B u ite n I a n d. ADVERTENTIËN. EENE DIENSTBODE OF NOODHULP. BEKENDMAKING. De off. van adra. 2de kl. C. J. Lagaay, laatst behoord hebbende tot het escader in O.-Indië en den 23 Julij jl. teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Met ingang van den 1 Sept. a. s. zijn benoemd tot scheepsklerk bij de zeemagt de jongelingen P. G. J. van Wijhe en W. J. Ilupscher. De milit. studenten voor de geneesk. dienst der zeemagt J. W. Hofman en F. W. Grotendorst zijn met den 31 Julij jl., op daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Tot lsten luit. bij het 7de reg. infanterie is benoemd de 2de luit. A. C. Verbeek, adjudant bij het korps. België. Voor het eerst sedert 1830 wapperen te Brussel uitslui tend de Hollandsche en Belgische kleuren te zamen van het stadhuis. Een groote menigte, waaronder niet minder dan 43 maatschappijen, is aan het Noorderstation verzameld, ter ontvangst van de Nederlandsche leden van het Neder- landsch taalkundig congres. De muziek van het garde regiment grenadiers speelt het Wien Neêrlandacli bloed en het Wilhelmus van Nassauwen. Er heerscht groote geestdrift. Frankrijk. Jl. Dingsdag vertoonde zich in het Bois de Boulogne een stoet, zoo als nog nooit was gezien. Het was een brui loft van velocipedistenelk van de heeren had eene dame achter zich, uitgezonderd de voorste, die op de viool speelde. Op hem volgde de bruidegom met een zeer bevallig bruidje achter zich, dan de bruidsjonkers en bruidsmeisjes, na dezen de ouders en bloedverwanten en eindelijk de kinderen. De geheele stoet bestond uit een dertigtal personen. Hij maakte een togt om de vijvers en hield halt bij het chalet. Ten zes ure besteeg men weder de velocipèdes en reed naar een restaurant, waar men bleef tot elf ure. Toen keerde de bruiloftsstoet huiswaarts, maar de voorrijder had nu, in plaats van zijn viool, een fakkel. Overal stond het publiek stil om den vreemden optogt gade te slaan. Te Bordeaux werd in de vorige week het congres der Catholieke vereenigingen in Frankrijk gehouden. De «sociale kwestie» was een der voornaamste onderwerpen in behandeling. De heer de Tourneville stelde voor Catho lieke kosthuizen op te rigten ter aankweeking en bevorde ring van de zedelijkheid onder de jeugd. Pater Joseph, van de Jezuïtenorde, betoogde de noodzakelijkheid dat kerken en bisschoppen zorgen voor het behoud der geeste lijken bij het leger, wier bezoldiging de Kamer van Afge vaardigden van de begrooting heeft geschrapt; hij deelde mede, dat reeds vereenigingen gevormd zijn met het doel de vereischte gelden bijeen te brengen voor de propaganda in het leger, want er is behoefte aan apostelen voor de soldaten, als het laatste redmiddel dat tegen de revolutie kan aangewend worden. Engeiaud, De correspondent van de Daily News in Bulgarije meldt, dat terwijl de heer Baring, de nieuwbenoemde Engelsche regerings-commissaris, gemeld heeft, dat er 60 dorpen ver brand en 12,000 menschen gedood zijn, daarenboven 40 dorpen ten noorden van den Balkan in Bulgarije verbrand zijn; dat alleen in het district Philippopel 15,000 menschen zijn omgebragtdat ook geregelde troepen zich aan groote gruwelen hebben schuldig gemaakt; dat in het land nog de grootste anarchie heerscht en de Christenen nergens in Bulgarije veilig zijn voor de Mohamedanen. De commissaris der Amerikaansche regering, die den correspondent verge zelde, zal aan zijne regering voorstellen aan te dringen op eenige maatregelen, b. v. het ophangen van de 3 Turksche bevelhebbers, die de meeste schuld hebben, het ontwapenen van de Mohamedaansche bevolking en het herbouwen van de dorpen op kosten van de Turksche