Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK, Benoemingen, enz. De scheepsklerken P. G. J. van Wijhe en J. J. Hupscker worden met den 16 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. Buitenland. De feesten der Pacificatie te Gent met den historischen optogt zijn jl. Maandag voortgezet, die den vorigen dag om het ongunstige weer was uitgesteld. Hij bestond uit 10 wagens. De wagens der provinciën en van de maagd van Gent vormden met de jonge meisjes en kinderen, die er op gegroepeerd waren, een liefelijke verschijning. De wagen der inkwisitie met den inkwisiteur en zijn martelingwerk tuigen maakte een diepen indruk; ieder wagen werd door 8 paarden getrokken. De stoet bestond uit meer dan 1200 deelnemers. Er waren 7 muziekkorpsen bij. Jammer dat het slechte weêr den weg moest doen bekorten. Jl. Zondag avond was in den schouwburg het historisch drama «de Pacificatie van Gent,» van Emiel van Goethem, muziek van Benoit, opgevoerd. Frankrijk. Te Lyon was door den stationschef een waggon apart gezet, omdat daarin een Nubische leeuw was voor Bidel. Een veedrijver wilde zijn moed toonen, ging in den waggon en streelde den leeuw door de traliën heen. Weldra begon hij luide te schreeuwen. De leeuw had hem bij den arm gepakt. Met groote moeite en slechts met verlies van een arm werd hij bevrijd. Engeland, Een crocquetpartij te Windsor. De Koningin zit onder de hooge boom en van Windsor. Met welgevallen aanschouwt zij de partij crocquet, die de hofdames spelen. Men laat de ballen rollen en met groote behendigheid drijft men ze door kleine ijzeren hoepels. De Koningin aanschouwt het spel en lacht. Doch plotseling schrikt ze op, haar aangezigt wordt bleek als dat eens dooden. Het schijnt haar toe, alsof die vlugge ballen honderd menschenhoofden zijn, met bloed bemorst. Hoofden van vrouwen, van jonge meisjes, van kinderen ziet ze. Op de aangezigten aanschouwt ze de blijken van onmenschelijke mishandelingen, van naamlooze beleedigingenhet zijn de merken der wilde beesten, die duizenden in wanhoop en bangen doodsangst deden sterven. En ziet, daar doet de jongste dochter der Koningin, een bevallig, bekoorlijk meisje, een der hoofden tot voor de voeten harer moeder vliegen. Het is het hoofd van een jong kind, met krullende lokken. Het bleeke, bestorven mondje stamelt verwijten. De Koningin gilt het uit van ontzetting. Een namelooze angst maakt zich van haar meester. De geneesheeren snellen toe en vernemen het visioen. «Het schrikbeeld, dat gij aanschouwdet, verwondert ons niet,» zeggen ze. «De lezing der dagbladen heeft uwe verbeelding ontsteld. Het is de Times, die ons zoo wel uiteenzet, waarom de Bulgaren den toorn der Turken verdiend hebben. Hier is een zenuwstillende drank en het visioen zal voorbijgaan.» En de Koningin keert terug in hare vertrekken. Zij is alleen en verzinkt in diep gepeins. Ze ziet om laag.... o gruwelde strooken van haar kleed zijn met bloed bespat. «Komt hier, en neemt dit kleed mij af. Ik wil vergeten. O stroomen Engelands reinigt mijn kleed!» Neen majesteit, het Koningskleed van Engeland zal nooit dien smet van het onschuldig bloed verliezen! Ook op den kansel toont men sympathie voor de zaak der Christenen in Bulgarije. Ds. C. H. Spurgeon heeft in een afzonderlijk gebed om de nederlaag der Turken gebeden, wegens de door hen bedreven gruwelen; hij hoopte, dat het Gode behagen mogt, de Turken weldra uit Europa te verdrijven en de magt van het Mohamme danisme ganschelijk te breken. In onderscheidene hoofd kerken zijn gebeden in dien geest uitgesproken. Op den verjaardag van den slag van Sedan schrijft de Times«Frankrijk verloor op den dag, dat de capitulatie van Sedan over den afloop van den oorlog besliste, veel meer dan Pruisseh bij Jena; het verloor in een maand