zijn projectiel en lading kost, men voorheen een geheel j linieschip kon hebben. Daardoor ben ik op de gedachte gekomen, de volgende rekenkunstige voorstellen zamen te stellen en aan een of ander tijdschrift voor Reken-, Stel en Meetkunst toe te zenden, in de hoop daarop de ge- wenschte antwoorden te bekomen: 1. Hoeveel hulponderwijzers en dito onderwijzeressen, die op een salaris van f 550 iu dienst treden, met f 50 verhooging voor elk jaar getrouwe pligtsvervulling, gaan er op één Krupp-kanon van 23 cM.? 2. Hoeveel geweerpatronen (model Beaumont) gaan er op een vrouwelijke kweekeling tusschen de 16 en 18 jaar? 3. Hoeveel kweekscholen kunnen er gebouwd worden voor de kosten van een ramtorenschip 4. Hoeveel minimum-onderwijzers kunnen er, a la Henri IV, Zondags een hoen in den pot hebben, voor de onkosten verbonden aan de invoering van een nieuw model sabelkwasten bij ons leger? 5. Hoeveel mM. kan in een onderwijzers-huishouden van 8 personen moeder de vrouw de boter dikker op de boterhammen smeren, als de stations van de staatsspoor wegen voor een derde minder prachtig worden ingerigt en voor een deel in hare afmetingen verminderd? En 6. Druk in eene benaderende breuk uit, hoeveel men voor het onderwijs meer zou hebben kunnen doen, zoo men de Atsjinezen in hun vet had laten gaar smoren.» Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 2 dezer: «Niettegenstaande vele velden in het oostelijk deel van den Polder in het voorjaar veel hadden geleden door de ritnaald, mogt men zich later toch nog met gunstige voor- uitzigten vleijen. Vooral de schrale velden van het weste lijk deel des Polders beloofden, de hoedanigheid van den grond in aanmerking genomen, een vrij goed beschot. Menigeen bragt met genoegen een bezoek aan deze streken. Maar de aanhoudende droogte heeft veler hoop vernietigd. De verkwikkende regen van gisteren middag zal niet in staat zijn te vergoeden, wat de langdurige droogte heeft bedorven.» Men meldt ons van Schagen, dd. 2 Aug. «Door den Raad dezer gemeente is, in zijne vergadering van den 1 dezer, overeenkomstig het rapport der met het onderzoek belaste commissie, de gemeente—rekening over het dienstjaar 1875 voorloopig vastgesteld, ten bedrage, in ontvangst en uitgaaf, van f 20885.17 en f 19598.24| batig saldo f 1286.92 Nog werd in die raadszitting, behoudens nadere goed keuring, vastgesteld eene verordening over de politie op het buitenplein van en den toegang naar het spoorweg station, geschiedende zulks naar aanleiding van art. 2 van het op 15 Oct. e. k. in werking tredend algemeen regle ment voor de dienst op de spoorwegen. Gunstig werd wijders nog beschikt op een adres van de hulponderwijzers aan de gemeenteschool, houdende het verzoek, dat, in plaats vau gedurende de Kersweek, in den zomer eene week vacantie mogt worden gegeven, als zijnde dat saizoen veel meer geschikt om het verleend verlof te doen zijn wat het wezen moet: ontspanning en verfrissching naar ligchaam en geest voor onderwijzers en leerlingen. De verzochte vacantie zal nu worden gehouden gedu rende de week welke aanvangt met den 28 dezer maand.» Te Amsterdam is de volkswoede tegen de ontaarde ouders van het mishandelde meisje groot, zoozeer, dat de politie hen zelfs niet geheel voor mishandeling kon vrij waren, toen zij jl. Zaturdag voor den regter van instructie moesten verschijnen. Hoe gevaarlijk echter die toepassing van de lynchwet zou kunnen worden, blijkt uit het feit, dat men een onschuldige vrouw, die uit het bewuste huis kwam, deerlijk mishandelde, omdat men haar voor de stiefmoeder hield. In eene jl. Maandag te Amsterdam gehouden ver gadering van houders van 3 pCt. binnen— en buitenlandsche Spaansche schuld is, overeenkomstig het preadvies van het comité tot bevordering van de belangen dier houders, besloten zich te onderwerpen aan de te Madrid aangenomen wet, die de Engelsche voorstellen ten grondslag heeft, onder het beding, dat de conversie van de coupons te Amsterdam zal plaats hebben en dat voortaan de coupons der houders in Nederland te Amsterdam betaalbaar zullen worden gesteld. Men weet dat de Engelsche, Fransche en Belgische comité's reeds vroeger in de Engelsche voorstellen hebben berust, welke in hoofdzaak hierop nederkomen, dat tot 1 Julij 1881 op de schuld 1 pCt. interest zal worden betaald; daarna één jaar pCt. en vervolgens wat de toekomst baren zal, daar alles dan van verdere schikking of regeling met het Spaansche gouvernement afhankelijk blijft. De coupons worden a 100 pCt. in een 2 pCts. effect geconverteerd, dat in 15 jaar aflosbaar is bij uitloting a 50 pCt. