste inschrijver de heer H. Schuit, te Alkmaar, voor f 3595. De heer F. de Vries, van Alkmaar, is geslaagd voor het examen van surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. Voor eenige dagen stond voor de regtbank te Hoorn een-man uit Ursem teregt, die grooten toeloop heeft wegens een geheim middel, dat hij bezit om aan een fistel lijdende personen te genezen, zoodat, naar men beweert, zelfs ge neeskundigen tot hem hun toevlugt hebben genomen. Nadat hij reeds herhaaldelijk wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde tot geringe geldboeten was veroordeeld, heeft de regtbank hem thans een korte cellulaire gevangenisstraf opgelegd en hooger boeten. Hij zal van dat vonnis in hooger beroep komen. Men meldt uit St. Pancras, dd. 4 dezer: «Onze predikant, de heer W. J. Lem, wien met den 1 Julij jl. emeritaat wex'd verleend, werd in de kerkeraads- vergadering van den 30 Junij door den consulent, den heer A. M. Venker, pred. te Koedijk, van zijne betrekking tot onze gemeente losgemaakt. Den daaraanvolgenden Zondag nam hij van ons afscheid met Matth. XXVIII 20. Onze beste, wenschen volgen hem voor de dagen zijner ruste, welke hij in Alkmaar gaat doorbrengen. De Evang. Luth. gemeente te Amsterdam heeft een treffend verlies geleden. Een harer leeraren, bij een groot deel der gemeente hoogst geacht en geliefd, de heer Brandes, bezweek jl. Donderdag avond aan eene pijnlijke ziekte. Hij was slechts 53 jaren oud. (Amst. Crt.) Men leest in de Amsterd. Effectenbeurs o. a. 't volgende: ,/Het kapitaal, door eene reeks oorlogszuchtige berigteu verontrust, heeft zich gedux'ende de afgeloopen week schuil gehouden en liet terrein geheel aan de Baisse-speculanten overgelaten. Maar ook deze konden van hunne voordeelige positie weinig of geen profijt trekken, omdat het aan koo- pers ontbrak; de koersen daalden derhalve als liet ware van zelf. Wanneer de politiek het hoogste woord heeft, zoo als dit gedurende liet geheele tijdperk, waarover dit overzigt loopt, het geval was, worden alle andere factoren, die gewoonlijk op den gang van zaken invloed hebben, ter zijde gesteld en blijven zonder eenige uitwerking. Het laat zich zeer goed begrijpen, dat de speculanten a la hausse, die niet krachtig genoeg zijn tegen de onstuimige golven der daling, uit wanhoop hunne engagementen likwi- deeren en zich liever groote offers getroosten, dan geheel schipbreuk te lijden; maar dat het serieuse kapitaal zich door al deze oorlogszuchtige berigten laat verontrusten, is minder verklaarbaar. Zeer waarschijnlijk is het, dat de particulieren, die thans huiverig zijn tot de zoozeer gedrukte koersen solide fondsen te koopen, willen wachten totdat er een definitief feit. op politiek gebied zal zijn voorgevallen. De ondervinding is daar om te bewijzen, dat alsdan ieder een koopt, en op zulke oogenblikken koopt men gewoonlijk te duur. De toestand der geldmarkten is in de laatste 25 jaren nog nooit zoo gunstig geweest als thans; iedereen heeft, in afwachting van evenementen, die misschien nog zeer lang op zich kunnen laten wachten, kas gemaakt; de sommen, met of zonder rente, in de Europesohe banken in bewaring gegeven, bedragen eenige milliarden. Zonder twijfel is een groot deel dezer gelden aan de beurs onttrokken; maar zal op het oogenblik, als wij maar eenige zekerheid verkrijgen, dat er geen Europeschen oor log te vreezen is, weder tot de effectenmarkt terugvloeijen.» Jt Gerommel in de verte heeft Europa vrij kalm gelaten, zegt de Kl. Crt. Men heeft al niet veel meer sympathie voor den