B u i te n 1 a n d. zij moest leven van haar arbeid en vreesde dat het nieuwe costuum haar in den weg zoude staan, maar ze had alle eerbied voor moediger dames. Mevrouw Merriwether, uit Tennessee, vertelde in een warme redevoering, dat een vrouw 't meest geacht wordt om haar uiterlijk voorkomen, en mogt het nieuwe costuum al gemakkelijker zijn, 't zou blijken dat de dames daarin al hun invloed zouden verliezen. Hierop ontstond een geweldige storm, maar de moedige vrouw week geen haar terug en sloeg eiken aanval moedig af. Ik blijf er bij, zeide ze, ik heb meer invloed in de wereld met een sleep japon. Zij bleef echter alleen staan. Met algemeene stemmen op ééne na, werden de resoluties aangenomen, en de Parijsche modisten zullen sidderen voor de uitdaging, haar van over den oceaan toegezonden door de Amerikaanschc Vrouwenbond voor onafhankelijke kleederdragt. Een nieuw hoefbeslag. De Revue d'Artillerie deelt mede, dat de Engelsche ingenieur Yates, te Man chester, een hoefbeslag heeft voorgesteld van driedubbel koe- of buffel leder, dat eerst in een stalen vorm geperst en daarna aan een scheikundige werking blootgesteld wordt. Dit beslag, waarbij geen hoefnagels noodig zijn, zou, vol gens genomen proeven, noch door warmte, noch door koude verandering ondergaan, duurzamer en viermaal ligter zijn dan de gewone hoefijzers en nimmer scheuren in den hoef veroorzaken. De paarden, die er mede beslagen waren, stonden goed vast. Zij gleden niet uit, zelfs niet op asphalt. Het leer is eenigszins elastisch en sluit vol komen tegen den hoef, zoodat geen zand of water tusschen beide deelen kan dringen. Op de laatste tentoonstelling te Manchester heeft de jury zich zeer gunstig over het hoef beslag van Yates uitgelaten. Het moet thans 5 francs per paard kosten; waarschijnlijk echter zal de prijs aanzienlijk minder kunnen worden. Bij de Russische kavallerie worden proeven met dit beslag genomen. wegens eene aan te gane geldleening voor eene nieuwe school en onderwijzers woning te Dirkshorn, waarvan de kosten in uitgaaf zijn gebragt tot een bedrag van f17,000. Voorts zijn in uitgaaf gebragt: f 4575 voor onderwijs, f 1100 voor het armwezen, f 1050 wegens renten en aflossing van schulden, die per resto f 1000 groot zijn. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten, de voor— en najaarskoemarkt in die gemeente af te schaffen. Met zekerheid verneemt men, dat Z. M. de Koning den zangwedstrijd te Amsterdam niet met zijne tegen woordigheid zal vereeren. De minder gunstige gezondheids toestand van Z. M. in de laatste dagen zou daarvan de reden zijn. Jl. Donderdag morgen ongeveer half elf ure had te Amsterdam een vreeselïjk ongeluk plaats. In de Ferdinand Bolstraat zijn bij het opbrengen van kapgebindten twee in aanbouw zijnde perceelen ingestort, met een gedeelte van het daarnevens staande gebouw, waarbij een achttal werk lieden onder het neervallende puin werden begraven. Onmiddelijk werd naar de brandweer en politie geseind om hulp te bieden, door wie weldra de acht mannen werden te voorschijn gebragt en met de bij de politie beschikbare vervoermiddelen naar het gasthuis vervoerd. Vier van die personen moeten in geen bedenkelijken toestand verkeeren. De brandweer heeft de overgebleven gevaarlijk staande muren omver gehaald; het derde perceel wordt gestut. «De slagtofters van de ramp,» zegt de Amst. Crt., «blijken, helaas, nog met één vermeerderd te moeten worden. Donderdag avond toch kwam de zoon van Johannes Hendricus Paltz- graaf, wonende in de Laurierstraat, aan het bureau van politie, om te vernemen of men daar ook iets wist van zijnen