HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 88. 34 Jaargang. Zondag 23 Julij. BEKENDMAKING. B i n n e n I a n d. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. bliken Remiurdstj? vertrekt de mnfl nnar Ooat-Iudië. Laatste Ligting s avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna maken bekend, dat er op Zaturdag den 29 Julij e. k., des namiddags ten 7 ure, op het terrein voor de meestoof, een oefening met de beide brandspuiten zal worden gehouden, voor de dienstpligtigen woonachtig tusschcu de van Ewijcksvaart en den Spoorweg, begrensd ten noorden door den Kleiweg en ten zuiden door den Grasweg. Zij, die niet opkomen, zullen volgens de verordening worden gestraft. Anna Paulowna, den 21 Julij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JÓNGH, Secretaris. IIELDER en NI EU WK DIEP, 22 Julij. De minister van Oorlog bragt gisteren alhier o. a. een bezoek aan de werken bij de genie in aanbouw. Heden zijn de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine met groot verlof huiswaarts vertrokken. Thans wordt gemeld, dat het ramtorenschip Koning der Nederlanden den 1 Aug. a. s. van Amsterdam door het Noordzeekanaal naar hier zal vertrekken. De alhier gestationeerde ramtorenschepen Guinea en Schorpioen zul len het sclnp aan den mond van het Noordzeekanaal te gemoet komen en eene der sleepbooten van hier zal het naar de haven opslepen. De aartshertog van Oostenrijk en zijn gemalin zijn jl. Donderdag avond na hun aankomst aan het Rijnspoor wegstation door H. M. de Koningin naar het Huis ten Bosch geleid, waar zij tot Dingsdag a. s. de gasten van onze Vorstin zullen zijn. (V.) Ter gelegenheid van Prins Frederiks 60jarig groot meesterschap over de Vrijmetselaars-orde in Nederland zal Donderdag a. s. een groot feestmaal van 300 couverts in het lokaal «Diligentia» worden aangerigt. Op de vraag welke beteekenis moet worden gehecht aan de woorden «geëxamineerde veeartsen» voorkomende in de wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad no. 131) en art. 2 der wet van 5 Junij 1875 (Staatsblad no. 110) heeft de minister van Binnenl. Zaken aan de Commissarissen des Konings te kennen gegeven, dat naar zijne opvatting, door die woorden alleen zijn te verstaan zij, die een volledig examen als veearts hebben afgelegd, en ten bewijze daarvan in het bezit zijn van het diploma, bedoeld in art. 14 der wet van 8 Julij 1874 (Staatsblad no. 48), alsmede zij die op grond van art. 2 der wet van 8 Julij 1873 (Staatsblad no. 98), tot uitoefening der veeartsenij kunst hier te lande zijn toegelaten. Beroepen te Dirksland de lieer L. Okken, pred. te Wagenborgen (Groningen). Aangenomen het beroep naar Heilo door den candi- daat J. M. Snethlage. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap heeft in zijn jl. Woensdag gehouden zitting voornamelijk de geldelijke aangelegenheden besproken; de uitslag is deze: dat het hoofdbestuur gemagtigd is maatregelen te nemen, deMinahassa buiten de financieële zorg van het Genootschap te stellen. Eenige benoemingen zijn voorts gedaan; o. a. zijn de aftredende leden van het hoofdbestuur herkozen. Nog dit jaar zal ook een «Oostelijk Zendingsfeest» worden gehouden. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 dezer: «De landbouwer T., waarover ik u gisteren berigtte, is aan de gevolgen van den val van den wagen heden over leden. De deelneming is algemeen.» Men schrijft ons van Schagen, dd. 20 dezer «In de op den 18 dezer gehouden vergadering is den Raad dezer gemeente door Burgemeester en Wethouders aangeboden de gemeente-rekening over het dienstjaar 1875 dezelve is ingevolge het ^voorschrift der.wet ter/visie gelegd. In die zitting zijn nog vastgesteld de voorwaarden, waarop van uit de perceelen langs de Hooge- en Lagezijde, afvoerbuizen, tot loozing van spoel— en regenwater, in ver binding zullen mogen worden ge bragt met het riool, gelegd wordende in de te dempen gracht aldaar. De demping vordert vrij vlug, en het werk wordt, volgens het oordeel van onpartijdige deskundigen, uit stekend verrigt.» Bij de harddraverij, jl. Dingsdag te Schooi'ldam gehouden, waaraan door 16 paarden werd deelgenomen, is de prijs, bestaande in twee kristallen madera karaffen met zilver gemonteerd, behaald door het paard Dina, eigenaar de heer G. Sevenhuijsen te Warmenhuizen, pikeur J. Dam, en de premie, bestaande in een lepelkistje met zilveren lepeltjes, door het paard Eva, eigenaar de heer C. de Wit te Zijpe, pikeur A. de Wit. Door tusschenkomst van haren predikant, ds. A. M. Venker, is aan de Herv. gemeente te Koedijk geschonken een prachtig zilveren