HEUERSCHE EN NIETWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 104. 34 Jaargang. Woensdag 30 Augustus. Binnenland. W ij huldigen het goed e." -Q Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zaturdag namiddag. ^•Abonnementsprijs per kwartaal1.80. 0 00 franeo per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ellken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Bataviate ver zenden per mailboot PRINS HENDRIKgeschiedt voor drukwerken den 1 September a. s., na aankomst van trein III (ïjfoordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 2 September, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Augustus. Met genoegen vernemen wij, dat ds. C. H. Kindermann, pred. bij de Evang. Luth. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Doetinchem. Door de machinisten der 2de klasse H. L. Verwohlt en H. F. M. Matern, van de Kon. Ned. Marine, is in O.-Indië met gunstig gevolg examen afgelegd voor de 1ste kl. Donderdag a. s. zal een volkstrein van Rotterdam naar hier vertrekken. Vertrek van Rotterdam 's morgens 5 u. 40 m. en terug van hier 's avonds 6 u. 50 m. Gisteren avond werd in Musis Sacrum eene verga dering gehouden van de afdeeling Helder van het Anti- Dienstvervanging-Bond. Door den president, den heer Alting von Geusau, werd medegedeeld, tvat door het bestuur verrigt was om deze afdeeling uit te breiden, zoo dat zij nu 182 leden telt. Spreker verzekerde, dat in den loop van den a. s. winter eene vergadering zal plaats hebben, waarop, zoo mogelijk, een spreker van elders het woord zal voeren en vleide zich, dat daardoor de belang stelling in de zaak zou toenemen. Nog wees spreker er op, dat voor ons vaderland afschaffing der dienstvervanging een natuurlijke zaak zou zijn, omdat Nederland toch wel nooit anders dan een verdedigings-oorlog zal voeren. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, waarbij een batig slot van f 12.19. Aan ver schillende personen werd dank gebragt voor hunne be- moeijingen in zake deze afdeeling, inzonderheid aan den heer Polak, die zijne zaal tot het houden van vergade ringen kosteloos beschikbaar stelt. Na de mededeeling van den beschrijvingsbrief van de op a. s. Donderdag te 's Hage te houden algemeene vergadering van het Bond en de benoeming van een afgevaardigde, werd deze bijeenkomst gesloten, terwijl de aftreding van het tegenwoordige en de verkiezing van een nieuw bestuur tot eene volgende ver gadering werd uitgesteld. Weitfriesche Correspondentie. Hoorn, 28 Augustus 1876. In mijn laatst artikel heb ik beloofd iets te zullen mededeelen omtrent de feestviering van onze liedertafel Sappho. Ik wil daaraan thans voldoen, ofschoon zulks wel eenigzins kau gerekend worden, als mo9terd na den maaltijd. Zooals de meeste lezers weten, heeft Sappho op den 12den en 13den JudI 11. haar zilveren feest gevierd en dat wel op luisterrijke wijze. Een twintigtal notabele ingezetenen, met den burgemeester, mr. W. K. Baron van Dedem aan het hoofd, hadden zich reeds een half jaar te voren in komité vereenigd, om met het bestuur der feestvierende liedertafel de voorbereidende maatregelen te nemen. Als eerste vrucht van die vereeniging verrees in het Park een kolossaal en elegant gebouw, dat behalve een orkest-personeel van ruim 200 man, zitplaatsen kon verleenen aan een publiek van omstreeks 1000 personen. Dit gebouw, een meesterstuk van moderne bouwkunst, moet ik ieder aanraden, te gaan zien. Vruchteloos zou men in Noordholland een lokaal zoeken, dat bij bet eerste binnentreden zulk een fee9te- fijken indruk maakt. Op slanke pijlers, gekroond door sierlijke architraven, rusten de boogvormige bindteu, die de wanden der beide zijdeu verbinden en het spitse dak steunen. De ruimte tusscheu dito bogen en den nok is aangevuld door uitgezaagd houtwerk, de verschillende werktuigen voorstellende van Beeldhouw-, Schilder en Toonkunst. Tusschen de pijlers bevinden