HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 91. Zondag 30 Julij. 34 Jaargang. Brieven uit de Hoofdstad. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. B A-K KER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Hïken donderdag vertrekt de mnil naar Oost-Itidië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Conrad, geschiedt voor drukwerken den 4 Aug. a. s., na aankomst van trein III (Noord— Hollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven 5 Aug., na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op MAANDAG den 31 JULIJ 1876, des namid dags ten 7 ure. Anna Paulowna, den 28 Julij 1876. De Burgemeester, C. E. PER K! Onderwerpen ter behandeling: 1. Aanbieding gemeente-rekening over 1875. 2. Voordragt Leden Collegie van Zetters. 3. Benoeming Wethouder. 4. i, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5. Mededeeling ingekomen stukken. Binnenland. HELDEK en NIEUWEDIEP, 29 Julij. Op het Raadhuis alhier is gisteren aanbesteed: het maken van den onderbouw eener ijzeren draaibrug over het Heldersch kanaal bij de Postbrug. Ingekomen 14 billettèn, als van de heeren: Peeters cn Steijaart ad f 12;075; W. Hippens f 11,800; P. Verhey f 11,600; van der Kamp f 11,490; A. van der Plas f 11,400; J. S. van der Woude f11,300; P. Spruit f 11,175; Gebr. Janzen f 10,780; Gebr. Klein f 10,572; W. de Jong Jr. f 10,500; Gebr. Moorman f 10,400; Gebr. Korff f 10,290; P. Duinker f 10,145; D. de Vries f 9860. Naar wij vernemen bestaat het plan om in het gebouw der bewaarschool op de Vischmarkt alhier eene handwerk school voor meisjes op te rigten. VI. 27 Juli. Amice/ Al9 gc mij boos aanziet; als ge geweldig tegen mij uitvaart, als ge me een leugenprofeet scheldt en nooit weer een woord uit mijn mond of een letter uit mijn pen voor waarheid aanneemt, dan heb ik schijnbaar dat alles volkomen verdiend. Neen, niet schijnbaar, hoor ik u repliceeren; in een vorigen brief werd met een air van gezag verzekerd, dat den 25steu Juli het geduchte ramtorenschip de Koning der Nederlanden door het nog veel geduchter Noordzeekanaal zou trekken, of liever: zou worden getrokken, en thans, nu we reeds drie dagen verder zijn, ligt liet. ramscbip nog altijd rustig en wel aan 's Rijks Marinewerf te Arasterdam Maar cilieve! wie durft er, als het Noordzeckanaal iu 't spel is, nog op datums, op beloften, op berekeningen vertrouwenHoeveel dagen zijn er al niet reeds officieel en bij geruchte vastgesteld voor den langverbeiden proeftocht.? Eu ik kan u ten stelligste verzekeren, dut nog tot jl. Vrijdag avond, zoowel aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te 's Hage als in de bureaux der Marine te Amsterdam, gerekend werd op den 25sten Juli als de dag der proefneming, hetgeen later, op grond van gunstige rapporten, nog een dag vervroegd werd. Ik meende jl. Zaterdag dan ook juist ten dienste der Held. en Nieutoedieper Ct. u langs telegrafisehen weg met die kleine wijziging van mijn bericht bekend te maken, toen er eensklaps op nieuw verandering kwam. Herhaalde en zorg vuldige peilingen hadden Vrijdags aan het licht gebracht, dat het gedeelte Kanaal tusschen Zaandam en Amsterdam nog door tal van ondiepten onveilig gemaakt werd en volstrekt niet te vertrouwen was. Derhalve moest weder van den 24stcn Juli worden afgezien en werden er nieuwe conferentiën gehouden. Over den uitslag dezer beraadslagingen kan ik u thans, onder de noodige reserve, die in de onderhavige kweslie al zeer noodi'g blijkt te zijn, met zeker heid mededeelen, dat tot op dit oogenblik Donderdag 3 Augustus voor den beslissenden tocht is vastgesteld, op welken dag het reuzenschip 's morgens zeer vroegtijdig de reis zal aanvaarden. Ik behoef u niet te zeggen hoe die dag der proefneming, op welken datum zij dan ook plaats vinde, met een niet geringe spanning wordt verbeid. Hoop en vreeswat zal het