B u ite n I a n d. beraad, de bewering uit, dat niet alleen de meest doelmatige middelen, om voorgoed met de longziekte onder het rundvee af te rekenen, nog niet aan het licht zijn gekomen, maar ook dat in weerwil van den ijver van het Staatstoezigt nog geene gevestigde overtuiging bestaat omtrent de ver schillende oorzaken die in verschillende gewesten engemeenten op het ontstaan, den aard, den loop, de verbreiding en de beteugeling van de longziekte van beslissenden invloed zijn of kunnen worden. Het bestaan van de onzekerheid kan hun inziens alleen worden opgelost door het onderling vergelijken van de ge tuigenissen van deskundige mannen uit vele oorden des lands en het zamenvatten der resultaten van hunne ervaring tot een volledig en degelijk verslag. Door het liooren van getuigen en deskundigen, uit alle oorden des lands opgeroepen, om de resultaten van hunne waarneming en degelijk onderzoek aan te brengen, wenschen de voorstellers de noodige kennis omtrent deze voor den veestapel en veehandel zoo gewigtige zaak te verkrijgen. Aangenomen het beroep naar Akersloot, door den heer P. Th. Wielandt, pred. te Wieringerwaard. De redactie der Landb. Crt. schrijft aan het slot van haar verslag omtrent het landbouwfeest te Tiel: uBovenal hulde aan Z. K. H. Prins Alexander voor de waardige en (wij schromen het niet te zeggen) uitnemende wijze, waarop hij te Tiel de Geldersche Maatschappij heeft gepresideerd, niet het minst voor de gezonde taal, door hem daar gesproken, die bij alle aanwezigen ongetwijfeld de beste indrukken heeft achtergelaten.» De Landbouw Crt. verheugt zich in de verbeteringen, die zijn aangebragt door afschaffing van het vroegere onmogelijk programma voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de landbouwkunde en de vervanging door een veel eenvoudiger programma, niet slechts voor onderwijs in de landbouwkunde, maar ook voor dat in den tuinbouw en in de houtteelt, van welke beide laatste vakken in het nu afgeschafte programma hoegenaamd geen sprake was. De Landb. Crt. hoopt, dat het nieuwe programma nu leeraren zal bezorgen. De minister van Binnenl. Zaken, mr. Heemskerk, en de inspecteur van het landbouw-onderwijs, dr. Salverda, die ons de rijkslandbouwschool met rijks proefstation te Wageningen bezorgden, hebben voorzeker een goed werk gedaan aan de zoo gegronde klagten tegen het examen voor acte B (landbouwkunde) een einde te maken, door de oorzaak er van weg te nemen, en wij spreken dan ook zeker uit veler naam, zegt de Landb. Crt. door hun voor deze bemoeijingen openlijk hulde en dank te brengen. De grootste kruideniers- en tabakswinkels te Hoorn hebben in de stadscourant van jl. Woensdag bekend gemaakt, dat door hen de Belgische centen niet meer aangenomen zullen worden. Aan de jl. Donderdag te Enkhuizen gehouden hard draverij namen 12 paarden deel. De prijs, f 150, werd behaald door het paard, toebehoorende en bereden door C. Broers van Benningbroekde premie, f 50, door het paard van J. B. Zeehandelaar te Amsterdam, bei-eden door A. de Graaff. Op de grindwegen in den Haarlemmermeer-polder wordt veel verkeerd met rijtuigen, door slechts één paard getrokken. Hierdoor ontstaat een diep paardenspoor, het welk tot hiertoe door arbeiders met een handschraper niet dan met veel moeite werd digtgehouden. Filippus de Haan, in zijne jeugd arbeider op Badhoeve, thans aannemer van het onderhoud van eenige wegen, heeft uitgevonden een wegschraper, waarmede hij, met behulp van een oud paard, dat digthouden beter dan vroeger verrigt, in