HELMRSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 90. Vrijdag 28 Julij. 34 Jaargang. BEKENDMAKING. B i n n e n I a n d. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Ding3d»g, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.80. t 0 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Onreaa: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 C'euts. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bülken llond^rdat; vertrekt de mnil nnnr Oost-Xndië. Laatste Uyting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padaug en Batavia, te ver zenden per mailboot Conrad, geschiedt voor drukwerken den 4 Aug. a. s., na aankomst van trein III (Noord- Hollandscha Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven 5 Aug., na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens Schietoefeningen door de Artillerie. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, ter voorkomiug van ongelukken, ter openbare kennis, dnt, le beginnen inet den 29 JULIJ aanstaande, tot in de LAATSTE DAGEN der maand SEPTEMBER daaraanvolgende, SCHIETOEFENINGEN zullen plaats hebben van de batterij KAAPHOOFD en liet fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het. terrein ten zuiden van dat fort lei- lengte van ongeveer 500 en ter breedte van ongeveer 300 meters, tijdens het vuren onveilig zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt zal een ROODE VLAG aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt gehe- schen worden. Helder, De Burgemeester voornoemd. den 25 Julij 187(1. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Julij. Heden is door den luitenant-kolonel, kommandant der genie alhier, in het openbaar herbesteed: het verbeteren van het fort Kijkduin. Er was ingekomen één iiischrij- vingsbillet, als van den heer J. Schreuders, te Winkel, voor de som van f 747,800. Door denzelfden inschrijver was bij de eerste besteding op 11 Mei 11. ingeschreven voor een bedrag van f 672,000, dus f 75,800 lager dan nu. Het casco van het Noorsche schoenerschip Skjold, indertijd op de Haaks alhier gestrand en afgebragt, is in publieke veiling verkocht voor f 1235; kooper de heer M. van Neck. Het bestuur der sociëteit Mars ontving dezer dagen van wege Z. K. H. Prins Hendrik een vleijend schrijven, houdende dankbetuiging voor de hulde, Z. K. H. gebragt door de Soirée Littéraire et Musicale, op 13 Junij 11. Ainerikn'a Eeuwfccat der Onnfhankelljkheid* (Vervolg). Ziehier de tweede helft van den uit Philadelphia toegezonden brief over het eeuwfeest der Vereeuigde Staten, waarvan wij in ons vorig nummer het eerste gedeelte hebben medegedeeld. Juist toen de laatste der 13 slagen in de vervlogen eeuw hadden geklonken, kwam de stoet aan om tegenwoordig te zijn bij bet begin van dc nieuwe eeuw. 38 slagen van de nieuwe klok, die nu voor het; eerst geluid gaf, wijdden deze nieuwe periode in, nu 38, wegens het aantal Stalen, waaruit de Republiek tegenwoordig bestaat. Thans steeg het enthusiasme ten top. Het publiek, dat tot nu toe achter het gebouw op Indcpendance-square naar de muziek en liet koor luisterde, die zich daar van 10 uur af hadden doen hooren, ging nu naar voren in Chestnutstreet, onder aanheffing van de hymne My country," „Hail Golumbiu'/ en andere nationale liederen. Bij den laatsten slag ontstond een oorverdoovend gejuich en van alle kanten hoorde en zag men vuurwerk; een geweld, onmogelijk te beschrijven. Van het luiden der nieuwe klok hoorde men niets. Om 6 uur moest men weder op dc been zijn. Eene groote parade zou gehouden worden, waarvoor uit geheel Amerika troepen waren bijeengekomen. Heeft Amerika, zocjals bekend is, slechts een klein korps „regular army," dat meestal in oorlog is met Indiaansche stammen, sterk in aantal daarentegen zijn de volunteers; corpsen, meer in den geest van schutterijen, maar gelukkig voor Amerika beter ingerigt en meer geoefend dan bij ons. Iedere Staat, iedere stad in het bijzonder lieefi zoo zijne eigene militie, welke door hem wordt bekostigd. De Ycreenigde Staten betalen hiertoe niet mede. Elk corps heeft eene eigene