HELOEKSCHË EN JM1ELIWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 117. 34 Jaargang. Vrijdag 29 September. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. 0 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L;E H P t E I H JT. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regela 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia, en Padang, te ver zenden per mailboot «Stad Amsterdam,» geschiedt voor drukwerken den 29 Sept., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 30 Sept., na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De COMMISSARIS DES KONINGS in NOORD- IJ OLL AND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen met den 1 October eerstkomende, ten dienste der scheep vaart op het Noordhollandsch Kanaal van zonsonder- tot zonsopgang van Rijkswege Lantaarns met rood licht zullen branden, aan de volgende Sluizen en Bruggen op dat kanaal, als: aan de Schutsluis te Purmerend één lantaarn aan het beneden- en één aan het boveneinde van den oostelijken sluismuur der groote opening; aan de Zijper Schutsluis nabij het Zand, één lantaarn op ieder der buitenvloed- en binnenebdeuren aan al de vlotbruggen, aan de draaibrug over de door- vaartsluis te Buikslooten aan de dubbele draaibrug te Alkmaar één lantaarn aan de vooreinden der leuningen van ieder der beweegbare gedeelten, zoodat wanneer de bruggen gesloten zijn de beide lichten naast elkander staan. Haarlem27 September 1876. De Commissaris des Konings voornoemd RO ËLL. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Wet van den 2 Junij 1S75 (Staatsblad No. 95), ter openbare kennis, dntdoorK. W.BUHltMANN, alhier, bet verzoek is gedaan om vergunning tot uitoefening eener Smeder ij van ijzer en koperwaren, achter het huis Wijk I, No. 462, Sectie A, No. 3857, gelegen in de Koningstraat, en dat dit verzoek mei de daarbij behoorende bijlagen ter Secretarie der gemeente ter visie is nedergelegd. Bezwaren tegen die uitoefening kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 13 October aanstaande, des avonds ten zeven ure, aan het Raadhuis der gemeente. Hel Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 September 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 September. Wij vernemen dat de heer W. van Voorst, op Donderdag 5 October e. k. hier weder eene Soiree zal geven. De blinde zal ditmaal welwillend en belangeloos worden bijge staan door een deel van de stafmuziek der Marine, dat alsdan, onder meer, ook compositiën van een jong lid van het korps zal voordragen. Ofschoon er geene inteekenlijsten zullen worden aangeboden, gelooven we dat de bekende schoone voordragt en zang van den heer van Voorst, hem eene volle zaal zullen bezorgen. De opwekking van den heer H. Janzen Ez., tot viering van het zilveren feest van de opheffing van het onvrij territoir voor deze gemeente, zal niet geheel onbeantwoord blijven. De sociëteit Mars alhier zal zich aan de viering van deze belangrijke gebeurtenis wijden. In den loop der maand October zullen de wintervergaderingen dezer ver- eeniging geopend worden met eene Soirée Littéraire et Musicale, gewijd aan de herdenking van dit voor de plaats onzer inwoning zoo belangrijk feit. Wij twijfelen niet of velen zullen daaraan deelnemen. Eerstdaags zullen de lijsten ter deelneming worden aangeboden. Het programma der feestviering belooft, zoo men ons verzekert, iets goeds, gelijk wij het van deze steeds ijverig werkzame vereeniging gewoon zijn. De machinist 1ste kl. bij de Marine J. Oost Lievense, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor het vaste korps. Met leedwezen deelt liet D. v. Zh. mede, dat de berigten omtrent de ziekte van den heer J. L. Nierstrasz Cz., lid der Tweede Kamer, sedert jl. Maandag minder gunstig luiden. De toestand is niet zonder bezorgdheid. Drietal te Groningen: Pierson, te 's Hertogenbosch; Gunning, te Alkmaar; Mossel, te Renkum. De heer Jb. Hartog Jr., pred. bij de Doopsgez. gemeente te Zaandam op 't Noord, heeft deze betrekking, die hij een reeks van acht-en-veer tig jaren had bekleed, neergelegd. Men schrijft ons van Texel, dd. 27 Sept. «Uit de huizen der Molenstraat aan den Burg wapperde gisteren morgen reeds vroeg de Hollandsche driekleur, en geen wonder: de oude heer P. Langeveld, oud-wethouder dezer gemeente, aldaar wonende, verjaarde 91 jaren! een hooge ouderdom en toch is hij nog gezond en betrekkelijk vlug. Zijn verder leven wordt dezen hooggeachten en beminden heer niet misgundhij heeft veel gedaan en doet nog veel in 't belang zijner medemenschen.» Benoemd tot pastoor te Castricum de heer H. J. H. Russcheblatt en