Buitenland. ADVERTENTIE N. AANBESTEDING. EENE BEKWAME KEUKENMEID, Benoemingen, enz. Aan den lsten machinist in het vaste corps bij de Marine L. A. van Schie is, op zijn verzoek, met ingang van 31 dezer, een eervol ontslag verleend. Met den laatsteu dezer wordt de kapt.-luit. ter zee Pten Bosch, off.-instruct. bij het Kon. Instit. voor de Marine alhier, op non activiteit gesteld, en met den 1 Sept. a. s. worden aan gemeld Instituut als off.-instruct. geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. E. Simon van der Aa en de luit. ter zee 2de kl. W. J. Derx. Frankrijk. Jl. Zondag achtervolgden de bewoners van een huis in de rue St. Honoré te Parijs een kanarievogel, die voor hunne ramen fladderde en waarvan de herkomst onbekend was. De vervolging werd nog ijveriger voortgezet, toen men bemerkte, dat het beestje een strookje papier droeg, dat met een draadje aan zijn hals bevestigd was. Eindelijk gelukte het het angstige diertje te vangen, en het hein toevertrouwde briefje te ontvouwen, dat de volgende aan doenlijke woorden bevatte«Arm en ziek, zonder werk of andere hulpbronnen, weet ik niet meer wat ik doen zal. Ik ben pas 20 jaar oud en het eenige wat ik voor mij zie is een leven, waarvan ik een afschrik heb. Mijn besluit is genomen, van nacht is alles voorbij. De eenige vriend dien ik op deze wereld heb, is deze kleine vogel, dien ik de vrijheid gegeven heb. Ik verzoek degene die hem vangt, hem zorgvuldig te verplegen.» De heer N. N., eigenaar van een linnenwinkel in de rue St. Honoré 14, verpleegde den kanarievogel zeer zorgvuldig. Iedereen stroomde nu naar den winkel om het vogeltje te zien en moet dan fatsoenshalve eenige inkoopen doen. Ten slotte heeft de heer N. N. zich laten bewegen door het beleefd verzoek van een voorname oude dame om het legaat voor een aan zienlijke som te verkoopen. Eerst later bleek dat de gansche historie verzonnen en slechts een welgeslaagd middel van reclame was. De luchtreiziger Duruof (Dufaux), wiens gevaarlijken togt door de Noordzee men zeker nog niet vergeten heeft en die wel 20 malen, alleen of in gezelschap van zijne vrouw, in luchtballons als door een wonder aan den dood ontsnapte, is dezer dagen overleden. Engeland, Lord Hussel heeft aan lord Granville den 3 dezer den volgenden brief geschreven: "Waarde lord Granville! Met belangstelling heb ik van de beraadslaging in het Parlement over de Oostersclie zaken, in het bijzonder van de door den heer Gladstone en u gehouden redevoeringen, kennis genomen. Maar ik kom er voor uit, dat, zoo mij dunkt, eene ernstige bedoeling aan die redevoeringen ontbreekt. Ze doen maar al te zeer denken aan de oude aardigheid: «Wat voert ge daar uit, Tom?» «Niets mijn heer!» «En wat voert gij uit, Jan?» «Ik help Tom, mijnheer!» Het schijnt mij toe, dat wij, met onze vloot in de baai van Besika en onzen gezant te Konstantinopel, behooren aan te dringen op onverwijlde staking van de in Bulgarije en andere deelen van Turkije gepleegde gruwelen. Een duizendtal aan wal gebragte vlotelingen zou daartoe voldoende zijn en, zoo niet, ze zouden kunnen versterkt worden. Eindelijk, indien wij niet bij magte zijn aan de Turken barbaarschheid en wreedheid te beletten, dan zouden wij ons met Rusland kunnen vereenigen en middelen beramen om onze doeleinden te bereiken. De leuze der Whig-partij is: Burgerlijke en godsdienstige vrijheid de gansche wereld door! Van deze zaak zal ik nimmer afwijken Uit Aberdeen en andere plaatsen aan de Schotsche kust wordt van jl. Woensdag en Donderdag gemeld, dat de geweldige stormwind aldaar groote verwoestingen heeft aangerigt onder de Schotsche haringvloot. Meer dan 16 menschen waren, voor zoover bekend was, in de golven omgekomen. Te Killowen, een mijl van Ken mare, had jl. Donder dag avond de volgende treurige gebeurtenis plaats. Arthur Watson, een Protestantsch geestelijke, vond bij zijne tehuis komst zijne vrouw in beschonken