HELDERSCHE EIÏ NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 89. 34 Jaargang. Woensdag 26 Julij. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ülken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indle. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per mailboot Conrad, geschiedt voor drukwerken den 4 Aug. a. s., na aankomst van trein III (Noord— Hollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven 5 Aug., na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens, j SCHUTTERIJ." Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter j kennis van de belanghebbenden, dat, de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan het Raadhuis, op VRIJDAG den 28 JULIJ e. k., des namiddags I ten zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van j dienst, die bij de onlangs gehouden loting en naloting zijn ingediend, j zoomede tot het onderzoeken der redenen, tot vrijstelliug of uit- j sluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van hen, die bij nommerver- wisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 21 Julij 1876. L. VERIIEY, Secretaris. Oefening- met de Brandspuiten. De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter kennis van de daarbij betrokken personen, dut op DONDERDAG den 27 JULIJ a. s., des namiddags ten zes ure, op het Molenplein, de brand spuiten No. 1, 2, 4, 5 en 6 zullen worden beproefd en op MAANDAG 81 JULIJ e. k. des namiddags ten half zeven ure, de brandspuit No. 3 te Huisduinen. De manschappen, die voor deze beproeving schriftelijk worden opgeroepen, worden verzocht daaraan zonder verzuim te voldoen. Nalatigheid wordt volgens de verordening gestraft. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 21 Julij 1876. STAKMAN BOSSE. Amerika's Eeuwfeest der Onnf hnnkelljkheid. Ofschoon van het in de Vereenigde Staten gevierde eeuwfeest uit telegrafische berigten reeds het een en ander is medegedeeld, zal men ongetwijfeld met belangstelling keunis nemen van het onderstaande verhaal van een ooggetuige. Nadat Zaturdag en Zondag voornamelijk kerkelijke plegtighcdcn waren voorafgegaan, begon aldus schrijft men uit Philadelphia Maandag 3 Julij het ware feest: de eerste 100 jaren moesten nog gesloten worden, eene nieuwe eeuw begonnen. Dit alles is thans gebeurd. Amerika is zijne tweede eeuw ingetreden. De feesten ter eere van de wegstervende en die der nieuw geboren eeuw mogen welgeslaagd heeten, hoewel zeker menig vreemdeling zich er meer van voorgesteld had. Bewogen zich Zaturdag avond reeds tal van raenschen op de straten en waren de vele treinen «og te klein in aantal om al de begeerigen en nieuwsgierigen naar Philadelphia over te brengen, op Zondag zag men dat aantal steeds vermeerderen, totdat eindelijk Maandag deze menscbenmassa haar toppunt bereikte en beweging op de voornaamste en breedste straten van Philadelphia, als Chestnut- en Broadstreet, haast onmogelijk maakte. En ook natuurlijk, elkeen wilde getuige zijn van het opkomen van de zou in de tweede eeuw van Amerika's onafhankelijkheid, op dezelfde plaats, waar de republiek geboren werd. De voornaamste hotels waren geheel gevuld en menig reiziger, die wat laat aankwam, moest den nacht onder den blooten zoelen hemel doorbrengen. I)e straten weerklonken van de vreugde- toonen der entkusiaste Amerikanen en waren vrolijk door de bont kleurige en hoogst verschillende uniformen der vele soldaten, die ter eere van het lOOjarig feest hier kwamen en Dingsdag moesten paraderen. Zondag 2 Julij ging kalm voorbij; alleen de kerken waren druk bezet met dankbare bezoekers. Ieder predikant had natuurlijk een toepasselijken tekst gekozen. Maandag begon het feest, 's Middags had men een grooten optogt van „the grand army of the Republie," welke zeer de aandacht trok en zeker in sterke mate de zamengestroomde toeschouwers amuseerde. Het weder was zeer warm, maar de brandende stralen der zon werden getemperd door eene heerlijke bries, die maakte, dat de hitte niet ondragelijk werd. 