tot kapelaan te Schagen de lieer J. B.Burgers. De begrooting der gemeente Terschelling voor 1877 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 19,410.09. Onder de ontvangsten komen voor: f 1650.84 als batig saldo der laatst gesloten rekening; f 2353.45 wegens inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen; f 1576.70| wegens opcenten op 's Rijks directe belastingen; f 4000 wegens den lioofdelijken omslag; f 180 wegens belasting op de honden; f 1907.93 wegens eene belasting op het gedistil leerd; f 1589.25 voor te heffen schoolgelden en subsidiën ten behoeve van het zeevaartkundig- en van het lager onderwijs, tot een gezamenlijk bedrag van f 2200. In uitgaaf komt voor: f 1323.25 wegens kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen en de deswege verschuldigde asten; f 1070 wegens kosten van de openbare veiligheid en brandweer; f 7010.661 voor het lager onderwijsf2100 voor het zeevaartkundig onderwijs; f 3540 voor het armwezen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den heer Luden den burgemeester dank betuigd voor de flinke maatregelen, door hem geno men, ter beteugeling van de ongeregeldheden, in de voor laatste week aldaar voorgevallen. Hoewel het met den burgemeester betreurende, dat sommige uitvoerders zijner bevelen door al te grooten dienstijver of drift zich hebben laten vervoeren tot daden, waartoe zij niet bevoegd waren, komt toch, naar sprekers oordeel, aan alle autoriteiten, militaire en burgerlijke, een woord van lof toe voor hunne houding in die dagen. De raad heeft door opslaan zijne instemming met die woorden betuigd. Een adres van een der ingezetenen, waarbij deze zich beklaagd heeft over eene ondervonden behandeling van de zijde der huzai'en, gaf tot breedvoerige discussiën aanleiding, vooral omdat daaraan werd vastgeknoopt eene vraag van den heer van Nierop of burgemeester en wethouders een onder zoek zullen instellen naar aanleiding van de klagten over wederregtelijke handelingen; ten slotte werd besloten den adressant te verwijzen naar de regtelijke magt, als alleen bevoegd om bij wetsovertreding te straffen. Aan het einde der zitting zijn burgemeester en wet houders geïnterpelleerd over de oorzaken van het ongeval in de Ferdinand-Bolstraat. Uit het antwoord is gebleken, dat het ongeval aan groote zorgeloosheid is te wijten en niet aan overtreding der verordening; daarna is besloten het rapport over deze zaak, door de bouw-opzigters uit- gebragt, te stellen in handen van den directeur der publieke werken om advies. De Amsterdamsche afdeeling van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft zich bij adres tot den minister van Oorlog gewend, met verzoek van zijnentwege maatregelen te nemen om het misbruik van sterken drank onder militairen krachtig te beteugelen. Zij vindt vooral aanleiding tot haar verzoek in hetgeen op dat gebied gedurende de voorlaatste week in de hoofdstad waar te nemen viel. De afdeeling geeft alvast in bedenking om in het geheele land voor alle tappers en slijters een verbod uit te lokken, om aan soldaten of schutters, wanneer zij wapens dragen, sterken di'ank te tappen. De beroemde tragédienne Agar zal te Amsterdam op 20 en 27 October a. s. in den stads-schouwburg twee voor stellingen geven. Madame Rossi wordt iu Januarij 1877 verwacht. Jl. Maandag avond is op de Brouwersgracht te Amsterdam gearresteerd en naar het commissariaat aan de Oude Brug overgebragt zekere jufvrouw T., die een heer vitriool in het gelaat had geworpen, waardoor hij belang rijke brandwonden heeft bekomen. Is men goed iugelicht, dan is de jufvrouw Dingsdag morgen naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Uit Zwolle meldt men dd. 25 dezer aan het U. D.: «Het verbod van invoer van vee in Pruissen leidt in de noordelijke provinciën tot bezwarende gevolgen. Friesland, dat anders om dezen tijd van 't jaar iedere week p. m. 300 stuks kalveren voor Duitschland afzet en daarvoor verleden jaar f 70 h. 80 maakte, verkoopt thans niets of moet ditzelfde soort vee 50 pCt. lager van de hand doen. De groote veestapel lijdt natuui'lijk erg onder dezen toe stand en de toekomst wordt met bezorgdheid te gernoet gezien. Dat ook in Duitschland ruimschoots nadeelige gevolgen hiervan ondervonden worden, ligt voor de hand. Het is er echter in den laatsten tijd nog niet op verbe terd, want zelfs het zuiver geslagt en met spoed verzonden vleesch mag niet meer ingevoerd worden. Den kalveren- koopman Prins, te Zwolle, die tot voor korten tijd elke week een wagen geslagte kalveren naar Duitschland ver voerde en zoodoende dikwijls 10 kalfskoppen voor een