banier ten geschenke. Deze werd het gezelschap aange boden door eeue commissie van drie jonge dames, uit naam der Hoornsche dames, met eene sierlijke toespraak van mej. d. V. De president van Sappho sprak daarop een kort warm woord van dank en hulde, daarbij tevens ge denkende aan de uitreiking der eerste banier en het woord rigtende tot mevr. B., die vóór 24 jaren als mej. v. d. W. C. die banier, mede namens de Hoornsche dames, de Liedertafel aanbood. Het concert was zeer geanimeerd; het werd opgeluisterd door de medewerking van den heer Froschliart van Amsterdam, die grooten bijval verwierf. Een bal besloot den feestavond." «De begrooting voor het dienstjaar 1877 is door den gemeenteraad vastgesteld, in ontvangst en in uitgaaf op de som van f 136,830.16. Hieronder zijn uitgetrokken als kosten voor het onderwijs f 36,217 en voor het armwezen f 11,840.» De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten tot afschaffing der voor- en najaars-koemarkten aldaar. Jl. Maandag werd te Medemblik de jaarlijksche harddraverij gehouden. Er waren 12 mededingers opge komen, waarvan de prijs behaald werd door het paard Suzanna van den heer G. Paarlberg te Zijpe, bereden door L. G. Lampe, en de premie door de zwarte merrie de Deugd van den heer J. Ursem te Obdam, bereden door C. Ursem. Yele belangstellenden en nieuwsgierigen waren opgekomen ter bijwoning van het feest, dat in de beste orde is afgeloopen en met een fraai vuurwerk besloten werd. Een Zaandamsche antiquiteit «de Juffer,'* Zaandams oudste molen, wordt gesloopt. Op de vergadering van het Multapatiorsbond te Amsterdam waren 8 bestuurders tegenwoordig, zoomede afgevaardigden van de afdeelingen Amsterdam, Haarlem, Hoorn en Utrecht, terwijl die van de afdeelingen Hilversum, Leeuwarden en Joure afwezig waren. De heer de Beaufort is met algemeene stemmen tot bestuurder van het Bond gekozendaarna werd het gedrukte verslag over het dienst jaar 18751876, loopende tot ultimo Julij aan de leden rondgedeeld; het bleek daaruit dat een batig slot van f 77,72 aanwezig is, de contributiën over 1876 moeten echter nog geïnd worden. Op deze vergadering is verder het huishoudelijk reglement van het Bond goedgekeurd en besloten, tot het spoedig aanvragen van regtspersoonlijkheid over te gaan. Tevens is bepaald dat de eerstvolgende alge meene vergadering in Mei 1877 te Utrecht zal worden ge houden, en dat een lijst van leden en adhaerenten ter opwekking van anderen zal worden uitgegeven. De ver slagen van het voorloopig bestuur, aldus werd nog door de vergadering bepaald, komen niet uit in den vorm van een tijdschrift, maar in «Zwanglose Hefte.» Het vraagstuk betreffende de mogelijkheid tot oprigting van zoogenaamde Bondshuizen, zal door het dagelijksch bestuur worden onder zocht; in den loop van den aanstaanden winter zullen populaire voordragten worden gehouden. De begrooting van het Bond over 1876 gaf als ontvangst aan, een bedrag van f 1181.62 tegenover f 1178.31 aan uitgaven. Op de gisteren te Amsterdam gehouden zevende veiling van drooggemaakte gronden in den IJpolder zijn geveild 64215 hectaren, die gezamenlijk f 1,936,425 hebben opgebragt. De gemiddelde prijs was f 3017, de hoogste f 3600, de laagste f 2400 per hectare. Men verneemt dat door den burgemeester van Delfs- liaven aan Behagel, die met de Jong en Verlindt verdacht werd van den moord op mevrouw van der Kouwen, en die thans in Delfshaven woont, namens den hoofd-com- missaris van politie te 's Hage, eene som van f 80 is uitgereikt. Voor de verbetering van het fort in de stelling Honswijk, bij den Korten Uitweg te Utrecht, is het minst ingeschreven door den heer W. M. Schram, ad f 211,900. In de laatste dagen ontdoen zich te Utrecht vele veehouders van het jonge vee; stieren en stierkalveren, die voor de slagtbank bestemd zijn, vinden gereede koopers. Men verwacht op de najaarsmarkten zeer veel vee; de hooge prijzen van het stalvoer maken het verkoopen van al wat gemist kan worden noodzakelijk. Aan de Universiteit te Groningen heeft mej. Jacobs jl. Maandag en Dingsdag met het beste gevolg haar doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. De veldvruchten beginnen in het noorden des lands algemeen te ontkiemen; vele moeten nog worden binnen gehaald. In de lage oeverlanden bij Meppel, Zwartsluis, Staphorst enz. ziet het er met de late hooijing treurig