zich ter wederzijde zes hooge dubbele glazen deuren, die aan de eene zijde toegang verleenen tot den tuin, aan de andere tot een nevenlokaal. Door deze deuren stroomt een zee van licht naar binnen. Slechts het onderste gedeelte der wanden, tot aan de hoogte der architraven op de pijlers, is gepleisterd. Het inwendige van den kap, dé ge- bindten en het zangwerk in den nok is licht geel beschilderd en met zachte kleuren afgezet, in de manier der oude Gothieke kerken (gepolychromeerd). Dit maakt een alleraangenaamsten en buiten gewoon feestelijken indruk en vooral 's avonds, als het lokaal met gas rijkelijk verlicht is, verkrijgt het een zeldzaam fantastisch aanzien. Dit lokaal, dat, zooals later bleek, ook uitstekend voldoet aan de eischen der acoustiek is een meesterstuk van onzen genialen bouwmeester A. C. Bleijs, den schepper van zoo menig prachtig bedehuis en villa en die hier op nieuw getoond heeft hoe veelzijdig zijne talenten zijn. Tot de uitgenoodigde liedertafels behoordenAmstels Mannenkoor en Euterpe van Amsterdam, Kunst en Vriendschap van Haarlem, Albnaars Mannenkoor Arion van Alkmaar, Monnikendame Mannen koor van Monnikendam en Beemsters Mannenkoor van Beemster, die allen de uitnoodiging bereidvaardig aannamen. De Israëlitische Bij het proefstoomen met Zr. Ms. ramschip Buffel is gisteren een werkman van 's Rijks werf alhier min of meer ernstig verwond. Hij is in 's Rijks hospitaal ter verpleging opgenomen. Dagelijks worden er aan 's Rijks munt duizenden centen afgeleverd en naar verschillende Rijkskantoren gezonden. De minister van Oorlog heeft de chefs der verschil lende korpsen van het leger gemagtigd, om aan de onder hunne bevelen dienende militairen van de Israëlitische godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten te hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen. De algemeene vergadering van Multapatiors Bond, ter bestrijding van misbruik van sterken drank, heeft de navolgende heeren tot leden van het hoofdbestuur gekozen: L. Philippona, te Uden, als stichter der Vereeniging, zijn leven lang; P. S. Keverling Bzn., fabrikant te Joure; C. F. van Assendelft de Coningh, te Haarlem dr. N. Landman, lid van den geneeskundigen raad voor Noord brabant en Limburg, te Helvoirt; jhr. mr. C. de Jonge, lid van de regtbank, te 's Hage; dr. A. H. A. Ekker, rector der Latijnsche School te Kampen; dr. C. M. Vos, mede—redacteur van het Handelsblad te Amsterdammr. G. Roijaards, referendaris bij den Raad van State, te 's Hage; mr. H. Goeman Borgesius, hoofdredacteur van het Vaderland, te 's Hage; V. v. d. Willigen, te Hilver sum; dr. H. J. E. van Hoorn, te Hoorn; dr. J. van Vloten, te Bloemendaal; A. van der Voort, 1 eeraar aan de H. B. S. te Haarlem; dr. Lobry de Bruijn, te Leeuwarden; prof. dr. D. J. P. Th. v. d. Lith, te Utrecht; mr. v. d. Veen, te Smilde. Van de laatstgenoemden is nog geen berigt ontvangen of zij hunne benoeming aannemen, van al de overigen echter wel. In het begin der volgende maand zal het Bond zijn tweede algemeene vergadering houden en zijn zaken defi nitief regelen, om alsdan onverwijld en met kracht hande lend te gaan optreden. Leden, die gebruik wenschen te maken van het bepaalde in art. 16 der nieuwe Grondwet, welke eerstdaags aan alle leden zal gezonden worden,- worden verzocht hun verlangen deswege zoo spoedig moge lijk aan den heer L. Philippona kenbaar te maken. Men schrijft ons van Texel, dd. 28 dezer: «Onder de varkens is eene ziekte uitgebroken, waaraan zij allen sterven.» Twee Franschen en twee Belgen, die te Harderwijk voor Indië dienst genomen hadden, zijn in een klein bootje liederlafel Oefening laart Kunst van Amsterdam had voor de uit noodiging bedankt. Tot feestdirecteuren waren uitgenoodigd de lik. H. A. Meijroos, thans muziekdirecteur te Arnhem, die in 1851 Sappho mede had opgericht en haar eerste directeur was en H. E. A. Utermöhlen haar tegenwoordige