Gemeenteraad van Texel. fx ADVERTENTIËN. Het aantal wolven in het geheele land moet niet minder dan 170,000 bedragen, en het gevogelte alleen, dat zij verscheuren, wordt op 200 millioen stuks geschat. In 1875 zijn 200 personen door wolven omgebragt, en eene ver gelijkende statistiek van het nadeel, door veeziekten en branden en van dat door deze roofdieren veroorzaakt, levert, wat het eerste betreft, eene verhouding op van 200 tot 240, en ook ten aanzien van het laatste doet de wolf naauwelijks onder. Hierbij vergete men niet, dat veeziekte den eigenaar in vele gevallen althans nog de huid zijner beesten overlaat. Bedenkt men voorts, dat het landvolk bovendien nog aan beeren, vossen, enz. blootstaat, dan kan men de schade, in het algemeen door de wilde dieren aangerigt, niet anders dan als een zeer ernstig kwaad in het onmetelijk keizerrijk aanmerken. Turkije. Dr. Leidesdorf heeft voor zijn bezoek aan den Sultan ontvangen: 50,000 fr. voor reis- en verblijfkosten en tijdverzuim; 2500 fr. daags gedurende zijn verblijf te Konstantinopelvrije woning en voeding op het paleis Dolmabatché. Amerika. Volgens een in de dagbladen voorkomende, min of meer verbazingwekkende mededeeling is onlangs te New-York een reusachtig aquarium voltooid, met verscheidene lang werpige ruime bassins, waarin zelfs walvisschen zullen worden opgenomen. Ook hoopt men zekeren ongemeen grooten zeehond magtig te worden, die onder den naam van Ben Butler sedert jaren in den omtrek van San Domingo gezien wordt en waarvoor de directeur der inrigting 5000 dollars heeft uitgeloofd. In glazen water bakken zal men allerlei zoetwatervisschen kunnen bewon deren en het hoofdgebouw behelst eene boekerij met de beste werken over natuurlijke historie, plaatwerken, een laboratorium, microscopen, teekentafels, eene zaal voor ontleedkundige studiën, photografietoestellen enz. Eindelijk kan men zich in een restaurant te goed doen aan visch en schelpdieren, voor de oogen der gasten gevangen en ge reedgemaakt. Volgens de officiële opgaven van den Commissioner of Indian affairs, is het aantal der in de Vereenigde Staten nog aanwezige Indianen tot 316,000 gedaald, waarvan omstreeks 100,000 meer of minder beschaafd zijn en 135,000 eenige beginselen van beschaving hebben aangenomen 81,000 hebben nog de oorspronkelijke woestheid van zeden behouden. Juist de door Coopers romans zoo beroemd geworden volkstammen zijn intusschen geheel te niet gegaan of nog maar in naauwelijks noemenswaardige overblijfselen aanwezig. Vergadering van Dingsdag 29 Augustus 1876. Afwezig de heeren Westenberg, K. Dz. Bakker, J. Tijs Zijm en P. Langeveld; de drie eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Er worden ter tafel gebragt eenige provinciale bladen en cir culaires, die na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter geeft, namens de heeren leden, die de rekening hebben onderzocht, te kennen, dat geene aanmerkingen of bezwaren daaromtrent zijn ingebragt, en stelt voor dezelve vast te stellen, in ontvang op een bedrag van f 48938.36£, en in uitgaaf op 47435.79£, alzoo met een batig slot van f 1502.57. In omvraag gebragt, wordt dezelve met algcmeene stemmen goedgekeurd, terwijl het concept-besluit, hierop betrekking hebbende, wordt voorgelezen. Mede wordt goedgekeurd de rekening van het Algemeen Arm bestuur en het Algemeen Weeshuis. 3. De Voorzitter berigt aan de vergadering, dat het Dag. Best. van de AmsterdamTexelsche Stoombootreederij eene missive heeft ontvangen, betreffende de door den Baad gewijzigde voorwaarden aan het verleenen eecer subsidie verbonden. Hij stelt naar aanleiding dier missive aan den Baad voor, om de voorwaarden, betreffende het drieraal daags varen der boot, in dien zin te wijzi gen, dat de tusschendienst zal geschieden van af 15 Maart tot 15 Oct. De Baad vereenigt zich met eenparige stemmen met dit voorstel. 