Serviër als voor den Turk. De Ooster- sche kwestie wordt benaauwend, als Rusland en Engeland tegenover elkander staande oorlog, zooals die nu is uit gebroken, schijnt eene verademing. Intusschen, als de Turk mogt zegevieren, zal Rusland hem dan rustig de vruchten van zijn zegepraal laten genieten, en bij den triumf der Slaven zullen dan de andere Slaven onbewogen blijven en zal niet in Hongarije en Pruissen de terugslag worden gevoeld onder de Poolsche bevolking? Misschien zullen de mogendheden 't slechts tot eene kleine afrekening laten komen. Maar de Turken moeten uit Europa verdrongen worden, zegt men, en naar Azic wederkeeren. Zou het zoo wenschelijk zijn, met het oog op 't kanaal van Suez bijv. dat de Muzelman zijne krachten weder ging concen- treeren in Azië? En als de Turk naar Azië terugkeerde, wat zou er dan van zijn Rijk worden? Een republiek van Slavische Staten? Hoe zouden Rusland en Oostenrijk die begroeten De krater zou er in 't Oosten slechts wijder en dieper door worden. De Turk heeft Europa millioenen gekost; de krijgshaftige bewoners der zwarte bergen zullen hunne zwaarden niet in ploegscharen versmeden, om in wereldhandel terug te geven, wat de wereldzwendel deed verloren gaan. Voor Turkije is er wel ligt nog een toe komst; de Turk gaat vooruit in beschaving; hij is geheel wat anders dan vroeger. De beschaafde Turk weegt wel op tegen den beschaafden Serviër. Nu is 't kanon aan 't woord. Helaas is 't gerommel in de verte niet als dat van een afdrijvend, maar als van een opkomend onweêr. Daarom is ?t verstandig 't oog te houden, op 't geen het Oosten ons zal gaan geven. In het Haarl. Nieuwsblad leest men: «Bij belangrijke wereldgebeurtenissen is het voor kleine nationaliteiten van overwegend belang, dat zij zich niet in den strijd mengen, doch dat elk man zich in staat en geroepen acht tot verdediging van zijn grond en zijne bezittingen. Dit is het beste middel (zoo niet het eenige) om te kunnen verwachten, dat zijn vlag slechts door salutschoten zal worden begroet en dat zijne spaarpenningen niet zullen verslonden worden ten bate van hem vreemde belangen. Elke gulden, in vredestijd besteed om zijn weerbaarheid I in goeden staat te houden, is dikwerf eene besparing van belangrijk kapitaal in dagen van gevaar. Mogt dit hier te lande toch eens zoo begrepen worden 1 De geschiedenis der vorige eeuw zij daarvoor een waar schuwend voorbeeld; toen ook was ons krijgswezen schro melijk in verval voortdurende twisten belemmerden toen ook de verbetering daarvan. Wij hebben daarvan al te zeer de nadeelige gevolgen ondervonden, toen wij als een rijke buit den vreemdeling in handen vielen en onze steden werden ontvolkt om de legers aan te vullen van hem, die ons niets vroeg, doch alles nam.» Bij gelegenheid van het Zendingsfeest te Velsen zijn jl. Woensdag door de H'óllandsche Spoorwegmaatschappij ongeveer 8000 personen derwaarts vervoerd. Jl. Woensdag is bij publicatie aan de ingezetenen van Bussum bekend gemaakt, dat door den gemeente geneesheer aangifte is gedaan van een geval van cholera asiatica, dat bij eene vrouw aldaar is voorgekomen. Jl. Woensdag avond is op den Scheveningschen weg een persoon van een der rijtuigen van den tramway ge sprongen, terwijl het in vollen gang was, doch onder de wielen geraakt en zwaar gekwetst. Jl. Donderdag is hij ovexdeden. De Tramway-Maatschappïj heeft nu liet op en afspringen streng verboden. Het Nederlandsch Zendeling-Genootschap zal zijne j aars vergadering houden te Rotterdam van 18 tot 20 dezei*. Prof. J. J. Prins, van