dubbeltje verkocht, is de verdere invoer ontzegd. Daarentegen is, naar men van eene andere zijde schrijft, de verzending van vette runderen, schapen, vai'kens, enz. per spoor en per scheepsgelegenheid, uit de provinciën Gi'oningen en Friesland, naar Holland en verdei-op naar 't buitenland, tegenwoordig belangrijk. Vooral vette ossen, van f 300 waarde en hooger, worden in massa per spoor verzonden. In de laatste 14 dagen zijn meer dan 2000 stuks geëxpediëerd. Ook vette schapen, inzonderheid ram men, ter waarde van f 30 k 40 per stuk, worden in menigte afgeleverd. Bij gelegenheid van de herdenking van het 25jarig bestaan der Maatschappij van Landbouw enz. te Breda heeft de heer A. Sassen een zeer interessante rede gehou den, vol nuttige en praktische wenken. Zoo merkte hij b. v. van de zoogenaamde «wandelleeraars» op: «Eene schoone taak is voor hen weggelegd, maar het is niet ge waagd te beweren, dat zij in staat zijn, aan de goede zaak evenveel nadeel te berokkenen, als zij ze bevoordeelen kunnen. De landbouwer toch is niet zelden zeer wantrouwend jegens de «heeren,» gelijk hij zichuitdi-ukt, die hem hunne wijsheid komen vei'kondigen. Wee den landbouwleeraar, indien hij meeningen verkondigt, die met de langdurige ondervinding van den boer in lijnregten strijd zijn; wee hem, indien hij zijn auditorium raadgevingen schenkt;, waarvan het verkeerde later door de ervaring wordt aan getoond. Het oorspronkelijk gemis aan vertrouwen zal dan aanmerkelijk stijgen, des leeraars lessen zullen in de toe komst zeer weinig meer baten en, wat erger is, het wan trouwen in dergelijke lessen in het algemeen zal aanmer kelijk toegenomen zijn. Déirom zij de populaire landbouwleeraar uiterst voor- zigtig en vei-kondige hij, op eenvoudige en heldere wijze, met den minst mogelijken omhaal van geleerdheid;,- slechts dat, wat, als het ware, onaantastbaar juist gebleken is, en zij hij met raadgevingen uiterst spaarzaam. Hij diene zijn auditorium weinige kleine, maar goede, degelijke portiën toe en zorge voor een matige, maar pikante saus. Het is ook van het grootste belang, dat bij die voordragten eene zekere volgorde in 't oog gehouden worde. Naar het ge voelen van bevoegde mannen, is dit door de heeren wandelleeraars niet altijd begrepen geworden en vandaar, dat hunne voordragten waarschijnlijk niet immer het nut hebben gesticht, wat zij anders hadden opgeleverd. Wen- schel ijk schijnt het daarom toe, dat maatschappijen, die dergelijke voordragten laten houden, een klein programma vaststellen, waaraan natuui'lijk de leeraar niet slaafsch gehouden dient te zijn, maar dat hem toch tot rigtsnoer kan strekken. Soms toonden die heeren het nut aan van het beginsel der associatie, ook voor den landbouw. Op dit aanbeeld kan niet genoeg geslagen worden.» Men meldt uit Ylissingen, dd. 25 dezer: «Heden werd door de loodsstooraboot «Frans Naerebout,» waarop zich twee rijksambtenaren bevonden, naar zee geleid en tot buiten de uiterton vergezeld het stoomschip «Holm- rook,» komende van Antwerpen, tot bovendek geladen met het beruchte aniline, met bestemming om dit artikel in zee over boord te werpen. Yoor ieder blijft het een raadsel, dat geen maatregelen konden genomen worden om dit te beletten, daar de aan wezigheid van deze giftstof groot nadeel aan de zeevisch- vangst kan berokkenen, wanneer men slechts weet, dat volgens onderzoek van deskundigen, deze stof 21 pCt. arsenicum bevat. De geheele massa bestond uit 750 vaten.» De officier van justitie te Zutphen beveelt in het Politieblad alle voorzigtigheid aan bij bet gevolg geven aan bestellingen uit Engeland, waarbij cheques of kassiers briefjes in betaling worden gezonden. Dezer dagen ontving een commissionair te 's Heerenbei'g van zekeren J.Webb&Co., 29 Bakersrow mile End E London, ter voldoening van eene aanzienlijke bestelling van aardappelen, waaraan reeds gedeeltelijk uitvoering was gegeven, een chèque of kassiers- brie^e, dat bij ondex'zoek bleek van geene waarde te zijn. De regtbank te Deventer veroordeelde jl. Dingsdag een jongen bakkersknecht uit Raalte, die daar voor de aardigheid in de uniform van een milicien geloopen bad, wegens het dragen van eene uniform, welke hem niet toekwam, tot een cellulaire gevangenisstraf van één dag. Van alles wordt tegenwoordig geld gemaakt. Het gemeentebestuur van Deventer verzamelt zorgvuldig de afvallende bladeren der boomen op de Worp en verkoopt ze als winterdek aan de tuinders. Dit jaar hebben ze f 280 opgebragt; vroeger was men zeer in zijn schik, als liefhebbers ze voor niet wilden weghalen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1