m IIELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 102. Vrijdag 25 Augustus. 34Jaargang. Goedkoope arbeid. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." ..Verschijnt Dingsdig, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. B i m franco per post - 1.65. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per mailboot PRINS HENDRIK, geschiedt voor drukwerken den 1 September a. s., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 2 September, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Dezer dagen deed door de couranten eene beschrijving van het leven der Chinezen in Californië de rondte. De mededeeling, dat zich onder de blanke bevolking van San Francisco een steeds sterker verzet openbaarde tegen den aanvoer van Chinezen, was wel geschikt om verwondering te wekken. In den regel althans worden in nieuwe en bloeijende Staten, zooals Californië zonder twijfel is, kolo nisten als welkome vermeerdering van werkkrachten ont vangen, en wanneer deze behooren tot eene natie, wier deugden spaarzaamheid en ijver zijn, tot een volk, dat weinig behoeften kent, en voor gering loon veel arbeid levert, dan zoekt men verwonderd naar de redenen, die de deur doen wijzen aan gasten, die zooveel eigenschappen hebben, waardoor zij zich aanbevelen. Ons althans lokten die berigten tot nader onderzoek uit, en daar liet weldra bleek, dat zij ontleend waren aan artikelen van Theodor Kircldioff in de Gegenwartwas het niet moeijelijk tot de bron op te klimmen. Het viertal artikelen over «die Chinesenfrage in Cali- forniën» ligt thans voor ons, en het is niet te veel gezegd, wanneer wij den arbeid van Kirchhoff onze belangstelling overwaardig noemen. De Californische Chinezen-kwestie vormt eene over tuigende bijdrage tot de leer, dat met goedkoopen arbeid alleen de maatschappij niet geholpen is. Dit wisten wij; ja, maar om het telkens weer te vergeten. Wij hebben zoolang geleerd in goedkoope voortbrenging, in de productie van groote massa's stoftelijken rijkdom de welvaart van de maatschappij te zoeken, dat het nog niet overbodig is, ook den schaduwkant van die ruime en goedkoope productie te doen zien. Vijf groote compagniën voeren de Chinezen in grooten getale uit het Hemelsche Rijk naar de kusten van Californië. De aangevoerde arbeiders blijven onder toezigt en leiding dier compagniën. Door tusschenkomst van deze verhuren zij hun arbeid en zoeken zij plaatsing. En die vinden zij gemakkelijk, want zij zijn vlijtig en leerzaam, met weinig tevreden. Hoewel de Chinesche wijk in San Francisco een toonbeeld is van vuil en smerigheid en ellende, en de opeenhooping van menschen, dieren en afval een voort durende bedreiging is met ziekten en eene bron van miasmen en besmetting, zoo kunnen zij netjes en zindelijk zijn als geen ander, als 't hun bevolen wordt, en zindelijk heid, zooals bij wasscherijen, huisdienst, keukenarbeid, een deel uitmaakt van hun taak. Dat alles voor een gemid deld dagloon van 37|, zegge zeven en dertig en een halve cent van ons geld'! Men behoeft niet te vragen, hoe de eerste Chinesche emigranten in Californië ontvangen zijn geworden. Hoe voor hen de armen geopend werden van alle fabrikanten, die goedkoop werkvolk zochten, en door de onverwachte hulp van Chinezen onafhankelijk werden van de dure en onzekere Europesche emigratie! En hoe gemakkelijk was dat werkvolk! Men wist niet van coalitiën, niets Van werkstakingen, niets van verzuim; de werkgever had slechts te doen met één ligcliaam, de Chinesche compagnie, die het loon ontving en dagelijks het overeengekomen getal arbeiders* altijd rustig, altijd tevreden leverde, en voor de zieken gezonden in de plaats zond; voor onder nemers scheen de gouden eeuw aangebroken. Twintig duizend Chinesche arbeiders vonden werk aan den Pacific- spoorweg, die zonder hunnen bijstand onuitvoerbaar zou zijn geweest, in alle bedrijven, alleen die uitgezonderd, waarvoor moed of groote ligchaamskracht noodig zijn want de Chinees is angstig en van zwakken ligchaams- bouw nam de stille vlijtige Chinees de plaats in van den Ierschen emigrant, vroeger de voornaamste arbeider, en maakte het der Californische industrie mogelijk tot ongekend lage prijzen bare producten te leveren, en zege vierend de concurrentie, zoowel met de .oostelijke Staten van Amerika, als met Europa vol te houden. De wijnbouw bloeide, Chinezen plukten de druiven, en persten den wijn groote oppervlakten gronds werden voor de graanteelt gewonnen, de- Chinees zaaide en haalde den oogst binnen; de Chinees waschte goud, de Chinees werkte in sigaren-, schoenen- en kleeren-fabrieken, bet gebouw der Califor nische nijverheid werd opgetrokken op Chinesche soberheid, spaarzaamheid en vlijt! Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. rtÉi «wcrWJBWI Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Maarzeven en dertig en een halve cent blijft zelfs voor een staartdragenden zoon van het Hemelsche Rijk, toch ook maar zeven en dertig en een halve cent. Men moet een Chinees zijn om het wonder te vertoonen van daarvan te kunnen leven, en er van te kunnen overleggen, maar zelfs een Chinees kan er niet meer van maken, dan juist zeven en dertig en een halve cent. Hij leeft er van, maar vraagt niet hoe? Zoo gij het weten wilt, een wandeling in de Chinesche wijk van San Francisco leert het u. Als een gewoon woonhuis in de handen van deze Aziaten valt, dan is het eerste werk om in elke kamer een zolder te leggen en met dwarsschotten iedere kamer in twee of meer vertrekjes te verdeelen. Op losse planken aan den want slapen dan dertig en veertig Chinezen in eene ruimte, die onvoldoende zoude zijn om te voldoen aan de bescheidenste eischen eener blanke arbeiders-familie. Van familie-leven is dan ook bij de Chinesche emigranten geen sprake. In op de beschrevene wijze vertimmerde huizen, in kelders en holen huizen en leven zij, op elkander gepakt, in de meest hinderlijke intimiteit alle functiën des levens verrigtende, in het vuil, den damp, de onreinheid, die van deze levens wijze de onvermijdelijke gevolgen zijn. Hun voedsel bestaat uit een paar handen vol rijst dagelijks, thee is de eenige drank, opium helpt het leed dragen door zijn verdoovend vermogen en bedriegelijke droomen verwekkende eigen schappen, gedroogde visschen en halfrijp of bedorven ooft zijn weelde-artikelen. Zoo leeft men goedkoop! Maar is het leven? In een poel van ligchamelijke onreinheid eïi geestelijke zedeloosheid, zonder hooger doel dan geld ver krijgen; door-sparen, waar stelen te gevaarlijk schijnt, door stelen, waar dit mogelijk is, zonder ontwikkeling, zonder begrippen van regt, van waarheid, van pligt en van deugd, tenzij men de overblijfselen eener bloot formeele afgoden dienst daarvoor neemt, den tijd door te brengen, die den menscli gegeven is op aarde, is dat leven? Voor een Chinees misschien, voor den minst-ontwikkelden Europeaan zeker niet. Misschien zeggen wij, want liet is naauw denkbaar, dat een volk, dat eene eigene, zij het dan ook eenzijdige beschaving heeft, zooals het Chinesche Rijk onmiskenbaar heeft, zoo laag kan staan, en in Californië is dan ook het algemeene gevoelen, dat de ingevoerde koelies slechts slaven zijn van de gezegde groote com pagniën, hoewel de gebrekkige kennis van de Chinesche taal tot nog toe verhinderd heeft, volkomen zekerheid omtrent dit punt te krijgen. Als het waar is, dat de Chineesche koelie slechts door slavernij gedwongen kan worden zóó te leven, zoude men het feit betreuren, maar ten minste niet behoeven te wanhopen aan het gele menschenras! Maar nu de industrie, en hare gevierde goedkoope werkkrachten? Niemand meer dan zij ziet zich bedrogen. Langzamerhand hebben de vlijtige, ijverige en leerzame koelies, zoodra zij den arbeid verstonden, zich vereenigd om voor eigene rekening zaken te doen. Begonnen met de eenvoudigste beroepen, sigarenmakerijen, wasscherijen, schoenmakerijen en dergelijken, hebben zij onder leiding der meergenoemde compagniën, langzamerhand meerdere takken van nijverheid aan zich getrokken, en dat waaraan zij eens de hand hebben gelegd is voor den blanken man onbereikbaar. Hun goedkoope arbeid maakt alle concurrentie onmogelijk! En daarmede is nu gewonnen, dat sigaren, schoenen en schoon linnen goedkoop zijn in San Francisco, maar veel meer is er verloren. Het door den Chinees cent voor cent en dollar voor dollar opgespaarde kapitaal wandelt naar het Hemelsche Rijk, en wordt onttrokken aan Cali fornië, waar het gevormd isvoor den Europeschen arbeider is er geen werk meer. De stad der Chinezen breidt zich meer en meer uit, want uit de buurt waar zich de koelies vestigen, moeten de blanken wel verhuizen. Hun getal neemt toe, wekelijks na de aankomst der mailbooten kan men soms gedurende uren door de hoofdstraten de met pas aangekomene Chinezen beladene wagens zien trekken, terwijl de Europesche emigratie van Californië wordt afgeschrikt. Er blijft slechts plaats voor groote onder nemers, kapitalisten (nu reeds ook veelal Chinezen), en voor de groote massa wier lot niet boven dat van slaven staat. Men ziet, de goedkoope schoenen en sigaren zijn duur. Zij zijn gekocht met den ondergang, of liever met de ver drijving van de arbeidende klasse en den middenstand, gekocht met de verdrijving van het Europeesch element of beter gezegd