zooveel als alle oorlogen der republiek en van het keizer rijk, ja in menig opzigt was Sedan een grooter ramp dan Waterloo. En toch kan geen denkend Franschman, die zich niet in het kamp der imperialisten bevindt, zeggen, dat Sedan een te hoogen prijs is geweest, voor het voordeel, dat er voor Europa en Frankrijk uit is voortgekomen. De vernietiging van het keizerrijk is een onwaardeerbare wel daad, omdat Frankrijk thans zich in kalmen, natuurlijken, zijner waardigen vooruitgang ontwikkelen kan, zonder voortdurend een gevaar en schrik voor zijne naburen te zijn. De armee is behoorlijk aan de burgerlijke magt ondergeschikt; niet meer neemt de regering tot kartetsen dadelijk haar toevlugt. De regters behoeven niet meer de dynastie naar de oogen te zienzij worden niet verlaagd door politieke processen, waarbij in plaats van het regt partijbelang geldt. De rust des volks wordt niet meer gestoord door zamenzweringen van moordenaars of door de politie verzonnen complotten. De ministers zijn niet langer de dienaren eener dynastie, maar spreken een taal, die strookt met de waardigheid van een volk, dat groot was, voordat het de Bonapartes kende en weder groot wil worden, nu zij zijn rust niet meer storen. De boeren worden niet meer als schapen door de profecten naar de stembus gedreven; zij, die niet met de regering steramen, worden niet meer als verstootelingen behandeld. Het Fransche volk is thans vrijer dan het ooit vroeger was. De kerk heeft de slaafsche onderworpenheid, waarmede zij ieder wenk van het hol gehoorzaamde, afgelegd, en zoo zij fanatieker optreedt, zoo ontwikkelt zij toch iets van de kracht uit de dagen harer grootheid. De buitenlandsche politiek leeft niet meer in voortdurende vrees voor een grooten oorlog, en het volk kan zich niet herinneren, ooit zulk een rust genoten te hebben. Ook de andere landen hebben grond met de veranderde magtverhouding, die een gevolg van den slag van Sedan is, tevreden te zijn. Frankrijk had door zijn onstuimig streven naar dictatoriale raagt zulk een afkeuring opgewekt, dat men aan den beheer- schenden invloed van Duitschland de voorkeur gaf. Yan het republikeinsche Frankrijk heeft Europa niets te vreezen, en toch houdt zijn invloed dien van zijn magtigen nabuur in evenwigt. En niet het kleinste voordeel van den dag van Sedan is, dat de protestantsche zin van Duitschland versterkt en de magt der ultramontaansche partij in Frankrijk geknot is.» Jl. Woensdag is een vlugschrift van den heer Gladstone uitgegeven betreffende de in Bulgarije gepleegde gruwelen, waarin hij aandringt op maatregelen tegen eene vernieu wing daarvan, als zoodanig aanbevelende het onttrekken van Bosnië, de Herzegowina en Bulgarije aan het bestuur van Turkije. Voorts wenscht de schrijver, dat Engeland met de overige mogendheden in overleg trede, ten einde het ophouden van het Turksch bestuur in Bulgarije te verkrijgen. Turkije. Yan Sultan Abdul-Hamid II geeft de Politische Corres- pondenz de volgende schets: «De nieuwe Sultan is 34jaren oud en zijne gelaatstrekken hebben een in het oog loopenden Circassische type. Hij ziet er niet sterk uit, doch geniet een goede gezondheid, welke hij aan een geregelde en matige leefwijze te danken heeft. Hij neemt de voor schriften van den Islam streng in acht, en drinkt dus nooit wijn of sterken drank. Met zijnen broeder Murad door een voortreffelijken onderwijzer opgevoed, sprak en schreef Abdul-Hamid vroeger zeer goed Fransch; gebrek aan oefening echter en de afzondering waarin hij tot den dood van zijnen oom Abdul-Aziz leefde, doen hem thans aarzelen wanneer hij zich in die taal moet uitdrukken. Zijne grootste liefhebberij is de landbouw en hij heeft aan de oevers van den Bosphorus eene boerderij ingerigt, waar men de edelste rassen van alle soorten