kazerne, waar geweren en uniformen worden bewaard en waar om de 14 dagen wordt geëxerceerd, terwijl de personen anders geheel vrij zijn. Nooit was te Philadelphia zulk eene verscheidenheid van troepen bijeen; op elks gelaat stond de grootste vorbazing te lezen, en waarlijk die 10,000 soldaten deden een goed effect. Ten 7 ure begon de generaal Bankson den stoet te scharenten 8 ure werd het bevel aan generaal Hartranft, gouverneur van Pennsylvanië, overgedragen, die met zijn ótat-major den togt opende. Uit vele Staten waren een paar compagniën gezonden, die te zaaien de ceutennial guards vormden. Elk corps werd door zijne eigene muziek voorafgegaan. Zeker wel een 80 muziekkorpsen waren aan wezig, die zich afwisselend lieten hooren. Vooraan gingen de kadetten der marine als vertcgemvoordigs van de United-States, daarna de Philadelphiasche corpsen. Elk corps, dat fraaijer uniform had of netter marcheerde dan de overige, werd met gejuich begroet. Een corps, dat onderweg de handgrepen deed en de. geweren gelijk deed neerkomen, wekte de grootste geestdrift opde Ameri kanen schijnen dus op dit punt, ook niet te zeer verwend te zijn. Bont was de menigte uniformen, die elkander opvolgden men had van elke Europesche uniform een namaaksel. Onze vesting-artillerie Door het hoofdbestuur van 't Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap is dezer dagen aan de leden gezonden het «Verslag van den toestand des Genootschaps en van de handelingen des hoofdbestuurs sedert de algemeene vergadering van 1875.» Wij stippen uit dit, belangrijk jaarverslag de volgende opgaven aanHet Genootschap telt 159 afdeelingen, met 2208 gewone, 144 algemeene, 219 honoraire leden en 4 leden van verdienste; het aantal voorstanders bedraagt 177. De toestand der Gewestelijke Vereenigingen is over het algemeen hoogst bevredigend; vele genieten een gewensch- ten bloei. De geldmiddelen geven geen reden i tot bezorgdheid. Terwijl in de gewone behoeften onbekrompen kon worden voorzien, buitengewone uitgaven werden bestreden, kon eene som van ruim f 100 in het vaste fonds worden over- gebragt. De inrigtingen, tot nut van onderwijs en onder wijzers, door 't Genootschap opgerigt en onderhouden, verheugen zich zonder onderscheid in een toenemenden bloei; het zijn de Onderwijzers-Spaarbank, de Levensver zekering-Maatschappij en de Paedngogische Bibliotheek. Het Hoofdbestuur stond in betrekking met de vereeniging «Volksonderwijs» ter zake van de statistiek van 't school verzuim, diende bij regering en vertegenwoordiging de door de algemeene vergadering vastgestelde voorstellen tot wijziging der onderwijswet in, en steunde bij adres aan de Tweede Kamer het voorstel Moens. Met medewerking van 't bestuur der Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs werden voorbe reidende maatregelen genomen tot oprigting te Amsterdam van een Nederlandsch Schoolmuseum, met andere woorden van een Permanente Tentoonstelling van Onderwijs, een inrigting zooals in 't buitenland bestaan te Petersburg, Hamburg, Berlijn, Weenen, Straatsburg en Temeswar. Deze tentoonstel ling zal omvatten het lager-, het middelbaar- en het gymnasiaal- onderwijs in den ruimsten zin, het onderwijs aan kweek scholen, de opleiding aan bewaarscholen, inrigtingen voor doofstommen, idioten, achterlijken, spraakgebrekkigen, enz., binnen— en buitenlandsche leer— en hulpmiddelen, plannen, afbeeldingen, toestelllen en voorwerpen, in betrekking tot schoolbouw, schoolinrigtingen, schoolmeubelen en school- hygiène. Terwijl het gemeentebestuur van Amsterdam het gebruik was overgenomen de. Engclscke roode jas en het Fransche zouaven- costuum, legercorpsen met costumen van eene eeuw geleden merkten wij ook op; soldaten met pruiken en driekante steken gingen ons voorbij, vergezeld van een corps met hermelijnbonten mutsen. Over liet algemeen bad men veel beerenmutsen, onbegrijpelijk in een land, waar het meestal zoo warm is. Kavallerie had men weinig; deze is voor de Staten te duur; de paarden zijn over het algemeen leelijk, maar schijnen zeer sterk te zijn. Twee corpsen