regering. Maar zal dit alles uitgevoerd worden, dan zal, meent hij, bepaaldelijk eene internationale commissie toezigt moeten houden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het is tegenwoordig een vrij gewoon verschijnsel, dat, bij het overlyden van een of ander ambtenaar, door vrienden en belang stellenden een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid van mede- ambtenaren en menschenvrieuden, opdat althans in de eerste behoeften van onverzorgd achterblijvende betrekkingen kunne voorzien worden. De heeren P. J. Hermans en Mr. J. H. L. van Oven, leeraars aan een onzer Rijks Hoogere Burgerscholen, zijn daardoor op het denkbeeld gekomen, een instelling tot stand te brengen, die de ambtenaren in staat zal stellen, op min kostbare wijze de toekomst van die hun het naast zijn zelve eenigermatc te verzekeren. Op grondslagen, na naauwgezet onderzoek van regeringswege goedgekeurd, stellen zij zich voor een vereeniging op te rigten, wier leden zich tegen een matige bijdrage het regt verzekeren op een kapitaal, dat, na hun overlijden, aan hun achterblijvende betrekkingen wordt uitgekeerd. De bepalingen van het reglement der vereeniging zijn er op berekend, in de algemeen erkende behoefte die het hier geldt op de voor de deelnemers gunstigste, gemakkelijkste en minst kostbare wijze te voorzien, en alle waarborgen te geven voor eeu deugdelijk beheer, waarbij niet het voordeel van beheerders, maar het belang der deelnemende ambtenaren het eenig doel is. Door toetreding tot de vereeniging zullen de ambtenaren het flink beginsel van eigen hulp in toepassing brengen, met te beter gevolg naarmate de zameuwerking op grooter schaal plaats vindt. Mij viel de eer te beurt door de oprigters uitgenoodigd te worden, om, even als anderen elders, voor de vereeniging kosteloos te willen werkzaam zijn. Overtuigd van het goede doel, heb ik niet geaarzeld aan die uitnoodiging gehoor te geven, en stel mij voor om heeren ambtenaren eerstdaags met het reglement bekend te maken, in de hoop dat zij door voorloopig als lid of donateur toe te treden, de belangelooze pogingen der oprigters zullen steunen. Ook u, Mijuheer de Redacteur, bied ik hierbij het reglement ter inzage aan, mij vleijende dat u, na onderzoek, aan de op te rigten vereeniging uwe zoozeer gewaardeerde medewerking niet zult onthouden. Inmiddels heb ik de eer met alle onderscheiding te zijn UEd. Dw. Dienaar, SWAVING. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. P a i n 8 Hendrik. 9 Aug. alhier aang., vertr. 2 Sept. Prinses Amalia, 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. C O N R A D. 5 Aug. van hier vertrokken. 24 Aug. Suez aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 26 Aug. Gibraltar aangekomen.* V OORWAART8. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M A D u R A. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. 11 Aug.v.Batavia, 17Padangvertr. Celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. 26 Aug. Sagres gepasseerd. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 3üSept. *Met eenige schade aan de machine, die met eigen middelen aan boord worden gerepareerd. Het stoomschip zal daardoor eenig oponthoud hebben. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 05 P 03 n Windrigting Barometer Thermometer Toestand bD en mm. C. "a O van <1 Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 27 12 wtn. 15k. 749.43-11.33 15.3 - 3.6 0.79 hol in zee 28 12 WllW. 11// 759.14- 1.63 15.4 - 3.4 0.74 Golvend 29 8 zw. 7// 7 52.14;— 8.64 16.0 - 0.9 0.89 29 12 zw. 10// 750.98 - 9.80 17.7 - 1.1 0.75 ii Weersgesteldheid: 27Aug. 12 u. Zwaarbewolkt, winderig, buijig. 