Buitenland. voornemen is Z. M. ecliter teruggekomen, doch zijn mijne informatiën juist dan zal de Duitsche troonopvolger het ma^onnieke feest met zijn tegenwoordigheid opluisteren als vertegenwoordiger van den Keizer en van het Groot-Oosten in Duitschland. Van een aantal buitenlandsche loges worden bij die gelegenheid deputatiën verwacht. Laat ik echter bij de hooge badgasten te Scheveningen blijven. Ik was in de gelegenheid de familie van den Kroonprins bij herhaling aan het strand te zien. Denk echter niet, dat de vorsten zich door iets anders dan een talrijk gevolg en de herhaalde ontmoeting van H. M. de Koningin, die bijna dagelijks van haar paviljoentje op 't strand gebruik maakt onderscheiden. Of 't moest zijn door hun een voud en sans gêne. Waarlijk, 't is een lust de jeugdige Prinsessen en Prinsen te zien spelen in 't natte zand. Gewapend met schoppen, graven zij kanaaltjes en laten er de kleine golfjes in stroomen en werpen «duinen» op om den stroom weder te keeren, terwijl zij boven op de heuveltjes de vlag plantenvan Nederland. En terwijl de kleine zoo spelen gelijk alle andere kinderen, zonder het gedwongen en voor hun leeftijd onna tuurlijk decorum, dat gewoonlijk aan de hoven heerscht houden zich de Kroonprins en Prinses, indien zij te Scheveningen zijn, in de nabijheid op met de leden van hun gevolg en hun beide oudste zoons. Met de kinderen bemoeijen zich voortdurend de gouverneur en gouvernante (de laatste een Duitsche dame met een Engelschman gehuwd). Tusschen beiden vliegen de kleinen dan even naar «mama» om haar, die een moeder schijnt te zijn gelijk ook zij er een bezit (Koningin Victoria, de burger-Koningin bij uit nemendheid) een kus te brengen. De Kroonprinses schijnt zich te Scheveningen goed te amuseren. Zij maakt veelvuldig gebruik van het strand, wijl haar lievelingen zich daar zoo thuis gevoelen. Het geheele gezin wekt te Scheveningen veel sympathie en met een zeker welgevallen zien vooral de Duitschers hun «Kronprinz» hier. De «galerij» te Scheveningen lokt veel bezoekers en is dit ten volle waardig. Ik geloof, dat de winkeliers er goede zaken zullen maken.» Uit Maiïënbad wordt gemeld, dat de toestand van ds. O. G. Heldring, den bekenden stichter van verschil lende liefdadigheids-instellingen te Hemmen (Talitha Kumi, Asyl Steenbeek, enz.), zeer zorgwekkend is. Uit Denemarken werd laatstelijk, met betrekking tot den modernen tuinbouw, eene uitvinding medegedeeld, die met regt algemeen als zeer merkwaardig wordt begroet. Het is een klein practisch werktuig, waarmede ieder kweeker van planten groote hoeveelheden der noodzake lijkste soorten van bloempotten zelf kan vervaardigen. De grondstof is zeer gemakkelijk te verkrijgen en bestaat uit koemest en zeer fijne, ligte aarde, welke, tot een taai deeg gekneed, een eenigzins bekwaam werkman in staat stelt, door middel van de meergenoemde machine, dagelijks 5 a 800 stuks kleine potten te vormen. De potjes worden vervolgens in de zon of in een door vuur verwarmd lokaal in korten tijd gedroogd en kunnen reeds na verloop van 24 a 30 uren gebruikt worden. Hoevele voordeelen deze potjes den tuinman en hovenier, maar vooral de zich daarin bevindende plantjes aanbieden, is gemakkelijk te begrijpen. Voor de eersten treden zij in de plaats van de kostbare en breekbare aarden potjes, terwijl de kosten van het vervaardigen zeer gering zijn en de jonge plantjes, die men in deze potjes zaaide, als: augurkjes, meloenen, erw ten, boonenen andere dergelijke, die niet goed het verplanten kunnen verdragen, bevinden zich in die potjes voortreffelijk. Is namelijk de tijd voor het planten aangebroken, dan plaatst men de plantjes met de potjes eenvoudig in den grond. Deze maakt spoedig de potjes week en de wortels kunnen ongehinderd naar buiten en in de aangrenzende aarde indringen, terwijl zij bovendien door de bestand- deelen van het potje, dat opgelost wordt, gevoed worden. Het eeuwfeest van Amerika's onafhankelijkheid is ook in Europa niet ongemerkt voorbijgegaan. Te Berlijn en te Parijs waren tal van vlaggen uitge stoken op dien dag. Te Berlijn gaven de Amerikanen, aldaar woonachtig, een feestmaal, onder voorzitterschap van den Amerikaanschen gezant. Des avonds was er eene groote receptie bij de Amerikaansche ambassade. Te Londen werd een diner gegeven, dat door ongeveer 200 personen werd bijgewoond, o. a. door den lord-mayor en den pas aangekomen Amerikaanschen gezant Edward Pierrepoint. Gladstone, Disraëli en Bright hadden hun leedwezen te kennen gegeven, dat zij geen deel aan het feest konden nemen. Het ontbrak natuurlijk niet aan toasten. Te Dublin had den 4 dezer eene demonstratie plaats bij gelegenheid van het Amerikaansch eeuwfeest. 