HELDERSCHE Ëi\ 1VIEI1WEDIEPER COURANT. 1876. N°. 84. Vrijdag 14 Julij. 34 Jaargang. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnemeutiprijs per kwartaal1.80. t a franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: MOLENPLEIN N°. 163, Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Rlken Uonderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Binnenland. HELDER en SHEUWEDIER, 13 Julij. Omtrent de gewigtige torpedo-proef, welke Zr. Ms. ramscbip Guinea jl. Vrijdag alhier ter reede ondernam, verneemt het Vaderland nog, dat door den hevigen schok, welke het schip ondervond, toen de torpedo, aan een spar van het schip bevestigd, sprong, alleen eenïge kleine zaken defect raakten, het kompas uit het nachthuis tuimelde, het deksel der circulatieklepkast lek sprong, een thermometer in de machinekamer en eenig commaliewant van de offi cieren brak. De Guinea ging den volgenden dag in het drooge dok, alwaar men bespeurde dat de buitenhuid nagenoeg niets geleden heeft. Het is nu gebleken, dat het springen van een torpedo, aan een spar aan een vaartuig bevestigd, met 50 KG. buskruid geladen, op 7.5 meter afstand van dat schip, geen gevaar voor schip of opvarenden oplevert, waarvan men waarschijnlijk nog eenïge dergelijke proeven zal nemen, om volkomen op do hoogte te geraken en verdere vraag stukken op te lossen. Z. M. de Koning heeft jl. Dingsdag het door het Ministerie gevraagde ontslag geweigerd. HH. KK. HH. de Kroonprins en Prinses van Duitsch- land hebben jl. Dingsdag morgen van 11 tot 12 uur een rijtoertje naar 's Hage gemaakt. Ten 1 ure bragt Z. M. de Koning hun een bezoek. Aan de particuliere entree van het «Oranje-hotel,» welke smaak vol met bloemen versierd was, werd Z. M. door den Kroon prins en zijn adjudanten ontvangen. De Koning was ver gezeld van den generaal Tolsma. Te 2 uren kwam Z. K. II. Prins Frederik de vorstelijke badgasten een bezoek brengen. Z. K. H. was des middags de gast van den Duitschen troonopvolger aan Jt diner. Tegen 4 uur zijn de Kroon prins en Prinses met gevolg naar Delft vertrokken. Juist Brieven uit Kennemcrlnnd. Alkmaar, 1U Juli. Terwijl Hoorn groote aanstalten maakt om het 25jarig bestaan der liedertafel Saffo luisterrijk te vieren, maken zich hier 17 man nen reisvaardig om Alkmaar in het zangkoor en in den optocht te vertegenwoordigen. Zij zijn de overblijfselen onzer voormalige liedertafels, die eene nieuwe opgericht hebben onder de vereenigde firma van Alkmaar s Mannenkoor ArionMoge het Saffo na het jubilé beter gaan dan Arion, 's jaars na het 25jarig feest om hals gebracht! De bekwaamheid van den directeur, den heer Utermöhleu, en den ijver der leden mogen een dergelijk lot ver hoeden Van ernstige studie mocht ons blijken, toen Saffo hier eenige maanden geleden een zeer goed concert gaf, dat schandelijk slecht bezocht was. Van Saffo ging vroeger geen zeer gunstige roep uit en te veel Alkmaarders meenen dal uit Hoorn, waaraan zij allerlei spreekwoorden van achterlijkheid ontleenen, niets goeds kan komen. Hadden zij r.u slechts de beleefdheid van Saffo door hunne tegenwoordigheid beantwoord, dan hadden zij beter dunk kunnen bekomen en waren zij wellicht van hun vooroordeel gene zen geworden. Het kwaad, uit wangunst geboren, zit diep, niet alleen hier, maar in nog grooter mate te Hoorn. Gij weet, wat Hoorn zoo bewoog om tegen de spoorwegverbinding met Alkmaar te ijveren en hoe pijnlijk het daar treffen moest, dat de minister van justitie niettemin de opheffing der rechtbank voordroeg. Gij vernaamt ook zeker, dat de vereeniging „Burgerplicht" een adres tot behoud dei- rechtbank bij de 2de Kamer indiende. In dit adres werd voorop gezet, dat meu aan Alkmaar het behoud der rechtbank niet mis gunde, maar, in weerwil daarvan, deed het zooveel wangunst jegens Alkmaar blijken, dat de Alkm. Courant het hoewel met volle vVaardeering van de strekking eens onder handen nam, en te gelijk wees op de onjuistheden, welke het bevatte, en de groote overdrijving, welke er in heerschte. Kluchtig was de verontwaardiging