Buitenland. A D V E RTENTIËN. Benoemingen, enz. Oost—Indik. Benoemd tot beheerder van den tijdbal en de tel. bij het .havendepartement te Batavia de 2de stuurman bij de Marine J. Schuit. Engeland, De Lloyds Weekly London News meldt het volgende voorval: «Dr. Hardwicke hield in de vorige week een lijk schouwing over een jongeling van 20 jaren. De gestorvene was bezitter van een paard en cab. Jl. Woensdag morgen verliet de jonge Scott gezond en wel zijne woning en men vermoedde dat hij een rijtoer maakte, daar hij naar den stal was gegaan. Des middags kwam een vriend van Scott toevallig in den stal en merkte op dat het paard zulke vreemde bewegingen maakte. Hij dacht, dat het beest dorst had en hield het een emmer water voor, maar het paard weigerde te drinken, het liinnekte en deed blijkbaar moeite de aandacht van den jongen man te vestigen op een deur aan het einde van den stal. Deze begreep het aanvankelijk niet, bood het paard nogmaals water, haver en hooi aan, doch vergeefs; meermalen bragt hij zijn kop tegen 't gelaat van den vriend en krabde met den voorpoot in de rigting van de deur. Eindelijk ging Summond naar de deur, opende die, en vlak daarvoor lag de jonge Scott dood. Hij was waar schijnlijk door een toeval getroffen, daar hij er aan onder hevig was. Het paard had waarschijnlijk den val gehoord en begrepen dat zijn meester een ongeluk overkomen was.» Don Carlos is jl. Zondag te Queenstown aangekomen. Duitschland. Te Berlijn werd jl. Donderdag door een hoofdofficier een bal gegeven, bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter. Toen het feest ten einde liep werd nog eene quadrille georganiseerd, waaraan bruid en bruidegom deelnamen. Plotseling viel de haak los waaraan een zware bronzen lichtkroon hing, op het oogenblik dat het aanstaande echtpaar er onder was. De bruid brak den benedenarm en de bruidegom kreeg zware verwondingen aan het hoofd. Men hoopt echter op volkomen herstel, maar van een huwelijk kan vooreerst geen sprake zijn. Te Millen, in de Pruissische kreits Heinsberg, is jl. Zondag den 3 dezer gedurende de godsdienstoefening de bliksem in de kerk geslagen en heeft 3 personen getroffen, waarvan een, een jongeling van 17 jaren, op de plaats dood bleef; de beide anderen zullen vermoedelijk herstellen. I11 het gedrang, dat volgde, zijn vele personen gekwetst en bovendien hebben nog velen kwetsuren bekomen door de stukken steen, welke de bliksem had losgerukt en die in vrij grooten omvang op de kerkgangers neder vielen. Spanje. William Tweed, beschuldigd van opligting tot een bedrag van 7 millioen dollars, werd jl. Maandag, aan boord van het Spaansche koopvaardijschip Carruen, in de haven van Vigo gevangen genomen. Tweed reisde onder den naam van Secar, met zijn neef, die insgelijks is gear resteerd. Beiden zijn in de vesting van Vigo opgesloten. Amerika. Niettegenstaande bij de tentoonstelling te Philadelphia in het begin de centennial guardseen 1000 in aantal, zeer werden geroemd, wordt over de geheele tentoonstelling nog al veel gestolen en bijzonder op tijden, dat niemand anders dan juist de beschermers der voorwerpen in het gebouw aanwezig zijn, zoodat men algemeen aan de eerlijkheid der guards gaat twijfelen. Van Zaturdag tot Maandag, wanneer de expositie door de ongelukkige bepaling van de sluiting op Zondag voor niemand toegankelijk is en zelfs commis sarissen en juryleden een bijzondere vergunning moeten hebben, wordt het meest gestolen. Naar men mij verzekerde, bestaat die bende guards uit een vreemde verzameling: gewezen