ONDERWIJS. A D V E RTEN T I IM. i VAN DOOPSGEZINDE KERK. eigendom te beschadigen,» zeido ons een eilandbewoner wij zouden hun wel geleerd hebben dien te eerbiedigen.» Door den burgemeester is de volgende proclamatie uit- Proclamatie. De Burgemeester van Amsterdam, in ervaring gekomen zijnde dat onder de verstoorders der openbare rust zich tal van personen bevinden, die, door nieuwsgierigheid ge dreven, zich aan het grootste levensgevaar blootstellen en tevens het toepassen van krachtige maatregelen tegen de kwalijkgezinden ernstig belemmeren, waarschuwt hen dat zij door de politie en de militaire magt niet kunnen noch zul len worden gespaard. Een ieder wachte zich voor schade. Amsterdam, De Burgemeester voornoemd, 13 September 1876. den Tex. Vanwege het «Algemeen Nedorl. Werklieden-Verbond» is, met prijzenswaardige zucht om mede te werken tot herstel van orde en rust, het navolgende stuk gepubliceerd: Mede-W erklieden! Met diep leedwezen hebben wij acht geslagen op de ongeregeldheden, welke in onze stad hebben plaats gehad, waardoor het eigendom onzer medeburgers in gevaar wordt gebragt. Overtuigd dat dergelijke demonstratiën niet de regte en aangewezene zijn om doel te treffen, noodigen wij allen, zoowel vereenigde als niet-vereenigde werklieden, dringend uit, ten eerste: daaraan volstrekt geen deel te nemen, ten tweede: door hun afwezigheid van de openbare plaatsen te toonen, dat zij als goede mannen van orde en vrede anderer pogingen niet willen steunen of aanmoedigen. Namens het Centraal Bestuur, Amsterdam, B. H. Heldt, Voorz. 12 September 1876. J. L. Schuurman, Secr. Omtrent den toestand van gisteren avond en heden nacht seint men ons heden namiddag ten 2 ure het volgende: De avond en nacht is betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Baldadigheden zijn niet herhaald. Talrijke patrouilles ltavallerie en infanterie doorkruisten straten en namen ongeveer 20 personen in arrest. Een Dingsdag avond gewonde ligt stervende. Op het oogenblik is de stad rustig. Men gelooft echter niet dat het tumult geheel bedwongen is. Buitenland. Engeland, In het zendeling-gebouw van Lincolns-inn-fields te Londen kon men jl. Dingsdag avond een persoon zien en hooren, die het sprekende type is van den door mevrouw Beecher—Stowe in haar «Negerhut» beschreven Oom Tom. 't Is de heer Josiah Henson, een voormalige slaaf in Maryland, thans hoofdzakelijk in Canada metterwoon ge vestigd en blijkbaar van een zeer krachtigen ligchaamsbouw. De eerwaardige grijsaard is thans 88 jaren oud en geeft een ernstige en waardige beschrijving van de ervaring, door hem gedurende zijn 42jarig slavenleven opgedaan. Hij heeft 11 kinderen, 44 kleinkinderen en 8 achter-klein kinderen, die gezamenlijk ieder jaar eens in zijn woning bijeenkomen. Twee zijner kinderen droeg hij eens 600 Engelsche mijlen ver op zijn rug, toen hij, na zijn slavenboeijen verbroken te hebben, 's nachts de vlugt nam. Zijn ligchaam draagt nog de lidteekenen van de zweepslagen, die hij als slaaf heeft ontvangen. Hij zamelt in Engeland gelden bijeen, om het zendingswerk in Canada te kunnen voortzetten en aldaar een inrigting voor volksonderwijs tejopenen. Volgens een berigt, voorkomende in de Christian World, is de Colorado-kever in Engeland, terwijl