Buitenland. tal van personen toch, die niet wilden bekeerd worden, stierven. De regterlijke magt vermogt tegen dezen manslag niets; althans er wordt in de berigten geen melding gemaakt van maatregelen om dit succes te voorkomen. Toch laat men hen niet geheel ongestoord hun bekeeringswerk verrigten. Een evangelist werd dezer dagen te Londen veroordeeld tot 40 shillings boete, omdat hij ?s morgens tusschen 3 en 4 ure de menschen opschelde en, kwamen zij door hun venster of aan de deur om kennis te nemen van hetgeen er gaande was, dan duwde hij een tractaatje onder de deur, onder aanmaning dit bij het ontbijt te lezen. De regtbank was van oordeel, dat zoodanige zorg voor het heil der onsterfelijke zielen de perken eener geoor loofde evangelisatie te buiten ging. «Christina JutGoedvolk heeft bij bare komst in de gevangenis te 's Bosch haar hoed met voile afgezet.» «Jut was de vorige week een weinig verkouden.» Met die woorden persiffleert de Arnh. Crt., welverdiend, de bulletins omtrent den gezondheidstoestand, de kleeding, de bewegingen en de gesprekken der moordenaars, zoo als die in den laatsten tijd weder nu en dan in de meeste bladen te vinden waren. Yoor wie ditmaal de gewigtige mededeeling niet hier of daar gelezen heeft, diene hierbij, dat a propos der overbrenging van vrouw Jut ook weder iets van haar voile werd gemeld, welk belangrijk feit echter door onzen reporter de drukinkt niet waardig werd gekeurd. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten de kermis af te schaffen. Volgens nader berigt van de Pr. Dr. en Ass. Crt. behoort het verhaal van het slapend kind te Brunsting, dat stikte doordat een adder het in den mond kroop, tot de rubriek canards. Den schaakliefhebbers hier te lande wacht weldra een bijzonder genot. De beroemde schaakspeler Zuckertost uit Londen, die door de schaakwereld nog hooger dan Blackburne wordt gesteld, zal ons land bezoeken en o. a. te Amsterdam, 's Hage en Rotterdam séances geven. (Vad.) Hij speelt ook 10 a 12 partijen tegelijk en blindelings. In een tweetal overzigten van de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling te Philadelphia verklaart de aldaar verschijnende Evening Telegraph, dat die «waar schijnlijk de karakteristiekste, volledigste en bevredigendste is van al de buitenlandsche afdeelingen.» Engeland, Frankrijk, Duitschland en andere Staten, zegt zij, hebben bijna uit sluitend inzendingen van iudividuën opgeleverd, de Neder landers daarentegen hebben er zich hoofdzakelijk op toegelegd een tafereel te geven van de wording en den staat des lands zeiven. Trouwens, het zou den grooteren Rijken welligt moeijelijk gevallen zijn van dit ontwijfelbaar juiste oogpunt uit te gaan, indien hun niet afzonderlijke gebouwen in hun geheel konden worden afgestaan. Vervolgens geeft het blad beknopte vermeldingen van hetgeen de afdeeling in bijzonderheden heeft aan te bieden, met name van de openbare werken, kanalen en dijken, de ambachts school te Rotterdam, het boekhandelspaviljoen, de voorwerpen betreffende het onderwijs enz. De trots der Nederlanders op hunne waterstaatswerken is zeer blijkbaar, zegt de Telegraph, en niet minder redelijk, want zij hebben alle reden om aan te nemen, dat dit gedeelte van het tentoon gestelde geheel eenig is. De boekverzameling acht zij «in elk opzigt bewonderenswaardig» en zoo beknopt en ken schetsend voor het geestelijk leven des lands als iets, dat men ooit bij dergelijke gelegenheden gezien heeft. De voorwerpen, welke dienen moeten om een denkbeeld te geven van het Nederlandsche schoolstelsel, acht het blad met een wijsgeerig oog zamengebragt en met eene volledig heid, even