vader, die nog niet te huis was gekomen en ook werkzaam was geweest bij de ingestorte perceelen. Het antwoord luidde ontkennend, doch bij een naauwkeurig onderzoek onder de puinhoopen, is hel lijk van den 64jarigen werkman Vrijdag morgen ten 6 ure uit den kelder gehaald. Van de 8 overige in het gasthuis verpleegde verwonden, verkeeren 2 in hoogst bedenkelijken toestand. Wij behoeven niet te zeggen, welk eene algemeene ver slagenheid door het ongeluk in deze stad is teweegge- bragt en op veler lippen rijst de vraag: «Aan wien de schuld dat zoo iets gebeuren kon?» Niets is gevaarlijker dan die vraag te beantwoorden onder den indruk van het voorval, want zoo ligt wordt dan de schuldige gezocht, waar hij niet te vinden is. Dat iutusschen op het bouwen in deze gemeente meer toezigt kon worden gehouden dan pleegt te geschieden, is ons herhaaldelijk ter oore gekomen, en wij hopen, dat de tredende ramp van Donderdag ten minste deze lichtzijde zal hebben, dat met meer behoedzaamheid worde gebouwd niet alleen, maar ook, dat door de mannen, daartoe geroepen, voortdurend een scherp oog worde gerigt op de wijze, waarop men bouwt. Niet zonder bevreemding zal men ook bovenstaande ver melding van de opdelving van een tiende slagtoffer uit de puinhoopen hebben gelezen. Wisten toch de bouwmeesters niet hoeveel en welke arbeiders zij in het werk hadden? Wij kunnen begrijpen, dat hun gisteren het hoofd heeft omgeloopen, maar dit had niet zoo erg moeten zijn, dat zij vergeten konden, welke mannen in hun dienst waren. Er zouden omtrent een en ander nog meer opmerkingen zijn te maken, maar aangezien zeker een streng onderzoek van overheidswege zal worden ingesteld, meenen wij voor heden te kunnen volstaan met de gemaakte, en met een beroep op de liefdadigheid onzer stadgenooten, aan het hoofd van dit blad gedaan.» De burgemeester van Arasterdam heeft de volgende kennisgeving openbaar gemaakt: «De burgemeester van Amsterdam, overwegende dat de rust, die gedurende de vorige week alhier op zóó treurige wijze werd gestoord, in deze gemeente is teruggekeerd trekt bij deze in het verbod, vervat in zijne kennisgeving van den 11 Sept. jl. aangaande zamenscholingen van meer dan vijf personen, betreurt zeer, indien enkele ingezetenen door welligt te grooten dienstijver van sommigen nadeel hebben geleden, en betuigt ten slotte zijnen dank aan allen, die door hunne kalme en waardige houding de maatregelen, tot herstel en handhaving der openbare orde genomen, zoo krachtig hebben ondersteund.» Het Kaapsche Volksblad bevat eenige nadere berigteu omtrent den mislukten aanval der Transvaalsche boeren op Seeocoeni-stad en verdere gebeurtenissen op het tooneel des oorlogs tot 11 Aug. Den 2 Aug. was President Burgers met 2000 blanken, 900 Mapoehs en de kanonnen derwaarts voortgerukt. De aanval ge schiedde te middernacht, zijnde de legermagt in twee afdeelingen verdeeld. De oostelijke afdeeliDgen, onder Jouhert en Gert van der Venter, kommandant van Potchefstroom, gedroegen zich flink. Zij beklommen den berg aan de noordoostzijde der stad en bleven onder vuur, een doode en een gewonde verliezende. Zwarten zijn niet gesneuveld. De regtervleugel, onder Pretorius en Smit, waarbij zich de Mapoch-Kaffers bevonden, hield zich slecht. Al hunne officieren zijn sinds voor den krijgsraad geweest en beboet wegens pligtverzuim. De heer Walker, van Pretoria, werd beboet voor het buitenge wone wanbedrijf van in het gevecht te hebben geslapenDe regtervleugel, ter sterkte van 1200 man, moet bijna in de stad zijn geweest, maar heeft niet eens getracht den vijand bezig te houden, het overlatende