toestand. Een twist ontstond tusschen hen, welke hiermede eindigde, dat Watson een geweer greep en dit op zijne vrouw loste, zoodat zij aan de bekomen wonde overleed. Het opmerkelijke van dit geval is vooral de leeftijd der personen. Watson is 60 en zijne vrouw 50 jaren oud. Duitschland. Als een nieuw staaltje van de ruwheid van het Berlijnsche janhagel verhaalt het Tageblatt het volgende: Dezer dagen was er brand ontstaan op een bovenverdieping bij een fabriekant en handelaar in sigaren. Dadelijk stonden er een aantal menschen voor het huis, doch in plaats van «brand!» te roepen, of aan het naastbijgelegen politie-bureau berigt te geven, begon de menigte onmiddellijk de straat op te breken en het huis met steenen te bombardeeren, dat in een oogenblik alle ruiten waren verbrijzeld en de jaloeziën in flarden naar beneden kwamen. De vlam, daar door lucht krijgende, sloeg onmiddelijk naar buiten, hetgeen door het woest gepeupel met een luid gejuich werd begroet. Daarop werd de huisdeur opengebeukt en stormde alles in wilde vaart naar binnen, alwaar in den winkel en andere lokaliteiten gelijkvloers, zoowel als op de eerste bovenver dieping, alles onder een dol geschreeuw werd kort en klein geslagen of weggeroofd. Een lid van het personeel der brandweer, die de bewoners (drie personen) met veel moeite uit een vertrek haalde, alwaar zij door den rook bedwelmd bijna waren omgekomen, werd op de beleedigendste wijze aangevallen toen hij, met hen den trap afkomende, de be stormers sommeerde het huis te verlaten. Gelukkig waren inmiddels politie en brandweer gewaarschuwd en mogt men er betrekkelijk spoedig in slagen het vuur meester te worden; doch bij de niet geringe vernieling, door den brand zelf aangerigt, hebben de indringers bij hun onzinnig rumoer den winkelier eene niet minder groote schade toegebragt. Bismarck heeft thans Kissingen verlaten. Hij woonde op eenigen afstand van het stadje en vertoonde zich weinig of niet in het openbaar. Bij zijn vorig bezoek bad hij te veel last van de nieuwsgierigheid van het publiek gehad. Rusland Het gelukte dezer dagen een der woeligste sociaal democraten, Vorst Krapotkin, die te St. Petersburg gevan gen werd gehouden, te ontkomen. De vorstelijke sociaal democraat bevond zich wegens eene ongesteldheid, in de vochtige kasematten opgedaan, in het Nicolaï—militaire hospitaal. Als reconvalescent was het den Vorst veroorloofd, vergezeld van vier schildwachten, op de plaats voor het hospitaal te wandelen, en daarvan maakte hij gebruik om zijn vlugt te bewerkstelligen. Het had reeds de aandacht getrokken, dat sedert eenigen tijd een officier in een met vurige paarden bespannen wagentje gedurig voorbij het hospitaal reed. Op zekeren dag, toen de gevangene zijne gewone wandeling deed, was ook de officier aanwezig en reed langzaam voor de poort van het hospitaal heen en weder. Te gelijkertijd werden onderscheidene met hout geladen wagens door de poort van het hospitaal binnen- gebragt. Van dit oogenblik trok de gevangene partij, en nog voor de schildwachten zich rekenschap hadden gegeven van hetgeen er gebeurde, was hij reeds tusschen de hout wagens door de poort uit en had hij plaats genomen in het rijtuig, dat blijkbaar tot dit doel aanwezig was. In woeste vaart renden de paarden met den officier en den vlugteling voort, zoodat zij reeds lang uit het gezigt waren, toen de gendarmes last kregen den vlugteling te achter halen. Aanvankelijk is die poging niet gelukt. Vorst Krapotkin is tot dusver spoorloos verdwenen. Zuid-Afrika. Er zijn thans per telegraaf nadere berigten ontvangen omtrent den oorlog tusschen de Zuid-Afrikaansche repu bliek en de Kaffers. Den 4 Julij jl. heeft het eerste gevecht plaats gehad, en wel bij Mothibi, welke plaats door 1000 blanken en 400 inboorlingen werd aangetast. Twee dagen later werd de sterkte bestormd. Blijkens berigt van den President, had hij eene volledige