genotrijk als verrassend. Van de koloniale voor werpen gewagende, merkt de Telegraph aan, dat het bezit van zoodanige koloniën als die van Nederland, in zulke ver verwijderde oorden, genoegzaam de kracht en de ver standelijke ontwikkeling des lands bewijst. Sprekende van de modellen van woningen, volksgaarkeukens enz., welke z. i. een beter denkbeeld geven van het huiselijk leven des volks dan bladzijden vol beschrijvingen, zegt het blad, dat op het gebied van arbeiderswoningen de Nederlanders de andere volken ver vooruit zijn. Het Amsterdamsche Blinden-Instituut schijnt der Telegraph toe, voor de beste instellingen van dien aard in andere landen niet onder te doen. Vervolgens vestigt zij de aandacht op hetgeen aan geboden wordt betreffende muziek-litteratuur, tot verduide lijking van den aard der runderpest en de middelen ter bestrijding, en op lakwerken en tapijten. Van de ingelegde werken wordt gezegd, dat die het afgewerkte en bevallige der Italiaansche missen, doch de nabootsing van Japansch wordt uitmuntend genoemd. De wollen, katoenen en linnen goederen, vooral de wollen dekens, «wonderba1 imhulsels, zacht als zwanendons,» wekken de ingenomerjltld van het blad op. Haren indruk van het geheel zamenvattende, stelt de Telegraph als onderscheidend kenmerk het «onzelf zuchtige» der Nederlandsche tentoonstelling op den voorgrond. Nederland, hoe handeldrijvend van aard, heeft begrepen, dat het thans niet te doen was om een winkel te openen en hierin is het radicale verschil gelegen tusschen zijne tentoonstelling en die van de meeste, zoo niet van alle andere volken. Deze schijnen zonder onderscheid te Philadelphia gekomen te zijn om geld te verdienen en geven den indruk, dat ze, zonder hoop om hierin te slagen, tehuis gebleven zouden zijn. Hiervan is bij de Nederlanders niets te bespeuren en daarom plaatst de Telegraph, zoowel om hare waarde op zich zelve als om de wijsgeerige opvatting van eene internationale expositie, de Nederlandsche tentoon stelling «aan het hoofd van al de buitenlandsche bijdragen tot de wereldmarkt.» Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Woensdag 5 Julij. In de vergadering, die ten 1 ure werd geopend, waren 62 leden tegenwoordig. De lieer Ziinmeruian werd toegelaten. Het rapport der afdeelingen en de amendementen op de provineale begrootiugen en op bet voorstel over opcenten worden voorgelezen en de behandeling tegen Donderdag ten 12 ure aan de orde gesteld. De rapporten der commissie» op de overige punten zijn conform de adviezen van gedeputeerden. Vrijdag' ten 12 ure zullen zij worden behandeld. Omtrent de voordragt Oostdijk. vraagt de commissie deligent-verklaring. Dit wordt toegestaan. De heer mr. van Valkenburg wordt met 61 stemmen herkozen tot buitengewoon lid der Gedep. Staten. Zitting van Vrijdag 7 Julij. In deze bijeenkomst heeft zitting genomen liet nieuw gekozen lid, de heer Joh. C. Zimrnerman. De rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1874, alsmede de rekening over 1875 van het gesticht Meerenberg en de begrooting voor 1877 van dat gesticht zijn vastgesteld. Besloten isnog gedurende één jaar in de dienst tot vervoer over het IJ tusschen Amsterdam en het Buiksloter tolhuis te voorzien. Voor de verbetering van wegen onder Sint-Pancras, van den weg tusschen Wijk aan Zee en Beverwijk en van den weg door Schermerhcm zijn bijdragen uit de provinciale fondsen verleend. Aan de Ambachtsschool te Amsterdam is een verhoogd subsidie toegekend. Afgewezen zijn de aanvragen om subsidie voor de aanstelling van wandelleeraars der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, en voor de internationale