aan een veertigtal om een gevecht door te staan. Toen deze veertig zich niet ondersteund zagen, trokken zij terug, hetgeen toen gedaan werd door Jouberts afdeeling. De terugtogt werd niet belemmerd, maar was haastig en strekte om de demoralisatie van het kommando te vergrooten. De geheele magt bereikte, met het verlies van slechts één gesneuvelde en één gewonde, het oude kamp nabij Matli, aan de Olifantsrivier. De krijgsraad vond de manschappen oproerig, velen murmurerende over leeftogt. Het leger leed gebrek aan voedsel. Burgers gelastte, dat er forten zullen worden gebouwd, een te Magale en een te Steelpoort, en bood land aan diegenen die blijven wilden. Velen echter weigerden te werken. Anderen deserteerden, zelfs eenige veldkornets. Burgers marcheerde op met 500 uitgelezen manschappen om naar Lijdenbu«g te gaan, dat nu een blootgesteld punt was. Hij heeft besloten, den oorlog verder te voeren op een reksysteem, namelijk door alle twee maanden versche kommando's te zenden, ten einde de grens te bezetten in verband met de forten. Door bestuurderen van de te Amsterdam bestaande werk- lieden-vereenigingen is besloten, met het oog op de gebeurte nissen van de voorgaande week aldaar, een adres aan Z. M. den Koning aan te bieden. In dat adres wordt aange drongen op een ernstig onderzoek van het gebeurde, opdat het blijke, wie de onruststokers zijn geweest en wie de handhavers der orde, die zich aan rustige burgers hebben vergrepen. Een zeldzaam geval van langdurige dienstvervulling vindt men in de Israëlitische gemeente te Amsterdam. De heer S. A. Rudelsheim heeft daar 70 jaren achtereen de betrekking van koster der Ned. Israëlitische hoofdsynagoge vervuld. Op 90jarigen ouderdom is hij nu, met behoud van zijn salaris, ontslagen. Het hotel van den Berg in den Haarlemmerhout, den 14 dezer in veiling opgeboden tot f 85,000, is bij de jl. Donderdag gehouden afslag, met f500 daarboven, opgehouden. Door de ambtenaren bij de belastingen te Harlingen is weder een bezending fantaisie-hoeden, daar per Engelsche stoomboot aangevoerd, wegens te lage aangifte benaderd. Op de jl. Woensdag te Sneek gehouden najaars paardenmarkt waren ongeveer 300 paarden aan de lijn. De handel was evenwel niet zeer geanimeerd, vooral door de hooge prijzen, die gevraagd werden. Werkpaarden golden van f 40 tot f 200; jonge paarden van f 300 tot f 500; voor de beste soorten werd van f 800 tot f 1000 besteed. Te Bergum is jl. Maandag avond een moord gepleegd. De verslagene, een hoogst fatsoenlijk jongmensck uit den deftigen stand, met een zijner vrienden van de kermis aldaar terugkeerende naar Suameer, werd op den weg plotseling overvallen door den arbeider Paulusma, van laatstgenoemde plaats, die hem met een mes twee niet dadelijk doodelijke wonden, een aan het voorhoofd en een aan de kaak, alsmede een steek in de borstholte toebragt, die bijna onmiddellijk den dood tengevolge had. Dingsdag heeft de geregtelijke lijkschouwing plaats gehad. De justitie had den dader mede naar Suameer doen komen, om hem met het lijk te confronteren. Aan ontkennen viel niet te denken. De aanleiding tot den moord schijnt nog niet bekend te zijn. Het heet, dat de moordenaar het eigenlijk op een ander had gemunt. De vetweiders te Meppel beginnen hun weidevee aan de slagers van de hand te doen, op levering met Aller heiligen (1 Nov.). Naar men verneemt bedingen zij hooge prijzen, zoodat zelfs 80 a 90 c. per KG. (ruw) wordt besteed. Sommigen leveren tot 20 stuks te gelijk af, waarvoor zij per stuk p. m. f250 ontvangen, zoodat er zijn, die ongeveer f 5000 van hun weidevee maken. Dezer dagen