Lokaal voor Evangelisatie. ADVERTENTIÊN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. De Wel-Eerw. Heer KOFFIJBERG, kondigd en waarvan een exemplaar aan de Ged. Staten is toegezonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. De Voorzitter doet mededeeliug eener missive van HH. fiedep. Staten, betreffende bet door den ambtenaar van den Waterstaat gedaan onderzoek omtrent den staat der schoolgebouwen en onder wijzerswoningen, die voor rekening van het llijk en de provincie zijn gebouwd, of waarvoor subsidie is verleend. Na geheele lezing daarvan berigt de Voorzitter, dat reeds eenige daarin opgenoemde werken zijn tot stand gebragt en de overigen zullen worden nage zien. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Er is ingekomen eeue missive van den hoofdonderwijzer J. P. Quant, te Oost, inhoudende het verzoek om tot herstel van gezond heid een verlof van 3 maanden te mogen erlangen, met behoud van tractement en toelage. Mede wordt gelezen eene missive van de Plaatselijke School commissie en eene verklaring van den geneesheer J. Koning, het verzoek van genoemden hoofdonderwijzer ondersteunende. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best. voor, om aan den lieer Quant een verlof van 2 maanden toe te staan, dat door den Raad wordt goedgekeurd. 6. De Voorzitter doet voorlezing van een rekwest van mej. Neeltje Kooger, huisvrouw van R. Zoetelief, te Oude Schild, inhoudende het verzoek om, wegens vertrek met l Aug. a. s. uit deze gemeente, ontheffing van haren aanslag in den hoofdelgken omslag. Die ontheffing wordt verleend. 7. Er wordt gelezen een rekwest van P. Rz. Smit, veehouder te Oude Schild, inhoudende het verzoek om vermindering van zijn aanslag in den Hoofdelgken Omslag. De Voorzitter deelt mede, dat bij de opmaking van het kohier een abuis is ingeslopen en stelt voor, aan het Dag. Best. inagtiging te verleenen om deze zaak met den heer Smit te regelen. Deze magtiging wordt verleend. 8. De Voorzitter biedt, namens B. en W., der vergadering aan de rekening der gemeente, dienst 1875 en stelt voor, die gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing neder te leggen, terwijl de Raad wordt uitgenoodigd de rekening te onderzoekeu. 9. Er wordt gelezen een rekwest van de hoofdonderwijzers alhier, inhoudende het verzoek, dat, naar aanleiding van het door een lid van den Raad gedaan voorstel tot eene andere regeling hunner tractementen, alsnu gemeld voorstel tot een gewenscht einde worde gebragt. De Voorzitter herinnert den Raad, dat door de Commissie van onderzoek betreffende het door den heer Mentz gedaan voorstel tot verhooging der jaarwedden van de hoofd- en hulponderwijzers en het verkrijgen van meerder hulppersoneel, aan HH. Gedep. Staten is geschreven en deze hebben te kennen gegeven, dat de over schrijding van het bij art. 19 der wet op het lager onderwijs be paalde minimum van de tractementen der onderwijzers geen reden kan zijn om ongunstig te adviseeren, ten aanzien van eene te doene aanvrage om subsidie, naar aanleiding van art. 36 der gemelde wet; dat echter door den Raad daarvoor besluiten dienen te wor den genomen, en wanneer die zullen zijn ingekomen, kan worden beslist of werkelijk subsidie noodig is. Er wordt besloten aan de hoofdonderwijzers te berigten, dat deze aangelegenheid nader zal worden behandeld. 