advocaten, generaals, kooplieden, die allen achteruit zijn gegaan, zegt men, zijn nu achter de politie-dienaar- nniform verscholen. Bovendien heeft men een korps detectivesmaar ook deze schijnen niet erg gelukkig te zijn, want de eerste dief moet nog worden gevat. Holland is gelukkig nog al van dieven verschoond gebleven: slechts kleinere voorwerpen, behalve een stuk laken der Tilburgsche collective expositie, worden tot nu toe vermist. In naburige landen echter zijn voorwerpen van groote waarde gestolen. In de Amerikaansche dagbladen circuleerde vóór een week het berigt, welligt reeds in Nederland doorgedrongen, dat een Hollandsche commissaris voor 1000 dollars was bestolen. Gelukkig kan ik u verzekeren, dat hiervan niets waar is en welligt alleen aan bladvulling zijn oorsprong heeft te danken. Van pick-pockets, die hier in massa's worden gezegd rond te loopen, merkt men weinig. Streng worden deze dan ook hier behandeld. Bijna allen, die op de grounds rondloopen, zijn bekend, daar een korps geheime agenten, die van gansch Amerika en in grooten getale, ook van Londen, hier in dienst zijn (de laatste voor de Europesche, die de Centennial met een bezoek vereeren) een naauwgezet toezigt op hen houdt. Aan de bij de politie bekende pick-pockets wordt de toegang geweigerd en zelfs velen, die reeds menigmaal met de politie kennis hebben gemaakt, worden zonder betrapt te zijn, tot na den afloop der tentoonstelling opgesloten; een feit, haast onge- loofelijk in het vrije Amerika. Men zou regt hebben zich te verwonderen over den weinigen tact, dien de Amerikanen bezitten om den vreemden bezoekers hun verblijf aangenaam te maken. Buiten de tentoonstelling is er te Philadelphia letterlijk niets te doen, tenzij ge een liefhebber zijt van eene gewone Hollandsche kermis, met zijne reuzen en dwergen en zijne schapen met vijf pooten en andere monsters. Ge kunt dan uw hart ophalen op de pleinen buiten de omheining der tentoon stelling. Woont ge echter liever een goed concert of eene tooneelvoorstelling bij, dan wordt u daartoe de gelegenheid bijna niet aangeboden. Behalve eenige feëries, zooals «de reizen in 80 dagen om de wereld en naar de maan,» die eiken avond werkelijk verdienstelijk opgevoerd worden, heeft men hier eene zeer fraaije opera, nl. het gebouw; want gedurende de tentoonstelling hebben er geene voorstellingen plaats. Een paar comedies zijn wel de moeite waard. Vooral woonde ik met genoegen bij The mighty dollar, eene photographie van Amerikaansche toestanden, eene satyre op politiek en sociaal gebied. Men moet natuurlijk de taal volkomen magtig zijn om al de streken en steken te begrijpen; sommige tafereeltjes spreken echter uit zich zeiven duidelijk genoeg. Zoo wordt u de hooggeroemde gelijkheid tusschen de verschillende stammen voorgesteld, door den Amerikaan, die, op den rug van een vrijen neger gezeten, met een stok de overigen tot hard werken aanspoort, en onderwijl zijn vaderlandsch hart voelt gloeijen voor die gewaardeerde vrijheid en gelijkheid. Het schijnt thans te verbeteren, maar het is nog niet lang, dat in een omnibus of tram een neger naast een blanke durft gaan zitten. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 11 Sept. van Soutkampton vertr. Prinses Amalia. 2 J ulij te Glasgow in repar. gekom. Vertr. van hier naar Batavia 28 Oct. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 6 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 7 Sept. alhier aangek., vertr.llOct. V oor w aarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M a d u 11a. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. HAug.v.Batavia, 17Padangvertr. 7 Sept. Aden aangek., 8 vertr. Celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. j 11 Sept. Aden aangek, en verti. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 30Sept. LATKBE BEBIGTH,¥. Naar aanleiding van de verschillende geruchten alhier in omloop, als zouden in den afgeloopen nacht te Amsterdam ernstige wanordelijkheden zijn gepleegd, hebben wij ons gewend tot onzen correspondent aldaar om inlichtingen. Ziethier wat hij ons seint: Amsterdam12 September, 3 ure des namiddags. Gisteren avond en in den afgeloopen nacht vielen er ernstige ongeregeldheden en geweldenarijen voor, wegens de afschaf fing der kermis. De dag' ging- tamelijk rustig' voorbij, doch ten 7 ure waren er zamenscholingen op de beurs, waar kin deren trommelden, die met geweld door de politie uiteengedreven werden. Tegen 9 ure waren de Dam en het Thorbecke- plein reeds bezet door eene oproerige me nigte. Benden trokken door de stad, zin gende: „hop, hop, hop, hangt den burge meester op!" Ten 10 ure kwam het tot feitelijkheden. In tal van aanzienlijke huizen op Heeren- en Keizersgrachten werden glazen ingeslagenook bij vele winkeliers in andere buurten. Ten 11 ure charge van kavallerie oin den Dam te ontruimen; een uur later werd door de geheele stad alarm getrommeld om de schutterij op te roepen. De onrust en spanning' is buitengewoon. Op een politie-agent is een schot g'elost. Dertig- belhamels zijn gearresteerd. De proclamatie door den burgemeester afge kondigd, dat zamenscholingen van vijf per sonen verboden zijn, is hier en daar afge scheurd. De schutterij zal tegen 7 ure weder onder de wapenen komen. Men vreest heden avond herhaling der wanorde en vooral Zaturdag avond. De toestand is hoogst ernstig. De Algemeene Synode dei' Nederl. Herv. kerk heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met het verzoek, om aan de beoordeeling van de wetgevende magt te onder werpen, om in de wet op het lager-, middelbaar- en hoo- ger onderwijs te doen opnemen eene bepaling, waarbij wordt vastgesteld, dat de bevoegde magt in de gemeente, na overleg met de plaatselijke kerkelijke autoriteiten, de schooluren op eene wijze regelt, dat voor het godsdienst onderwijs, te geven vanwege de kerkgenootschappen, vol doende tijd overblijft. Honderden hectaren kanariezaad, haver en tal van andere gewassen in de IJ-polders staan wegens het vele water op 't land te bederven. Wij moeten het publiek op nieuw waarschuwen tegen opligterijen, die plaats hebben door in Engeland wonende personen. Een firma of landbouwer alhier krijgt aanvraag uit Londen b. v. om aardappelen. Alle bijzonderheden voor de verzending worden door den Londensclien koopman zeer naauwkeurig opgegeven. Op den dag vóór dat de goederen van hier verzonden moeten worden, ontvangt de afzender alhier een remise uit Londen, een wisselbrief op zigt. Maar zendt men den wissel op naar Londen, dan blijkt het dat de trekker van den wisselbrief niet bekend is, en wordt de wissel dus niet betaald. Landbouwers of anderen, die met wisselzaken niet bekend zijn, worden te eerder bedrogen, omdat de wissels zijn getrokken op een of andere zeer soliede bank. Deskundigen weten, dat, al is die bank nog zoo solide, dit volstrekt geen bewijs is dat de wissel betaald zal worden, want dat hangt af van de soliditeit van den trekker. (N. Bott. Crt.) Tot deelneming aan het in 1877 te Nijmegen te houden XlIIde Nederlandsch Nationaal Zangersfeest hebben zich 21 Mannen-Zangvereenigingen, te zamen uitmakende 664 zangers, aangemeld. Burgerlijke Sland. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geeue. BEVALLEND. J. Berubaum, geb. Baljé, D. E. Desplanque, geb. Deijker, D. G. Masseus, geb. Peterse, Z. G. Tromp, geb. Kleijn, D. J. M. Dijker, geb. Driessen, Z. M. Buijs, geb Scheen, D. OVERLEDENF. C. de Rover, 6 maanden. Ambtshalve ingeschreven 1. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Van 1 tot 31 Augustus 1876. ONDERTROUWD: Cornelis Asjes en Trijntje Bakker. GEHUWDNan Scheltus en Arijaantje Wiegman. GEBORENCornelis, zoon van J. Koovn en S. Zomerdijk. Jan, zoon van S. Strand en M. Everts. Marijtje. dochter van C. Keijzer en G. Scheltus. Dieuwertje, dochter van J. Do vis en M. Zasburg. Melis, zoon van J. Bakker en T. de Boer. OVERLEDENDieuwertje de Vries, 2 jaren, dochter van S. de Vries en T. Heijblok. Johan Lont, 2 maanden, zoon van D. Lont en M. Poppen. Jansje Engel, 10 jaren, dochter van G. Engel en E. Mikken. Johannes Martinus Warner, 6 maanden, zoon van II. Warner en E. de Vries. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirg. 28 Aug. Gerr.Wilhelmina.F.W.Spier. Macassar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor, llerkoms'. 9 Sept. Johanne. G. Muller, v. Vliet Co. New-Tork. 10 JacobRoggeveen. J.C.Rolff. Hoogl Scv.Herw. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. BaronHolberg. N. Olsen. Sundswall. Hou.t v. Vliet Co. Montrose. M. Prytz. Croonstad. Lympha. J. C. Jenzen. Drammen. Providentia. M.B.Mickelsen. Borgo. Vestalinden. H. Egenes. Wiborg. Agnar. L. A. Olsen. Sundswall. Vulcan. E. Scfriansen. Borgo. Sundswall. A. M.Gunderscn.IIernosand. Araons St Oo. A. 11. Falck. F, Ekamp. Pernovick. Trcvethick. P. Swan. Newcastle. Steenk.vanGijn&Co. Honghtou. II. Swenson. Sunderlaiul. Duink.ScGoedk. Hartlepool. F. Storm. Newcastle. Friendship. J. Woodhouse. Sunderland. ZurMiililen&Co. Allison. W. Mills. Newcastle. Hermanos P. Arcldsen. Sundswall. Hout. Solwaij. J. Ernst. Taganrog. Rogge.Meijer Co. Oblio. G. B. Trucco. Rangoon. Rijst. Duink.&Goedk. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 22 stuks Paarden. 8 Veulens. 288 Runderen. 141 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 33 magere dito - 12,— a 30,per stuk. (vlug) 2139 Schapen. 60 vette Vnrkens - 0,56 a 0,67 per kilog. (vlug) 40 magere dito - 18,a20,—per stuk.(niatig) 23S stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 i, middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,45 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,a per 100 stuks. Eend-Eijeren- a Heden overleed, na een langdurig geduldig lijden, mijne geliefde Echtgenoote SIJTJE JONGSMA, in den ouder dom van 30 jaren, mij nalatende vier Kinderen, nog te jong om hun verlies te beseffen. Wieringerwaard, 9 September 1876. J. OUDENDIJK. Mevrouw de Weduwe VAN BORRENDAM betuigt, ook namens hare Kinderen, haren hartelijken dank aan allen die blijken van belangstelling hebben betoond bij het overlijden van hare Echtgenoot. M. A. VAN BORRENDAM, geb. Geerling. Mijnheer en Mevrouw NIEUWENHULJS betuigen hunnen hartelijken dank aan allen die blijken van belangstelling hebben betoond bij het overlijden van hunnen Vader en Behuwd vader. H. NIEUWENHUIJS, Kapitein der Artillerie. M. T. C. NIEUWENHUIJS, geb. van Borrendam. De Heer en Mevrouw GROENEIJK betuigen hunnen opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming, hun betoond gedurende de ziekte en het over lijden van hun Kindje. Helder12 September 1876.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3