20,000 per sonen kwamen bijeen, met Amerikaansche vlaggen en leuzen: «Scheiding van Ierland en Engeland,» «Ierland zal vrij zijn.» Parnell sprak de meeting toe, en over de Oostersche kwestie sprekende, werden herhaaldelijk kreten: «Leve Rusland!» aangeheven. Na de meeting werd vuur werk afgestoken en had een optogt met fakkellicht plaats. Aan een schrijven uit Philadelphia, «ld. 15 Junij jl. aan de H. Crt., ontleenen wij het volgende: «Het opmerkelijke van de Amerikaansche spoorwegen is dit, dat men nergens eenige afsluiting ziet. Van het groote station te New—York stoomt men zonder paal noch hek door dorpen en landen heen. Geen wachter of seinpaal ontmoet men; alleen wordt op de locomotief voortdurend een bel geluid, om den voorbijgangers van de nabijheid van een trein kennis te geven. Voorop bevindt zich eene machine om koeijen, enz., die op de rails loopen, weg te werpen. De Amerikanen zijn aan die spoorwegvrijheid zóó gewend, dat bijna nooit ongelukken plaats vinden. Vrienden van adverteren maken van elke mogelijke gelegenheid daarvan gebruik; zoo was de geheele weg van New—York tot Philadelphia een aaneenschakeling van annonces en affiches. Iedere telegraafpaal of stukken rail dienen daartoe. Men zal zich daarover minder verwonderen, indien het waar is althans, wat een Amerikaan den correspondent j vertelde, dat, toen eens een paard op straat onverwachts doodviel, dadelijk het hoofd en ligchaam tot affiche-plaats dienden. Nog eene merkwaardigheid. De schrijver be zocht te New-York de safety-vault-bank, eene bankinrig- ting in een kolossaal gebouw, van hardsteen opgetrokken, van binnen geheel van ijzer; zelfs de kozijnen van de ramen en de deuren zijn geheel van dit metaal. Boven bevinden zich de ruime zalen voor employés, directie, enz. Het merkwaardigste echter van deze inrigting is in de lagere verdieping gelegenmet een trap naar beneden gaande, komt men in een onderaardsch gewelf, waar langs den kant zich een vierduizend ijzeren kastjes bevinden, alle van verschillende lettersloten voorzien. De New- Yorkenaars kunnen zulk een kastje huren voor een prijs van 100 dollars per jaar, om daarin hunne papieren van waarde, enz. te hebben. De huurders hebben allen den sleutel voor brand of diefstal. Het geheel kan onder water gezet worden en wordt afgesloten door twee ijzeren deuren, die door een bijzonder slot worden toegemaakt. Een uur werk bevindt zich daarin, zoodat vóór den tijd, waarop de klok gezet is, de deuren niet geopend kunnen worden, en men zelfs van bedrog der bewaarders en directeuren niets te vreezen heeft, en zoo secuur is die sluiting, dat, mogt toevallig gedurende den nacht een der uurwerken onklaar worden, dadelijk twee andere achter elkander de taak van het gebroken uurwerk op zich kunnen nemen. Deze zaal is omgeven van andere kamers, bestemd ter afknipping der effecten; voor alles is hier gezorgd. Daar bovendien een exehange-bank en andere bijvakken zich in dit huis bevinden, behoeft men volgens het programma dezer inrig- tingen niet bang te zijn voor dieven en zakkenrollers, die loeren als ge in- of uitgaat, daar men van buiten niet merkt, naar welke inrigting, in hetzelfde gebouw geplaatst, gij u begeeft. Benoeming-en, enz. De luit. ter zee 2de kl N. P. Netsclicr, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt met den 10 dezer op non-acliviteit gesteld en met den lGden daaraanvolgenden aan boord van dien bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. jhr. J. O. F. Westpahn van Hoorn. De off. van gez. 1ste kl. J. C. D. Stecndijk, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt inet den 15 dezer op non-acti viteit gesteld. Frankrijk. Voor eenige dagen opende een reiziger 2de kl. op den spoortrein van Marseille, digt bij het station de Leu, met een geweldigen ruk het portier open, sprong op den weg met eene bewonderenswaardige vlugheid en zette het op een loopen. Toen kort daarna de trein te de Leu aankwam, merkte een persoon, die in dezelfde afdeeling van