overwin ning behaald; 10 zijner manschappen waren gesneuveld en 37 gekwetst. Er was eenig vee en geld op den vijand buitgemaakt, en inmiddels was er voor hem eene verster king van 250 man aangekomen. Daarentegen hadden de boeren bij een aanval der Kaffers te Krugerpost en Speck- born 200 stuks vee verloren. De eerstgenoemde plaats werd echter met goed gevolg verdedigd. Doch tevens werd er melding gemaakt van gevechten der Middelburg—armee, waardoor de staat van zaken een ernstiger aanzien had verkregen. Terwijl namelijk de President Burgers den Kafferhoofdman Secoeconi had aangevallen, hadden andere troepen Kaffers langs een omweg een inval op het gebied der republiek gedaan, met het gevolg, dat zij vele boerde rijen hadden verbrand en Secoeconi in de gelegenheid was gesteld, in de rigting van Pretoria op te rukken. Amerika. In de Zwitsersche afdeeling der tentoonstelling te Phi- ladelphia zijn ook velerlei soorten van uurwerken geëxpo- seerd. Er zijn horologiën zóó klein, dat ze als zegels op een ring worden aangebragt, en een wonder van fijn werk, dat aan een gouden penhouder tot knop verstrekt. Het j heeft drie wijzerplaten, van drie zestienden van een inch (duim) elk, die den tijd, den dag der week en den naam der maand aanwijzen. Dit kleine meesterstukje van kunst- 1 vaardigheid is voor 800 dollars verkocht. De horologiën, die in gouden ringen gezet zijn, kosten 300 dollars. Het duurste horologie kost 1000 dollars. Het repeteert het uur, het kwartier en den minuut, en is letterlijk een almanak, want het wijst dag aan dag al de zaken aan, waarvoor men een almanak naslaat. Er is op kasten van eenige horologiën eenig zeer fraai graveerwerk te bewon deren. De eenige schilderij, die in den Zwitserschen catalogus wordt aangeduid, is eene copie van Greuze's «Ochtendstond» en is op de wijzerplaat van een horologie geschilderd. Uit Washington wordt gemeld, dat generaal Sherman eene versterking van het leger der Vereenigde Staten ten bedrage van 2500 man heeft aangevraagd, ten einde op spoedige en krachtige wijze een einde te kunnen maken aan het conflict met de Indianen. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 1 Julij van Batavia vertrokken. 3 Aug. Gibraltar, 4 Sagres gepass. Prinses Asialh. 2Julij te Glnsgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 10 Junij van hier verliokken. 22 Julij te Batavia aangekomen C O N R A D. 5 Aug. van hier vertrokken. 6 Aug. te Southampton aangek. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. V OORWAARTS. 8 Julij van hier vertrokken. 1 Aug. Aden aang. en vertr. Madbra. 22 Julij van hier vertrokken. 29 Julij Kaap Roca gepasseerd. Holland. 27 Mei van hier vertrokken. 14 Julij te Batavia aangekomen. C E L E b E s. 23Julij alhieraangek.,vertr.l9Aug. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang.,vertr.halfSept. l)e directie der Stoomvaart-Maatschappij Nederland heeft gemeend, in het belang der velen, die betrekkingen met Oost-Indië onder houden, het volgende te moeten bekend maken ,/De storing van de telegraaflijnen tusschen Batavia en Nederland brengt uit den aard der zaak groote onregelmatigheden teweeg in ■de berigten van daar. Zoolang er in het geheel geene tijdingen kwamen, begreep ieder, dat dit was door de storing. Thans echter komen weder telegrammen van lateren datum, terwijl die tusschen 17 Julij en einde Julij nog altoos ontbreken. De reden daarvan is waarschijnlijk deze: Tusschen 17 Julij en einde Julij was te Batavia de eenige weg, die eenige kansen van spoedige overseining aanbood, de lijn via Rusland. Daarvan werd dus gebruik gemaakt. Door de- breuk in die lijn hebben die telegrammen hunne bestemming niet bereikt, en zoolang die lijn niet hersteld is, komen ook die telegrammen niet over, niettegenstaande latere berigten via Singapore thans weder aankomen. Het duurt evenzeer lang eer men in Indië verneemt, dat de via Rusland verzonden