uit. Een massa gemaaid gras ligt totaal in 't water en moet er uit worden gesleept en naar de hooge polders getransporteerd. Op de jl. Dingsdag te Valkenburg gehouden goed bezette paardenmarkt, was de handel, met zeer wisselende prijzen, slap. Er waren 950 paarden aan de lijn, waar onder weinig weeldepaarden. Hitten, dubbele en enkele waren het meest gevraagd. Een zeldzaam drinkgebruik is bij de Arabieren in Oost—Afrika waargenomen. Terwijl namelijk een opper hoofd de flesch met pornbé, eene dddr gebruikelijke bier soort, aan den mond zette, waren verscheidene zijner talrijke vrouwen ijverig bezig met hem zacht over den rug, de borst en de maag te strijken en te wrijven, ten einde hem meer ontvankelijk te maken voor het biergenot. Kadere bijzonderheden omtrent de ongeregeld heden te Amsterdam. Ter aanvulling van het telegram in ons vorig nommer melden wij het volgende: Jl. Maandag avond was het te Amsterdam gedurende den dag rustig geweest, rustiger dan andere gewone Maan dagen, behalve eenige vechtpartijen met politie-agenten in de Warmoesstraat en op de Stadhouderskade. Tegen den avond werd het woeliger. Van half vier tot 7 ure was het op de Beurs stampvol geweest met een publiek, voor het meerendeel niet bestaande uit kinderen, maar hier bepaalde zich alles tot enkele kleine dronkemans-tooneel- tjes en spoedig bijgelegde geschillen. Op straat werd het tegen 8 ure anders. Zeer talrijke troepen «opgeschoten» knapen en mannen doorkruisten de stad, onder het zingen van allerlei dreigende liederen, hoofdzakelijk gerigt tegen den burgemeester, als hoofd van het uitvoerend bewind, maar men liet ze stil begaan. Op het Damplein was het vol, zoo ook in de hoofdstratenhet Thorbeckeplein echter was de verzamelplaats voor velen, die Thorbecke stonden aan te gapen, alsof ze met het beeld nog kennis moesten maken en die van tijd tot tijd door de politie op eerbie digen afstand moesten worden gehouden, waarbij een enkele maal een opschudding plaats had. Thorbecke toch, zoo meenden velen, was oorzaak dat Rembrandt verplaatst wasRembrandt was weer oorzaak dat op het Rembrandts- plein (Botermarkt) geene tenten konden worden geplaatst: dus Thorbecke's beeld had het kwaad bedreven! Voor het huis des burgemeesters bewoog zich den geheelen avond een groote massa menschen, meestal bestaande uit nieuws gierigen, van tijd tot tijd door de zingende troepen uiteen gedreven. Voor Thorbecke's beeld liep echter alles betrekkelijk rustig af, maar omstreeks kwart voor elven werden op onderscheidene plaatsen tegelijk door tierende troepen baldadigheden gepleegd. Op het Rokin, in de Kalverstraat, waar de fraaije winkel van Abercrombie het moest ontgelden, op de Leliegracht, in de Paleisstraat, op de Keizersgracht, op de Heerengracht van Leliegracht tot Spiegelstraat, op de Reguliersgracht, in de Hoogstraat, werden in onderscheidene huizen ruiten ingesmeten met steenen, die daartoe opzettelijk moeten zijn meegebragt, daar alle losse steenen uit de straten waren verwijderd. Straatsteenen werden op enkele plaatsen gebruikt. Eenige stadslantaarns werden verbrijzeld. Het aantal per- ceelen, dat op deze wijze is beschadigd, bedraagt ongeveer honderd. Onmiddellijk kregen de overheden hiervan kennis, en een dertigtal polite-agenten werd den bal- dadigen tegemoet gezonden. Op de Heerengracht, vlak voor het huis van den burgemeester, waar juist met een groot zakmes de ruit boven de straatdeur was stukgesmeten, kwam het tot een botsing. De agenten trokken hunne sabels en verstrooiden de menigte, waarvan enkelen de dienaren van politie met steenen wierpen, blijkbaar uit de deuken die op onderscheidene helmen te zien waren. Op het raadhuis waren burgemeester en wethouders met den seretaris der gemeente vergaderd, en met het oog op de stemming der steeds aangroeijende menigte, en de gepleegde feitelijkheden, werd besloten de militaire magt te doen uitrukken en voor de schutterij alarm te doen slaan. Weinig tijds na het voorgevallene galoppeerde de kavallerie door de stad, waren alle politie-kantoren met infanterie versterkt en begon de schutterij op de loop plaatsen aan te treden, om later op de verschillende posten voor den nacht te worden ingedeeld. Een gedeelte werd laat in den nacht, een ander gedeelte Dingsdag morgen afgedankt. De kommandant van de stad was op de hoofd wacht ten paleize, generaal Camp