Lokaal voor Evangelisatie. INDUSTRIESCHOOL. Buitenland. ADVERTENTIËN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. heeren van Aylva, van Swinderen, Beerenbroek on Cremers, en tot leden der commissie voor het adres van antwoord de hh. Carsten, Hein, Borsius en Hartsen. Het ontwerp-adres is reeds gereed en verzonden naar de afdeelingen. Het zou in de raiddagzitting ge wijzigd inkomen. In de middag-zitting is het definitief ontwerp-adres van ant woord ter tafel gebragt. De discussie daarover is bepaald op heden morgen ten 11 ure. Tweede Kamer. Zitting van Diugsdag 19 September. In deze zitting was aan de orde liet opmaken der nominatie van drie caudidaten voor een voorzitter der Kaïner. Tot eersten candidaat is benoemd bij eerste stemming mr. W. II. Dullert, tot tweeden bij tweede stemmiug jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, tot derden bij tweede stem ming mr. JD. J. J. B. Cremers. De Indische begrootiug voor 1877 is verschenen. Het totaal der middelen is circa 143f millioen, dat der uitgaven circa 133J mil- lioen, zoodat de bijdrage aan Nederland kan geraamd woi'den op ruim 10 millioen. Van overschotten van vroegere diensten van 1867 tot 1875 is nog beschikbaar 16£ millioen. Daarvan worden op de ingediende begrooting voor buitengewone uitgaven beschikbaar gesteld f 7,718,000, als: voor beveiliging van Batavia en Samaraug tegen overstroomingen, bouw van eeu krankzinnigengesticht te Buitenzorg, havenwerken te Batavia, aanleg van spoorwegen op Java en aanvulling van het materieel der zeeraagt, terwijl nader zal worden voorgesteld f 2,300,000 aan te wijzen tot gedeeltelijke dekking der uitgaven voor ons vestingstelsel. De te veilen koffij in Nederland wordt 80,000 picols hooger geraamd dan in 1876, namelijk 830,000 picols a 47 cents per half kilo. Op Java wordt een verkoop van koffij geraamd op 100,000 picols ad f 47 en op Sumatra's Westkust van 130,000 picols ad f 49 per picol. Benoemingen, enz. De oll. van gez. 1ste kl. dr. A. W. van Kenterghem, geplaatst bij het Marine-hospitaal alhier, wordt met den 30 dezer op non activiteit gesteld. Frankrijk. Te Parijs wordt tegenwoordig op het Théatre dn Chateau d'Eau een stuk gerepresenteerd om te water tanden. Het heet Le crime de ville franche. Zulk een titel belooft reeds wat; maar de verwachting der lief hebbers van akeligheden zal overtroffen worden. Het tooneel stelt een spoorwegtrein in vollen gang voor, op de bekende wijze: dat is, de waggons zullen stilstaan, maar het achter doek in doorloopende rigting bewogen worden. Zoodra de trein zich nu in een somberen tunnel bevindt, kruipt en sluipt een man van waggon tot waggon; eindelijk opent hij een portier, hij gaat binnen en bedrijft voor de oogen der toeschouwers een moord. De Amst. Crt. twijfelt niet of onze schouwburg-directeuren zullen spoedig ook ons «kunstminnend publiek» in de gelegenheid stellen, dezen «mooijen moord» te zien. Een verschrikkelijk ongeval is voorgevallen te Nouvion eene ontploffing van een groote hoeveelheid kruid in den kelder van een ketellapper Athur Rifïe, heeft dezen onge lukkige met zijn vrouw, drie kinderen en een werkman, die bij hem in dienst was, gedood. De omstaande huizen schokten op hunne grondslagen en hebben allen min of meer geleden. Doitschland. De stad Bayreuth heeft aan Richard Wagner toege zegd, het tekort te zullen dekken van de opvoeringen in den Wagner-schouwburg. Dit tekort bedraagt ongeveer 60,000 mark. Daarentegen raamt men het door vreemde bezoekers alleen tijdens den bouw aan den Wagner-schouw burg verteerde op 