wierp te Avezaath, onder de gemeente Zoelen, eene zeug 20 jongen, welke zeug, ofschoon nog slechts 2 jaren oud, reeds 3 maal respectivelijk 15, 21 en 21 biggen ter wereld had gebragt. Te zamen alzoo thans reeds 77. Uit Amerika wordt gemeld, dat een aantal werklieden van daar naar Europa, vooral naar Schotland, vertrekken, waar zij zeker zijn, werk te vinden. Onder de gemengde berigten in het Dagblad leest men het volgende: «Niet lang geleden werd te la Guaira, in den Staat Bolivar (Venezuela) de heer Rivodó, agent en correspondent van het dagblad la Opinion Nacional van Caracas, op last der plaatselijke autoriteiten op straat gearresteerd en naar de gevangenis gevoerd, op grond dat hij geweigerd had aan de dienst der patrouille, waartoe hij opgeroepen was, deel te nemen, en zulks onder voorgeven dat, volgens de bestaande gebruiken, alle vertegenwoordigers der pers in Venezuela van militaire dienstprestatie zijn vrijgesteld. De redactie van Ia Opinion Nacional beklaagde zich op staanden voet over het feit bij den president van Bolivar en verkreeg niet alleen de onmiddellijke invrijheidstelling van haar correspondent, maar ook het navolgend, der mededeeling waardig besluit, waarin aan de pers, «die Koningin der aarde» hulde wordt gebragt: «José Rafael Pacheco, President van den Staat Bolivar; Overwegende dat de pers het voornaamste element der beschaving is en dat zij, die zich er aan toewijden, hetzij zij industriëelen of schrijvers zijn, der maatschappij een der belangrijkste diensten bewijzen: Besluit: Art. 1. De redacteuren en correspondenten van dagbladen, zoomede de drukkers en overige bedienden der drukkerijen, zijn vrijgesteld van militaire en alle andere plaatselijke diensten in den Staat Bolivar. Art. 2. Mede deeling dezes wordt gedaan aan al de burgerlijke over heden van den Staat, ten einde de openbaarmaking en toepassing er van te verzekeren. Gegeven te Petare, 22 Junij 1876: jaar 13 der wet en 18 der Federatie. José Rafael Pacheco.» Iets voor dames. Er wordt door eenige Ameri- kaansche dames wederom een protest aangeteekend tegen de tirannie der Parijsche modes; zij hebben zich daarom onafhankelijk verklaard en waarom ook niet? een bond opgerigt, de American Free Dress League genaamd. Een paar weken geleden hield de bond in Philadelphia een algemeene vergadering. In den openingsbrief staat vermeld dat het doel van den bond is, alle ongezonde en lastige vormen van kleeding af te schaffen en nieuwe dragten aan te nemen, die in overeenstemming zijn met de natuurlijke wetten der hygiëne. De heer M. D. Allen, uit Ohio, opende de zitting van het congres; er waren ongeveer 25 afgevaardigden aanwezig en eenige dames droegen reeds het vrije costuum dat men wil invoeren. De noodige resoluties werden voorgesteld, de tegenwoordige dameskleeding had het zwaar te verantwoorden; de dames werden aangespoord tegen de vooroordeelen der wereld moedig te kampen, doch er was een tweede dag noodig om tot eene conclusie te komen. Den volgenden dag waren er 50 afgevaardigden en 8 dames (onder welke 3 ongehuwde) droegen het vrije costuum. Eene dame erkende dat zij 't nieuwe costuum niet durfde aannemen; STATEi\'-GE\ERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 21 September. Bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede heeft de heer Duymaer van Twist de afgeloopen ministeriële crisis besproken. Twee feiten stonden vast: dat het ministerie ontslag had gevraagd wegens het votum van de Tweede Kamer over art. 1 der militiewet en dat de ministers, behoudens die van Koloniën en Oorlog, toch waren aangebleven. Hij kwam tot de