28Aug. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 29Aug. 8 u. Zwaarbewolkt, winderig. 29Aug. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor, llerkoms'. 26 Aug. MariaAnnaCath.Elizab.H.Reeders. Hoogl.&v.Herw. Macassar. 27 AdriauaJohanna.W.BakkerHz. ZurMiihlen&Co. Suriname. 27 Danielle. B. Valazza. Duink.&Goedk. Rangoon. 27 i, Vanadis. II. Larsen. v. Vliet Co. New-York. 28 n Isabella. D.Stanehouse. Meijer&Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vanadis. E.Christensen. Riga. Hout. Amons Co. Sandviken. J. Hansens. Borgo. Minerva. H. A. Maas. Nordhavet. C. M. Backc. West-Friesland.P. Smit. Riga. Blikman Co. Ulrika. C. Franberg. Sundswall. vau Vliet Co. St. Andrew. S. W. Dick. Borabay. Katoen. Meijer Co. Temon. J. Knowles. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Nautilus. G. Bell. Shields. Maglona. J. Hornsey. Seahara. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: J. Jonker, geb. Dito, Z. A. M. Ulsamer, D. A. J. Smit, geb. Giltjes, D. A. de Kok, geb. van Hoven, Z. T. de Wit, geb. Roos, D. OVERLEDEN: J. F. Thomas, 26 jaren. E. Oudkerk, 6 dagen. W. Caarls, 2 maanden. A. Smeets, 20 maanden. A. C. Muller, 2 dagen. H. Kerseboom, 17 maanden. Levenloos aangegeven 1. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. stuks Paarden. 271 Runderen. 136 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 52 magere dito - 10,a 28,per stuk.(matig) 1991 Schapen. 47 u vette Varkens - 0,54 a 0,69 per kilog. (vlug) 25 magere dito - 16,a23,per stuk. (vlug) 212 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 4 w middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATEBE BEBIGTEM. Heden morgen is hier binnengekomen het stoomschip Rembrandt, voor Stettin bestemd geweest. Langs den Nieuwen Waterweg in zee willende stoomen, is het tegen het Noorderhoofd aangeloopen en moet, tengevolge der schok, op zijde hebben gelegen. Het is thans de meerder herbergzame haven van het Nieuwediep gaan opzoeken, om nagezien te worden. De luit. ter zee 1ste kl. D. J. Weys wordt met 1 Sept. gedetacheerd bij de gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip Samarang, gebouwd aan de fabriek der Nederl. Stoombootmaatschappij te Feijenoord, en zal later het bevel over dien bodem voeren. De gezondheidstoestand van het rundvee in Noord holland is in de laatste weken zeer gunstig; dank zij den doortastenden maatregel van den minister van Binnenl. Zaken, kwam in de laatste vijf weken geen enkel geval van longziekte meer voor. In de gemeenten Wervershoef en de Beemster hebben zich enkele gevallen van pokken onder de schapen voorgedaande noodige maatregelen worden genomen, deze ziekte zooveel mogelijk te beperken. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële berigten uit Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 18 Aug. jl., nam het mond en klaauwzeer in de oostelijke kantons buitengewoon toe. Op 1 Aug. waren 49 stallen en 14 weiden daardoor besmet; op 16 Aug. 75 stallen en 43 weiden. De ziekte was echter over het algemeen goedaardig. Wegens geheimhouding der ziekte en wegens overtreding van het verbod van vent- liandel met varkens, waaraan de overbrenging van de ziekte in enkele gevallen gebleken was te moeten toegeschreven worden, was een veehandelaar door de regtbank te Zürich tot eene aanzienlijke boete en tot eene schadevergoeding van 2000 francs aan de veehouders die door zijn toedoen schade geleden hadden, veroordeeld. In het kanton Luzern was de longziekte uitgebroken op eenen stal met 35 runderen. Deze waren alle afgemaakt en verdere maatregelen van voorzorg voorgeschreven. In vier