de aardappelziekte in Yorkshire heerschende is. Dat alles overal zoo duur is, is een vrij versleten thema; nieuw, werkelijk nieuw mag echter een berigt heeten, dat alles zoo goedkoop is; dat land van belofte is in Cashmire te vinden. Daar kan iemand met een beperkt inkomen lekker leven. Een heel schaap kost er van 2 tot 6 sh., een buitengewoon zwaar 8 sh. Rijst een stuiver per pondhet beste brood, uitstekend wat smaak en voedzaam heid betreft, 7| c. per pondvette eenden nooit meer dan een shilling per paar, doch gewoonlijk 45 c; kippen zijn goedkooper; vette kuikens 11| c.een vette gans kost gewoonlijk 1 sh., nooit meer dan 80 c.versche eijeren 7| c. per dozijn; boter, van uitmuntende kwaliteit, is mede zeer goedkoop; behalve in de steden en in den omtrek daarvan heeft men de vruchten voor het plukkende honig kost niet veel meer dan hier de melk, enz. Zweden en Noorwegen. Het bekende Engelsche Parlementslid Plimsoll maakt een triumftogt door Noorwegen. In alle havensteden worden hem diners aangeboden door de daar wonende eigenaars van schepen. De Noorweegsche boot, die den reiziger voert, is met vlaggen versierd en werd bij de aan komst te Christiania met saluutschoten ontvangen. Plimsoll heeft in die stad een deputatie van zeelieden en arbeiders ontvangen, die hem aan zijn hötel een serenade met fakkel licht bragten. Mevrouw Nilsson, de groote ster aan den zanghemel, die zelfs den glans van een Patti dreigt te doen verflaauwen, heeft na een jarenlang oponthoud in den vreemde, haar vaderland Zweden teruggezien, waar de gevierde diva als een Vorstin ontvangen is geworden. Zoowel haar Koning als haar landgenooten hebben haar gelijkelijk hulde willen bewijzen. De Wasa-orde viel haar van Z. M. ten deel en talrijk waren de ovatiën, die zij overal inoogstte op baar doortogt door het land. Voor nog slechts weinige jaren waren Nilsson's omstandigheden van geheel anderen aard. Haar eerste impressario was een beerenleider Carlo Kruse, een man van gelijke reputatie of vermaardheid, naar men 't noemen wil, als op onze kermissen b. v. Blanus. Zij met haar viool en hij met zijn dieren trokken van de eene jaarmarkt naar de andere en 's avonds deelden zij dan de gewoonlijk zeer magere ontvangst. Thans wordt Nilsson ten hove ontvangen; zij is millionair en gedecoreerd. Carlo Kruse is ook vooruit gekomen. Als beerenleider is hij afgetreden, want zijn ex-pensionaire heeft hem uit herinnering aan haar sobere dagen een wassenbeeldenspel cadeau gedaan. Mevrouw Nilsson heeft een zuster, die de eenvoudige betrekking bekleedt van dienstmaagd in een herberg. Men zegt, dat zij een even schoone stem heeft als de diva. Turkije. Uit bijzondere bron wordt gemeld, dat door de Porte nog geene stappen aangaande een wapenstilstand en eene tusschenkomst der mogendheden gedaan zijn. Naar men van wel onderrigte zijde verneemt, houdt zich de minister raad nog met die aangelegenheden bezig. Uitslag van de Tentoonstelling van Paarden, Schapen en Rundvee, gehouden te Texel, den 6 Sept, 1876. Dekhengsten. 1ste prijs C. A. Keijser, 2de prijs W. Koning. Paarden. 1ste pr. K. Langeveld, 2de pr. P. Langeveld Sr. geb. 1873. 1ste pr. P. Langeveld Sr., 2de pr. S. Dijksen Az. n 1874. 1ste pr. P. P. Kikkert, 2de pr. S. Daalder Jsz. 1875. 