HELOERSCHË EIM XIEIIWERIEPER COURANT. 1876. N°. 105. 34 Jaargang. Vrijdag 1 September. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdsg, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.80. w i t franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bnreau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Blhen Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indfê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot PRINS HENDRIK, geschiedt voor drukwerken den 1 September a. s., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 2 September, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna maken bekend, dat op gisteren den Baad aangeboden en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld: a. De begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1877 en b. Een gelijke suppletoire begrooting voor de dienst van 1876. Anna Paulowna, 30 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PEBK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 31 Augustus. Gisteren namiddag is een 3jarig kind aan de Weststraat, al spelende, in het kanaal langs 's Ilijks Marinewerf gevallen en verdronken. Een vrouw die het zag drijven durfde het niet op het drooge brengen en wilde eerst de politie waarschuwen! In deze gemeente, waar jaarlijks tal van nieuwe woningen worden gesticht en bestaande gebouwen worden vernieuwd of uitgebreid, komen de stichters, eigenaars of koopers van huizen vaak in aanraking met de wet op de grondbelasting, vastgesteld ten jare 1870. Onbekendheid met de bepalingen, die op het bouwen en vernieuwen van woningen betrekking hebben, kan menigeen nadeel berok kenen. Wij doen belanghebbenden ongetwijfeld een dienst door mededeeling der navolgende voorschriften uit boven genoemde wet. «De belastbare opbrengst wordt eerst geregeld na den tijd van zes jaren voor de gebouwen gesticht op andere dan zoogenaamde woeste gronden of die ter ontginning zijn aangegeven, mits daarop gedurende de drie aan de stichting voorafgaande jaren geen gebouw heeft ge staan. Yoor herbouwde gebouwen wordt de belastbare opbrengst eerst geregeld na een tijdsverloop van vier jaren. Een gebouw wordt geaéht herbouwd te zijn, indien de herbouw begonnen is binnen drie jaren nadat het vorige gebouw geheel is afgebroken. Ingeval van herbouw na vernieling door onvoorziene rampen wordt bet tijdsverloop van het eerste lid van het vorig artikel gesteld op zes jaren. De belastbare opbrengst van gebouwen, waaraan is bij- of opgebouwd, of die gedeeltelijk zijn vernieuwd, wordt op nieuw geregeld na verloop van twee jaren. Het tijdsverloop, na hetwelk de belastbare opbrengst krach tens de voorgaande artikelen geregeld of op nieuw gere geld wordt, vangt aan met bet jaar, volgende op dat, waarin het gebouw of bet nieuwe of vernieuwde gedeelte geheel of ten deele in gebruik is gesteld. Herbouw, bijbouw of vernieuwing aan gebouwen, waarvan de belast bare opbrengst later of nader moet worden geregeld, worden geacht te zijn geschied tegelijk met de stichting of den vroegeren herbouw, bijbouw of vernieuwing, welke tot die regeling aanleiding geeft.» Het ramtorenscbip Koning der Nederlanden is, sedert het gemeerd ligt bij de Noordzeesluizen, door honderden belangstellenden, onder welke verscheidene hooge autori teiten, bezocht. De kapt. ter zee jbr. M. W. van Rensselaar Bowier, op non-activiteit te Utrecht, is weder in activiteit gesteld en zal in November a. s. naar Indië vertrekken om zich te stellen ter beschikking van den kommandant der zeemagt en chef van bet departement van Marine in Nederl. Indië. Op Zondag avond e. k. zal er een voor onze gewesten zigtbare maansverduistering plaats hebben. De aanvang zal zijn aan bet bovenste gedeelte van den oostelijken maansrand te 8. u. 43 m., het midden te 9 u. 50 m. en het einde te 10 u. 47 m. middelbare Groninger tijd. In de Ned. Spectator trekt v. S. te velde tegen de oude en in onzen praktischen tijd misplaatste gewoonte der beschaafde leden van de maatschappij, om elkander met de preadikaten «wel-edel geboren,» «hoog-edel gestrenge,» «wel-edel zeer-geleerde,» «hoog wei-geboren» enz. aan te spreken. Hij wil met die gewoonte breken en het eenvoudige «mijnbeer» en «u» voor de schoone titels behalve die van Vorsten en ministers in dc plaats stellen. Door voorloopige bespreking in de pers wenscht de schrijver de zaak voor behandeling op bet eerlang te houden Ned. taal- en letterkundig congres voor te bereiden. De heer A. R. Gerlach, veldprediker