der Hoornsche Courant over zooveel laagheidAlkmaar werd van niets meer of minder beschul digd dan het sedert eeuwen toegelegd te hebben op den ondergang der zusterstad, en nu met welgevallen op den doodelijken slag te wachten, ten einde zich van de erfenis geheel meester te maken. De Alkmaarsche had ten onrechte van onjuistheden gesproken, al het aangevoerde was waar, maar. het speet de Hoornsche, dat de tijd ontbroken had om de fijne schaaf over het adres te later, gaan. Dat van de zijde van Alkmaar hierop geen zacht antwoord volgde, kunt gij denken. Kort daarna sprong de Hoornsche weder overend, vernemende, dat B. en VV. van Alkmaar een adres over de reehtbankkwestie. bij de Kamer hadden ingezonden, en trok zij. zonder den iuhoud nog te kennen, duchtig van leer. Wat was het geval? Gedep. Staten hadden mede een adres aan de 2de Kamer gericht ten gunste van de bedreigde rechtbank en de in gevaar verkeerendc kantongerechten, en onder de argumenten voor het behoud der rechtbank te Hoorn aangevoerd, dat er met Alkmaar geene andere gemeenschap bestond dan per trekschuit, zoodat het verschijnen voor de rechtbank aldaar voor Hoornschen zeer, voor Enkhuizers in nog hooger mate bezwaarlijk was. B. en W. van bij het weggaan kwam Z. IC. H. Prins Frederik zijn bloed verwanten weder bezoeken. De Prins stapte onmiddellijk uit zijn rijtuig en vergezelde den Kroonprins en de Prinses, benevens Prins Wilhelm op hun uitstapje naar Delft. (V.) - Ter gelegenheid van het GOjarig jubileum van Z.K. II. Prins Frederik op 27 Julij e. k., als grootmeester-nationaal der Orde van Vrijmetselaren in Nederland, zal eene feest cantate worden uitgevoerd, gecomponeerd door den lieer Nicolaï te 's Hage. De beoefenaars der zangkunst van aile Nederlandsche loges, ter plaatse waar kapelmeesters der loges gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daartoe mede te werken, en op verschillende plaatsen is men reeds met het repeteeren bezig. Men verneemt verder, dat circa 2500 Nederlandsche vrijmetselaren tot liet huldeblijk hebben bijgedragen, en dat het feest ook met de tegenwoordigheid van den Duitschen Kroonprins vereerd zal worden. Z. IC II. Prins Frederik der Nederlanden zal, naai de ICöln. Zeit. berigt, liet 60jarig jubileum van het naar lietn genoemde Pruissische regiment infanterie bijwonen. Het ÖOjarig jubileum is niet gevierd om den oorlog van 18GG. De ferme houding van C. van Hoydonck, stuurman, en H. G. Trousselot, matroos aan boord van de Lennie, bij gelegenheid van de muiterij, welke daar, gelijk onze lezers zich zeker nog zullen herinneren, ontstond, wordt wel erkend. De Koning van België verleende hun reeds eene onderscheiding; onze Koning schonk hun de zilveren medaille van verdienste, en nu heeft het Engelseh kapittel der Orde van St. Johannes van Jerusalera den stuurman de zilveren medaille en den wakkeren Hollandschcn knaap de bronzen medaille toegekend. Beroepen te Rotterdam dr. L. de Geer, pred. te Groningen. Bij de op jl. Zondag te Heer-Hugowaard door den kastelein J. Wonder gehouden harddraverij, waaraan door 10 paarden is deelgenomen, is de prijs, een olie- en azijn stel met zilver, behaald door het paard van C. de Moor, te Warmenhuizen, pikeur J. Groot en de premie, 2 Rebecca's met zilver, door het paard van C. de Wit, in deZijpe. Bij de Dingsdag terzelfder plaatse gehouden harddraverij met paard en kar is de prijs, een pendule, gewonnen door Alkmaar nu, alle andere argumenten onbesproken en in hunne waarde latende, hadden do Kamer verzocht aan dit argument niet meer gewicht te hechten dan liet verdiende, bij de wetenschap, dut tusschen Alkmaar en Hoorn 2 diligencediensten, en in aan sluiting daarmede eene tusschen Hoorn en Enkhuizen, bestonden, waarvoor door Gedep. Staten in dato zooveel en zooveel concessie verleend was!Gelukkig voor Hoorn: het verslag der Kaïner over het wetsontwerp klinkt niet gunstig, het ministerie heeft ontslag gevraagd, zoo geen afstel, men heeft althans uitstel van executie, men kan met minder bekommerd gemoed feestvieren. Aan