van huisdieren in de schoonste exemplaren bewonderen kan. Hij is een vijand van alle verkwisting en zorgeloosheid, zoodat zijne huishouding met orde en zuinigheid beheerd wordt. Niettegenstaande hij vurig en opregt geloovig Muzelman is, bezit Abdul-Hamid genoeg gezond verstand, om zich niet naar de eischen zijner eeuw te kunnen voegen. Hij zal niet alleen de Khalif der geloovigen, maar ook in waarheid de Keizer der Ottomanen zijn.» Jl. Vrijdag, 1 Sept., zal gedenkwaardig blijven in de jaarboeken van Turkije zoowel als in die van Serviëwant op dien dag behaalde het eerstgenoemde Kijk eene groote overwinning, terwijl het andere eene zeer ernstige neder laag leed. De veldslag van 1 Sept. is volgens den oorlogs correspondent van den Times, eigenlijk de veldslag van dezen oorlog geweest. Bijna 12 uren heeft de strijd onaf gebroken voortgeduurd, op een terrein dat door de Serviërs met de meeste zorg was versterkt. Het was de beslissende slag, waarvan zoo lang sprake is geweest. Met verbittering en vertwijfeling is er gestreden, en de slagting is zeer groot geweest. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. vau hier vertrokken. 3 Sept. Southamptou aangekomen. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. Conrad. 5 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 22 Julij van Batavia vertrokken. 2 Sept. Sagres gepasseerd. V oorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M ad u ra. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. llAug.v.Batavia, 17Padangvertr. C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. 5 Sept. van Suez vertiokken. Stad Amsterdam. 80Julij alhier aaug., vertr. 30Sept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Honderdag middag. ONDERTROUWDS. A. Uittedewillige, muzikant bij de Marine en M. A. Mönnichmann. GETROUWD: Geene. BEVALLENC. A. Posthumus, geb. de Vos, Z. E. van der Wiele, geb. Smit, D. OVERLEDENA. D. van Pelt, 18 dagen. P. Dekker, 77 jaren. J. Kuijkes, 11 maanden. II. C. Hagenaar, 9 dagen. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 30 Augustus tot 6 September 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAbraham, zoon van Mozes ïzaaks en Maria Vlessing. Pieter Jan, zoon van Wrillem Wuis en Wilhelmina Cornelia Keijser. Willemina Jannette, dochter van Johannes Gerardus Moojen en Antje Keijzcr. Antje, dochter van Dirk Kooiman en Cornelisje Vlaming. Wijntje, dochter van Pieter Vermeulen en Pietcrnella Keese. Nceltjc, dochter van Jan Roeper en Johanna llelena Nieuwcnhuizen. OVERLEDENSander Helm, 35 jaren, gehuwd met Aagje Bakker. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 15 tot 31 Augustus 1876. ONDERTROUWD: Gerrit Bakker, weduwnaar, 53 jaren en Ariaantje Glas, 23 jaren. Pieter Jonker, 27 jaren en Aagje Keijzer, weduwe, 34 jaren. Jan Smit, weduwnaar, 54 jaren en Maria Kuijs, weduwe, 48 jaren. GETROUWDKlaas Klinkert en Johanna Diepenbrock. GEBORENAntje, dochter van Lourens Schotvanger en Ari aantje Tates. Jannetje, dochter van Arie Brands en Aaltje Blaauboer. Gerard, zoon van Jan Peetoom en Adriana de Writt. Gerrit, zoon van Gerrit Kater en Dieuwertje Biersteker. Maartje, dochter van Jan Dekker en Trijntje Groen. Jannetje, dochter van Jan van Exler en Trijntje de Jong. Catharina, dochter van Cornelis Kaaper en Sophia Rob. Kaatje, dochter van Pieter Sint en Guurtje Zwaij. Antje, dochter van Aldert Kater en Antje Slikker. OVERLEDEN: Huberta Johanna, 13 dagen, dochter van Pieter de Nijs en Jansje Sluijs. Paulus, 2 jaren en 10 maanden, en Cor nelis, 9 weken, zoons van Asse Nicolaï en Margaretha Bosch. Trijntje, 9 maanden, dochter van Hendrik Breet en Neeltje Brommer. Jacob, 9 jaren, zoon van Willem Kiesling en Grietje Dalenberg. Catharina Maria, 19 jaren, dochter van Willem Prins en Catharina Maria Brcet. Grietje Visscher, 34 jaren, echtgeuoote van Pieter Kool. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. Gerr.Wilhelmina.E.W.Spier. Macassar. 4 Sept. Latona. T. Torjcsen. Savannah. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 5 Sept. Bérénice. II. Rutters. ZurMiihlen&Co. Middel.Zee. 6 Gezusters. L. de Boer. Hoogl.Stv.Herw. Padang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. MariaLouise. J. C. Jensen. Rangoon. Rijst. v. Vliet Co. Maglona. .J. Ilornsey. Scaham. Steenk. Duink.&Goedk. Calliope. H.W.Oekender. Taganrog. Rogge. MeijerStCo. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting Barometer Thermometer Toestand en mm. "o o van CO Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 6 12 zzw. 7k. 750.27 -10.65 16.0 - 2.0 0.94 weingolv 7 8 z. 0.1„ 749.88-11.05 14.5 - 1.5 0.91 Slecht. 7 12 zwtz. 0.4// 748.39 -12.54 14.6 - 3.4 0.89 Vlak. Weersgesteldheid: 6 Sept. 12u. Betrokken, winderig, regenbuijen. 7 Sept. 8 u. Betrokken, regen. 7 Sept. 12 u. Losbewolkt, mooi. In den nacht van 6 op 7 dezer viel er 17.3 mm. regen. Gedurende de laatste 14- dagen is er 91 mm. regen gevallen. In de acht eerste maanden van dit jaar 392 mm. regen. 1875 270 SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. f 90al90 80al40 9 Paarden Veulens 4 Ossen Stieren - a 99 Gelde-Koeijen - 80a260 10 Kalf-Koeijcn - 180a260 12 Vaarzen - 120al70 4 Nucht.Kalveren- 10a 20 Vette Rammen - a 830 Schapen - 15a 35 Lammeren t a Bokken&Geiten - - a - 25 MagereVarkens - 18 a 30 15 Biggen - 7 a 13 30 Kippen c. 40 al 50 Eenden a Boter per kop -105 al 15 Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijcren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren - a 1LATKRE B£3RI€>T£2jV. Bij beslnit van den 5 dezer heeft Z. M.goedgevonden 1. niet te verleenen het ontslag, gevraagd door de ministers van Buitenl. Zaken, Justitie, Biiiuenl, Zaken, Marine en Financiën, en, met ingang vau 11 dezer: 2. op hun verzoek, eervol ontslag te verleenen aan de hceren jhr. fi. J. G. Klerck, minister van Oorlog en mr. W. baron van Goltstein, minister van Koloniën, onder dankbetuiging voor de vele gewigtige diensten, door hen aan den Koning en den lande bewezen; 3. aan den minister van Marine, den heer W. F. van Erp Taalman Kip, tijdelijk de functiën van minister van Oorlog op te dragen tot den 30 dezer4. tot minister van Koloniën te benoemen de heer mr. F. Alting Mees, laatstelijk president van het hooge geregtshof van N.-I. De stoomkanonneerbooten Dog en Gier begaven zich jl. Dingsdag morgen, met vrij stormachtig weder, van hier naar bet Westgat, daar de kommandanten de zeewaardig heid dier weinig diepgaandevaartuigen wilden beproeven. Met volle kracht (p. m. 180 slagen) en 60 Engelsche ponden stoom, namen zij met 71 mijl vaart slechts weinig zeeën over, hoewel met zulk weêr een kruistogt in de Noordzee vrij gevaarlijk zou zijn. Het bedijkte Noorden op Texel is reeds voor een gedeelte met koolzaad bezaaid. De heer Vallen, te Kasteel Ilellenraadt in Limburg, wijst in de Maas- en Iloerbode op de kooluilrups, die sedert tal van jaren niet zoo sterk vertegenwoordigd is geweest en onze koolvelden met vernietiging dreigt. ADVIRTENTIËN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevrouw JULLIEN, geb. VAN WERDT. Nieuwediep6 September 1876. Benige kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming en belangstelling, betoond bij hun 25jarig Huwelijksfeest, betuigen de onder- geteekenden aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente, hunnen hartelijken dank. W. DE VllOOME. T. DE VllOOME, geb. GOEMAAT. PALMSTRAAT. ZONDAG den 10 SEPTEMBER a. s., des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: Ds, D, 11 IJ N D E R S, Predikant te Alkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3