10. Er wordt gelezen eene missive van de directie der Amsterdam- Texelsche Stoombootreederij, in antwoord op de dezerzijds gedane voorwaarden, betreffende het verleenen van eene subsidie ad f 1000 's jaars, gedurende 5 jaren, waarbij wordt te kennen gegeven, dat de voorwaarden, als te bezwaarlijk en kostbaar, niet kunnen worden aangenomen. Mede wordt gelezen eene missive van den heer Commissaris des Konings, betreffende deze zaak, waarbij Zijne Excellentie hh. Burgemeester en Wethouders in overweging geeft aan den Raad voor te stellen, op de gestelde voorwaarden terug te komen en aan de Amsterdam-Texelsche Stoombootreederij weder voor 5 jaren subsidie te verleenen, evenals vroeger. Tevens wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den heer inspecteur der Posterijen, omtrent deze zaak. Nadat hierover verschillende discussiën hebben plaats gehad, wordt besloten aan de directie der Amsterdam-Texelsche Stoom bootreederij, te kennen te geven, dal de Raad nader heeft besloten, de subsidie ad f 1000 te verleenen, onder de navolgende voorwaarden 1. Vrije overtogt der lotelingen en hen die voor den Militieraad moeten verschijnen, met hunne geleiders. 2. Het tarief voor passagiers als maximum te stellen 1ste klasse 70, 2de klasse 50 cents. 3. Driemaal daags te varen van 1 April tot 1 Nov. 4. Om zoolang de lokaaltreinen van den Holl. Spoorweg des Vrijdags en Zaturdags loopen, de dag voor het schoonmaken der ketel en het nazien der machine op een anderen dag te stellen. 5. Om wanneer de boot eene afzonderlijke reis doet, hiervan in het belang der boot en het publiek openbare kennisgeving te doen. 11. De heer K. Dz. Bakker zou het wenschelijk achten, dat, wil men dat de boot geregeld zal varen, bij het Rijk pogingen werden aangewend, de haven op eene behoorlijke diepte te doen houden, daar bij oostenwind dikwijls de boot wegens ondiepte niet uit de haven kan. De Voorzitter merkt hierop aan, dat de haven door het Rijk, de provincie en de gemeente wordt onderhouden, en men bij het besteden der onderhoudswerken aan de haven, met den ambtenaar van den Waterstaat zal onderhandelen. 12. De heer Mentz zegt, dat hij heeft vernomen dat het brug getje over de Schilsloot te Oude Schild in een slechten toestand verkeert. De Voorzitter zegt, deze zaak te zullen onderzoeken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stoom vaart-Berigt en STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. P ii i n s Hendrik. 1 Julij van Batavia vertrokken. 18 Julij Aden gepasseerd. Prinses Amaiia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 10 Junij van hier vertrokken. 29Junij Suez aang. en vertr c o n r a d. 9 Junij alhier aangek., vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 21 Junij te Batavia aangekomen. V OORWAABTS. 8 Julij van hier vertrokken. 20 Julij Napels aang. en vertr. Madu ra. 22 Julij van hier vertrokken. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 24 Junij van Aden vertrokken. Borneo. 19 Julij alhier aangekomen. j C e l e B e s. 3 Junij van Batavia vertrokken. 16 Julij Sagres gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: G. J. Eijlders, vuurstoker bij de Marine en A. Ox, weduwe A. de Kok. G. van Stuijvenberg, werkman en A. Jansen. C. Bakker, werkman en N. Vermeulen. W. van Hulen, smid en G. de Waard. C. van Wijk, marinier en J. Sinjewel, weduwe B. Deus. T. Wals, stoker en J. de Reus. GETROUWDGeene. BEVALLENM. Wilner, geb. Kuiper, D. M. Reitsma, geb. Sevenhuijsen, Z. G. Dekkers, geb. te Buck, D. M. van Wingerden, geb. Kooger, Z. D. Waldenmaier, geb. Langereis, D. J. Buikes, geb. Brandt, D. J. Thomas, D. OVERLEDEN: P. P. Verfaille, 7 dagen. T. Kuijper, 24 jaren. C. Huijer, 3 jaren en 9 maanden. C. G. Koch, 6 maanden. J. Delver, 3 maanden. A. van Leeuwen, geb. Schraa, 34 jaren. P. Keesman, geb. Plaatsman, 61 jaren. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Jnnij. 22 Julij. Madura. R.B.v.d.Sprenkel.Padaugeuz.viaSuez. 14 Julij. Ferditiand&Louis. J.H.Otto. Tjilatjap. 14 Julij. Johannes. M.H.Visser. Soerabaija. 20 Julij. 21 Julij. Mindiu. A. Ie Pallee. Singapore. 22 Julij. Pres.Trakranen. K. Hoekstra. Saraarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor, de Beurs. L. B. Nielsen. Sundswall. Hout. Amons Co. Londonderry.R.Craig. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nvr. 0.5k. 767.44 f 7.47 16.7 - 3.0 0.85 Vlak. 22 8 noto. ).7 n 765.56;f 5.57 17.2 - 0.7 0.80 22 12 o. 0.7# 764.83 f 4.84 18.8 - 0.9 0.71 Weersgesteldheid: 21 Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, schoonweer. 22Julij 8 u. Ligtbewolkt, schoonweer. 22Julg 12 u. Helder, schoonweer. A LKMA A RSC HEM ARKT VAN GISTE REN. Granen, enz. hectol. Tarwe f -,a -,hectol. Rogge f -,a 19 hectol. Gerst f 6,60 a -,Chev. f 7,25 a 7,60; 15 hectol. Haver f 4,50 a -,20 hectol. BoonenBruine f 10,50 a 11,Paardenboonen f -,a -, hectol. Kanariezaad (wit) f a hectol. Mosterdzaad rood f a geel id. f a hectol. Koolzaad f -,a hectol. Lijnzaad f,--a f 14 hectol. Karweizaad f 21,50 a 1 hectol. Erwten: Groene f 16,a Graauwe id. f a Vale id. f a Witte id. a alles per hectoliter. Kaas. 689 stapels, weg. 151730 KG.; Kleine: Hooi: f Gras f 32,50, Middelu.Hooi f Gras f 29,50, Commissie: Hooi f Gras f 29,50, laagste prijs f 15,per 50 KG. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 5 Paarden f95 a 275; 15 Koeijen f 150 a 300; 15 nuchtere Kalveren f 11,a24; 146 Schapen f 19 a 35; 26 Lam meren f 8 a 17,93 magere Varkens f 16 a 24; 223 Biggen f 6 a 12,8 Bokken en Geiten f 2,75 a 8; 4 Kleine Bokken f 0,40 a 0,75. Boter, f 0,95 a 1,07£ per 0.630 kilogram: HOORNSCHEVEEMARKTvanHEDEN. PER TELEGRAM. 30 Paardenf 70 a 250 500 Schapen22 a 36 15 Kalveren 10 a 22 25 Varkens13 a 22 80 Biggen7 a 12 Handel matig. LATERE BEBItiTEN. Gisteren middag bevond zich op de Hoofdgracht alhier een onlangs uit Atsjin teruggekeerden marinier, die, nog vol strijdlust, in zijn opgewonden toestand ieder rustig voorbijganger aanviel en molesteerde. Hij werd natuurlijk zeer spoedig op een plaats gebragt, waar men leeuwen en beeren temt. De man moest naar Dokkum voor het kantongeregt verschijnen wegens een gelijk feit. Hij ver klaarde, dat hij in Atsjin zooveel klappen had uitgedeeld, en kon nu maar niet begrijpen, dat men daar in ons land zooveel «lawaai» van maakte. Prins Frederik der Nederlanden vierde gisteren te Minuen den dag, waarop hij 60 jaren geleden tot chef van het 15de Pruissische (2de Westfaalsche) regement infanterie werd benoemd. Het regement had toen, in 1816, nog slechts drie jaren bestaan, maar toch reeds zijne laauweren be haald. Het was namelijk dit regement, dat in den slag bij Waterloo de bagage en het rijtuig van Keizer Napoleon buit maakte, waaronder 's Keizers hoed, krooningsmantel, degen en ridderorden. Het veroverde dien dag 78 kanonnen en maakte 2000 Franschen tot gevangenen. In den veldtogt van 1870/71 verloor het 30 officieren en 600 man; het behoeft dus wel niet vermeld te worden, dat het aan de belangrijkste wapenfeiten van