500,000. De gelden, gedurende de uit voeringen door vreemde bezoekers in omloop gebragt, mogen daarbij veilig op 2 millioen mark worden berekend. Amerika. Onlangs is de groote Steenkolenring uit elkander ge spat, thans schijnt een andere ring, welke den graanhandel in Californië gemonopoliseerd had, waarvan zekere heer Friedlander de voorzitter en leider is, zijn einde nabij te zijn. Deze regelt de prijzen, zelfs de vrachten, en heeft in één woord al de landbouwers van den Staat in zijn magt. De landbouwers hebben, om hun bedrijf gaande te houden, jaar op jaar voorschotten noodig, en zij vinden in den ring een heel gemakkelijk voorschotgeven Maar als de oogst binnenkomt, dwingt de ring hen hun graan te verkoopen op zijn voorwaarden. Friedlander en zijn associés kunnen dus elke order direct uitvoeren, en zij hebben bovendien zulke goede relaties in Europa weten te krijgen, dat deze ook altijd met orders bij hen komen. Zij hebben tot op zekere hoogte ook de vrachtprijzen in hun hand. De ring loopt nu echter groot gevaar. De oogst is dit jaar zoo groot als hij nog nooit geweest is, zoodat men rekent, dat er 700,000 a 750,000 tons voor uitvoer bestemd zal kunnen worden. De ring heeft een groot aantal schepen gecharterd voor 3 p. st. 5 sh. per ton, maar de prijzen in Engeland laten die hooge vracht niet toe, en er zijn ook thans reeds schepen te verkrijgen voor 3 p. st. per ton en zelfs lager. De landbouwers hebben besloten om voor eigen rekening 1 schepen te bevrachten en granen te verzenden. Als hun dit gelukt en zij de prijzen laag kunnen houden, dan is de ondergang van den ring waarschijnlijk. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 20 Sept. van Napels vertrokken. Prinses Amalia. 2Julij te Glasgow in repar. gekom. Vertr. van hier naar Batavia 28 Oct. Prins van Oranje. 20 Aug. van Batavia vertrokken. 18 Sept. Napels aang., 19 vertr. C o n. r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 29 Aug. Aden aangek, en vertr. Koning der Nederlanden. 7 Sept. alhier aangek., vertr.léOct. Voorwaarts. I 8 Julij van hier vertrokken. 19 Aug. te Batavia aangekomen. 1 M a d u n a. I 22 Julij van hier vertrokken. 3 Sept. te Batavia aangekomen, i Holland. 11 Aug.v.Batavia, 17Padang vertr. 17 Sept. Port-Saïd aang., 18 vertr. Celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. j 11 Sept. Aden aangek, en vertr. Stad Amsterdam. 30Julij alhier aang., vertr. 30Sept. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder, Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDA. Zoetendorp, torpedist, weduwnaar van A. van Brederode en J. M. Klinkert. GETROUWDS. A. Uittedewillige en M. A. Monnichmann. E. J. Bos en A. van Laar. A. Bruijn en T. Reiuders. BEVALLEN: M. Seidenstiker, geb. Raven, D. J. Guttridge, geb. Swales, D. M. Hankes, geb. de Beer, D. A. M. C. Liedmeijer, geb. Wagenaar, D. M. van Wolferen, geb. Klop, D. OVERLEDEN: C. Heeres, 16 dagen. J. Gorter, 2 dagen. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 13 tot 20 September 1S76. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geeuc. GEBORENMaria, dochter van Augustinus Cornelis Keijser en Elizabeth Veenstra. Jannetje, dochter van Cornelis Bakker en Kaatje Buijs. Bernardus, zoon van Jacob van Heerwaarden en Aagje Huisman. Dirk, zoon van Dirk van der Werf en Guurtje de Jager. Adrianus, zoon van Bernardus Halsema en Hendrika van Kooten. OVERLEDEN: Neeltje Roeper, 11 dagen, dochter van Jan Roeper en Johanna Helena Nieuwenhuizen. Martje Stark, 10 maanden, dochter van Jan Stark en Neeltje Bakker. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 1 tot 15 September 1876. ONDERTROUWD: Pieter van Bodegraven 23 jaren en Maria Catharina Prins, 19 jaren. Aiie Warnaar, 26 jaren, wonende te Andijk en Lucretie Wind, 21 jaren. GETROUWD: Pieter Jonker en Aagje Keijzer. Gerrit Bakker en Ariaantje Glas. Jan Smit en Maria Kuijs. GEBORENDirkje, dochter van Dirk Buisman en Dieuwertje Neefjes. Petrus Bernardus, zoon van Hendrik Filmer su Maartje van Heijningen. Jan, zoon van Gerrit Boontjes en Neeltje Jongejan. Johanna, dochter van Petrus Greiijlanus en Grietje Witsenburg. OVERLEDEN.- Aaltje Bertz, eehtgenoote van Klaas Schuijt, 5S jaren. Kaatje, 11 dagen, dochter van Pieter Sint en Guurtje Zwaij. Antje, 3 weken, dochter van Lourens Schottfanger cn Ari aantje Tates. Maartje, 3 weken, dochter van Jan Dekker en Trijntje Groen. Levenloos aangegeven dochter van Dirk Bakker en Neeltje Jonker. Idem zoon van Dirk Kruit en Anthonia Beukenkamp. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 nwtw. 6k. 770.41 f 9.43 14.0 - 2.3 0.69 Golvend 8 w. 0.1// 769.09 f 8.12 13.5 - 0.7 0.88 Vlak. 12 wnw. 0.1// 768.96 f 7.99 15.0 - 1.2 0.76 1 KJ Weêrsgesteldheid20 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 21 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 21 Sept. 12 u. Idem. Van 24 Aug. jl. tot heden is er 150 mm. regen gevallen. De jaarlijksche regenhoeveelheid is 674 mm. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Sept. 21 Sept. Nestor. L.vanRoosendaal. Batavia. 19 Sept. Nicolette. A.G. Bouten. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ella. L. Larsen. St. John. Hout. v. Vliet Co. Nereid. II. T. Michelsen. Cardiff. Steenk. de Vries Co. Hercules. H. Larsen. Hudichswall. Hout. Blikman Co. TolvBrödre. C. H. Poulsen. Riga. Amous Co. MartinLuther.J.Stokkc. v. Vliet 8c Co. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 9 Paarden f 60al40 Ï4 Veulens - ]10al45 5 Ossen - 160al80 4 Stieren - 130al70 65 Gelde-Koeijen - 110a280 15 Kalf-Koeijen - 240a280 20 Vaarzen - 120al60 10 Nucht.Kal veren - 12a214 12 Vette Rammen - 40a 90 1008 Schapen - 18a 35 150 Lammeren t 18 a 22 Bokken&Geiten - - a - 40 Magere Varkens - 18 a 26 50 Biggen - S al 2^ 80 Kippen c. 40 al 50 200 Eenden - 35 a 70 Boter per kop -120 al25 Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -375 a400 Eend-Eijeren - a LATEBfi BBBIGTEW. Toezegging van beroep naar Andijk aan ds. H. G. Kist, pred. te Ammerstol. De vice-admiraal directeur-kommandant der Marine te Amsterdam heeft den werklieden van 's Rijks werf zijn dank en zijne tevredenheid doen betuigen voor hunne orde lievendheid, waarvan zij de duidelijkste blijken hebben gegeven, door zich te onthouden van deelneming aan de ongeregel heden, waarvan de stad in de afgeloopene week het tooneel was. De vice-admiraal voegde er bij, dat het hem een aangename pligt zou zijn, van den goeden geest die onder hen heerscht den minister van Marine berigt te doen. Bij den burgemeester-van Amsterdam is een adres ingekomen van ongeveer 80 bewoners der Kalverstraat, die hem daarin hun dank betuigen voor zijn ijver, bij het onderdrukken der ongeregeldheden, maar klagen over de wijze, waarop de gegeven bevelen door de militaire magt en door de politie in niet weinige gevallen zijn ten uitvoer gelegd. Het raadslid mr. A. S. van Nierop zal in de eerst volgende zitting van den gemeenteraad hierover interpelleren. Tijdens de laatste ongeregelheden te Amsterdam meldt het Hbld. is tegen ongeveer 40 personen proces verbaal opgemaakt wegens verzet. Geen hunner is in preventieve gevangenschap gebleven. Tegen 3 