minder uren, dan vele arbeiders eertijds dagen noodig hadden. Het werktuig is zeer eenvoudig en onkostbaar. De eenvoudige man woont in Haarlemmer meer op den Ringdijk, bij fort Schiphol, en heeft met zijne uitvinding waarschijnlijk groote dienst bewezen aan allen, die grindwegen moeten onderhouden. Op eenige plaatsen in de gemeente Utrecht heeft men, behalve het voeder, ook water bij het melkvee moeten brengen, daar de slooten, waaruit de dieren gewoonlijk dronken, uitgedroogd zijn. Naar de Arnh. Crt. verneemt bevat de conclusie, welke op de 31ste algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw is aangenomen, over de vraag: «Op welke wijze kan het bezoek der landbouwschool door zoons van landbouwers het best bevorderd worden?» o. a. het volgende: 1. de aandacht van de regering en van de domeinbesturen te vestigen op de wenschelijkheid om voor betrekkingen, die landbouwkennis vereischen, mannen te nemen, die aan eene landbouwschool hunne opleiding hebben genoten, en 2. op den steun, die aan de thans opgerigte land bouwschool kan worden gegeven door voor bedoelde be trekkingen het doorloopen met goed gevolg en van een cursus aan die school voortaan als voorwaarde te stellen. Volgens eene mededeeling van den heer Vreede bedragen de verplegingskosten ten huize van een der inwonende leeraren, den heer G. J. Vos, f 450 per jaar; het school geld f 40. In het programma der Rijksschool ziju ook excursies opgenomen. De wekelijksche wandelingen naar de boerderijen in de Betuwe, waar men uitstekend ontvangen werd, hebben tot nu toe uitmuntend voldaan. Jl. Woensdag hield de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksn ij verheid in Nederland te Zwolle hare 25ste algemeene vergadering. De voorzitter mr. D. J. baron Mackay opende haar met eene belangrijke rede, waarin hij een blik wierp op verschillende punten van handel en nijverheid. Zeer bemoedigend was de gezigt- einder niet. De financiëele crisis der laatste jaren doet nog hare treurige gevolgen gevoelen, ja schijnt thans bijna een normaal verschijnsel te zijn geworden. Op hoogst onrustbarende wijze heeft zich, tengevolge van overvloed van kapitaal, een ongezonde speculatiegeest ontwikkeld. De Amerikaansche spoorweg-speculatie is er een aller- sprekendst bewijs van. Ook in Duitschland heeft onvoor- zigtige uitzetting van het crediet, verwekt door de toe gevloeide mil Harden, de ontvangen sommen weder voor een deel naar Frankrijk en Engeland terug doen vloeijen. Die langdurige crisis brengt te weeg slapheid van handel, beperking van crediet, verminderde vertering, verlies voor ondernemer en werkman. Alleen in terugkeer tot de oude eenvoudigheid, tot noeste vlijt, tot onthouding van misbruik van crediet, tot weerstand tegen hooge renten ligt voor handel, nijverheid en kapitaal de sleutel tot herwinning van het verloren zelfvertrouwen. Na de boeijende rede van den voorzitter, kwamen de verschillende vraagpunten in behandeling. Bepaalde gewig tige besluiten werden niet genomen, soms werd beslist zich over het een of ander onderwerp te verstaan met andere vereenigingen, of om een andere vereeniging ten opzigte van de bedoelde zaak te steunen. Onderscheidene der vraag punten werden grondig besproken en van verschillende zijden bekeken. Omtrent de wenschelijkheid van de droog making der Zuiderzee is men niet tot een besluit gekomen. De volgende vergadering zal gehouden worden te Amsterdam. Men had den heer van Gorkom, inspecteur van het onderwijs in Transvaal, gevraagd of het artikel van den heer van