bij het Indische leger, is tengevolge van de Atsjineesche koortsen op 59jarigen leeftijd overleden. De bekende toast van jhr. Mock, het eerst door het Dagbl. van Zuidh. en 's Gr. medegedeeld en door vele bladen overgenomen, heeft tot zeer uiteenloopende oordeel vellingen aanleiding gegeven. Zoowel onder de conservative als onder de liberale organen heeft die toast bestrijders en verdedigers gevonden. De Amst. Crt., de N. Arnb. Crt., het Vaderland, de Arnh. Crt. en de Kamper Crt. keurden o. a. de handelwijze van jhr. Mock zeer af. Het Nieuws van den Dag achtte den vorm ongepast, maar den inhoud wel behartigenswaard. Ook de N. Rott. Crt. en bet Han delsblad hebben zich in dien geest uitgelaten. De Middelb. Crt. behoorde mede onder de verdedigers. Het Dagblad bevestigt thans bet berigt, reeds door enkele bladen mede gedeeld, volgens hetwelk Prins Alexander zijn abonnement op het Dagblad heeft opgezegd, omdat bet den toast heeft opgenomen. Jl. Maandag werd in het stationsgebouw der Holl. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam, o. a. publiek aanbe steed: het vervangen van de glasbedekkingen der marquises te Helder, Alkmaar en Uitgeest van den Noordhollandschen Staatsspoorweg; laagste inschrijver de heer Th. Zandleven, te Koog aan de Zaan, voor f 1931. De schapenmarkt, welke in de maanden Augustus en September te Wieringen werd gehouden, is door den Raad dier gemeente opgeheven. Jl. Zaturdag middag beeft in het Groot Noordhollandsch Kanaal, in de nabijheid van bet Boekelerbruggetje, een droevig ongeluk plaats gehad. Cornelis Wiedemeijer, boeren knecht, die zich met een schuitje, waarin hij zijn verhuis- goed overbragt, had begeven achter een door een sleepboot getrokken schip, is door de felle beweging van het water, met schuit en al onder bedoeld schip geraakt, cn tengevolge daarvan, in weêrwil van alle aangewende pogingen om hem te redden, jammerlijk verdronken. De ongelukkige was te voren door den kapitein op het gevaarlijke zijner handel wijze opmerkzaam gemaakt. Men meldt ons uit Alkmaar, dd. 30 dezer: «Bij raadsbesluit van heden is tot directeur aan de burger avondschool benoemd dr. H. W. Waalewijn, en tot leeraar in het hand- en regtlijnig teekenen, in de plaats van den heer W. Verbeet, op zijn verzoek eervol ontslagen, de heer R. E. J. Roeterink, thans verblijf houdende te Lochem.» Te beginnen met den 28 Sept. a. s. zal te Hoorn, een nieuwe veemarkt worden gehouden; voor onmiddellijke aansluiting aan de Engelsche veemarkt te Londen is bereids De raad der gemeente Assendelft heeft zijn onlangs uitgeschrevene verordening gewijzigd, en wel in dier voege, dat het daarin vervatte verbod, dat personen beneden 18 jaren geen paarden mogten leiden wordt ingetrokken, terwijl de andere bepaling, dat personen beneden 18 jaren geen stier mogten leiden, blijft gehandhaafd. Dit laatste verdient in andere Zaanlandsche gemeente besturen navolging. Te Amsterdam is eene vrouw bevallen van 3 meisjes, waarvan 11. Vrijdag het eerste geboren werd en Zondag de twee anderen; van de laatste was er een dood. Dezer dagen ontving het Iibl. herhaaldelijk klagten over het ongeregeld vervoer met de zoogenaamde gemengde treinen stoptreinendie aan alle stations ophouden en waar mede ook goederen worden vervoerd) der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Men heeft deze klagten bij de administratie overgebragt en ten antwoord ontvangen, dat ze de gegrondheid erkende. Het bezwaar ligt in de tegenstrijdige belangen van den handel en van de gewone passagiers. De handel wil zijne wagens met vee en versche groenten spoedig vervoerd hebben. Met uitsluitende goederentreinen vervoerd, lijdt het vee en bederven de groenten. Bij het vervoer met gemengde treinen hebben de passagiers weder soms oponthoud. De administratie beijvert zich om de bezwaren weg te nemen, die uit dezen strijd van belangen ontstaan, en er zijn reeds maatregelen genomen om zooveel mogelijk den geregelden treinenloop te verzekeren. Volgens de Tijd hebben in de Skatingrink te Rotter dam reeds verschillende ongelukken plaats gehad, o. a. zijn een arm, een been en een pols gebroken. Naar men verneemt zullen in het begin der volgende maand een honderdtal huzaren van het garnizoen te Haarlem naar Amsterdam vertrekken, tot aanvulling van het escadron aldaar. Jl. Maandag is te 's Hage het lOjarig bestaan her dacht van den Nederl. Weerbaarheidsbond. Een schiet wedstrijd werd in de vlakte van Waalsdorp gehouden. Eer. aantal corpsen waren