HELDËRSCHE EIM IM1EUWERIEPER COURANT. 1876. N°. 116. 34 Jaargang. Woensdag 27 September. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. u franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padangte ver zenden per mailboot «Stad Amsterdam,» geschiedt voor drukwerken den 29 Sept., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 30 Sept., na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 September. Tengevolge der gedane oproeping van nieuwe leerlingen voor de Industrieschool alhier, hadden zich jl. Zaturdag, toen het toelatings—examen plaats had, 56 jongens voor de eerste maal aangemeld. Van deze werden 7 wegens onvoldoende kennis afgewezen eh de overige 49 toege laten. Het aantal leerlingen aan deze inrigting bedraagt nu in 't geheel 135, welk getal welligt nog zal klimmen bij den aanvang der lessen op 1 Oct. a. s. Ten blijke van de belangstelling in het onderwijs aan deze school deelen we nog mede, dat 6 jongelingen voor het 6de, en 5 voor het 5de jaar aan de lessen zullen deelnemen. Naar men ons mededeelt heeft de voltooijing van het steenen fundament voor den ijzeren lichttoren en wachthuis, te Huisduinen, dat gereed is, eene vertraging ondervonden, doordien het ijzer der platen aan de fabriek is afgekeurd. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Zaandam (Westzijde) de heer J. Molenaar, pred. te Almelo. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Zwolle door ds. J. C. Schröder, pred. te Brielle. De begrooting der gemeente Zijpe voor den jare 1877, door burgemeester en wethouders den gemeenteraad aangeboden, bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 27,400.69A. De hoofdelijke omslag is daarop uitgetrokken tot een bedrag van f 6000 en alzoo f 1000 lager dan voor 1876. Wegens vertrek van den heer P. Kistemaker naar de gemeente Schoorl, zal op Dingsdag den 10 Oct. a. s. in de gemeente Zijpe eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Voor de benoeming van 2 zetters der directe belas tingen zijn door den gemeenteraad van Zijpe aan Z. Exc. den heer commissaris des Konings voorgedragen de heeren J. L. Groot, C. Paarlberg, C. Nobel Fz. en K. Kos. Het totaal der ontvangsten op de vastgestelde begroo ting te Noordscharwoude voor 1877 bedraagt f 9887.89|, dat der uitgaven f 9704.50. Onder de ontvangsten komen voor f 918,84| wegens saldo van vroegere diensten, f1120 wegens inkomsten van gemeente-eigendommen, f 1164.83 wegens opcenten op 's Kijks directe belastingen, f 2400 wegens hoofdelijken omslag, f 500 wegens heffing van school gelden en f 1000 van eene aan te gane geldleening. In uitgaaf zijn geraamd: f 1325 voor onderhoud van straten, wegen, bruggen, enz., f2050 voor lager onderwijs, f 2182.50 wegens renten en aflossing van schulden en f 1000 wegens kosten van herstel van de Messelbrug. Het restant der schulden zal op 1 Jan. 1877 bedragen f 23,650. Van de 10 verwonden door het instorten van de perceelen in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam zijn twee overleden. Nog een ligt op het uiterste. Bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van Amstels Mannenkoor te Amsterdam, vereenigden zich jl. Zaturdag namiddag ten 4 ure op de Groote Koopmansbeurs de deel nemende Liedertafels aan den grooten zangwedstrijd voor mannenkoor, welke 's avonds in het Paleis voor Volksvlijt (2de afd.) en in het Parklokaal (1ste afd.) is gehouden. Van de buitenlandsche Vereenigingen, die Zondag aan den wedstrijd in de 3de en 4de afd. zouden deelnemen, ont braken nog eenige. Van de Beurs begaven zich de