Buitenland. ADVERTENTIËN. met dit Nederlandsche product gevuld, van den exposant ten geschenke aan. De brief door den heer Jongkindt Coninck, directeur der Rijks-landbouwschool te Wageningen, aan de hoofd onderwijzers gerigt, is van den volgenden inhoud: «Het is u bekend, dat in den loop van dit jaar te Wageningen eene Rijks-landbouwschool zal worden geopend. De gemeente landbouwschool, die tot hiertoe aldaar bestond, heeft nog bijna geene zoons van practische landbouwers kunnen trekken. Wij verwonderen ons daarover niet, daar voor velen eene studie van 4, 5 of 6 jaren te moeijelijk en te kostbaar is, en daar aan die school door de beperkte middelen eener gemeente niet dat alles kon worden verschaft, wat noodig is, om het yoor den landbouwer gewenschte doel te bereiken. Nu de Hooge Regering zelve zich de zaak heeft aangetrokken, kan en zal het anders worden: de zoons van landbouwers zullen komen, zoo niet nu, dan toch binnen weinige jaren het is toch eene erkende waarheid, dat eene vorming door landbouwonderwijs, mits goed opgevat, voor den aanstaanden landbouwer tot grooten zegen en niet minder tot geldelijk voordeel strekken moet. Wij hebben ons afgevraagd, hoe wij ons het best tot belanghebbenden zouden wenden. De ondervinding heeft ons reeds bewezen, dat er geen betere weg zijn kan, dan dat wij ons rigten tot den onderwijzer: hij kent de ouders en hij kent hunne kinderen; en wat kan hem aangenamer zijn, dan dat een flinke jongen waar wat in zit, en die bij hem de school heeft doorloopen, eene verdere opleiding krijge, berekend voor zijn toekomstigen werkkring? Wij vestigen uwe aandacht op de lagere afdeeling der schoolzij eischt voor toelating alleen grondige kennis van hetgeen op de school voor gewoon lager onderwijs geleerd is. Wanneer uw candidaat nog niet grondig genoeg is ontwikkeld, houd hem dan liever nog een jaar onder uwe leiding; niet de veelweters, maar zij, die wat zij weten goed hebben begrepen en daarvan rekenschap kunnen geven, zullen het meeste voordeel trekken uit ons onderwijs. Wij bevelen deze zaak in uwe belangstelling aan en vragen u uwe gewaardeerde medewerking.» De heer D. J. R. Jordens maakt in de Zwolsche Crt. opmerkzaam op het groot aantal witte donsvlindertjes liparis chrysorrhoea), die men tegenwoordig kan opmerken en die evenals de weldra volgende vlinders van den stamuil of plakker liparis dispareen buitengewoon groot aantal eijeren voortbrengen, welke eene verbazende nakomeling schap van rupsen in het leven zullen roepen, die in 't volgend jaar een even verbazende verwoesting zullen aan- rigten. Hij geeft aan 't gemeentebestuur in overweging eene kleine premie uit te loven voor elke honderd vlinders, die men zou leveren. Zoodanige maatregel vereischt echter eenigen spoed, omdat ongeveer half Augustus beide vlinder soorten, na hare eijeren gelegd te hebben, weer verdwijnen. Te Franeker zijn in verschillende snoepwinkels in beslag genomen helder rood en groen gekleurde suiker- boonen of erwten, welke uit Engeland ingevoerde erwten bij scheikundig onderzoek een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum bleken in te houden, zoodat het gebruik van slechts eene kleine hoeveelheid voor kinderen zeer gevaarlijk is. Omtrent den stand der gewassen in het Noorden des lands deelt het U. D. het volgende mede: 't Vlas, dat aldaar dit jaar veel uitgezaaid is, staat over 't algemeen zeer goed, evenzoo de chichorei. 