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene kerkelijke vergadering der Hersteld Evang. Lutk. kerk in het koningrijk der Nederlanden geopend. Ds. D. Snijder was van hier als afgevaardigde tegenwoordig. Onder het tentoonstellings-gebouw, zoo meldt men o. a. uit Philadelphia aan de KI. Crt., bevindt zich een groote en welgevulde wijnkelder, 300 voet lang, met eene afdeeling voor ieder wijnvoortbrengend land, en het is waar, dat, alles wel beschouwd, wijnen en likeuren tot de voornaamste voortbrengelen van den landbouw behooren. Wat al etalages van wijnen, likeuren, sterke dranken en bieren! Hoe bekoorlijk zien zij er uit, die langhalzige Rijnwijnen, met hunne eenvoudig gegraveerde etiquetten; die dikbuikige champagne, trotsch het gouden of zilveren hoofd omwendende; die vurige cognac met zijn schitterend opschrift, alsof hij nog een Fransche krans noodig had; die genoegelijk zoo naar 't Hollandsche hoekje van den haard verwijzende Arak punch, waarbij !t me voorkomt alsof ik de Spaansche kastanjes ruik; die zware en toch geniale Engelsche bieren, zoo krachtig als het volk dat ze voortbrengt; de sparkling Catawba van Ohio en de zoete wijnen van Californië, die Frankrijk en Zuid-Europa in hunne eer beginnen te tasten; die Hollandsche jenever met de Night Cap van Hoppe, van Schiedam, vooraan, i Medicijn of vergift, al naar men 't gebruikt of misbruikt, wonderlijke voortbrengselen eener beschaafde maatschappij hoe deftig staan ze daar, vastgekurkt en boordevol, en toch roepen ze u toe: Hands off! Hier doen ze ten j minste geen kwaad, die ruziemakers in menig huishouden, j die verdervers van menig belovend genie, die doodsengel j van menig opkomend leven! Men meldt uit Alphen, dd. 1 Aug.: «De hooioogst in de Rijnstreek, welke thans zoo goed j als afgeloopen is, leverde dooreengenomen een zeer bevre digend resultaat op. De kwaliteit van het gewas is uit- muntend en de opbrengst varieerde van 4500 tot 5000 I kilogram per hectare.» Jl. Maandag hadden zich eenige jongens naar de afzanderij in het Duin te 's Hage begeven, om zich daar in het gegraven kanaal te baden. Een der jongens, die zich te ver gewaagd had, kwam in groot gevaar van te verdrinken en was reeds in zinkenden toestand, toen een man, die in de nabijheid zijnen moestuin had en daar met een grooten hond rondwandelde, kwam toeloopen en den hond aanzette om zich te water te begeven. Het trouwe dier sprong in den vloed en bragt den knaap zoo nabij den wal, dat de man vervolgens met een stok den dren keling behouden op het drooge kon brengen. In de vorige week werd door den apotheker L. C. Grijseels, te 's Hage, op geneeskundig voorschrift, aan eene jonge dame uit Leipzig het door hem bereide middel tot afdrijving van lintwormen toegediend, met het zeldzaam resultaat, dat haar 10 lintwormen werden ontnomen. Dingsdag morgen ten ongeveer half zeven ure, toen er nog slechts weinige liefhebbers in zee waren, heeft er bij de badinrigting voor mannen te Scheveningen een treffend ongeluk plaats gehad. Twee jongeheeren, die zich te ver in zee gewaagd hadden, verkeerden in levensgevaar, hetgeen door den heer Franck, wonende aan de Koninginnegracht, naauwelijks ontdekt werd of, alle gevaar trotseerende, stelde hij alle pogingen in het werk om beide jongelingen (gebroeders Juf van Zanten) te redden; 't geen niet alleen hem niet mogt gelukken, maar hij moest zijne edele, menschlievende pogingen met den dood bekoopen. De heer F. verdween in de diepte en tot dien middag 12 uren was zijn lijk nog niet aan het strand aangespoeld. De beide jongelieden werden door het personeel van de badinrigting gered, een hunner was geheel buiten kennis. In het lokaal der binnen baden gebragt, werd door den baddoctor Mess alles aange wend om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken, hetgeen hem ten slotte mogt gelukken. In Nov. a. s. zal door de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Vlas-industrie, in het verkooplokaal aan den Oostsingel te Rotterdam, eene tentoonstelling van be werkt vlas worden gehouden. In geen jaren zijn de aardappelen zoo gezond geweest als dit jaar, zoo meldt men uit Utrecht, daar nagenoeg geene sporen ontdekt worden van de bekende ziekte; men schrijft dit