met negers uit de Zuidelijke Staten deden ook den optogt mede. Ook toekomstige soldaten, kleine jongens, stapten moedig mee; een paar ambulance-wagens waren vol mei, achtergebleven vermoeide helden. Bij elke compagnie liepen een paar zwarten met limonade in emmers om den grooten dorst, door eene kolossale hitte veroor zaakt, te kunnen iesschen. Prachtige vaandels, opzettelijk voor het eeuwfeest vervaardigd, versierden dezen grootsehen bonten stoet. Mannen, nog vóór eenige jaren in bloedigen strijd, liet Zuiden en liet Noorden, liepen in volle wapenrusting vreedzaam naast elkaar. Voor de Iudependeuce-ilall was eene tribune opgerigt. waarop de generaal Sherman met Prins Oscar van Zweden, een 1 Gjarigen adelborst, den trein inspecteerde. Behalve deze twee genoemden waren ook nog Japansche en Zweedsche generaals en eenige vree r de commissarissen hiertoe nitgenoodigd. Door de gladheid der rails struikelde de generaal Bankson met, zijne twee adjudanten, juist voor deze tribune. Prins Oscar verwonderde zich hierover: «Dat zijn vrijwilligers," antwoordde hem spottend Sherman. Baukson was gelukkig spoedig weer en route. Om 10 ure was de parade afgeloopen en de genoodigden haastten zich naar de Independence-square om getuigen van liet ware feest te zijn. Achter de Hall heeft men eene beplante square, die aan twee tegenovergestelde zijden met tribunes was betimmerd, beiden met zeilen tegen de zon voorzien, die hare stralen weder koesterend afzond. De tribune, die aan de Hall aansloot, was voor de geïnvi- teerden en redenaars bestemd, het andere voor liet orcliest cn het koor. Het geheel was sierlijk inet vlaggen getooid. Op het binnenplein stond de volksmenigte te braden iu de middagzon velen vonden in de hoornen eene hoogere zitplaats. Amerika's groote mannen waren tegenwoordig, behalve weêr president Grant, die zich door deu vice-president Eerry had doen vertegenwoordigen. Wederom werden Hayes, de Keizer van Brazilië, Goshatn, enz., enz. met gejuich begroet. Kort na 10 uur wuifde de president Hawley van de ceutennial commission met zijnen zakdoek, ten teeken dat de muziek en liet koor een aanvang moesten maken. Eene groote ouverture //The great Republic'7 op de muziek van /,Hail Columbia" opende het feest. Toen stond Hawley wederom op en in eene korte toespraak werd de vice-president Thomas Ferry als „presidiug officer" van het feest geproclameerd. De nieuw benoemde herdacht iu eene sierlijke en duidelijk hoorbare redevoering het belangrijke feest van Amerika's lOOjarig bestaan. Na Eerry kreeg de bisschop van Pennsylvanië het woord tot het houden van en gebed; //inake it Emmanuel's land, a mountain of holiuess van een lokaal (in 't Oude Mannenhuis) heeft toegezegd, zal in de algemeene vergadering te Enschedé, die heden wordt gehouden, beslist worden over 't toestaan van gelden, stichting, instandhouding en uitbreiding van deze hoogst- belangrijke inrigting. Men schrijft ons van Texel, dd. 25 Julij: «Tot waarschuwing voor den landman kan dienen, dat men, bij het bezigen van eene maaimachine om gras te maaijen, voorzigtig zij om daarvoor geen paarden te spannen, waarbij veulens behooren. Een landman alhier nl. onder vond gisteren daarvan een groot nadeeldoordat het veulen voor de machine geraakte, die in vollen gang was, werd het beest, eene waarde hebbende van minstens f 150, een poot afgesneden.» Men meldt uit Hoorn, dd. 24 dezer: «Onze hoogere burgerschool verkeert bij den aanvang van den nieuwen cursus in een bloeijenden staat. In het afgeloopen schooljaar waren er slechts 17 leerlingen; van deze verlieten de school 3 en na gunstig afgelegd examen zijn er 12 bijgekomen. In het vooruitzigt, dat na het te houden her-examen nog eenige zullen bijkomen, kan de nieuwe cursus beginnen met nagenoeg 30 leerlingen.» Volgens de N. Noc-rdh. is men in de omstreken van Hoorn en Enkhuizen druk bezig met de opnemingen voor den geprojecteerden spoorweg van Zaanstreek-Purmerend- Hoorn-Enkhuizen. Zoo de opmetingen tot een definitief resultaat zullen leiden, zal het station te Hoorn komen, vlak bij de