reeds om met zijn andere klomp eveneens te werpen, toen de gendarmen hem grepen. Voor zijn onbetaalde» maaltijd had hij een paar maanden straf gekregen; deze poging om zich over het vonnis te wreken, bezorgde hem 5 jaar gevangenisstraf, 5 jaar onder toezigt der politie en 5 jaar verlies van burgei'regten. Bij slot van rekening zal Sidoine zich zeiven toch moeten bekennen, dat hij beter had gedaan met zijn diner te betalen, of dien middag niet te eten. Gedurende 1875 werden uit Frankrijk voor een bedrag van p. m. f 10,500,000 aan kunstbloemen, zoowel naar de verschillende landen in Europa als naar de over- zeesche gewesten, uitgevoerd. Wat wordt er al niet gedaan voor de lieve jeugd, zegt de Amst. Crt., om haar allerlei kennis in te pompen op de pleizie- rigste wijsOnze eerlange nakomelingschap dreigt een geslacht van enkel pheniksen te zijn! In Frankrijk is nu weer eene vereeniging gevormd, om het waarlijk lumineus en mon strueus denkbeeld te verwezenlijken van Studie-reizen om de iverehi. Immers, aanschouwelijk onderwijs is het beste Men zegt dat Ferdinand de Lesseps er grootelijks de baud in heeft. Het volgend jaar zal een opperbest stoomschip van 1200 paardenkracht een lading innemen van leerjongens met onderwijzers en alle mogelijke benoodigdheden, met hetgeen tot uitspanning kan dienen incluis, en een langen togt maken, waarop, naar den ouden regel Omne tulit punctum miscuit qui utile duld, genoegen met instructie en instructie met pret zal gekruid zijn. Men verwacht er de schoonste resultaten van. Bij een mogelijk volgenden Fransch—Duitschen oorlog zal men dan geene victoriën aan den Duitschen schoolmeester hebben toe te kennen; althans zoo de Fransche kweekelingen bij hunne studie in den verren vreemde de kennis van hun eigen vaderland niet verzuimen. Het schip zal van Havre uitgaan en aller eerst gaan naar New—York, via Lissabon, Madera en de Bermuden. Van New-York gaat de studeerende jonge lingschap naar Charleston, Havannah, Martinique, Para, Rio en Buenos-Ayres. Kaap Hoorn zal men ontwijken, maar den koers rigten, «door Magellanes straat om den wereldkloot,» onder anderen naar Valparaiso, Callao, Tahiti, Auckland en Melbourne. Van Meibourne gaat de drijvende school naar Sydney; men pauseert eene wijle te Nouraéa, om de tuchtelingen en het strafstelsel grondig te bestuderen van daar gaat de togt naar Yeddo, Shanghai, Hongkong, Singapore, Bombay, Aden, Alexandric, Napels en Marseille. Daar zullen de pheniksen over het land worden losgelaten, om hunne ouderen te verbazen en te beleeren. Een kostelijk denkbeeld! De Franschen zijn toch waarlijk wei geregtigd om aan het hoofd van beschaving en vooruitgang te staan Engeland, Van 18551875 zijn 14,898 menschenlevens op de kusten van Groot-Brittannië verloren gegaan, doch er zijn niet minder dan 77,918 personen, die in levensgevaar verkeerden, gered. De redding van 8333 geschiedde door reddings booten, 10,070 personen werden gered door kustwachters- en andere booten, 16,478 door schepen en stoombooten, 219 door verschillende personen en de overigen door ver schillende andere middelen. Uit een ingesteld onderzoek naar het onheil aan boord van de Thunderer (het springen van een stoomketel) is gebleken, dat de ramp moet worden toegeschreven aan een verzuim. Een paar dagen te voren nl. was de sterkte van den ketel onderzocht door middel van hydraulische druk king. Daartoe was het noodig, dat de afvoerbuizen en veiligheidsklep gesloten werden. De proef voldeed. De ketel werd geplaatst, maar men vergat de afvoerbuizen en veiligheidsklep open te maken. Men begon te stoken en het gevolg was, dat de ketel door de groote stoomspan- ning sprong. Zwitserland. In de gevangenis te Bazel heeft het volgende plaats gehad. Twee gevangenen, Bienz en Marcioli, hadden in de werkzaal afgesproken, eene poging te wagen om te ont- vlugten. Ten dien einde had Marcioli een sleutel in handen weten te krijgen, waarmede hij jl. Woensdag avond ten 9 ure zijne cel en die van Bienz (naast de zijne) opende. Den geheelen nacht bleven zij bij elkander, ten einde de kans waar te nemen wanneer dc wachthebbende opzigter het gaslicht zou uit doen. Dit geschiedde 's morgens ten 4 ure. Op dat oogenblik overvielen zij hem