kantons waren 5 gevallen van kwaden droes en in drie kantons 9 gevallen van hondsdolheid voorgekomen. De Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland hield jl. Zondag in het Groot Keizershof (Buitenhof) te 's Hage hare jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van mr. A. de Pinto. Door den algemeenen secretaris, den heer mr. H. J. van Lier, werd namens het hoofdbestuur verslag uitgebragt over de lotgevallen der Maatschappij gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a., dat eene nieuwe afdeeling te Dordrecht is gevestigd. De rekening en verantwoording van den algemeenen penning meester werd goedgekeurd. Herkozen werden als leden van het hoofdbestuur de heeren mr. H. J. van Lier, mr. J. L. de Leao Laguna en mr. A. W. Jacobson, de twee eersten te Amsterdam en de laatste te 's Hage. In de plaats van wijlen dr. J. van Lier en ter vervanging van mr. Dumosch, die naar Indië vertrekt en tot honorair lid is benoemd, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren L. M. van Ameringen te Amsterdam en A. D. Hamburger te Utrecht. De volgende algemeene vergadering zal plaats hebben te Dordrecht. Men meldt uit Velzen, dd. 28 dezer, aan deN. Rott. Crt.: «Heden morgeD te half drie ure strandde door den sterken NW. wind, een van de voor zwaar anker liggende stoom- zandbaggerpompen de Patience, ten 7 ure sloeg ze bij opkomend water tegen den zuidelijken leidam in de geul der haven, waardoor ze totaal uit elkander werd geslagen. Ook hebben vele zandbakken van den zwaren golfslag te lijden gehad.» Te Bremen is de colorado-kever, waarschijnlijk door een lading aardappelen, dezer dagen overgebragt. De regering heeft onmiddellijk maatregelen van voorzorg genomen. Bevallen van een Zoon J. VAN DA ALEN, geb. BOON. Helder26 Augustus 1876. Algemeene kennisgeving Ons jongste Kind WILLEM is heden in den ouderdom van 16 maanden overleden. Helder, 26 Augustus 1876. W. BAKKER PIz. T. BAKKER—DAARNIIOUWER. Heden overleed ons jongste Kindje WILHELMINA, in den ouderdom van tien weken. Helder, den 27 Augustus 1876. J. CAARLS. A. CAARLS—STEEMAN. Hartelijken dank aan de Heeren D. C. LOMAN, W. II. BRUNO BOK en T. METS, uitmakende de Plaatselijke Commissie der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij te Texel, voor het uitdrukkelijk bevel, dat niemand van de Roeijers, bij den onlangs gehouden proeftogt Reddingboot Koog, zich zonder scaphander in de boot mogt begeven, de meesten der Roeijers toch weigerden daarvan gebruik te maken, en indien genoemde Heeren zich niet krachtig tegen deze weigering hadden verzet, gewis het ongeluk ware veel grooter geweest. Juist de verongelukte Bootsman P. DE WAARD was zonder dat drijfmiddel in de boot gegaan. Texel, 28 Augustus 1876. K. DAALDER, j R. DAALDER,7 S. KUIPER, I Ro(lJers- j. KUIPER, j Vadm- Mevrouw de Wed. C. BAKKER Bz. verlangt ten spoedigste De ondergeteekende berigt door dezen, voornemens te zijn zijne STUCilDOORS-AFFAIRE te Helder c. a. met 1 September a. s. te likwiileren, onder dankzegging voor het gedurende eene reeks van jaren genoten ver trouwen, met verzoek dit te willen overdragen aan zijn Meesterknecht J. VELDHUIZEN, die de zaak voor eigen rekening, zonder eenige aansprakelijkheid van den ondergeteekende, zal voortzetten, en verzoekt tevens hun, die nog iets verschuldigd zijn of te vorderen hebben, deze mijne affaire betreffende, zulks in te leveren bij den Heer P. GROEN, Makelaar en KassierHoofdgracht, tevens herinnerende dat geene betaling geldig is, dan aan genoemden Heer P. GROEN. Amsterdam25 Augustus 1876. G. D. MARTENS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3