zangers, voorzien van hunne vaandels en banieren en begeleid door twee muziekkorpsen en een praalwagen, in feestel ijken optogt naar het Paleis voor Volksvlijt. Na aldaar door den heer Oaspers, president van Amstels Mannenkoor en tevens voorzitter van het feestcomité, te zijn verwelkomd, had de aanbieding plaats van den eerewijn. Daarna werd der feestgevende Vereeniging door eene commissie, bij monde van den president van Rotte's Mannenkoor, als hulde aan haar streven ter veredeling van den mannenzang en aan hare pogingen ter erkenning en waardeering der nationale kunst en als aandenken aan haar jubilé, een fraaijê zilveren lauwerkrans aangeboden, waarop de woorden: «185122 Sept. 1876,van Zuster-Vereenigingen aan Amstels Mannenkoor» zijn gegraveerd. Deze krans, waartoe alle deelnemende Liedertafels uit Nederland en de meeste Vereenigingen uit het buitenland hebben bijgedragen, is vervaardigd in de fabriek der firma van Kempen, te Voorschoten, en doet den maker alle eer aan. Zij was ver gezeld van eene perkamenten gedenkrol, waarop in zeer sierlijk schrift de beweegreden tot bet aanbieden van het geschenk en de namen der deelnemende Vereenigingen zijn vermeld. Door Sappho van Hoorn werd de 3de prijs, een gouden medaille, uitgeloofd door Amstels Mannenkoor, behaald. Men leest in de Amst. Crt.: «Het is zeer wel te begrijpen, dat over de ongeregeld heden, die Arasterdam gedurende eenige dagen in onrust hebben gebragt, nog veel wordt nagepraat. Wij zijn geluk kig te weinig aan dergelijke uitspattingen gewoon, dan dat zij niet een sterken indruk op ons moesten maken, maar.... er is napraten en napraten. Men onderscheide wèl! Terwijl sommigen, zeer te goeder trouw, vragen, dat een ernstig onderzoek worde ingesteld naar bet gebeurde, alsof zulk een vraag noodzakelijk ware en een ernstig onderzoek vanwege de justitie niet voor de hand lage, zijn er anderen, die de agitatie, welke in onze stad heeft geheerscht, levendig trachten te houden door adressen en aanplak- billetten, welke, ofschoon op behendige wijze opgesteld, maar al te wel het doel verraden. Tegen dergelijke po gingen, om èn de aansprakelijkheid of de verantwoorde lijkheid te plaatsen, waar zij niet behoort, èn de burgers door listig ingekleede publicatiën op te hitsen tegen over heid en militairen, moeten wij ten sterkste protesteren, met nadruk waarschuwen. Men zij billijk in zijn oordeel, kalm in de afwachting van de uitspraak der burgerlijke en militaire regters, die zullen weten te zeggen, wie de schuldigen zijn, die door hunne baldadigheid tot het voorgevallene hebben aanleiding gegeven, en wie de schuldigen, die hunne bevelen te buiten zijn gegaan en, hetzij omdat zij het hoofd hadden verloren, hetzij in woestheid of dronkenschap, onnoodig geweld hebben gepleegd, waar zij de orde moesten handhaven. Slechts een naauwgezette enquête van de justitie zal ons weldra kunnen inlichten. Alle ingezetenen toch hebben er belang bij, te weten, dat zoowel de stokers van den door krachtige maatregelen in zijne geboorte gesmoorden oploop, als de ruwe en onbesuisde mannen der politie en militaire magt streng gestraft worden, opdat in het vervolg anderen mogen worden afgeschrikt van het wekken van straatscbandaal en van het misbruiken van magt. Tot die wetenschap zullen wij echter veel minder zeker geraken te midden van een storm van adressen, petitiën, aanplakbilletten en artikelen, in opregten of in sluwen vorm, in bescheiden of in opruijenden toon geschreven, dan in eene kalme omgeving, welke voor eene juiste en onpartijdige