tuinbouw-tentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te houden. Besloten is, gunstig te adviseren op de aanvragen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve van de gemeenten Krommenie, Petten en Graft. Een gewijzigd reglement op de uitoefening der jagt en visselierij in Noordholland is vastgesteld. Besloten is, de eigendommen der provincie, indertijd aangekocht ten behoeve der werken, welke tluius weder aan liet Rijk in beheer en onderhoud overgaan, aan liet Rijk af te staan, alsmede 's Konings mngtigiug aan te vragen om voorloopig van de diensten der ambtenaren van 's Rijks waterstaat ten behoeve der provincie gebruik te maken. Vastgesteld zijn reglementen van bestuur voor deu Middelveld- schen Akerpolder, den Spiegelpolder, de Weel en Braken onder Obdam en den Nieuwen Keverdijkschenpolder. Gewijzigd zijn de reglementen voor den Hondbossche en duinen tot Petten, den polder Westzaan, den Inlaagpolder, den Znider- polder. den Roltepolder, den Velserbroek, den Zeevang, het ambacht Geestmerambacht, de Achterkogge en het dijksbestuur van Wieringcu. De volgende vergadering is bepaald op Donderdag 13 dezer, des middags teil 12 ure. Alsdan zal in behandeling worden genomen de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1877; de begrooting der enkel provinciale inkomsten en uitgaven voor 1S77, en het voorstel tot heffing van opcenten. Benoeming-en, enz. Tot ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw is benoemd de kapt.—luit. ter zee W. F. Meijc». Bij koninklijk besluit zijn goedgekeurd de statuten van liet Alge meen Nederlandsch werklieden-verbond, dat ten doel heeft alle provinciale, stedelijke en plaatselijke werklieden- of vakvereenigingen te brengen ouder het beboer van één centraal bestuur, en uitsluitend zal zijn: een Nederlandsch element, dut zich door eigen bestuur en inrigting onderscheidt on als zoodanig zich ten allen tijde zal open baren. Het verbond stelt zich voor: cciidragt aan te kweeken en verbroedering te bewerken tusschen de leden van dit ligehaam en die tevens te onderhouden l, langs ordelijke en wettelijke wegen alles aan te wenden wat strekken kan tot verheffing van den werk mansstand in zedelijke waarde, zijn stoffelijk welvaart, staatsburger lijke regten, in gelijkheid en maatschappelijke vrijheidc. de middelen op te sporen om den arbeid, als een der hoofdbronnen van 's menschen bestaan, te beschermen en te verheffen, opdat zijne beoefenaren hunne wettige plaats in de maatschappij kunnen erlangen. Teneinde dit doel te bereiken, zullen meer bijzonder de volgende middelen aangewend worden; a. het uitgeven van een eigen officieel orgaan, waarin, behalve de mededeelingen van het centraal bestuur betref fende het verbond, tevens de ontwikkeling van de ambachtsnijverheid, als ook de staats- en volkshuishoudelijke belangen der werklieden zullen besproken wordenb. het houden van vergaderingen, waarin de belangen vau het verbond zullen worden behandeld, en dien overeenkomstig besluiten worden genomen, waarvan op gunstige tijdstippen door het centraal bestuur de uitvoering zal worden beproefd; c. zamenwerking trachten te verkrijgen en correspon dentie te onderhouden met maatschappijen of instellingen, die de belangen van den werkman bedoelen en behartigen, mits die zamenwerking niet is in strijd met de beginselen van het verbond; d. bij 's lands bestuur of vertegenwoordiging invloed uit te oefenen door middel van vertegenwoordiging, adressen of petitionnementen e. mede te werken: 1. aan de bevordering en uitbreiding van het neutraal staats-openbaar lager en middelbaar onderwijs; 2. tot ver krijging van kosteloos