u wilde ik deze kleine bijdrage tot de kibbelhistoric tusschen 2 steden niet onthouden. Meer succes dan de leden van Saffo hadden die van Olympia met hunne gast voorstelling ter opvoering van het drama „Be hood~ schapper of Loecestein in 1570." Het bleek, dat uwe kamer zeer goede elementen bevat; de hoofdrollen werden flink vervuld, in het geheel was behoorlijke gang en aansluiting. Vooral verdiende het spel van den heer Kloosterhuis toejuiching; zijne boschaafde en bescheiden voordracht, mag menigeen ten voorbeeld strekken, 't Is wel jammer, dat onze rederijkkamers in de laatste jaren niets beters te geven hebben dan tuoneelstukken, vaak vnu geringe letterkundige waarde. Willen zij liefhebberij-tooueelgezelschappen zijn, dat zij er dan ook den naam van aannemenwillen zij de hulp van costuum en decoratief inroepen om de begoocheling meer volkomen te maken, dat de leden dan ook nog eene schrede verder gaan en een offer aan de kunst weten le brengen, zoodat wij b. v. geen page te zien krijgen, die er een paar fiksche bakkebaarden op na houdt. De handwerksstand viudt dit jaar door den aan- en herbouw van vele perceelen, ten deele als gevolg der toepassing van de nieuwe bouwverordening, overvloedig werk. Door die toepassing zijn wij reeds van verschillende slechte woningen verlost geworden, en zijn op sommige punten werkelijk groote verbeteringen ontstaan. In het voorjaar geschiedden de aanschrijvingen tot ontruiming of herstelling wel wat druk, zoodat er woningeimood en heel wat ontevredenheid ontstond; zelfs het lijkhuisje op de begraafplaats werd door de verdrevenen in beslag genomen. Het gebrek aan werkvolk, waardoor de onmogelijkheid bleek om al het verordende te volvoeren, heeft tot wat meer matiging geleid. Rijzen vooral in de buitenwijken aanhoudend nieuwe woningen, meestal voor rente nierende landlieden en arbeiders, binnen de stad wachten verschei dene perceelen te vergeefs op huurders of koopers. Voor het Rijk is een terrein gekocht aan de Gedempte Nieuwcsloot, nabij de localen van den heer Fervloet, waarop kantoren voor de posterijen en het kadaster zullen worden gebouwd. De restauratie van den dinconieluiis-toren is grootendeels verricht, voor f 1414 aanbesteed zijnde, d. i. f 71 beneden de raming, met welk bedrag de kleine subsidie der gemeente dus nog verminderd wordt. De herziening der schatting voor de grondbelasting beeft alhier aangetoond een getal van 3087 belastbare perceelen, met eene belastbare opbrengst van f 388,160, zijnde gemiddeld ruim f 125. Er werd, met inbegrip van 8 provinciale en 40gemeente-opcenten, geheven 0.1S81 pCt., en thans wordt 0.0770 pCt. gevorderd. Wij hebben nu aan grondbelasting te voldoen f 28539.70, en door de herziening een voordeeltje behaald van f 2315.96. De nering- A. Mijs, te Nieuwe Niedorp en de premie, een schrijf- garnituur, door C. Dalenberg, in de Zijpe. Prachtig weder begunstigde deze uitspanningen, die door vele belangstellenden werden bijgewoond. Ter vervulling van de 20 vacante rijksbeurzen aan de Haarlemsche kweekschool voor onderwijzers zijn, na gehouden vergelijkend examen, uit 91 sollicitanten voorge dragen: R. Dekker, van Zaandam; R. Meurs, van Span broek; A. L. de Leeuw, van Zwolle; J. M. Prins, van HelcLr; L. Driebergen, van Katwijk a/d Rijn; J. Vreeken, van Haarlemmermeer; D. de Geus, van Noordscharyoude, J. van der Smit, van UtrechtJ. J. Francken, van Koude kerk a/d Rijn; D. Kimmijser, van Schiedam; J. Ivoopmans, van Warga; A. Francken, van Wijdewormer; J. Poutsma, van Gorredijk: A. J. Straatman, van Oudenhoorn; C. Otter, van Zaandijk; W. Noordeman, van Rozenburg; C. Touw, van Nieuw-Iielvoet; M. van der Berge, van Rotterdam S. J. Werkhoven, van Oldeboorn; en P. van Nes, van Boskoop. In zake den aanleg van eene duinwaterleiding te Leiden hebben burgemeester en wethouders en de commissie van financiën aldaar, zich vereenigd met het voorstel der commissie van fabricage om het verleenen van concessie te verkiezen boven aanleg en exploitatie in eigen beheer en zich verder te verstaan