conclusie dat het ministerie, ont stemd over het votum, zonder genoegzame overweging ontslag had gevraagd en later heeft gezien dat het had gedwaald. Hem ver heugde het aanblijven van het ministerie, vooral met het oog op het lager onderwijs. Voor liberalen achtte hij den tijd nog niet gekomen het bewind te aanvaarden. De minister van Biunenl. Zaken antwoordde dat het ministerie geen afkeuring verdiende. Hij deed uitkomen dat het gemeend had te moeten aanblijven, nadat overleg had plaats gehad tusschen den Koning en hem die in de militickwestie tegenover de regering had gestaan. Het adres is zonder discussie aangenomen. De Kamer is gescheiden. Tvreedc Kamer. Zitting van Donderdag 21 September. De heer Dullert heeft het presidium aanvaard met eene dankbetuiging voor het vertrouwen des Konings en dezer vergadering, die hem met zeldzame eenparig heid tot eersten candidaat heeft gekozen. Een werkzaam zittings jaar, zeide hij, is verloopenvelerlei nieuwe ontwerpen zijn aange kondigd. Met lust en ijver ouze taak opvattende, kan er veel goeds ten nutte van het land tot stand komen. Bij alle verschil van meening is er één punt van zamenstemmingonze liefde tot het vaderland en gehechtheid aan onzen regeringsvorm. Vele reeds bekende ontwerpen zijn ingekomen, zoomede de spoorwegbegrooting voor 1877 en het enqucte-voorstel de Jong c. s. nopens de long ziekte onder 't rundvee, liet aanhaugig gebleven ontwerp tot her ziening der kiestabel is door de regering ingetrokken. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede zijn gekozen de heerenTak, Smidt, Kops, Begrum en Kappeyne. Zitting van Vrijdag 22 September. In deze zitting is bepaald dat Maandag middag ten 1 ure de aanbieding der Staatsbegrooting zal geschieden. Na de rede komt het ontwerp-adres van antwoord in debat, dat dezen middag in de afdeelingen is behandeld. Frankrijk. Volgens het Journal des Débats is de oudste zoon van Brigham Young, den vermaarden profeet der Mormonen, met zes «oudsten» Parijs doorgereisd, ten einde in Noord-? Duitschland het Evangelie van de «Heiligen der laatste dagen» te prediken. Engeland, Het geschil tusschen Engeland en Gréré, Koning van Dahomey (Kust van Guinea), tengevolge van zijne weigering om eene boete van 600 puncheons palmolie, hem door commodore Hewett opgelegd, te voldoen, en dat reeds tot den oorlog geleid heeft, geeft de Engelsche en Fransche bladen aanleiding om over dien neger-Koning te spreken. Aan den Manchester Guardian en le Fran9.ais ontleent men de volgende bijzonderheden «De Koning van Dahomey is een schoon man, kloek van statuur, minder donker gekleurd dan zijne onderdanen; hij heeft regelmatige trekken en een minder ruw voor komen dan zijn inborst en zijne handelingen zouden doen vermoeden. Zijne manieren hebben zelfs zekere waardigheid en hij is jegens de blanken beleefd. Maar, zegt de Man chester Guardian, hij verbergt onder die betrekkelijk zachte vormen de wreedheid van een tijger en een bloeddorst, die inderdaad monsterachtig is. Niemand, zelfs zijn voor naamste onderdaan niet, kan tot hem spreken dan door een tusschenpersoon. Hij verneemt dus nimmer iets regtstreeks, maar altijd door zijne ministers. Wie tegen dien regel Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. C. C. Six, de luits. ter zee 2de kl. C. L. de Jong, B. T. W. van Hasselt, K. W. H. Goetz, J. P. van Rossum, F. M. A. Mnthon en J. A. Willink Ketjen, en de off. van adm. 8de kl. J. II. de Sauvage, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en onlangs van daar teruggekeerd, zijn op non-activileit gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2