vooral toe aan den weinigen regen, die gevallen is, waardoor de vrucht echter klein van stuk zal blijven. De verbouwers maken, in weerwil daarvan, door de zeer hooge prijzen goede zaken. Jl. Zaturdag avond ten elf ure bevond zich de veld artillerist G. W., garnizoen houdende te Breda, in de Nieuw- straat te 's Bosch, hebbende hij een dag permissie. Een burger, die hem ontmoette en goeden avond wenschte, werd daarvoor beloond met een paar sabelslagen. De schoon vader van den geslagen burger, toevallig aankomende, zag den artillerist met getrokken sabel staan en maande hem aan het wapen op te steken; ook het antwoord hierop was een geduchte slag er mee, zoodat de man op den grond vieleen tweede slag volgde waarbij hij aan het oor gewond werd. De artillerist, meer en meer opgewonden, liep met zijn sabel in het wild slaande in de Hinthammerstraat aan op eenige toeschouwers, van wie een bejaard heer, die waarschijnlijk niet tijdig genoeg had kunnen wijken, eenige slagen bekwam, waardoor hij onbeduidend verwond geraakte. Inmiddels waren een paar politie—agenten bijeengekomen, die den woesteling, die nog steeds de straten rondholde, aanhielden en overbragten naar de hoofdwacht, zoodat hij zijn straf niet zal ontloopen. De militair had drank gebruikt, doch was niet dronken te noemen. In de Huisvrouw leest men het volgende: «Volgens Liebig is het bewezen, dat alle groote geesten met moedermelk gevoed zijn geworden. Het gebruik der koemelk, welke meer op de vorming der beenderen werkt, veroorzaakt bij zuigelingen te snel het vergroeijen of sluiten der hersenbeenderen, waardoor de wasdom der edeler hersendeelen, wegens gebrek aan ruimte, benadeeld wordt.» De beroemde scheikundige Becquerel heeft bij onder zoek van de vrouwenmelk bevonden, dat van de vijfde maand af de zouten in die melk voortdurend afnemen, en dat zij in de latere maanden ook aan kaasstofgehalte ver liest. Het een met het ander vereenigd, zou de melk onverteerbaarder maken. Men zou daaruit tot de gevolg trekking moeten komen, dat het aan te bevelen is, zuige lingen na de vijfde of zesde maand niet uitsluitend met moedermelk te voeden. De Parijsche bladen kondigen het aanstaand huwelijk aan van Prins Chimay met mlle. Lejeune. De bruid brengt, naar men zegt, haar echtgenooot een som van 20 millioen mede als bruidschat. Het kan schikken! Men herinnert zich dat tijdens de jongste Fransche wereldtentoonstelling het «Ohé Lambert!» in vollen zwang was te Parijs. Nooit heeft men met juistheid kunnen weten welke oorsprong die dwaze volkskreet had en waarom deze zulk een opgang maakte. Na dien tijd heeft men dikwijls beproefd andere kreten in de mode te brengen, en eindelijk is dan een klein instrument, waarvan wij den naam niet kennen, en dat op een zeer onaangename wijze den krekel nabootst, in gebruik gekomen. Men kan in geen omnibus stappen, geen hoek omslaan, in geen tabakswinkel komen of men hoort het geluid van dat instrument, hetwelk men met den naam van «appel au Peuple» bestempeld heeft. Ook in het buitenland hebben op verschillende punten in de laatste dagen zware onweders gewoed. In een deel van Zwitserland (Neufchatel) ging het onweder vergezeld van een hagelslag, die alles vernielde. Vier uren daarna kon men nog hagelsteenen van 3 centimeters middellijn vinden. De vogels werden op hunne nesten gedood; het dikste glas van de broeikassen werd tot gruis verpletterd. De boekweit- en korenvelden zijn verwoest, de wijngaarden vernield. Alle vruchten, alle groenten zijn weg. Hier en daar vielen steenen als groote noten. In eene Hongaarsche badplaats werden de badgasten dezer dagen plotseling in ontsteltenis gebragt door eene kudde ossen, die in wilde vlugt van het gebergte in de wandelplaats kwamen binnenrennen. Spoedig bleek het, waarom de dieren zoo verschrikt waren, want een beer had zich op den rug van een der ossen vastgeklemd. Natuurlijk zocht elk der badgasten ten spoedigste een goed heenkomen, het aan de politie overlatende om de orde te herstellen. Deze echter was in hare pogingen niet gelukkig, want in plaats van den beer dood te schieten, werd de os getroffen, waarna de beer de vlugt nam en in het gebergte, waaruit hij gekomen was, spoedig eene veilige wijkplaats vond. Benoemingen, enz. De off. van gez. 2de kl. J. J. Hendriksz wordt met den 16 dezer geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier. De eervol ontslagen off. van gez. 