Leiden, zal voorzitter zijn. In de algemeene vergadering, die den 19 dezer, 's avonds ten 7 ure, in de Groote Kerk te Rotterdam gehouden wordt,, zal ds. H. Vinke, predikant aldaar, de redevoering honden. Volgens eene correspondentie van de N. Rott. Crt. uit Berlijn is de achteruitgang van Duitschland's nijverheid overal duidelijk merkbaar. In de voornaamste winkels ziet men tegenwoordig niets dan buitenlandsche goederen en wordt het inlandsch fabrikaat ook weinig, meer getrokken. Ook de staten van in— en uitvoer getuigen van dien schrik- barenden achteruitgang. Aan wien de schuld, mag men vragen, en 't antwoord is niet ver te zoeken. Deskundigen, die de zaak met onbevangen blik beschouwen, kom cl), tot deze conclusie: het kwaad ligt eigenlijk bij den werkman. De arbeidsloonen, die in Engeland, Frankrijk en elders nagenoeg op gelijke hoogte zijn gebleven als voor den oorlog, zijn in Duitschland sinds dat tijdstip tot onge hoorde cijfers gestegen. En wanneer nu den werkman voor meer loon ook meer en beter werk leverde, zou men. er in kunnen berusten. Doch hij levert niets meer dan vroeger en het werk is slechter. Het spreekt van zelf, zoo vervolgt genoemde correspon dent, dat langs dien weg voor Duitschland de concurrentie op de buitexxlandsche markt eene onmogelijkheid wordt. Daarvoor is alles reeds te duur en te slecht, en. wat goed koop is gebleven, is onbruikbaar gewordeu. Toen na den oorlog de gouden regen was gevallen, toen ieder, wien het daardoor goed ging, ook genot er van wilde hebben, hoorde men bij de industrie allerwege van overvloedige bestellingen. Rijtuigmakers, zadelmakex-s, metse laars, timmerlieden, fabrikanten, enz. enz. werden letterlijk overstelpt met werk, vooral doordien de staat te gelijkertijd een gedeelte zijner milliarden aan openbare werken be steedde. De huishuur steeg tot een fabelachtige hoogte; kleedingstoften, levensmiddelen en andere artikelen van dagelijksch' verbruik stegeix in prijs. Te midden van dien toestand hoorde men gedurig van werkstakingen, die gewoonlijk spoedig waren afgeloopen, doordien de patroons in alle eischen van den werkman bewilligden. Thans echter zijn die goede dagen voorbij. De milliar den zijn we4jr de grenzen gepasseerd. Om het vroeger evenwigt te.-J-^rstellen, moeten noodwendig de loonei*, worden omdat de werklieden geen meerdere hoeveelheid werk kunnen of willen leveren. Zoolang dat resultaat niet is verkregen, zoolang de voortbrengselen niet door verlaging van loon in prijs dalen dit is eene stilzwijgende voorwaarde zal Duitschland zijne vroegere positie in de industriële wereld niet kunnen herwinnen. Met protectionisme of met socialisme zal men in den toestand geen afdoende verbetering brengen. Noodzaakt men het Duitsch publiek, zich te behelpen met artikelen van slechte kwaliteit, dan zal men alles ten gronde rigten. Noodzaakt men de patroons tot het betalen van te hooge werkloonen, dan maakt men voor hen de concurrentie onmogelijk en zijn zij ten laatste genoodzaakt hunne fabrieken te sluiten. Jl. Donderdag morgen arriveerde te Vlaardingen de derde haringiager met 3711 ton haring; waarvan 172| volle en 198f maatjes, zijnde de vangst van 58 schepen; hij verliet de vloot den 29 Junij 3 mijlen van den Kraanhoek. Voor 't ooft van één kersenboomgaard te Varik werd dezer dagen f 1200 betaald. Onlangs deelden wij mede, zegt de Arnh. Crt., dat de evangelisten in Engeland, blijkens hunne eigene mede- deelixxg, zeer veel succes op hunne pogingen hadden. Een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1