en de kommandant der schutterij waren spoedig ten stadhuize. Op het Koningsplein stond een bataillon schutterij geschaard, onder kommando van majoor Tenckink. Bij het wijnhuis op den hoek verzamelden zich een aantal mannen, die door het zingen van «kermis moet het wezen en kermis moet het zijn, anders moet Thorbecke van het plein,» alsmede «hop, hop; hop, hangt den burgemeester op!» enz., enz., eene uittartende houding aannamen. Majoor Tenckinck sommeerde daarom in persoon dezen hoop om uiteen te gaan; hij werd weldra door de muitelingen omringd en bekwam een slag op den wang, die den dader echter op een kolfslag op het hoofd te staan kwam; dit werkte goed, de majoor kon zich terugtrekken en beval toen een charge met de bajonet, die, na eenige worsteling, de ver langde uitwerking had. De zeer krachtige maatregelen, uitnemend voorbereid en niet dan na rijp beraad genomen, hebben dadelijk den voortgang van de baldadigheden gestuit, en al was het gedurende den nacht in de hoofdstraten en op de pleinen waar infanterie en kavallerie tot laat in den nacht patrouilleerde tamelijk levendig, elke manifestatie had opgehouden en de burgerij kon niet alleen gerust zijn voor hare ruiten, maar tevens zeker voor een ongestoorden slaap, daar het gejoel en getier ophield. Te ongeveer half twee na middernacht werd ter stads drukkerij de volgende proclamatie bezorgd, uitgevaardigd niet alleen met het oog op het nu gebeurde, maar ook in aanmerking genomen al datgene, dat daaraan is voorafge gaan. Vóór zonsopgang was dit stuk overal aangeplakt. Proclamatie. De burgemeester van Amsterdam, tot zijn leedwezen ontwaard hebbende, dat een gedeelte der bevolking zich door kwaadwilligen heeft laten medeslepen tot het plegen van baldadigheden; Gezien ax-tt. 184 en 186 der gemeentewet; Waarschuwt de ingezetenen zich van het deelnemen aan wanordelijkheden te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbai'e magt met kracht zal worden tegengegaan, en verbiedt zamenscholingen van meer dan vijf personen. Amsterdam, De burgemeester, 11 Sept. 1876. den Tex. De politie heeft onderscheidene arrestatiën gedaan. Het stukslaan der ruiten bij een aantal personen, die hoege naamd niets te maken hebben met het besluit tot afschaf fing der kermis, schijnt geen boosaardig opzet geweest te zijn ten opzigte van bepaalde personen, maar meer aan een kwajongens-baldadigheid, dan aan een beraamd oproer te moeten worden toegeschreven. Dingsdag avond ten half zeven moesten van alle batail- lons schutterij twee compagniën op de loopplaatsen opkomen. De kermisklanten waren Dingsdag avond weder verre van kalm, en ofschoon de groepen, die al zingend en tie rend door de straten trokken, niet zoo groot en niet zoo sterk waren als Maandag avond, toch was het verzet tegen politie en militaire magt Dingsdag avond veel hardnekkiger en kostte het vrij wat moeite om de onstuimige gemoede ren te kalmeeren. Een troep, ongeveer 500 man, trok ten 71 ure van den Dam door de Kalverstraat op tot aan het Koningsplein, waar hij stuitte op een versterkte patrouille, die daar geposteerd was, om dergelijke optogten den weg naar de Heerengracht, waar de bui-gemeester woont, af te snijden. Met behulp der kavallerie werd hij uit elkander gedreven. Het Koningsplein scheen 's avonds wel de uitverkoren plek van het deel der burgerij, dat het om straatrumoer en openlijk verzet tegen de openbare magt te doen was ten minste meermalen was het noodig, dat de kavallerie hier op de zamenscholers charge moest maken. Al spoedig, ten 10 ure, werd bij het huis van den Burgemeester sterker gewapende magt gerekwireerd, voor zien van scherpe patronen, daar een troep halsstarrigen zich hier vertoonde, die blijkbaar niet veel goeds in den zin haddenzeer velen hunner, zegt men, waren voorzien van korte stokken, waaraan messen waren gebonden, en die zij onder hunne kleederen hadden verborgen. De kavallerie moest ook hier telkens ruimte maken en de straten schoonvegen, hetgeen niet zelden met een zachte of harde aanmaning met den sabel gepaard ging. Ten 10| ure kwam de politie nog tijdig genoeg tot de ontdekking, dat men zou beproeven de telegraafdraden af te snijden. Ten 11 ure werden in de Gapersteeg, die van het Rokin in de Kalverstraat, digt bij den Dam, uitkomt, de eerste glasruiten verbrijzeld en werd een jongen daarbij gearres teerd. Een