Rees over dat land, in de Gids, waarheid be vatte. Ziehier zijn antwoord in zijn jongsten brief uit Pretoria in de Gron. Crt. «Mijn antwoord daarop kan en moet kort zijn, omdat ik het artikel, dat bedoeld wordt, niet gelezen heb. Men heeft mij gezegd, dat het de zaken over het algemeen zeer rooskleurig voorstelt. Een onzer uitstekendste hoofd ambtenaren, die sinds jaren in dit land gewoond en er vele en velerlei relatiën aangeknoopt heeft, zeide van dat Gids-artikel«Wat er in staat is over het geheel waar; maar het is niet de geheele waarheid.» Zoo is het in het kort met veel, dat over de Zuid-Afrikaansche republiek in Nederland gesproken en geschreven wordt. Ik ben nog maar weinige maanden hier en denk dus niet aan de pretentie, mij als autoriteit in deze op te werpen. Maar ik meen er al genoeg van te weten om ernstig te mogen waarschuwen tegen overdrijving en eenzijdigheid. Ik heb hier jongelieden zien aankomen, die weinige dagen na hunne aankomst reeds klaagden over «schande lijke misleiding.» Van die klagers zijn de moesten nu reeds geplaatst, zoo geplaatst, dat zij fatsoenlijk leven kunnen. Mij dunkt, dat is al wel. Maar het is niet goed, dat zij, die in Nederland de publieke meening voorlichten, over dit goede land schrijven en spreken als over een land van melk en honig, een land van belofte, een lui lekkerland in de werkelijkheid. Waarlijk, ook hier, als overal elders, geldt de regel, dat «wie niet werkt, niet eten zal.» De «gebraden vogels» vliegen ons hier niet in den mond. Van «gouden regen» is hier alleen sprake in het plantenrijk, Lout comrne chez nous. Ik hoop hier nog vele knappe, fatsoenlijke, degelijke Nederlanders te zien aankomen. Er is nog plaats voor zeer velen. Maarniemand kome hier met de illusie, dat hij hier terstond van alle zijden zal worden begroet, als «de onmisbare»naar wiens komst met smachtend ver langen werd uitgezien. Evenmin met de illusie, na weinige maanden of jaren als een ware Nabob te zullen repatriëren.» De vossen spelen tegenwoordig in Drenthe erg de baas. Binnen 8 dagen zijn o. a. nabij Hoogeveen ongeveer 200 kippen door hen gestolen. Men heeft het plan, weldra een algemeene drijtjagt te houden. De vruchten van de wilde kastanje dienen in den regel slechts tot speelgoed voor kinderen, 't Is daarom wel de moeite waard, er de aandacht op te vestigen, dat die vrucht een goed paardenvoedsel oplevert en tevens een uitmuntend geneesmiddel is tegen kortademigheid en hoest bij deze dieren. In Turkije gebruikt men haar ook voor melkkoeijen, welke, naar men beweert, hierdoor meer melk geven dan bij ander voeder. Tot poeder gemalen, levert zij een uitmuntende kleefstof op. De schil van de kastanje kan goede diensten bewijzen in de leerlooijerijen en om inkt te bereiden. Het hout van de wilde kastanje krimpt niet door hitte en zet door vochtigheid niet uit en is dus zeer geschikt voor vaten; dat het geen bijsmaak afgeeft, verhoogt de bruikbaarheid in dezen nog. Ook voor meubel makers is het hout zeer geschikt, daar het van het hout van den tafeleik naauwelijks te onderscheiden is. Dezer dagen was aan boord van een Nederlandsch schip, in de haven van Antwerpen gelegen, een schoone, geleerde papegaai gestolen. Alle nasporingen door den kapitein gedaan bleven vruchteloos. Hij wanhoopte, zijn lieveling ooit weer te zien, toen hij dezer dagen eene herberg binnentrad en een papegaai hem toeriep: «Ik ben hier, kapitein!» Deze herkende oogenblikkelijk zijn vogel, want vroeger, telkens als hij hem eten gaf, riep de pape gaai hem