vertegenwoordigd. Door het Rijk was een prijs uitgeloofd, in eene pendule met kandelabres bestaande. Ook om een aantal andere prijzen werd gedongen. De heer de Jonge van Zwijnsbergen had zich met den heer Visser uit Schiedam tot commissie gevormd, om door het zamenbrengen eener som de schuld van den bond te verminderen; het bijeengebragte werd den penningmeester, den heer Sehubart, ter hand gesteld. De Koning en Prins Hendrik hadden kennis gegeven, dat zij tot hun leedwezen verhinderd waren het feest bij te wonen. Het feest viel zamen met de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van officieren van scherpschutterskorpsen in Nederland. Deze wordt in 1877 te Arnhem gehouden. De eerste prijzen werden behaald: Afstand 100 pas: door den heer J. Weber, van Schiedam, met 50 punten; afstand 200 pas: door den heer Vroom, van 's Hage, met 54 punten; afstand 300 pasdoor den heer Oosterhoufc, van Rotterdam, met 50 punten; wedstrijd voor officieren der scherpschutters-korpsen: lste prijs door den 2den luit. L. Tilanus, van het Haagsche korps; vrije baan: lste prijs door den oud-kapitein van Mens, te Rotterdam. De heer en mevrouw Rothschild uit Frankfort, thans te Scheveningen vertoevend, hebben een bezoek gebragt aan het Israëlietisch weeshuis te 's Hage. De Maatschappij ter Bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland zal hare algemeene vergadering houden op Dingsdag 19 Sept. a. s., des voormiddags te 10 uren, in de bovenzaal der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, te Rotterdam. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden, zullen o. a. de navolgende onderwerpen worden behandeld: 1. J. Huff- nagel. Bestaat er grond tot de door sommige veeartsenij- kundigen geuite meening, dat longziekte door inenting wordt overgeplant? 2. J. Huffnagel. Welk jaargetijde moet als het meest geschikt worden beschouwd, om bij den tegen- woordigen stand der longziekte deze met doortastende maat regelen te bestrijden? 3. C. Mazure Sr. Welke i&de aard en het wezen van miltvuur, zijn ontstaan en zijne besmettelijkheid, met het oog op de te nemen maatregelen 4. van Duim. Welke waarde heeft de melkspiegel voor de melkrijkheid bij het rund? Jl. Woensdag avond had er op de stoomboot, welke de reizigers, die naar Brussel waren geweest, over den Moerdijk naar Rotterdam bragt, tusschen eenige Utrechtsche en Amsterdamsche reizigers een vechtpartij plaats, met het ongelukkig gevolg, dat een der Utrechtsche reizigers een Amsterdammer een snede over het aangezigt gaf; de kapitein van de stoomboot van het gebeurde onderrigf, weigerde door te varen, indien de schuldige niet ontdekt werd; ten slotte werden er twee personen in bewaring genomen, waarvan intusschen later bleek, dat zij aan het feit onschuldig waren; te Rotterdam mogt het der politie met behulp van den gezagvoerder der stoomboot gelukken, den dader te ontdekken, die onmiddellijk in hechtenis werd genomen. (U. D.) Naar het U. D. verneemt, zal eerstdaags een aantal Nederlanders uit verschillende standen der maatschappij naar de Transvaal vertrekken; ook door bemiddeling van de heeren de Vogel en Meesman te Utrecht zullen emigranten naar hun nieuw vaderland gaan. Men meldt aan het U. D., dat het aardappelgewas in dit jaar zeer gunstig en het te voorzien is, dat er zeer veel aanvoer naar Holland zal komen. Dat de prijzen daardoor hier te lande zeer zullen dalen, kan als zeker beschouwd worden. Het getal vlasschepen dit jaar te Utrecht gepasseerd, bedraagt slechts 170; een groot verschil bij vroegere jareD, j wanneer dat getal wel eens tot 500 is gestegen. Den 4 Sept. a. s. zal te Vlissingen een schietwedstrijd worden gehouden tusschen de schutterijen van Vlissingen, Middelburg, Zierikzee en Goes; of die van Goes er aan zal deelnemen is echter nog niet zeker. Vrijdag zal de gemeenteraad beslissen of al dan niet subsidie zal worden gegeven. De veehandel verkeert te Deventer steeds in een zeer gedrukte stemming. De boter wordt thans verkocht voor f 1.80 per KG. De oudste lieden herinneren zich niet ooit zulk een hoogen prijs betaald te hebben. De ziekte in de aardappelen is in de laatste dagen zeer toegenomen. De latere soorten en vooral de rooden pinnen allen door. Deze zijn allen tot menschelijk voedsel onge schikt en moeten tot veevoeder gebruikt worden. De oogst is behalve dat ver beneden het middelmatige, zoodat men )ge prijzen voor de winteraardappelen te gemoet ziet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1