's Avonds werd liet weer eerst aangenaam. Ook op de tentoonstelling was het merkbaar, dat er iets bijzonders omging. Was de menigte van bezoekers op den openingsdag der tentoonstelling of op Wasliiugtons geboortedag groot, Maandag was het getal nog aanzienlijker: het werd op 75,000 geschat. De straten waren nogal netjes versierd, vooral de grootere; uit alle ramen liing eene vlag, hetzij van Amerika of eenige vreemde natie. Ook de winkeliers behingen meestal hunne ramen met draperiën vau blaauw, wit en rood en stelden goederen ten toon, versierd met de nationale kleuren. Te groot was het aantal mooije expositiën om er eene keus uit te kunnen doen. Iets, dat voor Nederlanders gewoon is, schijnt voor inwoners van Philadelphia eene buitengewone wijze van versiering te zijn, nl. het oprigten van eerebogen. Menig Chestnutstreet-bewoner trachtte hiermede Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna maken bekend, dat er op Zaturdag den 29 Julij e. k., des namiddags ten 7 ure, op het terrein voor de meestoof, een oefening met de beide brandspuiten zal worden gehouden, voor de dienstpligtigeu woonachtig tusschen de van Ewijcksvaart en den Spoorweg, begrensd ten noorden door den Kleiweg en ten zuiden door den Grasweg. Zij, die niet opkomen, zullen volgens de verordening worden gestraft. Anna Paulowna, den 21 Julij 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Uw Zomerreis. 's Zomers, als de dagen lang zijn, als de zon loodregt hare stralen werpt tusschen het hooge geboomte, grillig licht en schaduw verdeelende op 't door de bladeren van het vorige jaar gebruinde pad, als 't vee in de weide hijgend schaduw zoekt, en de zoele avonden doen droomen van Italië's hemel, en de warme nachten vertellen van tropische weelde, dan verlaat men stad en bezigheden, stof en zaken, en zoekt de schaduwrijke rust van het woud en de heilige vreugde van het buitenleven. Ziet, het is de moeite waard, dat gij daarvoor spaart; de moeite waard, dat gij u daarvoor ontzegt eenige van die kostbare winter vermakelijkheden, waarvan gaslicht en middelmatige muziek, bier en spreekbeurten de weinig verkwikkelijke bestand- deelen zijn! Spaart er voor, des noods ontbeert er voor een jaar lang, om in de korte zomermaanden eenige dagen lang u te verfrisschen aan den adem van het woud, als kind u te gevoelen bij het geuren van het pas gewonnen hooi, kransen te plukken van blaauwe korenbloemen en welriekende caprifoliën, te rusten onder de zorgende hoede der natuur, die eene eeuwig jonge moeder blijft en haar schat van onvergankelijke jeugd mildelijk uitdeelt aan allen, die aan haar maar dan ook aan haar alleen zijne vaderlandsliefde te bewijzen; niet echter gelijk bij ons, waar bijna in elke straat bij feestelijke gelegenheden zulk eeue eerepoort prijkt. Alleen de straten, waar langs de optogten gingen, waren versierd; in de andere trof men slechts vlaggen als teeken van vreugde aan. Ook ziet men hier niet, gelijk bij ons, eenig huis met groen versierd. Een der grootste bogen was die op Broad street, bij Walnutstreet, welke de eerstgenoemde straat geheel overspande. Deze eerepoort bestond uit een dubbelen boog, een gedeelte versierd met de nationale kleuren, bet andere met de namen van de 37 Staten, vormende de Amerikaansche Republiek, namen, die, op chassinetten geschilderd, 's avonds schitterend werden verlicht. Het geheel is door een groot netwerk van gaspijpen omgeven en maakte een schitterend effect. Boven op den top vindt men eene trophee van alle mogelijke vlaggen. Midden in den boog hing een transparant met de woorden: „In the course of humnn events," woorden, waarmede de Independance Declaration Act aanvangt. Enkele huizen hadden hier en daar illuminatie aangebragt, maar behalve daar, waar langs de optogt ging, was dit zeer zeldzaam. De hotels, aan Broadstreet en Chesnutstreet gelegen, waren schit terend verlicht, vooral Girard-House, la Pierre-Hötel en St.