dientengevolge ontstane oploop werd door de militaire magt met de bajonetten uiteengejaagd. Op hetzelfde oogenblik had op het Leidscheplein en op het Koningsplein ook een groote oploop plaats, die beiden met geweld uit elkander moesten worden gejaagd, waarop eenige oogenblikken later enkele glasruiten op het Rokin en op de Heerengracht werden verbrijzeld. Niettegenstaande er nu hier en daar reeds enkelen door de sabelhouwen der kavallerie waren gewond, scheen het volk nog geen plan te hebben stil naar huis te gaan. Weder had zich een groote menigte op den Dam verzameld. De kavallerie verscheen, maakte hier ruimte en toen werden twee personen zoodanig gewond, dat een hunner een bajonet steek heeft gekregen, die het geheele ligchaam doordrong. Hij werd naar het naastbijzijnde politie-bureau getranspor- teei-d, en van daar naar het gasthuis vervoerd. Op den Dam kwam de volksmenigte, telkens na afloop eener charge, terug. De bevelvoerende officier der kaval lerie heeft toen o. a. de in grooten getale op het balkon van Zeemanshoop en de Groote Club aanwezige toeschou wers doen verzoeken zich te verwijderen en de lichten uit te doen. Sommigen hunner toonden daarover groote ontevredenheid; eenigen hebben veel moeite gehad door de Kalverstraat naar huis te komen. Ook zijn de aldaar aanwezige koffijhuizen door de politie ontruimd, niet zonder dat daartegen ernstige bezwaren zijn ingebragt. In 't geheel zijn 100 personen gearresteerd en 11 gewond waarvan 4 zwaar; 6 hunner hebben, na verbonden te zijn, het gasthuis weder vei'laten. Woensdag morgen is nog inge bragt een kind, waaraan op den arm der moeder een sabelhouw was toegebragt. De maatregelen, door de stedelijke overheid genomen, zijn krachtiger en de voortgang der baldadigheden is gestuit. De Westerkerk is tijdelijk tot kazerne voor de schutterij ingerigt. De burgemeester vertoeft den ganschen dag tot laat in den avond op zijn bureau in het Stadhuis; de al daar werkzame gemeente-ambtenaren moeten zoowel des nachts als op den dag dienst doen. De woning van den burgemeester wordt door militairen dag en nacht bewaakt; Dingsdag avond is een tijd lang de Heerengracht nabij die woning aan beide zijden door gewapende magt afgezet geweest. Talrijke patrouilles door kruisen de stadde Nederlandsche Bank, het Grootboek der Nationale Schuld, eenige bank-inrigtingen en openbare gebouwen zijn 's avonds door detachementen infanterie of schutterij bezet. De stad heeft het aanzien, alsof zij in staat van beleg verkeert,' te meer daar men overal procla- matiën aangeplakt vindt van den burgemeester, waarbij de nieuwsgieringen worden gewaarschuwd zich van de straat te houden. De Willemstraters zijn verwoed op de Kattenburgers, omdat zij niet willen meedoen. De perceelen, die Dingsdag nacht schade hebben beloopen, zijn bij vergelijking van Maandag zeer weinige en bedragen vermoedelijk geen tien. Bij alle stedelijke gebouwen, en ook bij enkele particulieren, als wisselbanken enz., is een wacht geplaatst, en ook de beide gasfabrieken waren reeds vroegtijdig door een cordon schutters omtrokken. Eenige ingezetenen, wier fraaije spiegelruiten zijn inge worpen, hebben planken voor de vensters laten slaan. Dat voorbeeld is nagevolgd door eenige voorname winkeliers. Er heerscht een vrij groote spanning. Ten 14 ure is het begonnen te regenen. Het volk zou nu spoedig huiswaarts keeren; het wordt toch beter en spoediger nog door veel hemelwater dan door de sterkste politie op de vlugt gejaagd. In de straten heerschte dan ook kalmte en de stad schijnt zich tot de zoozeer gewenschte rnst te neigen. Ten 3 ure 's nachts was de stad geheel rustig. In den loop van den nacht kwam nog infanterie en kavallerie uit Haarlem 't garnizoen versterken. De Amst. Crt. roemt de waardige houding der zooge naamde eilanders. Het is o. a. gebleken onwaar te zijn, dat op Kattenburg lantaarns zouden zijn verbrijzeld. Een bende rumoerraakers heeft zich daar vertoond om te werven; zij heeft, als de vogelaar met zoet gefluit, rekenende op de Oranje—geest dier brave werklieden, het Wilhelmus gezongen; maar men wist met welk volkje men te doen had, en de I bende is, in plaats van aangewassen, verminderd door den goeden raad der Kattenburgers, afgetrokken. «Het zou hun niet geraden zijn geweest, bij ons stads- of particulieren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2