zijn? Gisteren is men in het Kanaal begonnen met een voorloopigon proeftocht door middel van een oud vaartuig, dat door eenige bijtimmering op de breedte van de Koning en door de noodige ballast op de diepte van het ramscbip gebracht was. De wijze waarop men daarbij te werk gaat, kunt gc u niet beter voorstellen dan door de herinne ring aan een herstellende zieke, die voetje voor voetje een weinig in zijn tuin mag rondwandelen, waarbij hij 0111 de twintig tellen rusten moet, terwijl zijn vrienden en verzorgers hem van alle kanten met de noodige zorgvuldigheid omringen, om hem voor struikelen en vallen te bewaren. Ik hoor echter, dat de uitslag der proef neming niet is meegevallen: men vorderde zeer langzaam, moest De mal van Zr. Ms. ramtorenschip Koning der Nederlanden is eergisteren tot in de haven van het Noord zeekanaal gebragt. Wegens de deining van het water werd de togt in zee niet voortgezet, en is die gisteren gedaan. De proef is dus volkomen gelukt. Z. K. H. Prins Frederik heeft een prachtig aandenken ontvangen aan zijn 60jarig feest als chef van het West- phaalsche regement te Minden. Het is een monumentaal stuk van massief zilver, waarop een vaandeldrager te velde. Voorop het Nederlandsche wapen en daaronder: «Aan Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, bij liet 60jarig jubileum als chef, eerbiedig aangeboden door de officieren van HDs. regement.» De drie andere velden van het piëde stal bevatten de voornaamste data uit de geschiedenis van het regement. Morgen ochtend ten half acht ure zal de Duitsche Kroonprins met zijne gemalin en twee oudste zonen de badplaats Scheveniugen definitief verlaten en de reis naar Zwitserland aannemen. Aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken is jl. Donderdag aanbesteed: het maken van den onderbouw voor eene draaibrug over de Nieuwe Vaart met bijkomende werken en een vaste brug met 3 openingen over het bezuiden die vaart te maken kanaal te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. De minste inschrijver was de heer D. R. van Dartelen te Amsterdam, voor f 107,684. Beroepen te Akersloot de heer P. Th. Wielandt, pred. te Wieringerwaard. Door liet provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: het herstellen en verbeteren van Rijks-zeewerken op het eiland Marken. Daarvoor was de minste inschrijver de heer B. Beukenkamp, te Wieringen, voor f 8296. De eerste regtstreeksche verbinding tusschen Frieslands westhoek en Noordhollands oosthoek is thans tot stand gekomen door een stoombootdienst StavorenEnkhuizen, als onderdeel van de dienst HarlingenKampen. De pas sagiers naar- en van Amsterdam stappen te Enkhuizen over op of uit de booten der Zuiderzee- of Harlinger-Maat- dikwijls stoppen en de vaart vertragen en ontdekte al voortsukke lende veel meer ondiepten in den Kanaalbodem, dan men verwacht had, vooral in den aanvang. Eerst ten 6 ure had men gisteren middag de Noordzeesluizen bereikt, alwaar het vaartuig geschut werd en rusten bleef tot heden ochtend, ter voortzetting van den tocht tot in volle zee. De uitslag van het onderzoek was.... de hoop dat de verschillende ondiepten iu de geul, die de doorvaart nog bemoeielijken, wel bij tijds zullen uitgebaggerd wezen. Maar zal daarom met het. reusachtige, ongewoon lange stoom schip gelukken, wat gelukt is met één enkelen groot spant, met een mal? Malligheid! Aan belangstelling ontbreekt het ondertusschen de Kanaalmaat schappij cn haar werken niet. Zoo deelt men mij nu weder mede, dat Zijne Keizerlijk-Koninklijke Hoogheid de Kroonprins van Pruisen met gevolg (schoon incognito) morgen namiddag ten 1 ure van het VVesterlioofd alhier zal vertrekken om een tochtje te doen door het Kana.il en den aanleg te bezichtigen, que 1'on voit, zon der de verzwolgen millioeneu, que 1'on ne voit pasEu dat on danks de enorme opbrengst der talrijke