2de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in YVest-Indië P. A. Risch is met ingang van den 6 dezer benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt. De off. van adm. 2de kl. A. de Leef, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-ïndië en deu 23 Julij jl. vandaar terug gekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. B u ite n I a n d. Frankrijk. De berigten omtrent den oogst in Frankrijk luiden steeds gunstiger. De oogst van 1872, 1873 en 1874 was reeds ver boven het middelmatige, die van 1875 was buiten gewoon rijk, maar de oogst van 1876 zal die van het vorige jaar waarschijnlijk nog overtreffen. In een gehuchtje in Frankrijk zijn in 40 jaar tijds 40 kinderen geboren, waarvan 39 meisjes en één jongen. Een Parijsch tandmeester heeft tusschen de wortels van een kies een parel gevonden. Hij stelt deze zeldzame vondst ter bezigtiging van de liefhebbers van zeldzaam heden. In den Figaro van 31 Julij kan men het adres van den man vinden. Mschland. De Keizer heeft Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, generaal en chef van het infanterie-regement Prins Frederik der Nederlanden, het grootkruis van de Konink lijke Huisorde van Hohenzollern met de Ster geschonken. Niet minder dan 575 personen waren jl. Donderdag, den laatsten dag voor het begin der vacantie, gedagvaard voor het Berlijnsch «Stadgericht,» om zich te verantwoorden op de beschuldiging, dat zij zich door ongeoorloofde land verhuizing aan hun dienstpligt hadden onttrokken. Twee beschuldigden waren verschenen; de overige 473 achtten het niet de moeite waard om op te komen. Een van de opgekomenen werd vrijgesproken; de andere werd, even als de 473 overigen, veroordeeld tot eene boete van 150 mark. 't Zou wel curieus zijn te vernemen, hoeveel van de veroordeelden in gebreke zullen blijven hunne boete te betalen. Een correspondent van de Magdeb. Ztg. klaagt over de buitengewone hitte, 28 a 30 graden Réaumur, die op het tentoonstellingsterrein te Philadelphia heerscht en het den bezoekers zeer lastig maakt. Ten gerieve van de bezoekers somt hij de koele plekjes op, waar men zich eenigszins kan verfrisschen. Een van deze bevindt zich in de machinezaal. Daar vindt men namelijk een reusachtigen ventilator, die 100,000 kubieke voet lucht per minuut moet kunnen inzuigen. De luchtstroom in de nabijheid van den ventilator is zoo sterk, dat men de opening van een tralie werk heeft moeten voorzien, om ongevallen te voorkomen. Hoeden, parapluies en omslagdoeken verdwenen als met een tooverslag in de gapende opening en werden later in zeer gehavenden toestand aan de andere zijde teruggevonden. Dat de Amerikaansche apothekers hunne klanten eerst door 't verkoopen van ijswater, onrijp ooft en vervalschte vruchtensappen ziek maken, om hen vervolgens door dure medicijnen te genezen, is algemeen bekend, maar de venti lator is een nog betere bondgenoot van de doctors; hij schijnt ten behoeve der geneesheeren en begrafenis-maat schappijen te zijn opgerigt. Een digte drom van bezoekers houdt zich steeds in de nabijheid op. Al komen zij ook druipnat van zweet, in twee minuten zijn zij droog en zóó afgekoeld, alsof zij den geheelen dag in een ijskelder hadden vertoefd. Wie zich er niet de tering haalt, gaat toch ten minste met een duchtige verkoudheid naar huis. Rusland Ter eere van den Kroonprins en de Kroonprinses van Italië, die de gasten van den Czaar zijn, heeft bij Peters burg eene groote parade plaats gehad, over 61 bataillons infanterie, 41 escadrons kavallerie en 164 stukken geschut. De evolutiën der Russische troepen moeten de bewondering der vreemde bezoekers, waaronder vele buitenlandsche hoofdofficieren, hebben opgewekt. Vooral het defileren der kavallerie -was prachtig. De grenadiers te paard, die tevens ook te voet kunnen worden gebruikt, namen aan de parade deel; maar de bewondering steeg ten top toen de garde kozakken, na de parade, hun dshigitowka uitvoerden. Zonder de toornen der paarden vast te houden, sprongen zij in carrière voorbij en voerden tegelijkertijd allerhande kunst stukken uit. Eenigen sprongen op den grond, lieten zich een eind weg medeslepen, sprongen daarna weer in den zadel en schoten hunne geweren af; anderen stonden op hun hoofd in den zadel enz. Toen deze wilde ruiters voorbij trokken, brak een algemeen gejuich der toeschouwers los.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2