opgeschoten knapen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het inwerpen van glasruiten; een hunner heeft bekend. Het aantal ge kwetsten kan niet met juistheid worden obgegeven, omdat onderscheidene personen, die ligte verwondingen hebben bekomen, daarvan een geheim hebben gemaakt. Het aantal, dat bekend geworden is, bedraagt ongeveer 30, waarvan 14 in het gasthuis werden gebragt; 5 verlieten het gasthuis, onmiddelijk na verbonden te zijn; van de 9 overigen is één overleden. Op de tentoonstelling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Rotterdam is o. a. bekroond met den eersten prijs voor zes fokschapen van inlandsch ras, de heer S. P. Koning, te Oosterend op Texel. De heer E. Gerdes waarschuwde onlangs tegen een insect, dat den vlasoogst bedreigde en waaraan hij den populairen naam vlasvlieg gaf. Tegen de bijgevoegde weten schappelijke onderstelling, dat het insect de Thrips physapus zou zijn, opperde toen de heer J. Th. Cattie bedenking; thans is echter gebleken, dat de vlasvlieg werkelijk de T. physapus (en niet T. ephysophus) is. Inlichtingen, welke de heer G. van den heer Bertelsmann, directeur der spinnerij Vorwarts te Bielefeld (Westphalen) ontving, bewijzen dit overtuigend en toonen daarbij tevens aan, dat de heer G. die op deze zaak in de Standaard uitvoerig terugkwam zeer teregt tegen het insect als een gevaar voor den vlasbouw waarschuwde. De heer G. eindigt zijn mededeeling aldus: «Ik raad derhalve den vlasbouwers zeer aan, niet alleen het zaad goed na te zien en als het noodig is er de larven of de ontwikkelde Thrips uit te verwijderen, maar ook in den eerstvolgenden zomer het te veld staande vlas goed te onderzoeken, of de bloemknoppen en stengels met Thrips zijn bezet. Het kwaad kan alsdan in dien zomer niet meer worden tegengegaan, maar bij een volgende zaaijing zou het zaad vooraf in parafine of verdunde petroleum kunnen gedompeld worden, 'tgeen niets aan de planten, maar wel aan het dierlijke leven schaadt.» Getrouwd: KLAAS ROEPER EN NEELTJE ROEPER. Waal op Texel, 21 September 1876. Bevallen van eene Dochter E. J. VAN BENTHEM JUTTING-VAN DER HAAR. Middelburg, 20 September 1876. De Heer ei Heiroew JULLIEN betuigen bijdezen hunnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij de geboorte hunner Dochter. VISITES kunnen worden afgewacht Dingsdag 26 en Woensdag 2? dezer. PALMSTRAAT. ZONDAG den 24 SEPTEMBER a. s., des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: Ds. E. B. GUNNING, Predikant te Alkmaar. Allen die van het onderwijs gebruik wenschen te maken, ook zij, die liet reeds in vorige jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der School, op Zaturdag den 23 September, des avonds ten 7 ure, in de School op de Oostslootstraat. Niemand mag worden toegelaten, dan voorzien van een bewijs dat hij de kinderziekte gehad heeft, of met goed gevolg gevaccineerd is. Jongelingen, die voor het eerst geplaatst willen worden moeten 13 jaar oud zijn en vooraf toonen genoegzaam ervaren te zijn in het lezen, schrijven en rekenen met gewone en tiendeelige breuken. Ieder leerling betaalt voor schoolgeld 30 cents 's maands, bij vooruitbetaling, terwijl eenige minvermogenden kosteloos kunnen geplaatst worden. Om het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, zal den ouders maandelijks door middel der kwitantie kennis worden gegeven, van het aantal malen dat de leerling verzuimd heeft. Het Bestuur hoopt op die wijze de ondersteuning der ouders te verkrijgen. B. L. VRIES, Secretaris

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3