Lokaal voor Evangelisatie. c- VOOR DE LEDENJER HERV. KERK. Mevrouw von Metternich alleen waagde het te applau- diseeren, en zij maakte daarmede goed, wat zij had bedorven door hare bezoeken met zekere Spaansche bastaarden op zekere gemeene plaats, die toen ter tijd de Tuileriën heetteOnze ziekte is, dat wij ons onfeilbaar achten. Hoe groot ook de aanmatiging van Wagner moge zijn, zij haalt niet bij die van den in alle verkiezingen geslagen Buffet en den met hypotheken beladen de Broglie. Wagner heeft ons indertijd verklaard, dat wij in de muziek even sterk waren als in de krijgskunde. Wij hebben ons bedrogen in zijne talenten, hij bedroog zich niet in de onze.» Engeland, Een spoorweg-ongeluk van bij zonderen aard, waarbij bijna alle passagiers verdronken waren, zonder dat de trein in het water stortte, had jl. Zaturdag plaats op de Great Western Railway, omstreeks een mijl van 't station Merthyr. De spoorweg gaat daar door een tunnel, op eene plaats waar een bergstroom omstreeks 100 meters even wijdig met hem loopt. Terwijl nu de trein van den anderen kant den tunnel binnenkwam, was de door hevigen regen gezwollen bergstroom vlak bij den ingang van den tunnel door zijne oevers gebroken, eene groote hoeveelheid zand en steenen medevoerende, die aan den ingang van den tunnel een geweldige barricade vormde. Tegen deze ver sperring stuitte de trein, die juist den tunnel uitkwam. De schok was niet hevig, daar de trein slechts geringe vaart had, maar het vuur van de locomotief werd door het met geweld aanstroomende water uitgedoofdde trein kon voor- noch achteruit, en toen de passagiers wilden uit stappen, bevonden zij, dat het water reeds ver boven de treden stond en, wat erger was, dat het water nog snel klimmende was. Men beproefde dus boven op de waggons te komen, wat ook allen gelukte, maar niet zonder de grootste verwarringintusschen woei er een geweldige stormwind. Een paar waaghalzen bragten redding. Zij wisten langs den trein uit- den tunnel te komen, en haalden uit eene boerderij een ladder en een touw. Toen er hulp van het station kwam, waren allen gered. Het was hoog tijd, want de waggons waren op eenige duimen na geheel onder water. Een zeer eigenaardige zwemwedstrijd heeft jl. Zaturdag op de Theems plaats gehad. Van London-Bridge naar Greenwich zwommen om het hardst de heeren Lawrence en Cook, beiden slechts één arm hebbende. Lawrence bleef overwinnaar; hij legde den afstand in één uur en negen minuten af. Hij was zijne tegenpartij 600 ellen vooruit. Jl. Maandag is een van de merkwaardigste zeetogten ten einde gebragt, die ooit gedaan zijn. Te Liverpool is de heer Alfred Johnson, een Deen, aangekomen, die op 15 Junij 11. Glancester in Massasuchets verlaten had, aan boord van de Centennial, een klein vaartuig. Ilij heeft de reis geheel alleen gedaan. De boot, waarin hij het waagstuk volbragt heeft, is 16| voet lang, 21 voet diep en 5| voet breedzij is grootendeels overdekt, heeft 1 mast en 3 water- digte afdeelingen. Hij heeft over het geheel goed, helder weder getroffen, uitgenomen een paar dagen. Over dag moest hij slapen, dat was natuurlijk nog de veiligste tijd om voort te zeilen zonder uitkijk. Een paar malen ver keerde hij in groot gevaar; ééns werd hij wakker doordat zijne boot omsloeg, hij slaagde er evenwel in haar weder op te rigten. Over het geheel was zijne reis voorspoedig. Hij moet echter verklaard hebben, niet de minste lust te hebben, om ooit weder zulk een togt te wagen. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft aan den generaal-veldmaarschalk graaf Wrangel, op zijn SOjarig dienstfeest, het volgend schrijven gerigt: «Mijn lieve generaal-veldmaarschalk De herinneringsfeesten van uw werkzaam leven kenschetsen het steeds meer als door de Voorzienigheid bijzonder be gunstigd. Het 50jarig dienstjubilé, waardoor meestal een militair leven wordt afgesloten, ligt heden 30 jaren achter u, en in deze 30 jaren verwierft gij u zoo groote ver diensten en verrigttet gij zoo uitstekende daden, dat bij u 't gouden dienstfeest slechts het begin van een tweede tijdvak in uw roemvollen diensttijd mag heeten. Heden zijn het 80 volle jaren, dat gij het kleed van den soldaat met zoo hooge onderscheiding draagt, en het moet n heden voor alles met diepe aandoening voor de genade van den Almagtige vervullen, welke u, boven zoovele anderen, veroorloofde, op een zoo langdurigen tijd van eervolle werkzaamheid terug te kunnen zien. Aan den genadigen God zij voor alles de eer voor het feest van den tegen- woordigen dag. Ik spreek echter niet voor mij alleen, maar ook als erfgenaam van drie Koningen, wanneer ik u heden diep bewogen, in naam dier Koningen, tegenover wie gij den eed van trouw op zoo voorbeeldelooze wijze gehouden en die gij zoo uitstekend en met zooveel toe wijding gediend hebt, verzeker, dat uw naam voor alle tijden eene eereplaats in de geschiedenis van het Pruissische leger zal behouden. Ik wensch heden u een feitelijk bewijs te geven, dat ik u van ganscher harte tot de meest uitge lezen mannen reken, die uit het Pruissische leger zijn voortgekomen, waar ik u bij deze mededeel, dat ik besloten heb, te eeniger tijd een standbeeld voor u op te rigten, ten einde ook het laatste nageslacht met uw verdiensten bekend zal worden, alsmede met mijne erkenning daarvan. Als herinnering aan den dag van heden zend ik u den hierbijgaanden degen, 'tzelfde wapen, dat gij nu 80 jaren voert, waarmeê gij bij Etoges met uw regement door den vijand sloegt en waarmeê gy voor al de troepen, die gij aanvoerdet, den weg tot de zegepraal hebt gebaand. Gelijk 't standbeeld aan de wereld, zoo moge deze degen aan uwe nazaten het getuigenis overbrengen van de dankbaar heid en de bijzondere hoogachting van uw erkentelijken Koning.» Italië. In het begin dezes jaars werd nog al sensatie teweeg- gebragt, zooals men zich herinnert, door het feit, dat een zestigjarig man, Giuseppe Mantegazza, markies van Liscate, in hechtenis was genomen wegens het uitgeven van valsche wissels op naam van den Koning, den Kroonprins, den Britschen consul en anderen, waardoor een som van omstreeks een half millioen lira's aan verschillende personen afhandig was gemaakt. Men beweerde toen, dat de markies zijn schuld had beleden en de Koning verklaard had, dat zijn naamteekening onder de bedoelde stukken onecht was, doch dat de bankiers en andere personen, die bij de zaak betrokken waren, staande hielden, dat ze, wel verre van door onhandige namaaksels misleid te zijn geworden, de hun aangeboden wissels hadden gedisconteerd omdat de heer Mantegazza in de finantiëele wereld te goeder naam en als een van des Konings bijzondere zaakgelastigden bekend stond. De wissels en andere stukken, welker vervaardiging aan Mantegazza wordt te laste gelegd, zijn in drie soorten ver deeld, bestaande uit: vier van 's Konings naam voorziene wissels van 50,000 lira's elktwee met den naam van Prins Humbert, elk tot iets meer dan de helft van dat bedrag; twee andere van 100,000 lira's, door Mantegazza zeiven onderteekend en elk van een aval met den naam des Konings voorzien; vervolgens uit zeven wissels, alle op 's Konings naam, zes tot een bedrag van 50,000, één tot een bedrag van 55,000 lira's; eindelijk uit stukken, dienende om de operatiën mogelijk te maken, namelijk twee autorisatiën, van 's Konings naam voorzien, en een van Prins Humbert, wiens handteekening met die van den Britschen consul en het zegel van dezen laatste gewaarmerkt was; twee brieven van het hoofd van 's Konings particulier Kabinet, waaruit bleek, dat Mantegazza op last van den Koning handelde; ten laatste oen ontvangbewijs van 58 obligatiën der Maat schappij van het tabaksmonopolie, waarop Mantegazza een voorschot gekregen had. In de vorige week is het proces te dezer zake voor het hof van assises te Bologna aangevangen. De beschuldiging