regtspleging allereerst onmisbaar is.» Aangaande de belangrijke bezitting Callantsoog, welke den 8 en 15 Nov. a. s. ten overstaan van den Notaris P. van Leeuwen, te Alkmaar, in het openbaar zal verkocht worden, verneemt de Amst. Crt. de volgende geschiedkundige bijzonderheden «Callantsoog, reeds in 1230 door graaf Floris IV tot heerlijkheid met hooge en lage jurisdictie verheven, be hoorde, blijkens resolutie der Staten van Holland en West- Friesland dd. 17 Febr. 1579, van ouds als leen dier Staten aan het Huis van Brederode, dat de bezitting met ver schillende voorregten begiftigde. Tot de regten dezer heerlijkheid behoorden o. a. van ouds. 1. Het regt van aanstelling (later van voordragt) van de leden van het bestuur en om uit de tractementen der betrekkingen van burgemeester en secretaris eene recognitie in geld te trekken; 2. de agreatie van den pre dikant; 3. het regt van schelpvisschen op het strand; 4.dat van visscherij, konijnenvangst in de duinen, vogelarij 5. het jagtregt; 6. dat van exue; 7. het standregt. Hendrik, de 21ste heer van Brederode, in 1568 kinder loos overleden, liet de heerlijkheid na aan zijne gemalin Amalia, gravinne van Nieuwenaar en Meurs, die haar mede in 1600 aan haren neef Hendrik, graaf Schaumburg en Ghemen, vermaakte. De bezitting werd na diens dood door de voogden van zijn zoon Jodokus Hermanus, bij acte van 15 Febr. 1611, overgedragen aan: 1. Philip Doublet, ontvanger-generaal der Yereenigde Nederlanden en rentmeester van Holland, zijnde gehuwd met Suzanna, eenige dochter van den be kenden dichter Constantijn Huygens; 2. Johan Colterman, raad en rentmeester-generaal van Kennemerland en Fries land; 3. David Colterman, baljuw van Kennemerland; en 4. Albert de Yeer, raadpensionaris van Amsterdam. De afstammelingen van David Colterman verkochten hun vierde deel dd. 22 Mei 1834 aan de overige mede- eigeliaren, die alzoo met hunne voorouders ruim 265 jaren in bet gemeenschappelijk bezit geweest zijn. Thans is alleen te groote verbrokkeling van eigenaren de oorzaak van ontbinding dezer aanzienlijke en in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterde bezitting, wier grootte 1296 bunders bedraagt, waaronder circa 360 bunders wei en bouwland met boerderijen, terwijl de overige gronden uit duinen met aanzienlijke jagten bestaan, te midden waarvan een uitgebreid moeras, liet bekende Zwanenwater, ligt, dat, volgens bestaande plannen van droogmaking, in ongeveer 200 bunders land is te herscheppen.» De gemeente-begrooting van Hellevoetsluis voor 1877 bedraagt f 35,601.96. Te Schoterland vertelde een nieuw raadslid, de heet Schaap van Jukkega, dat hij maar li jaar onderwijs had genoten, en dat hij van gemeentelijke zaken weinig wist; hij vroeg dus inlichtingen van den burgemeester. Deze antwoordde, dat de heer Schaap de gemeentewet en gemeente- 1 administratie zelf moest bestudeeren. De raad was geen leerschool. Kon zich de heer S. niet op de hoogtestellen, hij kon zijn mandaat neêrleggen. I 's Rijks munt te Utrecht heeft in den laatsten tijd i voor een ton gouds aan centen afgeleverd. Met deze j 10 millioen centen kunnen we de Belgische twee centimes stukken missen. Op de jl. Zaturdag te Breda geopende tentoonstelling der Landbouwmaatschappij, afdeeling Breda, zijn o. o. be kroond de redacteur der Landbouw-Courant, de heer dr. L. Mulder, met een zilver-vergulde medaillede uit gever Tjeenk Willink, te Zwolle, met een zilv. med.; het Nederl. Rundveestamboek met idem; Hengevelds verhan deling over het rundvee met een bronzen med.; en een