met de heeren mr. W. van dei- Vliet te Amsterdam en mr. C. Bosch Reitz te Helder om eenige wijzigingen in de door hen gestelde voorwaarden te brengen. Deze voordragt zou lieden in den gemeenteraad behandeld worden. In de concept-voorwaarden voor het verleenen der con cessie wordt gezegd, dat de gemeente eene rente garandeert tot 5 pCt. over het kapitaal van inrigting, waarvoor een maximum van f 450,000 wordt gesteld. De zuivere win^t, boven 5 pCt. rente te maken, zal gelijkelijk tusschen de Maatschappij en de gemeente worden verdeeld. De duur der concessie wordt op 50 jaar gesteld. De stoomvaart van Vlissingen op Engeland schijnt werkelijk een prachtige toekomst te hebben, althans 't ont breekt haar niet aan belangstelling in den vreemde. De Süddeutsche Presse geeft een uitlokkende beschrijving van doenden klagen over het algemeen over te hooge schatting hunner panden. Erger is het, dat bij de berekening Van het inkomen vqpr de plaatselijke directe belasting, de huurwaarde der perso^eele belasting tot een der grondslagen gebezigd wordt, zonder «aftrekicing eener vermindcriug voor de localiteiten, welke voor de uitoefening der vakken van handel en nijverheid dienen. Zij. die dergelijke vakken buiten hunne woning, in andere perceelen, drijven, en deze zijn in den regel de meest gegoede, zijn daardoor zeer bevoorrecht boven anderen. Met meer lust dau op het bureau der lands- cu stadsontvangers is geofferd voor de noodlijdenden door den watersnood. De collecte bracht op f 1564.09L eene voorstelling der rederijkerskamer.zuiver f 416.80, bij de Alkm. Courant werd ingezonden f 149 en een bakker zond 160 roggebrooden naar de oorden van rampspoed. Bij vorige watervloeden is hier veel meer geschonken, maar de berichten omtrent de geleden verliezen luidden toen veel treuriger dan ditmaal. 10 October a. s. zal eindelijk liet gedenkteeken van Alkmaars verdediging in 1573 onthuld worden. De achtste valt dit jaar op i een Zondag en ter wille van den vrede is aan de bezwaren van j hen, die op eene stipte Snbbathviering prijs stellen, toegegeven 's Maandags daarop wordt markt gehouden. Ik hoor, dat de i Koning de plechtigheid niet zal komen bijwoneu; zij zal daardoor i gewis een eenvoudiger karakter verkrygen, en dit is, met het oog j op de geldmiddelen, niet onraadzaamwant ik hoor ook, dat de commissie de noodige gelden ter betaling van het monument nog i niet geheel bijeen heeft voor hare leden geen feéstzin wekkend I vooruitzicht. In het laatst dezer maand wordt te Rotterdam verkocht de uit- gebreide verzameling schilderijen, oudheden en boeken, nagelaten j door den lieer Scheltus van Kampferbeke, rustend postdirecteur alhier. De schilderyen hebben over het algemeen weinig kunst waarde, hoewel er eenige belangrijke van zeer oude dagteekening onder voorkomen. De opschriften zijn iutusschen niet alle te ver trouwen, en onthoudt zich onze muzeum-commissie van pogingen om een portret, dat Pieter Cornelisz. Comans, burgemeester tijdens het beleg, moet voorstellen, te vermeesteren, houdt u dan verze kerd, dat zij daarvoor zeer goede redenen heeft. De bibliotheek bevat veel op het gebied van historie-, geslacht- en wapenkunde, dat aandacht verdient. Onder de antiquiteiten bevinden zich vele nietswaardige voorwerpen, maar ook sommige uitstekende, o. a. prachtig gebeeldhouwde eikenhouten kassen, die do liefhebbers elkander zullen betwisten. Ik ben dezen met zang begonnen laat ik met muziek eindigen, en wel met een woord van lof voor een jeugdig stadgenoot, den heer Hofmeester, violist bij liet orchest van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, die zich hier in de vorige week op eene soiree van Concordia heeft doen hooren, en door zijne niet geringe talenten groote verwachtingen doet koesteren. Over een paar weken hooren wij hier de muziek der grenadiers en jagers als er inteekenaren genoeg komen. En nu basta, mijn tasch is ledig. Ruimte voor den verslaggever der Hoornsche feestviering Van harte gegroet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1