directeur. Mejufvrouw Erancisca Stoetz, die nog vóór de feestviering hare hand schonk aan den heer Maurice Hageman en die dus als mevrouw Hagemak—Stoetz is opge treden, werd geëngageerd voor eenige solo-voordrachten en het beroemde Park-Orkest, onder directie van den lieer Stompff, voor de orkestwerken, de begeleiding en de matiuóes. Met deze krachten heeft Sappho een tvveedaagsch feest gegeven, als zeker in een plaats van den omvang als Hoorn zelden luister rijker zal gevierd zijn en dat in verschillende muziekale en andere bladen reeds zóó vaak en met zóóveel lof is besproken, dat eene verdere beschrijving er van thans overbodig mag heeten. Als eene inderdaad zeldzame bijzonderheid mag vermeld worden, dat dit feest ook in financiëelen zin volkomen is geslaagd. De entree voor alle feestvieringen was vastgesteld op f 3 de persoon, waarvoor men toegang had tot twee matinees en twee soirees met vauxhall en bal. Entree voor afzonderlijke gedeelten naar even redigheid. Daar het echter te voorzien was, dat de enorme kosten aan dit feest verbonden, onmogelijk door de entrees gedekt konden worden, had het komité een inteekeningslijst bij de ingezetenen doen circuleeren voor eene inschrijving om dit vrij zekere tekort te dekken. Op deze lijst was binnen weinige dagen tot een bedrag van omstreeks f 1500 deelgenomen. Het feestkomité heeft echter dezer dagen medegedeeld, dat door de buitengewone deelname, die het feest heeft ondervonden, over deze inschrijving slechts tot een bedrag van zestig percent zal worden beschikt. Sappho is thans een degelijke zangvereeniging, bestaande uit ruim veertig meestal zeer geoefende zangers, die daarenboven meest alle hartelijke en beproefde vrienden zijn. Zij verdient de sympathie, die zij bier dan ook ruimschoots ondervindt. Mocht ik uit de school klappen, dan zou ik daar een prachtig bewijs voor hebben in eene verrassing, die haar dezer dagen staat te wachten van Hoorn's jufferschap. Doch daarvan niet voor den lijd, die zeer aanstaande is. Wij willen ons thans bepalen tot onze beste wenschen voor Sappho op het aanstaand groot concours, uitgeschreven door de Amsterdamsche liedertafel Amstels Mannenkoor. Moge hare zilverkrans met een welverdiend lauwerblad versierd worden] En au zullen we Sappho verder stil zingen laten en nog een klein ritje maken met bet spoor, mijn stokpaardje. In mijne vorige Correspondentie heb ik gezegd, dat de bakens voor het station reeds zijn uitgezet. Dit is waar en ieder kau ze dagelijks zien. Toch schijnt de kwestie, waar het station eigenlijk gevlugt en te Wieringen aangekomen, waar zij herkend en in hechtenis genomen werden. Met goeden uitslag is te Hoorn een stoomgemaal beproefd, bestemd tot reiniging der riolen. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is jl. Zaturdag te Amsterdam in het openbaar aanbesteed: het maken van 50,000 vierk. meter rijsbeslag met liet leveren van wintermaterialen aan de kanaaldijken in het voormalig westelijk IJ. Laagste inschrijver was de heer T. Yolker, te Sliedrecht, voor de som van f 41,700. Jl. Donderdag avond is te Amsterdam de gewone jaarlijksche vergadering van het Genootschap Natura Artis Magistra gehouden. Uit het door het bestuur uitgebragte verslag blijkt, dat liet Genootschap zich steeds in grooten bloei mag verheu gen. Verschillende verbeteringen zijn in het afgeloopen jaar tot stand gekomen. Door aankoop der huizen aan het einde van de Doklaan zijn de terreinen nu alleen door den openbaren weg begrensd. De verzameling voor land en volkenkunde was zoozeer vermeerderd, dat eene nieuwe zaal daarvoor is ingerigt, die met vele kostbare voor werpen, het Japansche Rijk betreffende, is bezet. De polrpen hebben mede eene afzonderlijke zaal bekomen. Voor de fijnere planten is op de nieuwe terreinen eene geschikte bewaarplaats voor den winter gebouwd. Voor de Nijlpaarden is gedurende dezen zomer een tweede bassin