en bragten hem met een mes eene doodelijke wonde toe, waaraan hij onmiddellijk bezweek. De tweede opzigter, die met eene karabijn kwam aanloopen, werd doodgestoken. Daarop begaven de boosdoeners zich naar de wachtkamer en namen aldaar een karabijn, een mes en de sleutels mede. Alvorens nu te ontvlugten, ging Marcioli naar de cel van een gevangene wien hij een doodelijken haat toedroeg, opende de deur, viel den gevangene aan en had hem weldra onder den voet, doch liet eensklaps zijn boos opzet varen, reikte hem de hand en ging heen. Onderwijl had Bienz de deur aan het binnenplein geopend, den aldaar patrouil leerenden nachtwacht, die een pistool op hen wilde afschieten, het wapen uit de hand geslagen en hem doodgestoken en was vervolgens over den muur geklauterd. Marcioii, hem daarin willende volgen, schijnt geen kans te hebben gezien om over den muur te komen, althans hij heeft zich met de karabijn een kogel door het hoofd gejaagd. Onmiddellijk daarop werd Bienz achterna gezet. Na lang zoeken merkte de portier hem tusschen eenige boomen, vervolgde hem aldaar en raakte met hem handgemeen. Bienz, het te kwaad krijgende, trachtte zich den hals af te snijden, doch bragt zich slechts een paar ligte wonden toe, werd gegrepen en naar de gevangenis teruggebragt. Amerika. De New—Yorker Handelsztg. schrijft over den oorsprong van de namen der Yereenigde Staten: Maine ontving zijn naam ter eere van Koningin Henriëtte, de gemalin van Koning Karei I, naar de Fransche provincie Maine. Ver- mont van de Green Mountains (groene bergen, in 't Fransch: vert mout). Massachusetts is een woord uit de Indiaansche taal, dat een land met groote heuvels beteekent. De kleinste staat der Unie werd, omdat hij in vorm overeen kwam met het eiland Rhodus in de Levant, Rhode-Island genoemd. Connecticut is een Indiaansch woord, eigenlijk Quon-ek-ta cut, de lange rivier. New-York ontleent zijn naam aan den hertog van York, die dit landschap van zijn broeder Karei II ten geschenke ontving. Pennsylvania is genoemd naar William Pennen het Latijnsche woord «silva,» bosch. Dela ware leidt zijn naam af van Thomas West lord de la Ware, gouverneur van Virginië. Yirginië van de maagde lijke Koningin Elizabeth (Virgin Queen). De Carolina's ontvingen hun naam ter eere van Karei I, Georgia naar George II, Louisiana naar Lodewijk XIV. Missisippi be teekent in de Natchez taalvader der stroomen. Kansas is mede een Indiaansch woord, dat «ruokend water» betee kent. Arkansas is afgeleid van hetzelfde woord met het Fransche woord «are» er voor. Tennessee is een Indiaansch woord voor «stroom met een wijde kromming.» Kentucky is insgelijks een Indiaansche uitdrukking voor «aan de bron der rivier.» Oliio beteekent in de taal der Shawnees «bekoorlijke rivier.» Wisconsin beduidt «wild stroomend kanaal.» Missouri, dat in het Indiaansch vuil beteekent, staat in verband met het troebel water van den Missouri-stroom. Jowa beteekent «de slaapmutsen,» Min nesota «nevelachtig water.» Zoo als uit New-York berigt wordt, is verleden week in het gezigt van Staten-Eiland een jagt, de Mohawk, omgeslagen, waarbij de schout-bij-nacht Garner, zijne vrouw en vijf andere personen verdronken. Deze gebeur tenis heeft in genoemde stad een diepen indruk gemaakt. UN GEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD; tieene. GETROUWD: J. Jansen en A. Castercom. S. J. Koens en M. Krug. P. J. de Klerk en G. de Wijn. K. Reinninga en M. A. Lean. BEVALLENC. Marchand, geb. van der Hof, D. T. van den Heuvel, geb. Meijer, Z. A. Stroomberg, geb. Determan, D. I 0. Konijn, geb. Kroon, D. E. Marchand, geb. de Leeuw, Z. F. t Aufderheijde, geb. Adels, Z. G. van der Oord, geb. Blom, Z. j S. E. Frankanip, geb. Manikus, Z. A. Selderbeek, geb. Groot, Z. OVERLEDENM. Thieman, 7 weken. S. S. Beek, circa 9 maanden. A. M. Konijn, 1 dag. C. R. ter Voort, 5 maanden, j 11. Leijen, 1^ jaar. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 19 tot 26 Julij 1S76. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENPetronella Anna, dochter van Willem ltom en Cor- nelia Engelina Blom. Cornelia, dochter vau Sieuwert Duinker en j Antje Drijver. Pieter, zoon vau Jan Brouwer Kz. en Antje Kikkert. I Horlze, zoon van Tjeerd Dijkstra eu Ariaantjc Boon. Simon, zoon van Dirk Boon en Jannetje Vlaming. j OVERLEDENCornelis Thomassen, 58 jaren, gehuwd met Saartje Zijlstra. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Helder, 25 Julij 1876. Mijnheer de Redacteur Verleen s. v. p. aan het volgend geschrijf een plaats. In de zitting van den gemeenteraad vau 18 Julij heeft zich een curieus feit voorgedaan. De geloofsbrief van het nieuw gekozen raadslid, den heer Bitter, is onderzocht en door de Commissie, daarmeê belast, werd voorgesteld dien heer toe te laten, omdat de geloofs brief in orde is bevonden, en toch stemmen drie raadsleden tegen de toelating. Wat de drie raadsleden bewogen heeft tegen te stemmen, blijkt uit het verslag in uwe courant niet duidelijk; ook blijkt uit het verslag volstrekt niet, of de drie tegenstemmers het regt aan hun kant hebben Het meest heeft mij bevreemd, dat de Voorzitter herinnert, dat bezwaren tegen dit raadsbesluit binnen acht dagen schriftelijk bij HH.Gedep. Staten kunnen worden ingediend. Aangezien het velen welkom zal zijn te vernemen, hoe die vork in den steel zit, wil ik de toedragt der zaak uitéénzetten. Nieuws gierigheid heeft mij gedreven die zaak te onderzoeken, en dat onderzoek komt mij voor der publiciteit wel waard te zijn. De tot lid van den Raad oeuoemde legt nevens zijn geloofsbrief aan den Raad over: o. a eene door hem zei ven af te geven ver- klariug, vermeldende alle openbare betrekkingen, die hij bekleedt. De heer Bitter heeft, volgens mijn onderzoek, alleen overgelegd de verklaring van te zijn plaatselijk heelmeester, dat is heelmeester bij de armen. Het lidmaatschap van den Raad is volgens art. 23 van de gemeentewet onvereenigbaar o. a. met ambtenaar vanwege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt; voor ambte naren met de armenpraktijk belast maakt echter dat artikel eene uitzondering. De heer Bitter is echter niet armeDgeneesheer alleen, hij is tevens belast met de visitatie der publ. vr. Aangezien zulks, uaar ik verneem, geen armenpraktijk is, maar hij daar afzonderlijk voor betaald wordt (niet door de gemeente, maar door belanghebbenden zeiven), is dit de reden waarom drie raadsleden tegen zijne toelating stemden. In „de Gemeentewet met aanteekeningen door mr. W. C. J. J. Cremers, raadsheer in het prov. geregtshof in Overijssel (tweede druk, Groningen bij Wolters 1870)", staat bladz. 126 op het vroeger aangehaalde artikel, de volgende aanteekening Een geneesheer, met de armenpraktijk belast, die tevens belast is bij niet-armen te practiseren, wanneer hem dit door den burge meester bevolen wordt, zonder wiens toestemming hij bovendien de gemeente niet verlaten mag, kan geen lid van den Raad zijn, Kon. besl. 1 Oct. 1861 No. 55 Bijv. 265; Luttenberg 181; W. B. A. 673; Gemst. 555. Hoe het dus mogelijk is eene zaak zonder de noodige toelichting van heu, die het weten kunnen, alleen door stemming uit te makeu, verklaar ik niet te begrijpen, en dit is de hoofdreden van dit geschrijf. Alleen over de opmerking vau den burgemeester, dat men tegen dit raadsbesluit binnen acht dagen schriftelijk bij Gedep. Staten bezwaren kan indienen, nog een enkel woord. Mij is verzekerd, doch ik heb het uit de derde hand, dat door iemand, ik geloof een raadslid, onderzoek is gedaan naar de be woordingen in welke de officiëcle aanstelling van den heer Bitter is vervat, en dat hem geantwoord is, dat men zulks niet geven kon voor Maandag avond 24 Julij. Dat het overigens het Gemeentebestuur niet aan overleg ont breekt, blijkt uit hetzelfde verslag in uwe courant, want men rigt een brandspuithuisje voor schoollokaal in. U dank zeggeudc voor de opname, met de meeste achting: X. Dit stuk is ie laat ontvangen om het nog in het vorig nummer op te nemen. Julij. 1 Uren. Windrigting en Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 zzw. 7k. 761.89 t 1.75 21.0 f 1.2 0.77 weingolv 27 8 nw. 8 758.37 - 1.81 17.2 - 0.8 0.80 Golvend 27 12 w. 9„ 760.10 - 0.08 17.0 - 1.8 0.75 ii Wij doen den inzender opmerken, dat het verslag van de gemeenteraads-zitting toch niet meer kon bevatten, dan hetgeen in die zitting behandeld en besproken werd. Stoomvaart- Berigten. STOOMVAART-MAATSCHA PPIJ JSEDERLAN D. prins hendrik. 1 Julij vau Batavia vertrokken. 