luidt: opligterij en valschheid in geschriften. Bij het verhoor, dat beschuldigde onderging, erkende hij, dat al de opgenoemde stukken valsch waren, maar hij loochende ten eenenmale daaraan schuldig te zijn. Ilij was, zeide hij, meermalen door den Koning en den Kroonprins in geldelijke operatiën gebruikt geworden en, terwijl hij die ten uitvoer legde, was hij in aanraking gebragt met iemand, wiens naam hij weigerde openbaar te maken en op wiens door hem voldoende gekeurd gezag hij te goeder trouw handelde, den waren staat van zaken niet bespeu rende vóórdat hij reeds te ver was gegaan om zich terug te trekken. Turkije. De berigten omtrent den gezondheidstoestand des Sultans luiden vrij eenstemmig, dat er wel eenige, zij het ook geringe hoop op beterschap bestaat, maar dat de Sultan toch in elk geval zich in langen tijd niet met staatszaken zal kunnen bezig houden. De telegrafische berigten van het oorlogstooneel, tegenstrijdig als naar gewoonte, geven niettemin reden om te vermoeden, dat de Turken thans van alle zijden Alexinas naderen, zoodat de lang verwachte en dikwijls aangekondigde «beslissende veldslag» nu inderdaad niet meer kan uitblijven. Men mag aannemen dat de gevechten in deze week geleverd de laatsten of de voorlaafstcn zullen zijn, in den ServischTurkschen oorlog, dat weldra een wapen stilstand gesloten en de onderhandelingen over den vrede geopend zullen worden. Zoowel te Belgrado als te Konstan- tinopel zullen die onderhandelingen niet op verzet stuiten, en gelukt het der bemiddelende mogendheden een grondslag te vinden, waarmede overwinnaar en overwonnene, zij het dan ook nole7is volensgenoegen kunnen nemen dan zullen de onderhandelaars niet veel tijd behoeven om hunne taak te volbrengen. Intusschen lijden de ongelukkige gewesten, waar zoo fel gestreden wordt, allerverschrikkelijkst. Amerika. Wat de gewezen minister van Oorlog Belknap heeft gedaan, is nog maar kinderwerk, vergeleken bij hetgeen zijn collega, de heer Robeson, minister van Marine, heeft uitgevoerd. Toen die heer de portefeuille aanvaardde, bezat de republiek 203 oorlogsschepen; er werden tien nieuwe vaartuigen bijgebouwd en drie aangekocht, zoodat er thans 216 zouden moeten zijn. Bij de naauwkeurigste nasporingen echter heeft men er niet meer dan 145 kunnen vinden. Een en zeventig schepen zijn derhalve spoorloos verdwenen. Allerwaarschijnlijkst is 't, dat de heer Robeson ze te gelde heeft gemaakt en dat de Staats-schatkist niets daarvan heeft getrokken, want anders zouden de boeken moeten aanwijzen, dat de schatkist den verkoopprijs heeft geïnd. Wat de heer Robeson te eigen profijte met het geld gedaan heeft, schijnt gemakkelijk te raden. Hij zal het ongetwijfeld hebben gebruikt tot persoonlijke uitgaven, gelijk hij zonder veel omhaal uit de Staats-arsenalen het hout heeft genomen, dat hij noodig had om zijn meubelen te doen vervaardigen. Hij zal 't verder voornamelijk hebben aangewend tot het koopen van kiezers en om hun stem te betalen. Maar de groote vraag isdoor welke kunsttoeren van behendigheid en van prestidigitatie op groote schaal de heer Robeson op die wijze 71 oorlogschepen als pepernoten heeft kunnen doen verdwijnen? Zóó sterk is het zelden beleefd. (Dld.) IjATBvRE BËUIGTEK. Men meldt uit Andijk: «Algemeen is hier gebrek aan drinkwater, zoodat van elders in die behoefte moet worden voorzien. In wagens wordt het gehaald, hetzij uit de regenbakken van het oude Marine—instituut te Medemblik, hetzij uit Enkhuizen, waar tweemalen per week een schip met drinkwater aankomt; de koeijen vinden in de weiden echter nog voldoende gras. Een paar jaren geleden heetten de 38tons kanonnen, monsterkanonnen. Zij werden onlangs in de schaduw gesteld door 't 80tons kanon. Thans verzekert de Daily News dat men denkt om een 160tons kanon te doen vervaardigen. Stoomvaart-Berig ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 9 Aug. alhier aang., vertr. 