dien veldtogt een werkzaam aandeel nam. Men leest in de Arnh. Crt.: «Van het uitbreken af der vijandelijkheden in het Oosten, hebben wij uit de verschillende berigten de cijfers aan- geteekend van het aantal manschappen die buiten gevecht zijn gesteld. Reeds hadden wij het cijfer van 22,875 Turken, Serviërs, Herzegowiners en Montenegrijnen. Ook in Turkije schijnt men soortgelijke aauteekening te houden. TeKon- stantinopel is een staatje gemaakt, dat voor zooveel de dooden betreft, van 30 Junij tot 8 Julij aangeeft 94 Turken en 5940 Serviërs. Wij houden ons overtuigd, dat zoo te Belgrado eveneens officiëele aanteekeningen zijn gemaakt, er volgens die opgave 5940 Turken en 94 Serviërs ge sneuveld zijn.» Oesters, die nog niet lang geleden te Londen twaalf stuivers 't dozijn kostten, golden verleden winter f 2.10; en 't is met weinig minder dan zekerheid te voorspellen, dat zij tegen 't einde van 1876 nóg wel duurder zullen zijn. Inderdaad, dit fijnste en indertijd voor iedereen bereikbare zee-banket zal weldra, behalve voor de zeer rijken, een even buitensporig weelde-artikel geworden zijn, als Lucullus' pastei van paauwekammen of Cleopatra's pareldrank. Tegelijk daarmede zal eene belangrijke bron van rijkdom, reeds sedert de dagen der Romeinen in Engeland bekend en ontgonnen, allengs geheel ophouden te vloeijen. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter C. E. BLOM, geliefde echtgenoote van W. ROM. Texel, 19 Julij 1876. Eenige en algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Zoon M. VAN WINGERDEN—KOOGER. Helder, 20 Julij 1876. Algemeene kennisgeving. Op heden ontsliep, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze Zuster JOHANNA BROUWER. Texel a/d Burg, 19 Julij 1876. W. BROUWER. J. BROUWER. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder P. PLAATSMAN, Wed. A. KEESMAN, in den ouderdom van 61 jaren. Zij, die de overledene van nabij gekend hebben, kunnen alleen beseffen hoe zwaar dit verlies ons treft. Nieuwediep, 21 Julij 1876. Uit naam der Familie, P. KEESMAN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, aan de gevolgen van een ongelukkigen val, mijn geliefde Echtgenoot C. THOMASSEN, in den ouderdom van 58 jaren en 4 maanden. Zij, die den overledene van nabij gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Eijerland op Texel21 Julij 1876. SAARTJE THOMASSEN, geb. Zijlstra. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 23 Junij jl. overleed mijne geliefde Echtgenoot MARGARETHA SNOOIJ, in den ouderdom van bijna een-en-veertig jaren. Zij laat mij zeven Kinderen na, waarvan de meesten te jong zijn, hun geleden verlies te beseffen. Anna Paulowna, 23 Julij 1876. M. F. WALL IN. Wegens buitenlandsehe Familie eerst heden geplaatst. Aan allen die mij gedurende de ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenoote hunne belangstelling en deel neming deden blijken, breng ik bij dezen mijnen dank. Anna Paulowna, 23 Julij 1876. M. F. WALLIN. PALMSTRAAT. ZONDAG den 23 JULIJ a. s., des morgens ten 10 ure, D. v., Spreker: van Amsterdam. Al degenen die nog iets te vorderen ebben van of verschuldigd zijn aan wijlen Mejufvrouw de Weduwe A. SIP MAN, overleden 10 Februarij jl., worden verzocht zich van heden tot 1 Augustus 1876 te vervoegen ten huize van J. D. SIPMAN, te Anna Paulowna. Vijf-en-Twintigjarige Eehtvereeniging Jb. brandt M. C. RIJKERS. Helder, 23 Julij 1876. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3