de 2de kl. gezeten, een slaapje had gedaan en thans ontwaakt was, dat zijne portefeuille, die 6000 francs aan bankbilletten bevatte, verdwenen was met zijn reismakker. Onmiddelijk verwittigde hij de gendarmerie van hetgeen er gebeurd was, en deze had na eenige nasporingen het geluk den pick-pocfcet te vatten. Engeland, Dezer dagen heeft de derde jaarlijksche vergadering plaats gehad van de begunstigers der National School of Cookery te Londen. Deze school, die onder 't patronaat staat van Prinses Louise en een aantal andere aanzienlijken van beiderlei kunne, maakt een onderdeel uit van de groote ambachts-school te South Kensington, en heeft ten doel 't vormen van onderwijzeressen in de kookkunst, die 't door haar geleerde in wijder kring zullen verspreiden. De school telt thans 23 zulke leerlingen, en dit aantal zal weldra tot 46 stijgen. Zij is eene der noodigste inrigtingen, die eene practische philantropie in den jongsten tijd in Engeland tot stand bragt; want nergens in Europa verstaat de vrouw uit 't volk zóó weinig van koken, als in Engeland; nergens wordt zóóveel goed voedsel door slechte bereiding verknoeid of verspild. Onbecijferbaar is de waarde, die daardoor verloren gaat; terwijl bovendien de werkman door 't onsmakelijk of onverteerbaar voedsel, hem door zijne vrouw voorgezet, zijne gezondheid benadeeld, zijn humeur verbitterd en zijn lust tot drinken geprikkeld vindt. Sir Henry Cole is de voornaamste oprigter en voor stander van deze Londensche kookschool. Ter vergadering werd door den heer Leveson Gower meegedeeld, dat twee der leerlingen van de school thans in betrekkingen waren geplaatst tegen 250 en 300 p. st. jaarlijksch salaris. Oostenrijk. De Keizer van Rusland en de Keizer van Oostenrijk— Hongarijë hebben te Reichstadt (op het oude kasteel, dat Keizer Frans I aan den zoon zijner dochter Marie Louisa en van Napoleon I ten geschenke gaf) elkander gesproken vóór en na hun onderhoud hebben zij elkander vele malen omarmd en gekust, hartelijk gekust; ook de Oostenrijksch Hongaarsche Kroonprins ontving een voelbaar blijk van genegenheid en liefde van den Russischen Keizer, daar Alexanders lippen ook met Rulofs lippen en wangen in aanraking kwamen; of al dat omarmen, kussen, handdrukken enz., of die bijeenkomsten van de twee gekroonde hoofden en van hen met hunne rijkskanseliers (Gortschakoff en Andrassv) den vrede van Europa bevorderlijk zullen zijn, wordt niet gemeld, maar het is te hopen en te verwachten er bestaat wel eenigen grond om het te veronderstellen. Van verschillende kanten wordt verzekerd dat aan de volkomene verstandhouding tusschen de hoven en kabinetten van St, Petersburg en YVeenen niet te twijfelen valt. Gelijktijdig met de berigten uit Bodenbach en Boheemsch-Leipa, betreffende de zamenkomst der souvereinen te Bodenbach, verneemt men de goede tijding dat Rusland bij circulaire aan de mogendheden heeft verklaard, onzijdig te zullen blijven in den strijd tusschen Servië en Turkije. Zwitserland. Op het programma voor het algemeen Zwitsersch schuttersfeest te Lausanne zijn de volgende prijzen uitge loofd: Op de schijf Vaterland 100,000 francs; op Fort- schritt en Freiheit ieder 25,000; op Lehman, Rhone en Jura ieder 20,000 en op Cavallerie 3000 francs. Voor premiën is eene som van 163,160 francs aangewezen. Alzoo is alles te zamen voor 371,160 francs in geld; bovendien zijn verscheidene voorwerpen, te zamen voor eene waarde van 185,000 francs, voor de overwinnaars bestemd. Spanje Uit Madrid meldt men van den 5 dezer, dat de diligence van Sevilla, die ongeveer f 100,000 voor de Maatschappij der Rio-Tinto-mijnen naar Huelva vervoerde, is aangehouden en bestolen door 25 roovers. De conducteur werd verwond en de reizigers werden geplunderd. De bedrijvers van de zeerooverijen bij Kaap Gata op Engelsche, Italiaansche, Oostenrijksche en Noorweegsche schepen zijn aangehouden en zullen eerstdaags gevonnisd worden. Turkije. Men heeft te Konstantinopel eene zamenzwering ontdekt van den ouden harem, om de nieuwe Sultane- valida (de moeder van den Sultan) te dooien, en dat wel door een spiegel op haar hoofd te doen vallen. Amerika. Uit nadere berigten omtrent den togt van den Ame rikaanschen generaal Custer tegen de Indiaansche stammen verneemt men thans de volgende bijzonderheden. Den 25 Junij trok de generaal met 12 escadrons