in de open lucht gemaakt, doch niet in gebruik gekomen. Belangrijke schenkingen van dieren waren te vermelden, o. a. van tijgers door den regent van Kediri. De overgelegde balans der rekening 1875/1876 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 310,2S4.26|, met een voordeelig saldo van f 23,367. De contributiën hebben opgebragt f 133,277, de entrées f 55,049, de pacht van "t buffet f 9600. Het orekest liad eene uitgaaf geëischt van f 17,767.54. De schulden bedragen f 972,565 en de taxatie der bezit tingen f 1,359,985. Het getal der leden en donatrices was op 1 Augustus 5780. Een lid wenschte, dat er wegwijzers ten dienste 4 der vreemdelingen in de tuinen zouden worden geplaatst; het bestuur is reeds bezig met aan dat denkbeeld uitvoering te geven. Een ander wees op de wenschelijkheid om de boomen en gewassen van hunne Hollandsclie benamingen te voorzien; de directie verklaarde, dat eene poging in dien geest op de baldadigheid der jeugd was afgestuit. Naar aanleiding van liet berigt omtrent het vriezen te Oosterbeek en Almelo meldt men aan het Hbl., dat het komen zal, nog niet geheel uitgemaakt te zijn. Een blik op de kaart zal u doen zien, dat de richting van Hoorn naar Purmerend bijna zuiver Noord en Zuid loopt en van Hoorn naar Enkhuizen Oost en West. De spoorbaan moet dus om de Noordzijde der stad een bocht maken met eene resultante van een rechten hoek. Dit strookt slecht met de eischen voor een groot station als men te Hoorn plaatsen wil en waarvoor een rechtlijnig terrein beuoodigd is van 750 meter lengte. Moet dit terrein kort bij de stad komen, zooals ieder het natuurlijk het liefste had, dan snijdt het de Noorder- en de Koepoortswegen rechthoekig af en belemmert het binnenrijden van rijtuigen in de stad van de twee voornaamste straatwegen. Dit bezwaar zou slechts op te heffen zijn door twee tunnels onder het stationsterrein door, wat een enorme koste zou meebrengen. Daar moet dus nog iets op gevonden worden en, als ik wel ben ingelicht, bestaan er twee plans voor, waaruit de hoofdingenieur nog eene keuze moet doen. Bij den gemeenteraad is een plan ingediend door zijn medelid den heer Graftdijk, strekkende tot demping van een gedeelte der Turfhaven en van de Stadsgracht aan de zijde van het geprojecteerde spoor. Het daardoor gewonnen terrein zou uitnemend geschikl zijn tot aanleg van marktplaatsen, o. a. van een overdekte zaadmarkt en zou tevens een nieuwe breede straat het aanzijn geven, die langs den kortst mogelijken weg eene verbinding zou geven tusschen het station en ouze zeehaven. De bij de plannen gevoegde begrooting bedraagt twee-cn-een halve ton en men gelooft hier algemeen, dat het alle kans heeft van slagen en zelfs wel heel spoedig, opdat een en ander gereed zou kunnen zijn tegelijk met den spoorweg. GÉRARD. Onder het corrigeeren der proef verneem ik van officiëele zijde dat de plaatsing van het station thans definitief is vastgesteld en wel tusschen de Noorder- en Koepoorten, zooals men het nog steeds noemt, ofschoon de poorten voorlang verdwenen zijn. Het terrein benoodigd voor op- en afladingen van vee en voor de magazijnen zon aan de westzijde van het station komen. A propos van poorten. Men herinnert zich misschien, dat bij het amoveeren onzer stadspoorten protest is aangeteekend tegen het sloopen der Oosterpoort, waaraan vele vaderlandsche herinneringen verbonden zijn. Eene rijkscommissie is in die dagen hier geweest en heeft bewerkt, dat althans dit monument voor den moker dei- moderne Wandalen bleef gevrijwaard. Sedert is echter niets meer aan die poort gedaan en heeft zij zachtjes aan al het aanzien eener heusehe ruïne gekregen, tot, nu in de jongste zitting van den gemeenteraad is medegedeeld, dat de restauratie aan genoemde i poort is opgedragen aan den bouwmeester A. C. Bleijs. j Als 't waar is, is 't in goede handen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1