dezelfde woorden toe. Een matroos had den papegaai voor 10 francs aan den baas uit de herberg ver kocht. De kapitein gaf het geld en kreeg den papegaai terug. Jl. Vrijdag trouwde te Batignolles (nabij Parijs) een tachtigjarig heer met een meisje dat 24 lentes telde. De heer moet ongeveer vijf duizend gulden per jaar rente hebben, terwijl de bruid met de naald haar brood verdiende. De heer was bij de trouwplegtigheid gekleed als een echte dandy van 20 jaar, en zoo was zijn houding ook. Een kleinigheid ontbrak: zijn hoofdhaar had wat geleden, doch tegenwoordig ziet men dat meer bij «jongelui.» De bruid is een brunette en ziet er allerliefst uit. Een ieder hield zich overtuigd dat deze vrouw haar man tot den gelukkigsten aller echtgenooten zal maken. Benoemingen, enz. Met ingang van den 15 dezer ziju tot plaatsvervangende kanton- reglers benoemd: te Hoorn de heer B. C. van Bcrkel, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; en te Medemblik de heer J. van der Laan, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Oostzaau is benoemd de heer B. Keizer, te West-Graftdi,k. Be luit. ter zee 2de kl. S. T. Land, behoord hebbende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, wordt met 1 Oct. a. s. overgeplaatst aan boord van het wachtschip alhier, terwijl de luit. ter zee 2de kl. D. Hordijk, met dien datum geplaatst wordt in de rol van eerstgenoemden bodera. België. De bekende luchtreiziger Eugène Godard heeft dezer dagen uit het Park te Brussel een nieuwe luchtreis onder nomen, die tot groot genoegen, zoowel voor hem als voor het publiek, met alle succes bekroond is geworden. Het was een echt feestelijke opstijging. Het Park was luisterrijk verlicht en zoowel da&r als in den geheelen omtrek stonden duizenden toeschouwers opeengedrongen. Met de vulling van den nieuwen ballon, «L'Espace» genaamd, ter grootte van 1600 kubieke meters, van eleganten vorm en nieuwe constructie, werd te 8 ureu een aanvang gemaakt. Dat werk ging uiterst voorspoedig en ofschoon er op het laatst eenig oponthoud ontstond, was echter te 10 uren alles gereed. De heer Godard stapte met 3 togtgenooten in het schuitje, en terwijl overal in den omtrek bengaalsche vuren werden ontstoken, die wijd en zijd de prachtigste kleuren— variatiën opleverden, steeg het gevaarte statig omhoog. Het was zegt een berigtgever een betooverend schouw spel, den ballon te midden van dien schitterenden glans opwaarts te zien zweven. Wegens de windstilte bleef hij een geruimen tijd boven de stad en dreef vervolgens eens klaps in noordwestelijke rigting heen. Voorde luchtreizigers, zoo verklaart de heer Baert, die aan den togt heeft deel genomen, was het nachtelijk panorama, hetwelk Brussel in den maneschijn opleverde, ten eenenmale onbeschrijfelijk. Vijf en veertig minuten zweefde de ballon boven de stad en den faubourg Molenbeek St. Jean en kwam, na te zijn afgedreven, te halftwaalf op een stuk land te Releghem neder. Daar werd de ballon 's nachts op een wagen ge laden en zoo kwam liet gezelschap den volgenden ochtend behouden te Brussel terug. Èngelaod, 't Jammerlijk spoorwegongeluk, dat jl. Maandag avond bij Radstock, op de plaats zelve aan 14 menschen 't leven kostte (gezwegen nog van de gekwetsten), moet louter aan verregaande nalatigheid worden toegeschreven. De lijn is éénspoors en staat onder 't zoogenaamde blockstelseldat, behoorlijk toegepast, eene ontmoeting van treinen onmogelijk maakt. Er moet dus door een der beambten een noodlottig verzuim zijn gepleegd. 