lager en middelbaar onderwijs en 3. aan de bevordering van het schoolbezoek en de invoering van den leerpligt; zoo de tinancieële krachten van liet verbond zulks gedoogen, zullen nuttige geschriften verspreid worden, betrekking hebbende op de beweging van onzen tijdg. een werktijd van hoogstens tien uren daags in te voeren, opdat de werkman gelegenheid verkrijge zijne kennis en wetenschappelijke ontwikkeling te vermeerderen. Frankrijk. In Casimir Périer heeft Frankrijk een groot staatsman ver loren. Hij overleed jl. Donderdag te Parijs; hij heeft in den laatstverloopen tijd een uitstekende, hoogst gewigtige rol in het bestuur van zijn land vervuld. Naast den heer Thiers heeft hij, als voorzitter van het linker-centrum en als minister van Binnenlandsche Zaken, een groot aandeel gehad in de vestiging van de republiek en in de vaststel ling van de constitutioneele wetten, welke reeds vóór 24 Mei door hem waren gevraagd. Hij was een verheven denker, droeg een naam die Frankrijk tot roem strekt en was tengevolge van dit alles een der meest geachte en geëerbiedigde leiders van de gematigd republikeinsclie partij, welke door zijn dood een zwaar verlies lijdt, te meer te betreuren, omdat op dezen oogenblik zijne tegenwoordig heid in den Senaat een verzoenenden invloed zou hebben kunnen uitoefenen. Onlangs is door den Minister van Landbouw en Koop handel bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende om magtiging te verleenen tot het houden van de groote tentoonstelling te Parijs. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de commissie voorstelt de opening hiervan vast te stellen op den 1 Mei 1878 en dat zij het Champ de Mars aanbeveelt als de beste plaats. De oppervlakte van het terrein zou, volgens haar, 240,000 vierk. meter behooren te beslaan, verdeeld als een schaakbord, zoodat de inge zonden voorwerpen der verschillende natiën in de lengte gerangschikt worden, en de bezoeker, het terrein dwars doorgaande, de voortbrengselen van dezelfde soort alle in gelijke lijn bijeenziet. De afdeeling voor schoone kunsten zou in het midden staan en door breede open ruimten van het stof en het gewoel gescheiden zijn. Op het Trocadero zal een groote centrale hal worden opgerigt, op het hoogste gedeelte van het plateau, die tusschen de zes- en acht duizend menschen zal kunnen bevatten en bestemd zal zijn voor concerten, openbare bijeenkomsten en plegtigheden, met de tentoonstelling in verband. Dit gebouw, volgens de best beproefde regelen der acoustiek ingerigt, zal duur zaam zijn en later worden verkocht. In den tuin zullen oranjeriën, een aquarium, koffijhuizen, enz. worden aange- bragt. De uitgaven worden in het geheel op 35,313,000 francs, de ontvangsten, de opbrengst van het paleis op het Trocadero en van het te verkoopen materiëel daarbij gere kend, op 19,235,000 francs geschat. Engeland, Een jonge dame van nog geen vijftien jaar heeft dezer dagen een zwemtogtje van ruim 10 mijlen in de Theems gehouden in ruim 2| uur. De veedoctors zijn nog even onmagtig of kleinmagtig als de menschendoctors in de wering van doodaanbrengende ziekten. Een nieuwe veepest, schrijft men, heeft zich ver toond onder de runderen in de gemeente Glantane, Cork— Countryn Ierland. De aanval eindigt allersnelst in den dood: van zeven stuks, op één dag aangetast, was een rund binnen vier uren bezweken. De boeren, zuinig zelfs op het vleesch en den afval van zulke koeijen, hadden een deel van den laatsten in stukjes gehakt met ongewone mildheid aan de eenden en ganzen voorgeworpen, die er gretig op aanvielen, maar binnen vijf minuten van de pooten raakten en dood waren. Een veearts