landbouwkaart, uitgegeven door de firma Jos. Smulders Co., met idem. De begrooting van Vlissingen voor 1877 is opge maakt tot een bedrag van f 126,490, tegen f 158,533 in 1876. Op de jl. Zaturdag te Tiel gehouden najaars paardenmarkt waren ruim 680 stuks, waaronder zware en schoone paarden, aangebragt. Vreemde kooplieden hebben voor sommigen goede prijzen besteed en wel f 1025 per stuk, terwijl die overigens varieerden van f 450 tot f 1000, al naar gelang der kwaliteit. Op de jl. Donderdag te Barneveld gehouden schapen- markt werden ongeveer 2500 stuks aangevoerd, waaronder 1303 lammeren en 855 ooijen. Voor lammeren besteedde men f 7 a 9, voor ooijen f 10 a 13, voor hamels f 13 k f 18 per stuk. De markt werd door vele kooplieden be zocht en veel van het aangevoerde giug gretig van de ^ïand. Op een zestal marktdagen zijn nu in het geheel aangebragt ruim 25,500 schapen. Op de varkenmarkt werden aange voerd 140 stuks; de prijs der biggen is aanmerkelijk laag voor vette varkens betaalde men 57 a 60 cents per KG. Voor het hof te Leeuwarden heeft teregtgestaari H. Snijders, beschuldigd van moord op de wed. Beukert, te Nieuw-Dordrecht. Door het O. M. is levenslange tuchthuis straf geëischt. De verdediger van den beschuldigde con cludeerde wegens gebrek aan bewijs tot vrijspraak. Te Sneek stond jl. Vrijdag teregt de landbouwer D. A. Douraa, van Smallebrugge, wegens de niet-aangifte en afzondering van longziek vee. Als getuigen waren gedagvaard de knecht en de meid, toentertijd bij hem in dienst, en drie veeartsen als deskundigen. Tegen dit misdrijf is geëischt 2maanden celstraf en f 100 boöte; a. s. Woensdag volgt de uitspraak. Het Rijk heeft hem geen restitutie geschonken voor een zestal koeijen, wegens longziekte afgemaakt. De schuren der landbouwers in Friesland, ten deele gevuld met het in den zomer gewonnen hooi, worden thans bij de gunstige weersgesteldheid gevuld met vlas, weit, kanariezaad en boonen, 't welk veel drukte veroorzaakt. Dat de oogst nog al meêvalt, blijkt hieruit, dat sommige landbouwers de vruchten in oppers op 't erf moeten zetten, tot ze tijd en gelegenheid hebben, om ze te dorschen. Er gaat nog al veel verloren vdór zulke producten den dorsch- vloer bereikt hebben. De velden zijn als bezaaid met aren en losse korrels, veel is er ontkiemd, dat nimmer vrucht zal geven. Uit Meppel meldt men, dd. 22 dezer, aan het U. D.: «Begunstigd door 't prachtigst herfstweder, waren heden op nieuw een massa landlieden met hunne boterwagens gearriveerd, die het ruime marktplein geheel vallen, 't Aantal wordt op ongeveer 300 geschat, met een aanvoer van p. m. 70,000 kilo, meest puik soort boter, in j en vaten, hoofdzakelijk uit de rijke landbouwgemeenten Ruinerwold en de Wijk aangebragt. Over 't geheel stonden de handel en de aftrek vrij gelijk met die op gisterende prijzen ver schilden ook weinig; de inférieure soort was thans in 't geheel niet aangevoerd en alles meest puik belegen, die tegen f 64 f 67 per vat werd van de hand gedaan. Mogt hier en daar f 1 a f 2 meer betaald worden, dit geschiedde enkel door eigen kooplieden, die steeds met de landlieden in rekening staan voor gcleverden of nog te leveren lijn- en raapkoeken tot veevoedering. Alles bijeen genomen, bedroeg het ter markt gebragte op gisteren en heden pm. 150,000 KG., eene waarde vertegenwoordigende van ongeveer 21 ton gouds. De prijzen waren door elkander f 6 6. f 8 per vat minder dan sedert de laatste maand het geval was. Even als andere jaren waren ook thans

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1