1ste pr. S. P. Koning, 2de pr. C. J. Keijser, Veulens. 1ste pr. S. P. Koning, 2de pr. H. Bruin. Stieren geb. 1874. 1ste pr. D. Lap, 2de pr. niet ingekomen. 1875. 1ste pr. M. Dijt, 2de pr. Melkg. Koeijen gekalfd 1876. 1ste pr. P. J. Bruin, 2de pr. IJ. Kan. i, 1ste pr. F. Keijser, 2de pr. S. Cz. Keijser. Schotten geb. 1873. 1ste pr. H. Bruin, 2de pr. C. J. Roeper. i, niet ingekomen. Vaarzen geb. 1874. 1ste pr. D. Boon, 2de pr. C. A. Eelman. Vaarzen geb. 1874. 1ste pr. wed. P. Dijksen, 2de pr. S. P. Koning, Vette Schotten geb. 1873. 1ste pr. P. Langeveld Sr. Koeijen. 1ste pr. Jb. Jb. Roeper, 2de pr. C. Keijser Rz. Ossen. 1ste pr. P. Langeveld Sr. Ossen ge& 1874. 1ste pr. P. K. Bremer, 2de pr. Adolf Keijser. u 1875. 1ste pr. P. P. Boon, 2de pr. P. P. Boon. Koeschetten geb. 1875. 1ste pr. S. Keijser Cz., 2de pr. K. l)z. Bakker. Koekalveren 1876. 1ste pr. G. Dz. Bakker, 2de pr. S. Keijser Cz. Stierkalvereu. 1ste pr. D. Lap. Rammen, gekruist ras, geb. 1874 of vroeger, lste pr. P. Dijksen Az. 2de pr. C. Keijser Pz. Rammen geb. 1875. lste pr. D. Boon. Vette Schapen, lste pr. Jb. Dijksen, 2de pr. S. Keijser Sz. Melkg. Schapen, lste pr. P. P. Boon, 2de pr. S. Jsz. Keijser. Schapen, gekr. ras, geb. 1875. lste en 2de pr. P. P. Boon. Schaap met 2 lammeren, lste pr. Joh. Keijser, 2de pr. Jb. Kooiman. Ramlam, gekr. ras. lste pr. Corn. Keijser Pz., 2de pr. Joh. R. Keijser. Ramlam, Texelsch ras. lste pr. P. K. Bremer. Ooilammeren, lste pr. Aug. Keijser, 2de pr. P. P. Boon. Tot opluistering: Javaansche os, ingezonden door A. P. Koorn, prijs bestuur. Schaap met 5 lammeren, ingez. door S. P. Koning, prijs bestuur. Rammen, lste pr. C. P. Keijser, 2de pr. Joh. Keijser en P. P. Boon, prijzen bestuur. Stoomvaart-Berigten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 11 Sept. van Southampton vertr. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Vertr. van hier naar Batavia 28 Oct. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. 12 Sept. Suez aangek, en vertr. C o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 7 Sept. alhier aangek., vertr. 140ct. Voorwaarts. 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. M a d u r a. 22 Julij van hier vertrokken. 17 Aug. Aden aangek, en vertr. Holland. llAug.v.Batavia, 17Padang vertr. 7 Sept. Aden aangek., 8 vertr. C e l e b es. 19 Aug. van hier vertrokken. j 11 Sept. Aden aangek, en vertr. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 30Sept. Burgerlijke Stanrl. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDlt. Spoelstra en A. M. Steutel. C. Meerens en G. Goedhardt. D. Goedhart en J. Mens. H. J. van Lier en H. H. üortraundt. J. Louwerens en J. Pheiffer. A. Ruis en A. Krijnen. BEVALLENF. M. de Graaff, geb. Hoogerwerf, D. F. Dekker, geb. Hoelandt, Z. N. van Dok, geb. Neefjes, Z. OVERLEDEN: D. J. Bontes, 4 jaren. H. Strop, 17 maanden. O. van Dam, geb. Coppé, 38 jaren. Ambtshalve ingeschreven 3. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 6 tot 13 September 1876. ONDERTROUWDKlaas Roeper en Neeltje Roeper. Klaas Krijnen en Auke Schagen. GETROUWD: Geene. GEBORENPieter Willem, zoon van Maarten Bruin en Neeltje Boon. Annaatje, dochter van Pieter Henkes en Naatje Kuiper. Alida Cornclia, dochter van Pieter Bakker Phsz en Dirkje Blom. Maria Jacoba Wilhelmina, dochter van Cornelis van Wingerden en Theodora Struik. OVERLEDEN: Jetje Smit, li> dagen, dochter van Harmannes Smit en Klaasje Bakelaar. Abraham Izaiiks, 14 dagen, zoon van Mozes Izaüks en Maria Vlessing. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 September I 1 Windrigting cn Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zw. 8k. 753.80 - 7.19 13.8 - 3.6 0.69 Golvend 14 8 zto. 0.2,/ 752.48 - 8.52 12.4 - 2.8 0.98 Vlak. 14 12 zwtz. 0.5„ 753.11 - 7.89 15.0 - 2.2 0.84 Weersgesteldheid13 Sept. 12 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 14 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 14 Sept. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. Gerr.Wilhelmina.F.W.Spier. Macassar. 10 Sept. Nestor. L.vanRoosendaal. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 12 Sept. Brisk. C. K. Frefry. Meijer Co. Charleston. 13 QueenofCeylon.J.S.Ssott. Bombay. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Constance. F. Nannings. Sundswall. Hout. v. Vliet Co. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 6 Paarden Veulens 6 Ossen 5 Stieren 150 Gelde-Koeijen 10 Kalf-Koeijen 20 Vaarzen 11 Nucht.Kal veren - Vette Rammen - 1860 Schapen - f 80al50 - 190a280 - 90al30 - 90a260 - 190a270 - 160a210 100 Lammeren f 16 a22£ Bokken&Geiten - - a - 40 MagereVarkens - 18 a 34 30 Biggen - 9 a 13 100 Kippen c. 40 al75 20 Eenden - 35 a 70 Boter per kop -105 al 10 Kaas per kilogram - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -350 n400 Een d-Eijeren a 35jarige Echtvereeuiging WILLEM YAN DIJKMAN MACHTELD KIJON. Ij Nieuwediep, 15 September 1876. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd ARIE JANSEN SMIT en EVA HAAGEN. Rotterdam, 13 September 1876. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon S. GODTHELP, geliefde Echtgenoote van D. G. BORGSTEDE. Amsterdam, 10 September 1876. Bevallen van een dood Kind A. KRUITBEUKEN KAMP. t Zand Zijpe12 September 1876. Het Zoontje, ons den 30 Augustus geboren, werd ons heden weder ontnomen. Burg op Texel, 12 September 1876. M. IZAaKS. M. IZAaKS—VLESSING. Alqemeene i Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van bunnen Zoon ontvangen, betuigen de ondergeteekenden bun hartelijken dank. A. G. F. VAN NIEUWENHUIJSE. T. VAN NIEUWENHUIJSE—METZELAAR. Wij brengen onzen dank voor de bewijzen van deelneming, ons betoond bij 't overlijden van ons oudste Zoontje. Helder, 14 September 1876. G. E. KLOOSTERHUIS. E. KLOOSTERHUIS—JONKER. Zondag- 17 September GEENE DIENST. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat op 1°. October a. s. eene OPIilHIDIlirosiiXASSE: voor Kweekelingen aan den Burg op Texel, onder de leiding van de HH. J. GLIJNIS en B. J. TROLL wordt geopend. Dat zij, die van deze gelegenheid om kosteloos tot Hulponderwijzer of Hulponderwijzeres opgeleid te worden willen gebruik maken, zich vóór 35 September e. k. schriftelijk bij den ondergeteekende hebben aan te geven. Dat kunnen worden toegelaten die den ouderdom van minstens twaalf jaar hebben bereikt en de blijken geven van behoorlijke ontwikkeling, aanleg en geschiktheid. De Schoolopziener in het 9de Schooldistrict der provincie Noordholland, P. S. BAKELS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3