stad, tusschen de Koepoort en Noorderpoort. De spoorweg zal dan 1 oopen ten zuiden van Berkhout. In de Streek zal hij de beste landen ten zuiden van Wester blokker en ten noorden van Oosterblokker doorsnijden; op sommige punten komt de weg bijna achter de huizen. In Westwoud en Hoogkarspel gaat hij bijna vlak langs het water de Wijzend vervolgens achter Lutjebroek, Groote broek en Bovenkarspel ten noorden van 't water de Tocht. Zoo komt hij te Enkhuizen ten noorden van de Ketenpoort en eindigt bij het station, dat, naar men verneemt, zal komen op den Kuipersdijk. Een haven, die vroeger gebruikt werd, doch sinds eenige jaren is drooggemaakt en met mosterdzaad bebouwd, zou weer opengemaakt en in ver binding gebragt worden met de haven, die in de Zuiderzee bij het gebouw de Drommedaris uitloopt. and a dwelling place of righteousness" waven zijne laatste woorden. Bij het eindigen van dat gebed zong het koor, dat uitstekend voldeed, eene hymne «Welcome to all nations" met muziek naar Keller's Hymne. Hierna stond mr. Eerry op, die Richard Henrv Lee van Virginia, kleinzoon van den grooten vader der onaf hankelijk- hcids-verklaring, den volke voorstelde. Het origiqeele manuscript werd te voorschijn gebragt, anders in handen van den heer Grant, nu in eéne brandkast in het museum in de Hall bewjiard. Dit deed de harten van alle aanwezigen gloeijen, hetgeen in een oor verdoovend gejuich kenbaar werd. Het stuk werd door mr. Lee voorgelezen. Na deze plegtigheid stond de Keizer van Brazilië op om het teeken te geven aan het orcliest, om eene Braziliaansche compositie, te dezer gelegenheid vervaardigd, te doen beginnen. De Amerikanen dweepeu zeer met den Keizer; hij werd met gejuich begroet, eveneens de „Greeting from Brazil," een muziekstuk overigens van niet veel waarde. Hierna werd een gedicht voor gedragen door den heer Taylor, welke door den heer Welsh, «president of the Ceutennial Board of Einance," werd geïntroduceerd. Hei lied scheen zeer de toehoorders, zeker zeer weinigen in aantal, te treffen. Dit gedicht werd voorafgegaan door ,/the National Barnier," een lied, dat door het koor prachtig werd gezongen. Hierna kwam de beurt aan den feestredenaar, mr. Evarts, van New-York, Amerika's grootsten jurist; hij verviel in de fout van vele feestredenaars, door te veel van de aandacht der toehoorders te vorderen. Na zijne voordragt werd Handei's „Hallelujah" gezongen. Prachtig klonken hier wederom de 400 stemmen, die slecht door het orcliest werden begeleid. Hierna werden tot slot alle aanwezigen vereenigd in een algemeen gezang „the Old Hundred Psalm," een lied, op de wijze van //Uren, dagen, maanden" gezongen. Hierna werden door de opgetogeu menigte verschillende autoriteiten op den speakers-zetel geroepen, o. a. llayes, de Keizer van Brazilië, Sherman enz.; met herhaalde toejuichingen werden zij begroet. Het feest was hiermede afgeloopen; velen trokken naar Fairmount-Park, waar de Centenninl-Fountain werd ingewijd. In optogt trokken de Tcmperence-men daarheen en na eene bijzondere dienst had de plegtigheid plaats. Het feest moet zeer schoon geweest zijn, hoewel natuurlijk het groote deel van het publiek zich na die vermoeijende seance in Independence-square naar Eairmouut-Park begeven had. 's Avonds had daar groot vuurwerk plaats, llad men vroeger veel regen noodig en nu niet, de natuur besliste anders, juist nu begon het hard te regenen. Van het vuurwerk, dat 10,000 dollars kostte, gelukte slechts weinig. Prachtig was het slotstuk, een groote tempel, door 13 zuilen geschraagd, elk voorstellende een der Staten, die in 1778 de Republiek vormden. Dit was het glanspunt van den avond. Talrijk was de toegestroomde menigte, en moeijelijk was de togt voor hen, daar iedereeu zich een plaatsje in een tram of spoorwaggon wilde verzekeren. Den geheelen nacht werd nu nog feest gevierd, zoodat zelfs aan de vermoeide ledematen niet gegund werd, na een langen togt om al het schoone, dat Philadelphia te aanschouwen gaf te zien, zich ter ruste te begeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1