van het blanke ras, en zijne vervanging door het gele. Een volk, dat op een zeer lagen trap van beschaving staat, verdrijft het meest ontwikkelde ras van den aard bodem Het is eigenlijk de vraag, of Californië zal zijn voor de Aziaten of voor de Amerikanen. De vraag, of dat schoone en vruchtbare deel van het Amerikaansche vasteland mede zal werken tot, en zich plaatsen zal aan de spits van de beschaving, of dat er een tweede China zal ontstaan aan de kusten van den Stille Oceaan. De goedkoope schoenen zijn werkelijk duur! Lage loonen zijn duur, als zij een muur vormen, die de bescha ving en de ontwikkeling, de zedelijkheid en de menschen- waarde niet vermogen te overschrijden. Als zij eene bevolking neêrdrukken tot den toestand, waarin zij leeft als bet dier, of naauw beter. Te lage loonen straffen zich zelf, als zij voor de voor deden, die zij in den aanvang den ondernemers boden, geene mindere vergoeding eischen, dan dat zij de geheele nijverheid overbrengen in de banden van een lager menschenras. De keus staat tusschen goedkoope schoenen en beschaving, tusschen goedkoope sigaren en zedelijkheid, tusschen goed koope koorn en wijn en nienschenwaarde; kan de keus daar twijfelachtig zijn? HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Augustus. De stoomkanonneerbooten Dog en Gier, alhier aange komen, zullen in het drooge dok worden nagezien, om daarna, vergezeld door de Brak, een kruistogt te maken in de noordelijke gaten der Zuiderzee. Jl. Zondag avond had aan de Comraercie-sluis alhier een treffend ongeluk kunnen gebeuren. Terwijl eene vrouw met een zesjarig kind die sluis passeerde, viel het kind, door het blaffen van een hond verschrikt, in de schutkolk. Op het hulpgeschrei der vrouw aarzelde de sluismeester, de heer Braspot, geen oogenblik in de diepte te springen en had de voldoening liet kind te redden. Gisteren middag vertrok uit deze haven het Eng. stoomschip Forest Queen, bestemd naar Huil, na aan het havenhoofd te hebben ingeladen de ankers, kettingen, kabels, enz.; al hetwelk gedurende bijna twee jaren als hulpmiddelen heeft gediend om het gestrande stoom schip König Wilhelm een meer veilige leg- of begraaf plaats op eèn der buitenbanken van het Huisduiner strand te bezorgen. De Engelsclie opzigter, die deze artikelen convoyeerde, zal wel somber te moede zijn geweest, toen hij de bijna geheel in liet zand weggedoken König Wilhelm voorbij- stoomde, en hoe groot moet wel niet zijne teleurstelling zijn geweest, toen hij liet Noordzeekanaal, dat zeldzaam gewrocht van Engelsche waterbouwkunde passeerde. Immers men zal zich nog wel herinneren, dat er, vóór ruim ander half jaar, veel werd gesproken over het excentrieke plan der ondernemers van de König Wilhelm, om dat schip - waarvan de afbrenging bij hen volstrekt niet twijfelachtig was ponr la rarité du fait, als baanbreker dat Kanaal te doen instoomen. Hoe gelukkig en verblijdend voor ons nationaal gevoel, dat die feestelijkheid thans voor een kolossalen Neder!andschen oorlogsbodem is bespaard: eene feestelijkheid, die wij, als wind en weêr, een zeer hoog watergetij en eene hoogst voorzigtige bebaksning van den geul ten goede -willen gedijen, ieder oogenblik te gemoet mogen zien. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat het korps opzigters van fortificatiën voortaan zal bestaan uit: 8 lioofdopzigters, jaarwedde f 1500; 10 opzigters 1ste kl. f 1300; 12 id. 2de kl. f 1200; 15 id. 3de kl. f 1000. Het berigt omtrent de ziekte van dr. Jonckbloet in Amerika berust op eene dwaling. De laatste berigten omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Kuyper zijn over het algemeen veel gunstiger. De gedwongen rust en de versterkende berglucht in Zwit serland werken zeer weldadig op zijn gestel. Volgens Daily News is de in hechtenisneming van onze landgenoote mej. Merkus, die den 14 dezer door vier gendarmes te Belgrado werd gebragt, een gevolg van hare pogingen om onder de Servische soldaten, voorname lijk de gekwetsteneen onrustbarende republikeinsche propaganda te maken. Deze dame wordt voor een der geheime werktuigen van de Omladina gehouden, liet poli tiek genootschap, dat tot de oorlogsverklaring aan Turkije gedreven heeft. De «weêrprofeten» komen ons met hun voorspellingen nu reeds angstig maken voor den aanstaanden herfst. En dat nog wel, terwijl we pas weer ademhalen na de druk kende dagen der vorige weken. «De meest ervaren zeelieden» voorspellen dan na den snikheeten zomer een zeer stormachtigen herfst. Te Arnhem, Zwolle, Deventer, Meppel, Rotterdam, 's Hage en elders heeft 't jl. Maandag wat geregend,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1