't Tooneel der ramp leverde de bekende vreeselijke tafe- rceler. op. Kermen en geroep om hulp werden van alle kanten gehoord. Afgescheurde ledematen lagen hier en daar verstrooid. Een reiziger was onthoofd. Een tweede lag verpletterd onder een zwaar ijzeren wiel. Een derde ongelukkige, dienzelfden dag gehuwd, stierf eerst nadat hij vijfdehalf uur onder een zwaar voorwerp vastgeklemd had gelegen. Dit laatste geval was wel 't ijselijkste. De meeste andere slagtoffers vonden een snellen dood. Zwitserland. Dezer dagen wordt de gewezen Keizerin Eugénie met haren zoon op het slot Arenenberg verwacht, waar den 15 dezer wederom, zoo het heet, eene vergadering van do toongevende leden der Bonapartische partij staat gehouden te worden. Oostenrijk. De Keizer, die te Ischl vertoeft, wandelde dezer dagen naar men vandaar aan de Linzer Tagespost schrijft met zijnen adjudant, toen het geschrei van een kind zijn oor trof; een oogenblik later zagen zij het kind van eene hooge rots naar beneden vallen. Het kind bleef met de kleederen aan eene boomstruik hangen. De Keizer, een flink bergjager, moest, om het kind te bereiken, een sprong van vijf meter langs de zoogenaamde Redtenbach-Wildniss maken. Hij aarzelde echter geen oogenblik en het gelukte hem het boven den afgrond hangende kind, een vierjarige knaap, te grijpen en in veiligheid te brengen. Turkije. In Turksche bladen wordt de vrees geuit voor hongers nood, indien de regering niet tijdig gepaste maatregelen neemt, daar een zoo belangrijk deel des Rijks door den oorlog op .weinig of geen oogst rekenen kan. Daarentegen wordt verzekerd, dat de graanoogst, waar de velden bebouwd konden worden, bijzonder voordeelig zal zijn. Amerika. Te New-York heeft eene bijzonder groote sterfte onder de kinderen algemeene ontsteltenis verwekt. In 26 dagen tijds werden 2136 kinderen beneden de 5 jaren begraven, zijnde bijna 2| pCt. van de bevolking, die op 900,000 zielen wordt geschat. De oorzaak wordt toegeschreven aan de groote warmte, gebrek aan versche lucht en aan een diëet, niet geevenredigd aan de temperatuur, waardoor cholera infantum ontstond. Vijftig doctoren hebben hunne diensten aangeboden aan de gezondheids-commissie, om het kwaad te bestrijden. De neger Hay wood Grant, ter dood veroordeeld wegens het in brand steken van een woonhuis te Plainville (in den Amerikaanschen Staat Georgië), is nabij Rome op het schavot gestorven. Van daar heeft hij zijn levensloop aan de 5 of 6000 toeschouwers verhaald. Het geheele leven van dien man was een aaneenschakeling van misdaden. In 1865 ver moordde hij een blanken matroos aan boord van de Potomac; later een anderen matroos op de stoomboot Bostonian. Te Memphis vermoordde Hay wood Grant een Ier. In 1869 schoot hij generaal Hindman dood. In 1872 werden, alweder te Memphis, een neger en een politieagent zijn slagtoffers. Deswege tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, vlugtte hij een jaar later naar Rome (Georgië), waar hij, in een jaar tijds, in de naburige dorpen viermaal brand stichtte en vier diefstallen met inbraak pleegde. Deze misdadiger was in 1844 in Ohio geboren uit vrije ouders. Toen hij 6 jaar was, werd zijn vader wegens mis daad gevangen genomen. Kolonel Quarles nam zijn ver dediging op zich, onder de voorwaarde (die vervuld werd) dat zijn cliënt hem zijn geheele familie zou verkoopen. De koop werd gesloten en Haywood Grant bleef slaaf van 6jarigen leeftijd tot aan den burgeroorlog. Gedurende den oorlog diende hij in het 46ste regement.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2