2 Sept. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. COKBAD. 5 Aug. van hier vertrokken. 22 Aug. Port-Saïd aang. en vertr. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 20 Aug. Napels aangek., 21 vertr. Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M a d u r a. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. II o l l a n d. llAug.v.Batavia, 17Padang vertr. Celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. 22 Aug. van Southampton vertr. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 16Sept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geeue. GETROUWDR. Krul en W. Visser. E. Vonk en J. Kuykes. A. J Böger en E. H. Kries. BEVALLEN: C. Keet, geb. van der Park, Z. M. A. Dost, geb. van Engelen, D. J. M. W. van den Heuvel, geb. Schilling, Z. A. C. P. van der Woude, geb. Bood, D. OVERLEDEN: N. Boogh, 20 dagen. M. A. Breet, 19 maanden. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 16 tot 23 Augustus 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENPieter, zoon van Pieter Boon Rz. en Elisabeth Vermeulen. Trijntje, dochter van Albert de Boer en Arendina Catharina van Houten. Petrus, zoon van Willem Krijnen en Pierkje Groeneveld. Anljc Maria, dochter van Wouter Bakelaar en Regtje Visser. Grietje, dochter van Abraham de Ruijtcr en Pietje Bakker. OVERLEDENHendrik Brouwer, 9 maanden, zoon van Maarten Brouwer en wijle Necltjc Selser. Adriana Boon. 2 maanden, dochter van Arie Boon en Dirkje Stock. Krijntje Petronella Witte, 19 dagen, dochter van Jacob Witte en Leentje Tanis. Anna Cornelia Zij ui, 20 dagen, dochter van Tijs Zijrn Mz. en Neeltje Reij. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). tn a s Windrigting Barometer Thermometer f c Toestand fep en mm. C. g O van C Kracht. Stand. Ai'w. Stand, j Afw. de zee. 23 12 nwtw. 6k. 755.08 - 5.62 16.2 - 3.1 0.61 weingolv 24 8 n w. 6/, 754.81 - 5.91 15.5 - l.S 0.62 Golvend 24 12 nw. 7// 755.35 - 5.37 15.4 - 3.8 0.63 Weêrsgesteldheid23Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 24Aug. S u. Zwaar- en Digtbevvolkt, buijig. 24Aug. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote VaaTt. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Aug. 24 Aug. Oceaan. WÏCramer. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Rinnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor, llerkoms 23 Aug. Aurora. E. Priestley. Meijer Co. Tagaurog. 23 Helios. O. T. Hansen. v. Vliet Ss Co. 23 Telanak. J. R. Lusink. Dumk.&Goedk. Pangooi. 24 i, Red Cross. W. Edwards. Meijer Co. C'alcutta. 24 Onderneming.C.L.vau derVeen.ZurMühlen&Co.Suriname. 24 n Emmanuele. A Tucci. New-York. 24 Adamo. M. Sigarich. Doink.&Goedk.Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaveti te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Rosebud. W. Watson. Newcastle. Steenk. ZurMïdileu&Co. Lady Anne. A. Racklcy. Duink.&Goedk. Hernosand. IJ. de Jonge. Borgo. Hout. AmonsStCo. Noordholland. T. B. Bloos. Nerva. v. Vliet Si Co. Avance. C.E.Borgersen. Ekeuaess. Pehr Gustafe. P.A.Brandt. Sundswall. - Heerase. W.W.Visser. Delft. W.J.v.d.Meer. Duink.StGoedk. Philips v.Marnix. H. N. Prins. Soerabaija. Stukg. Hoogl.Siv.Herw. Gads Hill. M. B. Bryan. Bombav. Katoen. MeijerStCo. Berteaux. S. Davis. Lijnzaad. Duink.8iGoedk, SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden Veulens - 6 Ossen - 6 Stieren - 75 Gelde-Koeijen - 10 Kalf-Koeijen 8 Vaarzen - 8 Nucht.Kalveren- Vette Rammen - 600 Schapen - f 50a200 190a220 60al20 80a25Q 170a220 120al60 10a 18 a 12a 36 Lammeren t a BokkenSiGeiten - - a - 35 MagereVarkens - 17 a 25 18 Biggen - 8 al0£ 70 Kippen c. 45 al 25 Eenden - a Boter per kop -120 al 30 Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -350 a375 Eend-Eijeren a PALMSTRAAT. ZONDAG den 27 AUGUSTUS a. s., des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: G, J, VOS, Tlieol. Doet., Predikant te Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3