't Vlas wordt hier en daar reeds getrokken; enkele stukken lijden aan roest of zwart bast. Met koolzaad dorschen komt weinig drukte, omdat er bijna geen koolzaad is verbouwd, 't Koren, vooral garst en haver, begint te rijpen; de ontwikkeling der rogge- aren is in den laatsten tijd vrij gunstig geweest. De donkere dagen, die we tot hiertoe gehad hebben, zijn zeer gewenscht voor de zaadvorming. De haver valt op de lage landen meê; de hooioogst was bevredigend; aan gras voor 't vee is geen behoefte. Erwten lijden eenigermate aan luis, benevens kleine maden in de koppen. Aardappelen staan overal gunstig; van ziekte ontdekt men geen spoor. De oogst van veld- en tuingewassen is ruim; die van appels en peren zal zeer middelmatig zijn. De vetweiders te Meppel beginnen hunne runderen reeds in de «etgarde» (het nagras) te zenden; de huur- sommen voor de weide-koeijen zijn hoog. Men besteedt voor volle weide f 50 4 f 55, voor halve weide f 25 a f 30. Er zijn er met 20 30 weide-runderen, allen tegen Aller heiligen (1 Nov.) af te leveren. In de omstreken van Meppel woedde gisteren morgen ten 4 ure een geweldig onweder, gelukkig vergezeld van een hoogst verkwikkenden regen, die, na de buitengewone hitte van Zondag, aan 't smachtend aardrijk, zoowel als aan mensch en dier, ten goede kwam. De publieke verpachtingen van de te veld staande rogge en haver in de provincie Drenthe hebben tot dusver per hectare f 180 a 270 opgebragt, een prijs sedert jaren niet besteed. Onlangs zijn een massa korven met bijen uit Holland naar de in Drenthe bloeijende boekweitvelden getranspor teerd, waar weldra ook de heibloem onschatbare diensten aan de nijvere dieren zal bewijzen. Voorloopig meent men een productief bijenjaar te mogen voorspellen, 't Weer werkt allergunstigst. Te Stockholm is dezer dagen in 77jarigen ouderdom overleden Charlotte Bremer, de eenige zuster van Frederika Bremer, in wier letterkundigen arbeid zij dikwerf een belangrijk aandeel had. De Russische rijkskanselier Gortschakoff heeft dezer dagen zijn 78ste verjaring gevierd. Het regende geluk- wenschingen uit alle oorden des lands. De Koning en de Koningin van Griekenland zijn uit Londen te Brussel aangekomen. In Engeland is er één geestelijke op de 718 inwoners, in de Vereenigde Staten één op de 879. In Rusland zijn er 253,081 geestelijken of één op de 323 inwoners. In Frankrijk zijn er 153,629 geestelijken of één op de 235 inwoners; in Italië is er één op de 190 inwoners en in Spanje één op de 54 inwoners, of in het geheel 315,777 Benoemingen, enz. Met ingang van den 1 Sept. a. s. zijn door den minister van Marine de navolgende jongelingen, in alphabetisehe orde gerang schikt, benoemd tot adelborst 3de kl. voor de zeedienst: L A. Asperen van de Velde, I. G. R. Baerts, J. Beeckman, L. G. Besier, W. T. de Booy, J. W. Bos Janssen, J. H. Commijs, C. A. Domi- nicus, D. A. van Drooge, E. E. Dullemond, J. E. J. Eeybergen, A. A. Flaes, A. Gcrsen, N. J. Gips, G. L. Goedhardt, J. G. A. Goedhardt, C. L. Grol, E. de Haan, J. L. Hanewinckel, G. C. D. baron van Hardenbroek, H. Herman, H. Hoven, I. B. A. Jonckheer, I. C. Küller, 1). A. P. Koning, G. M. Kraay, I. P. C. Krayenhoff van de Leur, J. J. van Laar. L. J. van der Mandele, B. P. Mey- boom, B. P. J. C. Mol, J. B. Mulder, M. van Nassau, B. Nierstraz, M. W. L. Olivier, T. W. Parker Verboom, R. Posthumus Meijes, J. A. A. C. ridder van Rappard, Z. I. H. Rietberg, H. C. A. Schliiter, jhr. J. A. G. von Schmidt auf Altenstadt, T. Slot, W. C. J. Smit, F. J. Stam, T. E. van Staveren, H. T. van Stipriaan Luïscius, G. Witsen Elias, jhr. H. L. Wichera, S. Woldringh en E. Zegers Rijser. Tot adelborst 3de kl. voor de mariniers: C. N. Cazaux van Staphorst, J. A. Gauw, M. J. Striick, I. P. A. Termaat, J. A. van Toorenburg en E. A. R. van Beek. Be bij het 7de reg. inf. benoemde officieren zijn als volgt inge deeld: L. 0. van den Brandeler, bij het 1ste bat. te Nijmegen; R. H. Luber en J. üitmar, bij het 4de bat. te Helder; P. G. Weuringh, L. W. A. Medenbach en G. A. Genet bij het 3de bat. te Hoorn en J. C. Koopman bij het depot te Amsterdam. De 2de luit. H. C. Moorrees van het 1 bat. 7de reg. inf. te Nijmegen, heeft zijne overplaatsing gevraagd bij het leger in O.