veilingen van ingepolderde grondenEen spotvogel wist dezer dagen te vertellen, dat als de Maatschappij ditmaal weder echec leed, men er toe zou overgaan om het geheelc Kanaal maar weer aan te plempen en dan daarvan, een laatste, „onherroepelijk laatste" veiling van ingedijkte gronden te houden!.... Laat ik u zeggen, dat deze snaak echter geen aandeelhouder was; niet. eens een achterneefje van zoo'n gelukkige! Ik steek er een speldje bij. Dc afgeloopeu weken zijn niet in gebreke gebleven om mijne kleine onthullingen op het stuk onzer naclitpolitie pardononzer nachtwachts met tal van verrassende en sterk sprekende inci denten te illustreeren. Het meest zult ge u voorzeker verwonderd hebben, mijn vriend, over den dienaar des gerechts, die midden in den nacht maar eenvoudig naar huis was gegaan en onder de dekens gekropen, omdat gerechte goden! omdat hij zoo'n slaap had. 't Is waar, daar konden treuriger motieven voor het verzuim bestaan en onze vriend was ten minste nog een halven nacht in dienst geweest. Maar hoevelen zijn er die eenvoudig in liet geheel niet opkomen, omdat zij te uitgeput zijn of op een andere manier een paar stuivers meer kunnen verdienen? Economie politique, mijn waarde; de oude kwestie van vraag en aanbod. De Amsterdamsche bladen gaan dan ook trouw voort met iederen avond een laconische maar veelzeggende statistiek mede te deelen van het aantal wachts, die in den afgeloopeu nacht niet op het appèl zijn geweest en hoeveel kwartieren dien ten gevolge uren lang onbewaakt zijn geblevenDoch men schijnt ook hiervan te moeten zeggen: hoe erger het wordt, hoe beter het gaan zal. Het is mij althans een genoegen te kunnen constateeren, dat nu wel haast met ernst en krachtige hand doortastende maatregelen ter verbetering zullen genomen worden, vooral met het oog op den naderenden winter. Het cardinale punt, dat bij die verbetering tot dusver in den weg stond, was een gerezen verschil van opinie tusschen twee hooge autoriteiten (den Burgemeester en den Hoofd commissaris van politie) over de meer of mindere voortreffelijkheid van het reorganisatie-stelsel, waaraan ieder op zich zelf de voorkeur schappijen. Reeds dadelijk wordt van deze nieuwe dienst een gretig gebruik gemaaktde veehandel profiteert er het meest van. Een jong Duitscher, wonende in de Kal verstraat te Amsterdam, kwam jl. Donderdag avond van een pleizier- reisje terug en toonde aan een vriend een door hem medè- gebragten revolver. Deze manoeuvreerde eenige malen met het w-apen, met het gevolg, dat het schot afging en de kogel zijn vriend het hart doorboorde. De Amst. Crt. verneemt, dat nu reeds voor de inter nationale bloemen-tentoonstelling, in 1877 te Amsterdam in liet Paleis voor Volksvlijt te houden, inzendingen uit Australië bij de commissie zijn ingekomen. Jl. Woensdag is te Amsterdam door de politie een ware gruweldaad ontdekt. Op een vlieringkamertje in de Haarlemmerstraat nl. vond zij in een vunzig hok, waarin het daglicht nooit doorbreekt, een meisje, ongeveer 14 jaren oud, dat, geheel uitgeteerd, bijna niet ineer op een menschelijk wezen geleek en naauwelijks eenig verstaan baar geluid, tenzij gekreun, kon uitbrengen. Op de vragen der politie, waarom dat kind aldaar opgesloten was, schijnt de ontaarde stiefmoeder geen bevredigende antwoorden te hebben gegeven, tengevolge waarvan tegen de ouders proces-verbaal is opgemaakt. Bij het verhoor verklaarde de vrouw, dat zij het kind daar had opgesloten, omdat het teringachtig was, en zij besmetting van de andere kinderen gevreesd had. De geneesheeren van het Binnengasthuis, waarheen het meisje is overgebragt, hebben echter de ver klaring afgelegd, dat het kind noch aan klier-, noch aan longtering lijdende is, maar dat alleen onthouding van licht, lucht en het noodige voedsel liet in dien treurige» toestand hebben gebragt, waarin het helaas