doopbekken. Het gewas van aalbessen in de omstreken van Hoorn is dit jaar uitmuntend en levert een goeden oogst op, dat zeer voordeelig is voor de in de nabijheid gelegen streek, de Bangert genaamd. Ook het gewas der hazelnoten belooft veel en zal over het algemeen weder aanleiding geven, even als verleden jaar, om veel van dit artikel naar Engeland te verzenden. De peren leveren geen grooten, de appelen een redelijken oogst. Omtrent den hooioogst luiden de berigten uit Venhuizen niet zeer gunstig. De koude Meimaand en de daarop gevolgde langdurige droogte zijn oorzaak, dat het gras schaarsch is. De landlieden zullen in den herfst onge twijfeld veel meer vee dangewoonlijk van de hand moeten doen. De veldgewassen staan vrij goed. Met het dorschen van karweizaad maakte men reeds een aanvang. Het beschot is echter minder groot dan het voorgaande jaar. De mosterd heeft, als gewoonlijk, weer van insecten te lijden. Eenige frissche regenbuijen zouden ook hierin een gunstige ver andering kunnen brengen. Als een nieuw bewijs voor de steeds stijgende waarde der landerijen kan het volgende dienen: 40 hectaren land te Kolhorn, die nog geen 20 jaren geleden yerkocht werden, met inbegrip van inventaris, zijnde vee, paarden en land bouwgereedschappen, voor f 8000, bragten jl. Woensdag buiten dit alles in veiling op de som van f 71,729. Men meldt ons uit Winkel, dd. 20 dezer: «De afdeeling Winkel der Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs en Schoolbezoek in Nederland verga derde jl. Dingsdag. In het gewone verslag herinnerde het bestuur aan het groote verlies, dat de afdeeling geleden heeft door den dood van haar algemeen beminden en hooggeachtpn secre taris, den heer R. C. Sloos Sr.; deze toch was tot op den avond zijns levens, ja tot zelfs eenige weken voor zijn sterven, een onvermoeid en wakker strijder in den kamp tegen onwetendheid en schoolverzuim. In die vergadering werd, in plaats van genoemden heer, een nieuw bestuurslid gekozen, en wel de heer J. W. van Hoogstraten, predikant alhier. Verder werd het gewone jaarlijksche schoolfeest gere geld, dat 20 Augustus a. s. zal gevierd worden. Ook besloot de afdeeling een adres bij den gemeente raad in te dienen, dat hoofdzakelijk het verzoek inhoudt, om in een der buurtschappen van Winkel (bij voorkeur in Lutje-Winkel) een school op te rigten, indien de ver meerdering van het aantal kinderen der gemeenteschool eene uitbreiding van het onderwijzers-personeel noodzake lijk maakt.» Een landbouwer van goede familie te Beemster, hoofd van een gezin, doch wiens zaken door misbruik van sterken drank zeer waren achteruitgegaan, heeft zich door verdrin king van het leven beroofd. De reeks van zelfmoorden, die de Beemster in den laatsten tijd heeft opgeleverd, wordt inderdaad verbazingwekkend groot. Men meldt uit Houtrijk en Polanen, dd. 20 dezer: «In de publieke veiling heeft het koffijbuis de Gouden Leeuw met uitspanning, doorrijstal en erf opgebragt de som van f 8400.» «Ten bewijze, hoeveel geld voor goed land besteed wordt, dient, dat deze week in den Ypolder 3| hectare uit de hand verkocht is voor de som van f 11,200, dus tegen f 3200 per hectare.» In de omstreken van Haarlem hebben zich sporen van de aardappelziekte vertoond. In zijn jaarverslag over het gesticht Meerenberg schrijft dr. C. J. van Persijn o. a.: «Tic meen uit de ondervinding, hier opgedaan, te mogen besluiten, dat het aantal lijders en lijderessen aan algemeene verlamming bepaald toegenomen is, wat het aantal betreft. Sedert de paralysis generalis als een zelfstandige ziekte beschouwd werd, is het getal der daaraan lijdenden ver meerderd. Dit was niet zoozeer het geval omdat men er nu meer op lette, doch het getal neemt werkelijk min of meer toe. Ook hiervoor waren deugdelijke gronden aan te voeren. Als ik het zoo eens noemen mag, acht ik de algemeene paralyse een ziekte dezer eeuw. Wat toch is het geval? De strijd voor het levensonderhoud neemt meer en meer toe. De waarde van het geld is verminderd, de verschillende betrekkingen worden even hoog, of bijna even hoog bezoldigd, en de eischen van het leven zijn allengs gestegen en stijgen nog dagelijks meer. Hiervan zijn zorgen en inspanning het onafscheidelijk gevolg. Menig een is verpligt, nog wat bij zijn betrekking te verdienen, zal hij blijven leven op den voet, waarop hij tot nu toe leven kon. En slaagt hij, dan gaat het nog; maar aan hoevele teleur stellingen is hij niet overhevig en wat al zorgen sleept dit niet na zich Een ander gevolg van dezen staat van zaken is, dat de zucht naar rijkdom meer en meor veld wint en met haar de