-Indië. Frankrijk. Men herinnert zich welligt nog, dat eenigen tijd ge leden aan boord van de Fransche brik H. L. een moord gepleegd werd op den kapitein. Onder de daders behoorde ook een Nederlander, van der Noot genaamd. Deze is door het hof van assises te Finistère tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. De Duitsche matroos Carl Joly is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Turkije. De ongunstige berigten van sommige dagbladen omtrent den gezondheidstoestand van Sultan Mourad worden door de Neue Freie Presse tegengesproken. Dit blad meent zelfs te weten, dat er spraak zou zijn van een plan des Sultans om zich aan het hoofd des legers te stellen. Het verwacht, dat de Britsche gezant te Konstantinopel, die dikwijls door den Sultan in audiëntie ontvangen wordt, de bedoelde berigten zal tegenspreken. De jongste berigten van het oorlogstooneel geven reden om te vermoeden, dat het de Turken zijn geweest, die in de laatstvermelcle gevechten de aanvallers waren. De Köllnische Zeitung doet opmerken, dat de stand van zaken dus omgekeerd is. Aanvankelijk waren het de Serviërs, die zonder het door hen gewenschte gevolg de aanvallende partij waren; nu zijn het de Turken, evenmin zonder eenig belangrijk voordeel te behalen. Amerika. Uit New-York wordt berigt, dat «Oude Vurige Stier,» de dappere aanvoerder der Sioux-Indianen, in het gevecht met generaal Custer is gesneuveld. Een schouwburgdirecteur te Philadelphia heeft drie Engelsche «misses» aangenomen om te dansen. Zij weigeren echter op te treden in den can-can. Vandaar proces. Men weet nog niet of de dames veroordeeld zullen wor den den can-can te dansen. Correspondentie. Verklaring van den inhoud van door ons geplaatste annonces geven we niet. Den briefschrijver, die inlichting verlangt omtrent eene advertentie van overlijden, verwijzen we naar den inzender. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 1 Julij van Batavia vertrokken. 24 Julij van Suez vertrokken. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. P r i n 8 van Oranje. 10 Juuij van hier vertrokken. 29Junij Suez aang. en vertr. c o n r a d. 9 Junij alhier aangek., vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 21 Junij te Batavia aangekomen Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 20 Julij Napels aang. en vertr. M ad u r a. 22 Julij van hier vertrokken. 23 Julij Southampton aangek. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 24 Junij van Aden vertrokken. B orn e o. 19 Julij alhier aangekomen. ce leb es. 3 Junij van Batavia vertrokken. 23 Julij alhier aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Ding9dag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN M. S. Mulder, D. J. Vleeschman, geb. Oorschot, D. OVERLEDENJ. Zoetelief, 54 jaren. A. P. Kraak, 11 weken. J. Dekker, bijna 4 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). «-I «E: Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 noto. 0.7k. 7 59.5oj— 0.52 20.7 f 1.0 1 0.80,Vlak. 24 12 no. 0.6„ 758.49 - 1.57 20.6 f 0.9 0.81 25 8 n. 10,/ 763.87'f 3.77 17.8 - 0.2 0.84; Golvend 25 12 nto. 7 764.79 f 4.67 18.6 - 1.2 0.76 weingolv Weêrsgesteldheid23Julij 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 24Julij 12 u. Idem. 25Julij 8 u. Ligtbewolkt, winderig. 26Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Julij. Ferdinand&Louis. J.II.Otto. Tjilatjap. 