kavalerie tegen de Sioux-Indianen op en nam tot punt van uitgang de mondjng der kleine Ilorn-rivier. Na een 30 mijlen te zijn voortgetrokken, stuitte hij op een leger van ongeveer 2500 Indianen. Generaal Custer droeg toen den majoor Reno op, met vier escadrons een omtrekkende beweging Le maken, liet drie escadrons als reserve achter en tastte met de overige vijf den vijand aan. Hij ondervond weinig tegenstand en was weldra te midden van het legerkamp aangekomen, waaruit de roode krijgers gevlugt waren. De kavalerie achtervolgde hen tot in een digt begroeid en aan weerszijden door steile rotswanden ingesloten dal. Toen bleek het, hoe de sluwheid der Sioux generaal Custer tot dupe maakte, want plotseling opende de vijand, die in het woud en achter de voor kavalerie ontoegankelijke rotsen was opgesteld, een zoo hevig vuur op de troepen, dat binnen zeer korten tijd en voordat een aftogt mogelijk was, de generaal, twee zijner broeders, zijn zwager, zijn neef, 17 officieren en 315 onderofficieren en soldaten sneu velden. Daarna vielen zij majoor Reno aan, die zich echter goed hield, en na een ganschen dag te hebben gevochten, zich toch weder met de reserve-escadrons vereenigen kon. Hij verloor 31 man. Toen met de later aangekomen troepen onder generaal Libbon een verkenningstogt werd gedaan, vond men de lijken der gesneuvelden gescalpeerd en beroofd in het enge dal. De Indianen hadden hun dooden en gewonden medegenomen; zij behooren tot een zeer krijgshaftigen stam, die grooten ruilhandel drijft, voor zien is van de nieuwste soort achterlaadgeweren en in zijn geheel ongeveer 10,000 koppen telt. De weduwe van wijlen president Lincoln, die in een krankzinnigengesticht verpleegd werd, is in zoover hersteld, dat zij op aanzoek harer verwanten bij geregtelijk besluit ontslagen en het beheer van haar vermogen haar wederom toevertrouwd kon worden. Twee Amerikanen hebben het dwaze plan opgevat om de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen te doen. Beurtelings plaatsen zij zich in het voertuig, terwijl de andere kruit. Zij zijn op 3 Junij des avonds 9 uren uit Boston vertrokken. De Cincinnati convention. Hoewel de Ameri kanen met hun woord «merkwaardig» voor hunne mede burgers en instellingen wat al te mild zijn, schrijft de correspondent van den Times, moet men toch erkennen dat eene conventie de meest merkwaardige politieke ver gadering in de geheele beschaafde en onbeschaafde wereld is. Eene conventie is de wonderlijkste combinatie van een parlements- en een bierhuis-praatje. Zij heeft al de belangrijke attributen van het eerste en er mankeeren slechts bier en pijpen aan om een vrij goed denkbeeld van het laatste te krijgen. De pijpen intusschen worden tot zekere hoogte vervangen door pruimen tabak en eindjes sigaren, waarop sommige leden der conventie kaauwen. Onder de mannen van de pers, die in den regel de vrijste van alle vrije Amerikanen zijn, ziet men meer dan eens sigaren aansteken, en daar de galerij der «reporters» tegenover den zetel van den president is, bliezen zij dezen letterlijk den rook in den neus. Het bier wordt vervangen door water, dat in stalemmers door boden binnengebragt en in tinnen kroesen rondgedeeld werd. De leden van de conventie hielden hun jas aan, verscheidene reporters daar entegen zaten in hun hemdsmouwen. Dit jas uittrekken werd door sommige presidentmakers gevolgd, toen hef. eindelijk beslist was dat Hayes de overwinning had behaald. Sommigen wierpen toen hunne hoeden in de hoogte, anderen smeten, om de eersten te overtreffen, met hoed en jas. In de galerij voor vreemdelingen zag men vooral in den namiddag tal van heeren in hemdsmouwen zitten. Dit evenwel is niet het eenige vreemde in dit onparlementaire Parlement. Da voorzitter bijv. opende op zekeren dag de zitting met de mededeel ing dat de geheele conventie uitgenoodigd was om het House of Refuge te bezoeken en dat een marokijnen portefeuille, die in de zaal zoek geraakt was, nog niet teruggevonden was. Bedenkt men daarbij dat een goed orkest af en toe volksliederen speelde als «Yankee Doodle en Old Dog Tray,» dan zal men erkennen dat zulk eene conventie een allerzonderlingst ding is. En toch, hoewel geheel vrijwillig bijeen, zonder eenig officiëel karakter, zonder door eenige wet gebonden te zijn, heeft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2