- Georges-Hötel maakten een goed effect; het fraaist was zeker de gas-illuminatie aan Union-Loge-Club-House, waarvan de ramen geheel geïllumineerd waren met gasbanden en tevens prijkende met de namen van Amerika's groote mannen, in gasletters verlicht. Op de Broadstreet hadden de meeste bewoners zich veroenigd en met guirlandes de straten vervrolijkt. Wat echter versieringen betreft, doet zeker Amerika voor Europa niet onder. Ook op dezen avond werd veel met electriscb licht gewerkt. Van vele openbare gebouwen schijnende, verhoogde dit licht zeer het effect van den fakkeloptogt, den grootsten, dien Amerika, zooals men zegt, aau- schouwde. En zeker was dit wel een der beste wijzen om deze eeuw te eindigen en de nieuwe te beginnen, alle natiën nl. getuigen te doen zijn van Amerika's verleden en toekomst. Om 8 ure begon dan die monsteroptogt, zamengesteld uit een 100tal rijtuigen en daarachter eene onafzienbare menigte, vertegenwoordigers van allerlei fabrieken, werkplaatsen enz., enz., en één van alle takken van nijverheid. Het eerste gedeelte was echter bet belangrijkstehet tweede meer een middel van reclame der fabrikanten, werkbazen, enz. Ook de Nederlandscbe commissie zagen wij vertegenwoordigd, nl. door de beeren prof. von Baumkauer, jhr. Heemskerk van Beest en mr. E. M. von Baumkauer, die, in een rijtuig, met sierlijk transparant voorzien, den naam van Netherlands verlichtende, gezeten, daartoe door de Centennial Commission uitgenoodigd, getuigen waren van de verbroedering der volkeren. Op vele plaatsen werden deze Neder landers door de Amerikanen toegejucht. Yan alle landen zag men de vertegenwoordigers in rijtuigen gezeten. Ook vau Amerika was menige autoriteit in den optogt aanwezig, o. a. de gouverneurs van de verschillende Staten der Vereenigde Republiek, waarvan mr. Hayes gouv. vau Ohio en candidaat der republiekeinsche partij voor het Presidentschap, dóór de menigte met de meeste geestdrift overal werd begroet. Zijn tegenstander Telden was niet aanwezig, evenmin de President Grant, die, niet van feesten en speeches houdende, zoo veel mogelijk bij openbare plegtigbeden bedankt. Eene eere- zich toevertrouwen. Want zij is ijverzuchtig zoo als soms goede moeders zijn, en zij wil uwe liefde deelen met nie mand, noch met de godin der mode, noch met Mercurius, dien de koopman, noch met Plutus, dien de kapitalist aan bidt, het lieve lange jaar van dag tot dag. Maar onverdeelde liefde is een zeldzaam ding, en onze harten zijn zoo ruim, dat zij plaats geven aan duizenderlei genegenheden te gelijk, geen van allen sterk, geen van allen magtig genoeg om de bron te zijn van edele daden, de oorsprong van verheffende gevoelens, de voedster van vonkengelijke gedachten, want daartoe is ons vermogen om lief te hebben weer te beperkt en te begrensd, en onze liefde verdeelende over vele voorwerpen, wordt zij als de kruiden des vorigen jaars, die geen kleur meer hebben, noch kracht, noch heerlijkheid. Men bewondert de natuur en heeft haar lief, zoo als men een schoothondje liefheeft, of een tooneelstuk bewon dert, als iets dat ontspant, dat ter afwisseling van ernstiger zaken verdienste heeft, als tijdverdrijf en uitspanning, en zij, de natuur, wreekt zich over de flaauwe, karig toe- gemetene genegenheid, door vervelend te zijn. Hare blaauwe lichten, door grijs - en goudgetinte wolken verlevendigd, hare geelschitterende korenvelden en in alle kleuren van groen prangende weiden, hare zonnige vergezigten, hare regens, die neervallen als in tranendruppelen, zijn weldra slechts eentoonig en vervelend voor hem, die de muziek van den regen en het koor der vogelen aanhoort met een half oor, voor wien de natuur buiten eene soort van groote sociëteit is, waar hij komt uitrusten van