14 Julij. Johannes. M.H.Visser. Soerabaija. 22 Julij. PreB.Trakranen. K. Hoekstra. Samarang. 22 Julij. 24 Julij. Carmel. A. Gjeruldsen. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 24 Julij. Ossipee. O. Haake. v. Vliet Co. Batavia. 25 J.W.Graeves. D. Richards. Duink.&Goedk. Huelva. 25 Sirius. A. Holm. v. Vliet Co. New-York. 25 MaryAnn. G. Dudley. Meijer Sc Co. Galatz. 25 Genivieve. J. J. Lepretie. v. Gijn Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd liunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Berrington. H. Johnson. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. Celebes. B. Ordeman. Bat.viaSuez. Stukg. Hoogl.&v.Herw. ElsienaGeertruida.D.B.Mulder. Dordrecht* Steenk. Amons Co. Calla. A. Arnesen. Riga. Hout. v. Vliet Co. *Lek, bestemd naar Koningsbergen. 291ste STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLA.SSE. Eerste lijst: No. 7067 f 5000; No. 3830, 10226 en 10690 ieder f 400; No. 171, 2079 en 6002 ieder f 200; No. 6960 en 8996 ieder f 200. PURMERENDJÊrTmARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 17 stuks Paarden. 203 u Runderen. 182 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 67 magere dito - 8,a 22,per stuk. (vlug) 1089 Schapen. 52 vette Varkens - 0,53 a 0,64 per kilog. (vlug) 20 magere dito - 15,a22,per stuk. (stug) 310 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 i, middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,20 a 1,70 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,75 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 3,50 a LATERE BEBIGTEK. Ds. Kindermann alhier komt voor op het drietal te Doetinchem. Tot aanvulling van het berigt omtrent het mishandelen van een paard te Amsterdam, kan nog het volgende dienen «Een paar behoeftige arbeiders (steenrijders) bezaten een paard, dat zij voor f 125 gekocht hadden. Om die koopsom te betalen, hadden zij al wat zij bezaten moeten verkoopen. Het paard liep in een weide bij de Stadhouderskade en is, naar men vermoedt om wraak te nemen op de eigenaars, door een paar wreedaards met vitriool ingewreven en in brand gestoken. Woedend van pijn is het dier met half verkoolde borst en pooten in een sloot gesprongen, waar de nachtpolitie het gevonden heeft. Het wacht nu op het genadeschot, en men zamelt giften in om de eigenaars schadeloos te stellen. Morgen, 87 Julij, vieren onze geliefde Ouders: J. REMMERS en M. KUIJPER hun lOjnrif huwelijk. Hunne dankbare KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. Hoorn op Texel, 26 Julij 1876. Bevallen van een welgeschapen Dochter mijn zeer geliefde Echtgenoot E. RETEMEIJER, geb. SARLEMIJN. Soerabaijaden 1 Mei 1876. J. RETEMEIJER. Bevallen van een Jongen S. E. FRANKAMPMANIKUS. Helder24 Julij 1876. Eenige kennisgeving. Op heden ontsliep, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze Zuster JOHANNA BROUWER. Texel a/d Burg, 19 Julij 1876. W. BROUWER. J. BROUWER. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, mijn geliefde Echtgenoot JAN ZOETELIEF, in den ouderdom van circa 55 jaren, na eene Echtvereeniging van ruim 30 jaren. Helder, 23 Julij 1876. Wed. J. ZOETELIEF. geb. Kooger. Strekkende deze verder tot algemeene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Den 20 Julij 1876 overleed, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze geliefde Pleegzoon TEUNES KUIJPER, in den ouderdom van 24 jaren en 9 maanden. Al degenen die hem gekend hebben zullen kunnen beseffen wat wij in hem verliezen en ook zij met wie hij in betrekking stond. Nieuwediep, 24 Julij 1876. J. VAN VOOREN en Echtgenoot. kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3