telegrammen niet zijn aangekomen. De Stoom vaart-Maatschappij Nederland telegrafeerde naar Batavia 27 Julij, dat het verwachte telegram van de aankomst van de mailboot Prins van Oranje haar niet had bereikt. Volgens ingewonnen informatiën zal dat berigt, als het de boot van 28 Julij niet meer getroffen heeft, eerst 7 Aug. van Galle naar Singapore worden verzonden, eerst 14 Aug. te Singapore aankomen, van daar getele grafeerd, eerst 14 of 15 Aug. Batavia bereiken. Als de agenten dan dadelijk overseinen zal het nieuwe telegram, zoolang de kabel nog gebroken is tusschen Madras en Penaug, eerst den 22 Aug., of als zij te Singapore de boot van 14 Aug. mist eerst 29 Aug. te Galle aankomen. Op die wijze zou het berigt van aankomst van de Prins van Oranje te Batavia nog de geheele maand Aug. kunnen uitblijven, zonder dat er ernstige reden tot ongerustheid was." Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 3 bjj 6 7 8 8 Uren. Windrigtiug eu Kracht Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 zzw. 5k. 12. zw. 7 8; zzw. 2.2 12 wtn. 1.2» 768.3l,f 7.91 765.88 f 5.47 764.84, f 4.42 765.23 f 4.8L 19.4 19.5 18.7 18.7 - 0.7 - 0.6 f 0.6 - 1.4 0.8ljweingolv 0.79. Golvend 0.90,Vlak. 0.87 Slechtw. Weersgesteldheid: 6Aug. 7 Aug. 12 u. Bewolkt, winderig. 8 Aug. 8 u. Helder, beneveld, mooi weer. 8Aug. 12 u. Idem. mede te werken tot wering dier vreemde muntstukken uit den omloop, zooveel mogelijk wenschende te steunen geeft aan de ingezetenen langs dezen weg te kennen, dat vermits niemand gehouden is vreemde muntstukken in betaling aan te nemen, 's lands rekenpligtigen op nieuw ten strengste zijn aangeschreven om de gemelde stukken niet in ontvang te nemen; noodigt de ingezetenen bij herhaling ten dringendste uit, om hunnerzijds, door die stukken niet in betaling aan te nemen, tot wering van den verderen omloop daarvan mede te werken, vooral ook om zich voor schade te hoeden, daar welligt, overeenkomstig het daartoe strekkend reeds aan hangig wetsvoorstel, binnen niet langen tijd de Nederlandsche koperen munt door bronzen zal worden vervangen en dan wél de Nederlandsche centen maar niet de Belgische twee- centimesstukken zullen worden ingewisseld; maakt tevens bekend: 1. dat, zoo de verwijdering der Belgische koperen munt uit den omloop behoefte aan meer Nederlandsche centen mogt doen ontstaan, in die behoefte door krachtige aan munting, die weldra reeds aanvangt, voldoende zal worden voorzien; 2. dat een wetsvoorstel van de regering aanhangig is, om het in betaling geven en aannemen van vreemde koperen en bronzen munt, te beginnen met 1 Jauuarij aanstaande, strafbaar te stellen.» Men schrijft ons van Texel, dd. 8 Aug.: «De Maandagsche of weekmarkt was nog al tamelijk bezet met vee. De handel was ook beter dan de vorige week; men besteedde voor schapen f 21 tot f 25, lamme ren f8 tot f 12, rammen f 25, koevee f 210 tot f 240, paarden f 150 tot f 300, geiten f 5.» Een garnalenvisscher, Robbert Schroevers, die sedert jaren te Vlissingen garnalen aanbrengt, is jl. Vrijdag morgen, van de vischvangst terugkeerende, over boord geslagen en verdronken. Het lijk is door andere visschers opgevischt en met de hoogaars, waarop hij behoorde, naar Arnemuiden gebragt. Berigten uit Batavia, dd. 4 dezer, luiden o. a.: «Het groote feit van den dag is nog steeds de schipbreuk van de Luit.-Gen. Kroesen. Het getal der geredden is, naar men verneemt, in alles 147 van de 265 personen. Dc oorzaken van het ongeval worden geregtelijk onderzocht. Naar de Javabode verneemt, is van den kommandant van Zr. Ms. stoomschip Bromo het telegraphisch berigt ontvangen dat er geen geredden meer gevonden zijn, en dat men tot nu toe geen onbekende klippen ontdekt heeft op de plaats of in de nabijheid waar men meent dat de Kroesen vergaan is. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. BAKKER VERHEY. Dedemsvaart, 6 Augustus 1876. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geenc. BEVALLEN: A. Roodt, geb. Coster, Z. E. Raspoort, geb. van Zeggelen, D. J. Planje, geb. Verschoor, D. S. Luters, geb. Caljouw, D. G. Monneis, geb. Bais, I). V. Jacobs, geb. Snoek, D. N. Gornes, geb. Kuijper, D. K. Klaassen, geb. Bakker, Z. A. Driessen, geb. Eaber, T. Wngemaker, geb. Smit, Z. M. A. J. van Deinum, geb. Mnnnik, Z. OVERLEDEN: II. E. Reitsmn, 16 dagen. N. Kwekkeboom, 3 maanden. M. A. de Boer, 8 weken. N. Helder, 7 jaren. A. C. van Kleef, 16 maanden. D. Flens, 57 jaren. Levenloos aan gegeven 1. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmiq 14 Julij. Ferdinand&Louis. J.H.Otto. Tjilatjap. 14 Julij. Johannes. M.H.Visser. Soerabaija. 22 Julij. Pres.Trakranen. K. Hoekstra. Samarang. 5 Aug. Lida. J.W.C.VinkeMuller.Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms 6 Aug. Ann Mary. J. Paterson. Meijer Co. Ibraïla. 7 BellaMudge. W.J.Mason. v. Vliet Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Nereid. H.T.Michelsen. Cardiff. Steenk. deVries&Co. Sirius. F. Elliot. Shields. Hoogl.&v.Herw. JanvanGalen. L Vos. Riga- Hout. vanVliet&Co. Latona. T. Torjesen. Dariën. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Borgo. Amons Co. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 35 stuks Paarden, i 257 i, Runderen. 126 u vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 65 magere dito - 10,a 26,per stuk.(stug) 1707 n Schapen. 65 vette Varkens - 0,54 a 0,68 per kilog. (vlug) 30 n magere dito - 18,a24,per stuk.(matig) 294 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 n middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,30 a 1,40 per kilogram. Kip-Eijcren f 3,25 a 3,75 per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATKHE BEBIGTEW. 291ste STAATS-LOTERIJ VIJFDE KLA.9SE. Eerste lijst: No. 6660 f2000; No. 5537 en 20199 ieder f 1000No. 2592, 13604, 15919, 16590, 17817 en 19306 ieder f400; No. 161, 15530, 16089, 16226 en 19763 ieder f200; No. 590, 6418, 7111, 11373, 11610, 18393, 18626, 19025 en 20647 ieder f 100. De Staatscourant van heden bevat de volgende bekend making van den minister van Financiën: «De minister van Financiën, in ervaring gekomen zijnde, dat sedert eenigen tijd door een deel der ingezetenen zeer teregt geweigerd wordt Belgische tweecentimesstukken in betaling aan te nemen; en zijnerzijds die geneigdheid van het publiek om eindelijk Bevallen van eene Dochter N. GOMESKUIJPER. Nieuwediep7 Augustus 1876. Heden overleed plotseling, onze geliefde Behuwdmoeder en Moeder J. A. PRINS, Weduwe P. VISSER Az., in den ouderdom van ruim 69 jaren. Sliedrecht, 6 Augustus 1876. J. W. VISSER. C. M. VISSER—VISSER. Eenige kennisgeving. De Heer en lerrouw FRANKAMP—MANIKÜS betuigen hun dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hunnen Zoon ontvangen. Nieuwediep, 8 Augustus 1876. DANKBETUIGING aan den Wei-Edel Achtbaren Heer J. F. BON, Genees-, Heel - i en Verloskundige aan 't Zandvoor de liefderijke verpleging gedurende drie jaren, aan onze Moeder en Behuwdmoeder NEELTJE WILBRINK, Echtgenoote van JAN WEIJ, I betoond; daar wij drie jaren den dood voor oogen zagen, heeft hij haar door Gods hulp mogen behouden voor haar talrijk huisgezin, waar zij zoo dringend van noode is. Wieringerwaard, 6 Augustus 1876. Uit aller naam, FR. VISSER en TRIJNTJE WEIJ. Het GEMEENTEBESTUUR van SINT-PANCRAS is voornemens, om op WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1876 aan te besteden: Het maken van ruim 2100 meters Straatweg-, De aanwijzing van het werk zal plaats hebben op 18 Augustus a. s. Bestekken zullen van af 10 Augustus tegen betaling van 50 Cents verkrijgbaar zijn aan de Gemeente-Secretarie en bij den Opzigter G. KEUKEN, te Spijkerboor bij de Rijp. Sint Pancras, 8 Augustus 1876. Wordt gevraagd met 1 November: van de P. G., tegen hoog loon. Adres bij de Boekh. BERKHOUT en Co., te Nieuwediep

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3