4. Er wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer C. Klok, te Koog, verzoekende eervol ontslag uil zijne betrekking, wegens vertrek naar elders. Dit ontslag wordt met algeineene stemmen verleend, ingaande op den 1 Oct. a. s. 5. De Voorzittter stelt aan de orde de benoeming van een hoofd onderwijzer te Koog op Texel, ter voorziening in de aanstaande vacature door het vertrek van den heer Klok. Hij stelt aan den Baad voor om eene oproeping te doen in de couranten en het tractement voor die betrekking te verhoogen; om verschillende door hem aangevoerde redenen wenscht hij dat tractement niet lager te stellen dan f 750 en stelt hij mitsdien voor, om het tegen woordige salaris met f 250 te verhoogen en alzoo te brengen op f 750 's jaars. Dit voorstel, in discussie gebragt, wordt van ver schillende zijden ernstig bestreden. De heer Keijser, wethouder, stelt een maximum voor van f 600, maar vereenigt zich later met een voorstel van den heer Bruijn en andere leden, om het op f650 te bepalen. De heer Boeper acht die som onvoldoende. Het voorstel van den heer Bruijn wordt daarop in stemming gebragt en aangenomen. Tegen stemden de Voorzitter en de heer Boeper. 6. Er wordt gelezen een rekwest van A. de Buijter, te keanen gevende, dat hjj vóór zijne woning wenscht te bouwen, en daartoe zou behoeven een klein gedeelte gemeentegrond, dat hij verzoekt van de gemeente te mogen koopen, of in erfpacht te erlangen. Aan B. en W. wordt magtiging verleend deze zaak te onderzoeken en te regelen. 7. De Voorzitter brengt ter tafel een rekwest van Jan Baven, veearts alhier, verzoekende verhooging van tractement als keur meester. Dit verzoek wordt gewezen van de hand. 8. De Voorzitter geeft te kennen, dat twee leden van het collegie van zetters dit jaar moeten aftreden, en wel de heeren D. Bruijn, aan den Hoorn en Dirk Witte, te Burg; dat aan den Heer Com missaris des Konings daartoe een voordragt van 4 personen moet worden ingezonden, en waartoe alzoo eene stemming moet geschie den. Hiertoe overgaande, worden na gehoudene stemming op de voordragt geplaatst de heeren D. Bruijn, D. Witte, J. Tijs Zijm en Pieter Boeper. 9. De Voorzitter biedt, namens B. en W., den Baad aan den staat van begrooting voor het dienstjaar 1877, en stelt voor dezelve gedurende 14 dagen ter visie op de secretarie neder te leggen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 10. B. en W. worden gemagtigd de besteding voor de straat verlichting in deze gemeente op de gewone wijze te doen plaats hebben. 11. De Voorzitter stelt, namens het Dag. Best. voor, om het tractement voor den hulponderwijzer te de Cocksdorp te verhoogen met f 50 en alzoo vast te stellen op 550, ingaande met 1 Oct. a. s. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 12. De Voorzitter berigt, dat hij is uitgenoodigd, door de afdecling der Maatschappij van Landbouw alhier, aan den Baad voor te stellen, het nemen van een besluit, om in het belang van de vcehouding meerdere vee- en lammerenmarkteu te houden, en wel wekelijks van af den 2den Dingsdag in Mei tot en met den 3den Dingsdag in Junij en op den 3den Maandag in Augustus een veulenmarkt. Het concept-besluit daartoe wordt voorgelezen en goedgekeurd. 13. De Voorzitter geeft te kennen, dat op den 6 Sept. a. s., door de afdeeling der Maatschappij van Landbouw eene tentoon stelling van vee zal worden gehouden, en vraagt aan den Baad magtiging om daarvoor, evenals het vorige jaar, het Park te mogen bezigen. Deze magtiging wordt verleend. Niels meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 9 Aug. alhier aang., vertr. 2 Sept. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. C o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 26 Aug. Gibraltar aangekomen. V oorwaart8. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M ad d r a. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. llAug.v.Batavia, 17Padang vertr. C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. 26 Aug. Sagres gepasseerd. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 30Sept. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). p s Windrigting Barometer Thermometer bDc '^3 05 Toestand bD en mm. C. 2 van Kracht. 8tand. Afw. Stand. Afw. de zee. 30 12 zw. 7k. 754.36.L 6.43 17.0 - 1.7 0.69 weingolv 31 8 zw. 10w 740.08 -20.72 14.2 - 2,6 0.73 Golvend 31 12 zwtz. 9 ii 740.28-20.52 14.6 - 4.1 0.68 ii Weersgesteldheid: 30Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 31 Aug. 8 u. Zwaarbewolkt, winderig, buijig. 31Aug. 12 u. Idem. Op den 29 dezer ten 7 u. 5 m. 30 KG. winddruk. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Aug. PrinsHendrik. M.C.Braat. Padangenz.viaSuez. 16 30 Aug. Gauss.* B. Steengrafe. Baltimore. 28 Gerr.Wilhelmina.E.W.Spier. Macassar. *Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 29 Aug. CarloBorromeo.G.Cante. ZurMühleu&Co. Pasca. 31 IJmuiden. T.Zeijlstra.Hoogl.&v.Herw. Javal.v.Liverp. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Merchant. W. H. Mitchell. Taganrog. Bogge. Meijer Co. MariaCassabona.G.B.Lombardo.Akyab. Bijst. Duink.&Goedk. Alpha. J. Hansen. Sundswall. Hout. v. Vliet&Co. Holland. J. Wiersma. JohanEilardMaria.A.E.Scheurleer. Amons Co. Söderham. H. IJ. Visser. Borgo. H Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDEBTROUWD: Geene. GETROUWD: J. B. Piscaer en W. A. T. Overtoom. W. de Jong en A. Bakker. J. de Roos en H. Kunst. lt. Gauw en T. van Straten. J. Govers en H. Gude. P. Kooger en G. R. Fortuin. J. J. van den Bos en J. E. van den Bosch. H. Vader en M. IJfs. BEVALLENI. van Dalen, geb. Boon, Z. A. II. Hagenaar, geb. Evers, Z. J. Gouwen, geb. Rentenaar, Z. A. Blikkenhorst, geb. Franke, D. OVERLEDENW. Stoll, 14 dagen. E. Bomhoff, 3 maanden. H. Holsmuller, 3 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 23 tot 30 Augustus 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENTies, zoon van Aldert Thiesen en Marigje de Bidder. Jannetje, dochter van Hendrik Maas Dz. en Antje Witte. Wilhelmus Johannes, zoon van Anthonius Steltenpohl en Maria Nuijens. Maria Anna, dochter van Maarten Bakker en Trijntje van Grouw. Ietje, dochter van Harmannes Smit en Klaasje Bakelaar. OVERLEDEN: Pieter de Waard Mz., 47 jaren, gehuwd met Trijntje van der Schans. Klaasje Peereboom, 6 maanden, dochter van Jan Peereboom en Petronella van den Wijngaard, wonende te Alkmaar. Aafje Kooger, 4 jaren, dochter van Simon Kooger en Engeltje Bruin. 291ste STAATS LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Dertiende lijst: No. 4514 en 7435 ieder f 1000; No. 18676 en 19602 ieder f400; No. 2336, 6902, 8333, 8955, 9014, 18953, 19906 en 20824 ieder f200; No. 1168, 3317, 3766, 3994, 4924, 6682, 7272, 7535, 9050, 13058 en 14821 ieder f 100. Veertiende lijstNo. 2319, 3053, 9971 en 14641 ieder f 1000No. 2127, 5859, 6556, 6848, 13366, 15168, 17104 en 20683 ieder f400; No. 2105, 2682 en 2775 ieder f200; No. 950, 1298, 3169, 4650, 8876,12868 en 17171 ieder f 100. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 8 Paarden Veulens 5 Ossen 4 Stieren 64 Gelde-Koeijen - 10 Kalf-Koeijen - 12 Vaarzen - 12 Nucht. Kal veren- Vette Rammen - 1134 Schapen f 45al45 - 140al70 80al30 90a285 190a275 160a200 8a 18 - 16a 35 50 Lammeren f 12 a 18 3 Bokken&Geiten -la 6 25 MagcreVarkens - 17 a 24 30 Biggen - 8 a 12 40 Kippen c. 35 al 00 Eenden a Boter per kop -105 allO Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren a LATERE BERIGTEA. Met den volkstrein zijn alhier heden van Rotterdam, Schiedam, Delft, den Haag en Leiden een groot aantal passagiers aangebragt. Een aantal vreemdelingen kwamen in de laatste dagen naar hier, naar men van goederhand verneemt, met het doel om gronden aan te koopen tot het vestigen van belang rijke ondernemingen. Men vraagt zich af, of zulks ook veroorzaakt wordt door de mingunstige uitzigten, die de voltooijing van het Noordzee-kanaal thans oplevert. De Melbourne Argus berigt, dat de bemanningen van twee Engelsche schepen, Dancing Wave en May Queen (of Mary Quinn), door Zuidzee-eilanders zijn ver moord en opgegeten. Beide schepen waren er op uit om eilanders te werven (of te stelen) als arbeiders (of slaven) op de plantages der Britsche kolonisten in Queensland. De bemanningen vonden dus niets meer of minder dan haar verdiende loon. De Globe wydt een artikel aan eene grief, die hoe langer zoo meer door een der beste bestanddeelen van de bevolking van groote steden gevoeld wordt: onnoodig straatrumoer, dat voor zieken, zwakken en breinwerkers, dag aan dag, een schijnbaar klein, doch in werkelijkheid onduldbaar lijden veroorzaakt. Terwijl er (zóó ongeveer zegt 't blad) in den jongsten tijd veel gedaan is om den burger in 't genot te stellen van de hoofdgegevens tot reinheid en gezondheid, werd geen enkele stap gedaan om, voor zoover dit mogelijk is, hem de even onmisbare stilte bij zijn werk en slaap te verschaffen. Er zijn tienduizenden personen in Londen, die, zoo zij hun dagelijksch werk met lust en naar behooren verrigten zullen, gevrijwaard dienen te blijven van wanluidende klanken in hunne onmiddelijke nabijheid. Welnu hoe gewigtig iemands breinwerk voor de maatschappij ook zij, hij staat bloot aan de kans, aan de zekerheid zelfs, om er bij gestoord te worden door eene reeks van wanklanken, tegen welke hij, bij al wat beschaafd is, behoorde te worden beschermd. Straatventers en orgeldraaijers, krijschende stoomfluiten, waakhonden en matineuse hanen zij genieten volkomen vrijheid om den zieke, den nerveuse en den man die met zijn hersens werken moet, dag en nacht te folteren. Velerlei geraas is onvermijdelijk. Men heeft tot dusver nog geen afdoend middel gevon den om wagens op straat 't ratelen, kinderen van een buurman 't schreeuwen te beletten. Ook tegen de heden- daagsche muzikale knoeiwoede, tegen 't martelend klim- peren op piano's in schier alle huizen, baat weinig anders dan gelatenheid. Doch 't is al te erg, dat geen locomotief tien passen langs eene spoorbaan kan voortbewogen worden zonder een snerpend gillen. Al te erg, dat een hond, die door zijn nachtelijk geblaf de rust van een zieke of slape- looze onmogelijk maakt, op beklag van den lijder niet ge weerd kan worden. Al te erg, dat, terwijl zwijgend bedelen verboden is, een schooijer zich slechts behoeft te voorzien van een oor— en smaakverscheurend instrument, om vrijelijk huis aan huis te mogen aanbellen om centen. Stompen van gehoor en sterken van zenuwen, of lieden wier werkkring van zelf luidruchtigheid of beweging meebrengt, zullen om deze grief lagchen. Toch is de zaak voor anderen zeer ernstig. Het is eene zaak, bij welke voor tallooze van 's werelds beste arbeiders gezondheid en humeur, 't gehalte van hun werk en 't evenwigt hunner verstandelijke ver mogens gemoeid zijn. Men behoeft waarlijk geen Sybariet of geen pruttelaar te wezen, om door een blaffende hond 't overspannen brein beroofd te vinden van den hoognoodigen slaap, of door een volhardenden orgelvent zich tot aan den rand te zien gebragt van krankzinnigheid. (N.Rott.Crt.) Getrouwd J. B. PISCAER EN W. A. D. OVERTOOM. Helder30 Augustus 1876. Getrouwd W. D E JONG EN A. BAKKER. Nieuwediep30 Augustus 1876. Volstrekt eenige kennisgeving. Jr.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3