thans verkeert. Volgens geruchten moet het kind reeds twee jaren zijn opgesloten geweest. Het is te verwonderen, dat zulks door de voormalige buren niet is ontdekt. Men vermoedt, dat de mede-bewoners van het perceel in de Haarlemmer straat, waar dit ongelukkig huisgezin nog slechts twee maanden woont, deze gruweldaad aan 't licht hebben gebragt. Men verzekert nog, dat de ouders gisteren morgen in verzekerde bewaring zijn gesteld; geeft. In den laatstcu tijd, en zeker aangespoord door de menig vuldige klachten, die allerwege rijzen, begint er echter tusschen beide invloedrijke personages eenige meerdere toenadering te komen over de vraag: of men het plan van onzen Burgervader zal volgen en het thans fungeerende nachtwacht-corps door loonsverhooging- en andere maatregelen zal trachten te verbeteren; of dut het denk beeld van den Hoofdcommissaris zal ten uitvoer gebracht worden, die al de wachts eenvoudig ontslaan wil en een geheel nieuwen nachtwakersdienst organiseeren, in den trant van den Ilaagschen. 't Is te hopen, dat men, vóór November daagt, tot een beslissing komt, want wee ons als we de winternachten weder ingaan onder de hoede van mannen als Hein Jochems en consorten! Maar November! De winternachten! Wie denkt eraan? Wij; rustige burgers, die ons niet het hoofd hebben te breken met. reorganisatie-plannen, althans niet van der klepperlieden bent, wij smaken nog volop en met lange teugen de genietingen van den heerlijken zomer. In de voorste rij van deze genoegens mag ik met volle vrijmoedigheid de bloemententoonstelling plaatsen, die 29 dezer aan het Buiksloter Tolhuis geopend en den 2den der volgende maand gesloten wordt! Kent gij den keurigen, goed aangelegden tuin van het Buiksloter Tolhuis? Wel, het is een verrukkelijk plekje, aan de overzijde van het IJ, slechts vijf minuten varen van Amsterdam; een aardig bootje brengt er u ongemerkt' heen, terwijl ge uw sigaar opsteekt of een blik slaat op de nieuwe spoorwegwerken in het IJ. Wat heb ik menigmaal, na uren langen afmattenden arbeid tusschen vier muren, met vrouw en kroost I verademinggezocht en gevonden ouder dat weelderig geboomte, waar Goddank nooit een kurzaal of eeu speelbank zal verrijzen en waar alweer Goddank slechts nu en dan een „mopje muziek" j geblazen en gestreken wordt. Dingsdagmiddag ben ik eens een 1 kijkje gaan nemen hoe men er de zaken voor de expositie had aangepakt, en ik kan niet anders getuigen dan dat alles er toen reeds uitnemend en flink uitzag. Wat men reeds ontving, was keurig en smaakvol gerangschikt en beloofde iets goeds voor het geheel. Ik geloof dan ook, amice, dat ge, bij gelegenheid hier toevend, u een tochtje over het IJ niet zult beklagen; mij dunkt: 1 straks stroomen de bezoekers van heinde en ver er heen. Met een andere tentoonstelling, binnen de stad, die van Amsterdamsche Oudheden, is dat evenwel lang niet het geval; er zijn dagen, vooral des Donderdags als de entree f l bedraagt, dat de kijkers bij tientallen kunnen geteld worden. Voorzeker hebben de warme dagen en de meer landelijke genoegens hieraan grootelijks schuld; maar de algemecne klacht is toch dat er te veel te zien is en het onmogelijk is, zelfs op een geheelen dag, aan alles ook maar een vluchtigen blik te wijden. Hopen we intusschen dat deze belangrijke expositie, dit tastbare geschiedverhaal van drie eeuwen her, het hare zal toebrengen om de gebruikelijke uitspan- of -spattingen te vervangen, die iu de aanstaande „kermisweck" zonder kermis voor de eerste maal hier gemist zullen worden. Beter ekwivalent verwacht ik intusschen van de in dien tijd te houden feesten bij gelegenheid van het 25jarig bestaan onzer liedertafel Amstels Mannenkoor, welke feesten zoo aangelegd zullen worden dat zij aan allen, zoowel aan den fijn beschaafde als aan den minder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1