zijne afgedane zaken en nieuwe zaken komt verzinnen, waar de bediening alleen wat slechter is, dan op zijne gewone sociëteit, en waar geen dagbladen en beursberigten zijn. De meesten, die 's winters gespaard hebben, verknoeijen des zomers den bespaarden schat, vuurdragende op allerlei altaren te gelijk, in plaats van een eenig reukoffer te brengen aan de natuur, de magna malerons aller moeder! Er zijn schilderachtige plekjes genoeg in ons land; er zijn er aan den duinzoom, in Gelderland en daar, waar de waterlooze IJssel zich vruchteloos inspant om 't vader land te verdedigen, waar 't koren rijpt, de rozen bloeijen, in bonte kleurenpracht de wilde flora van veld en duin en wacht escorteerde den generaal Coelis, die den togt commandeerde. Van alle straten kwamen kleinere optogten, die zich aan de grootere aansloten, waarvan men de deelnemers op meer dan 15,000 schat. Twee en een half uur duurde het ongeveer voordat de stoet gepas seerd was, die natuurlijk veel op onze Nederl. van dien aard gelijkt: corporatiën met banier-schilden, tropheeën van hare werktuigen kwamen in menigte voor, behalve dit ook nog een troep roodhuiden, Galifornische boeren, die in bonte kleuren eenige afwisseling onder de werklieden bragten. Hier en daar vrolijkte een muziekkorps de gemoederen wat op, en dit was noodig, want nooit zag ik znlk eene kalme natie als bier die Amerikanen. Zij stonden netjes ge schaard langs de straten, met open monden en oogen den stoet aangapende, maar gaven door vreugde kreten slechts zeer weinig van bun geesdrift blijkeu. Slechts enkele malen, voor een beroemd persoon als Sherman, Hayes, of zoo iemand, werd de stilte eenigs- zins verbroken. Het hinderlijke raeêloopen met de optogten kwam hier niet voor. Nog op een ander punt onderscheidde de feest viering zich hier van do Europesche, nl. de groote menigte vuur werk die op straat afgestoken wordt; elkeen heeft een geheel magazijn bij zich. Met raketten, 32klappers werpt men u om de ooren. Dat ongelukken natuurlijk het gevolg er van zijn, bleek nog gisteren, toen ik een neteldoeksch japonnetje door eeu klapper zag in brand steken, zoodat het meisje, voordat men het merkte, geheel met brand wonden bedekt, naar huis moest gebragt worden. De couranten zijn dan ook vol van ongelukken; zelfs eenige dooden, voornamelijk ver oorzaakt door het schieten met pistolen, met scherpe patronen geladen. Dit laatste komt hier meer in zwang, elkeen heeft toch zijn pistool met patronen en zou dus losse apart moeten koopen. De stoet begaf zich een groot eind op Broadstreet en keerde langs denzelfden weg terug, waardoor men als deelnemer ook den stoet kan aanschouwen. Bij het huis van den mayor van Phila delphia hield men stil en werden de verschillende natiën begroet. Zijn gebouw was sierlijk a giorno verlicht. Door de fraai verlichte Chestnutstreet bewoog men zich onder eerepoorten naar de Independance-Hall, het hoofdpunt natuurlijk vau alle feesten, de plaats waar 100 jaar geleden de vrijheid was geproclameerd en de oude klok nu gescheurd den volke de onafhankelijkheid verkondigde. Bij liet Contineutal-hötel werd de stoet door den Keizer van Brazalië bezigtigd. Ook het in aanbouw zijnde kolossale stadhuis, dat geheel uit marmer wordt opgetrokken, was met een „welcome to aUnations" verlicht. Om 12 uur bereikte deze meer interessante dan fraaije optogt de Independance-Hall, boven welks deur eeue allegorische schilderij hiug, „the Centure plant" voorstellende, een boom met 13 takken, representerende de 13 Staten, die in 1776 aan de losmaking van Engeland deelnameneen raamwerk met 100 banden, als beeld van de 100 vervlogen jaren, omgeeft de schilderij, die door calciumlicht verlicht werd. Vlak hiertegenover werd ook het standbeeld van Franklin, feestelijk versierd met kransen en vlaggen, door electriscb licht beschenen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1