25 Julij Port-Saïd aang. en vertr. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekoni. Prins van Oranje. 10 Junij van hier vertrokken. 29Junij Suez aang. en vertr. c o n b a d. 9 Junij alhier aangek., vertr.5Aug. Koning der Nederlanden. 13 Mei van hier vertrokken. 21 Junij te Batavia aangekomen. Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 24 Julij Port-Saïd aang 25 vertr. M a D R A. 22 Julij van hier vertrokken. 25 Julij Southampton vertrokken. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 24 Junij van Aden vertrokken. b o r n e o. 19 Julij alhier aangekomen. Celebes. 2 3 Julij alhier aangek.,ver tr.19 Aug. Weersgesteldheid: 26Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 27 Julij 8 u. Digtbewolkt, regenbui. 27Julij 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vcrirek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Julij. Ferdinand&Louis. J.H.Otto. Tjilatjap. 14 Julij. Johannes. M.H.Visser. Soerabaija. 22 Julij. Pres.Trakranen. K. Hoekstra. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Ucrkoms'. 25 Julij. NuovaVerita. M.L.Bertolotto. Duink.SsGoedk. Batavia. 26 Margot. J. Moos. Amons Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hafrün. U. M. Backe. Süderham. Hout. Blikman Co. Trevethick. P. Swan. Newcastle. Steenk. vau Gijn Co. Seaham. J. Berwick. Seaham. Duink. &Goedk. SCHAGER MAKKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden f a Ossen - 100al40 Stieren - 75a250 157 Gclde-Koeijen - 120a275 Kalf-Koeijen - 180a300 Vaarzen - 70al20 Ilokkelingen - a 6 Nucht.Kalveren- 12a 22 Vette Rammen - a 680 Schapen - 18a 36 39 Lammeren f 10 a 14 Bokken&Geiten - - a - 31 Magere Varkens - 15 a 25 Kippen Eenden Boter per kop Kaas per kilogram Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijeren a 14 c. 40 al25 -110 al20 - 35 a 40 -300 a350 -310 a325 LATERE BERIOTKW. Zr. Ms. instructievaartuig Urania, koramandant kapt.- luit. ter zee P. ten Bosch, is alhier teruggekeerd. De oefeningstogt is voor dit jaar met dezen bodem afgeloopen. Gisteren avond ontstond er brand in de werkplaatsen op het terrein van 't zeefront van het fort Erfprins alhier. Aanvankelijk had zulks een zeer dreigend aanzien, zoodat men vreesde, dat hierdoor groote verwoesting zou worden aangerigt. Er was gelukkig niet veel wind en spoedig waren een aantal nabijwonende werklieden ter plaatse om het gevaar te stuiten. De onmiddelijke nabijheid van water bevorderde aanmerkelijk de pogingen tot blussching, zoodat, toen de brandspuit No. 1 met spoed ter plaatse was aan gevoerd, deze niet in werking behoefde ge bragt te worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. HH. KK. HH. de Kroonprins en de Kroonprinses van Duitscbland hebben gisteren den dag wederom te Amsterdam doorgebragt en kwamen te 6 ure te 's Hage terug. Heden namiddag zou de Prins zich naar Soestdijk begeven, ten einde deel te nemen aan een diner, door Z. K. H. Prins Hendrik te geven. Men meldt uit Heerhugowaard, dd. 25 Julij: ■■Het bestuur der Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier liet gisteren na middag een proef nemen met een door de heeren Boeke en Huidekoper aangeboden Amerikaanschen booilader. Die proefneming bad plaats op de landerijen van den heer Jb. Zwaag, aan den Middenweg alhier. Zoo als bekend is, bestaat het eigenaardige van dit werktuig hierin, dat het, achter den wagen bevestigd, het hooi zonder opsteken op den wagen brengt en dien in weinige oogenblikken vult, waardoor veel kostbare tijd wordt bespaard. Aanvankelijk mogt de proef goed geslaagd worden geacht, terwijl men zich verzekerd houdt, dat ook dit werktuig allengs meer in gebruik zal worden genomen. Ofschoon de hooioogst over 't algemeen in dezen polder niet is tegengevallen, lijden thans de landerijen door de aanhoudende droogte en wordt sterk naar regen verlangd.» Jl. Woensdag werd te Haarlem de gewone zomer- paardenmarkt gehouden, waarop 592 paarden van inlandsch, gekruist en Duitsch ras waren aangevoerd. De handel was levendig en er werden tal van aankoopen voor buiten- landsche rekening gedaan. De prijzen liepen van f 100 tot f 1000. Voor de te houden loterij werden schoone paarden aangekocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3