poogde op een dier beesten eene aderlating te bewerkstelligen, maar geen bloed vloeide, het was zwart en dik als teer. Op bevel der overheid zijn de doode koeijen diep begraven geworden. Italië. Nabij Girgenti, op Sicilië, heeft de overheid dezer dagen eene rooverbende overvallen, behoorende tot de dusgenaamde Majiosi in witte handschoenen,» van welke, als een afzonderlijke gilde als het ware, dat de zaken op groote schaal dreef, eenerzijds zooveel werd beweerd en anderzijds met spot tegengesproken als een beeld der fantaisie. De werkelijkheid is nu echter gebleken. De politie, afgaande op geheime mededeelingen, overrompelde dezer dagen eene hoeve op ongeveer 3 mijlen van Girgenti. Zij vond daar zes roovers, en het mogt haar gelukken vijf levend te vatten. Men vond ze gezeten «aan eene keurig voorziene tafel;» maar op het gezigt van de politie en de haar ver gezellende militairen grepen zij hunne wapenen, vuurden op dc aanvallers en kozen het hazenpad. Alle maatregelen waren echter genomen. Door eene der in hinderlaag ge posteerde afdeelingen werden de roovers tot staan gebragt. Na korten wederstand, waarbij een der roovers sneuvelde, de hoofdman Sajeva en een ander gewond werden, gaven de anderen zich over. Bij nadere beschouwing der gevan genen, naauwkeuriger dan in de eerste verwarring mogelijk was, ontwaarde men met verbazing in drie van hen zekere «welbekende personen, van eene goede, zelfs hooge positie in de maatschappij,» namelijk de beide cavalieri Frainiti, twee broeders, en den baronelli Celamo. Toen het nieuws te Girgenti bekend was, stroomden talrijke bezoekers naar de hoeve, om de plek te zien «met de nog aangeregte tafel, vol keurige spijzen, fijne wijnen en sigaren.» Tnrkije. Omtrent de gebeurtenissen op het oorlogstooneel blijft men in dezelfde onzekerheid verkeeren. Een berigt uit Konstantinopel, vermeldende dat er sedert jl. Woensdag geene tijdingen omtrent de krijgsbedrijven openbaar waren gemaakt, wekt het vermoeden, dat deze althans niet in het voordeel der Turken zijn uitgevallen. Den vorigen dag echter, den 4 dezer, heeft de Porte aau hare vertegenwoordigers in het buitenland eene depeche ingezonden van den volgenden inhoud: «Gisteren vielen de Serviërs de keizerlijke troepen aan, die gekampeerd zijn in de vlakte van Ürkub, eene stad ten zuidwesten van Nissa (Nisch), aan de Toplitz gelegen. Na een gevecht, dat ruim vijf uren duurde, werd de vijand genoodzaakt te wijken, 500 dooden op het slagveld achterlatende. De keizerlijke troepen maakten een aanzienlijk aantal geweren buit. Naar de zijde van Beljina, eene stad in liet noordoosten van Bosnië, hebben onze troepen in onder scheidene gevechten tegen de Serviërs de zegepraal behaald. Zij hebben, behalve verscheidene krijgsgevangenen en 200 naaldgeweren, den vijand een verlies toegebragt, dat op 200 dooden en ruim 400 gekwetsten geschat wordt.» Amerika. De Indianen hebben weder de troepen der Unie doen wijken. Generaal Custer, 16 officieren en 200 soldaten sneuvelden in een gevecht tegen 2500 roode krijgslieden. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. Kerkhof, scheepstimmerman en E. J. Bakker. G. Leen, koopman en S. Hendrikse. H. Haarmans, timmerman en G. van den Brink. K. Geus, zeilenmaker en A. Smit. J. Hargen, takelaar, weduwnaar van M. de Boer en F. Anthonisse, weduwe J. Kluth. GETROUWDGeene. BEVALLEN: J. Verhey, geb. van Heerde, Z. G. Appel, geb. Onderwater, D. J. Groen, geb. Scbraa, D. T. Sint, geb. Smau, Z. OVERLEDENP. Megroot, 24 jaren. B. Gruuwald, 4 maanden. T. Hoogenbosch, geb. Buikes, 47 jaren. J. G. Pastoor, 5S jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2