speculatiezucht. Dit is een treurig, doch, helaas! maar al te zeer bekend feit. Op de ontwikkeling van de algemeene paralyse oefent dit invloed uit door de voortdurende agitatie en spanning, waarin men verkeert. Doch er is nog meer. De eischen, die men tegenwoordig aan onze jongelingschap stelt om tot een betrekking te geraken, worden al hoogor en hooger. Er moet dus meer geleerd worden. Sommigen beginnen te vroeg, anderen moeten te veel blokken óm er te kunnen komen, van allen wordt haast te veel inspanning gevergd en dat dikwijls bij veronachtzaming van de ligchamelijke ontwikkeling. Daarbij komt nog, dat de jongelingschap al meer en meer geneigd is tot uitspattingen, die, op lateren leeftijd voortgezet, de kiem leggen der ziekte. Al deze zaken brengen 'overprik keling van de hersenen met zich. Zij zijn even zoovele momenten, die de ontwikkeling der algemeene paralyse bevordei-en en deze bij de minste aanleiding op lateren leeftijd doen uitbreken. Een halve eeuw geleden bestonden deze momenten niet, of ten minste niet in die mate, en daarom is het niet te miskennen, dat deze ziekte-vorm menigvuldiger kan, ik zou haast durven beweren, moet voorkomen. Het gebruik van spirituosa meent dr. van P. in de tweede plaats als een aanleiding tot dezen ziekte-vorm te mogen aannemen'» In het Vaderland komt een artikel voor van den heer J. W. II. Rutgers van Rozenburg, met het opschrift «De Zuiderzee.» De heer Rutgers zegt, volstrekt geen tegenstander te zijn van droogmaking van de Zuiderzee, maar te wenschen, dat men de bezwaren niet te ligt telle. Hij wenscht trouwens niet het plan der droogmaking te recenseren of te onderzoeken. De zaak is van dien omvang, dat het plan van dr. Stieltjes, hoewel meer uitgewerkt dan dat van wijlen den heer Beijerinck, toch nog eenigermate als een avant-projet te beschouwen is. Gerust mag men evenwel zeggen, meent de heer R., dat het getuigt van eene breede opvatting en aanvankelijk rekening houdt met het eigenaardig ontzaggelijk verschil, dat er bestaat tussehen eene droogmakerij als deze en de droogmakerijen, zelfs de grootste, welke tot nu toe hier te lande of elders zijn uitgevoerd. Alleen de financiële zijde van de zaak maakt de heer R. tot onderwerp zijner beschouwing. Men schijnt te ver wachten, dat de onderneming althans voor een goed deel zich ,zelve zooals dat heet zal bedruipen. Dit berekende het consortium, dat de concessie vroeg, en die beregening vond nergens, ook niet bij de regering, tegenspraak. De concessie-vragers, die op een staatssubsidie of premie van f 250 p. h. rekenen, zoeken hunne winst in hetgeen de 176,000 hectaren land meer dan f 766,50 p. h. zullen opbrengen. De Staat, als hij, liever dan die premie of f 44,000,000 te geven, zelf de droogmaking onderneemt, welke naar de raming eener staats-commissie moet kosten f 123,500,000, of met het renteverlies gedurende de con structie f 179,000,000, dient aan te nemen, dat de verkoop van gronden f 135,000,000, of p. h. f 766,50, opleveren kan. Naar de heer R. meent, maakt men zich, dit of iets, dat er naar gelijkt, zich voorspiegelende, eene herschenschim, en in spijt van de kans, dat men hem bespotte of weder uit de hoogte antwoorde met de vraag, of men dan in Nederland in deze eeuw met best land behoeft verlegen te zijn, meent hij, dat men zelfs op de helft van 135 millioen gulden als opbrengst der te verkoopen gronden niet rekenen mag. De waarde van gronden is zeer relatief en allermeest afhankelijk van de ligging. Niet weinig boeren, die in den Beemster of de Streek beoosten Hoorn f 4000 voor een hectare gronds besteden, zouden, als men hun even vruchtbaar land voor den halven prijs in eene andere provincie aanbood, vriendelijk bedan ken, verklarende, dat het zoover nog met hen niet gekomen was, dat zij tot landverhuizing besluiten moesten. Kosmo politische boeren zijn niet talrijk. Eenige van die soort gingen op avontuur naar Amerika, andere naar de Haar lemmermeer, en uit de overige zal niet zoo ligt de bevol king voor eene geheele provincie te werven zijn. Onze landlieden zijn meestal van den bodem, waar zij gewonnen zijn, kwalijk te scheiden; menigeen, die met anderen daar opeengedrongen op een klein hoekje gronds zich behelpen moet, zou zich niet laten vinden tot het bebouwen van 50 hectaren, die men hem halverwege het Pampus en den Ketel voor niet in gebruik geven wilde. Ook meent dc schrijver van dit artikel, dat het groote probleem bij iedere droogmakerij, de arbeidsvraag, bij die der Zuiderzee al zeer lastig op te lossen zijn zal. Nu reeds

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1